וידאו: על חשיבות טיפולי שיננית

טיפול שיננית חשוב מאוד עבור בריאות השיניים, מאחר וטיפול זה יכול לעשות כל מה ששום מברשת שיניים או חוט דנטלי לא יכולים - והוא ניקוי יסודי של אבנית והסרת רובד חיידקי השן. על חשיבות הביקור אצל שיננית בכתבה הבאה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/02/2012 |
צפיות: 56,959
טיפול שיננית חשוב מאוד עבור בריאות השיניים מאחר וטיפול זה יכול לעשות כל מה ששום מברשת שיניים, מי פה, חוט דנטלי או קיסם לא יכול לעשות והיא הסרה טוטואלית של רובד חיידקי השן, הצטברות כימיקלים, כתמים ושאריות מזון. הטיפול מהווה צעד חשוב במניעה של עששת, מחלות חניכיים וכדומה. טיפול שיננית מומלץ לעשות פעם בחצי שנה ולאנשים העוברים ישור שיניים, מעשנים ובעלי כתרים על השניים הטיפול מומלץ אף אחת לשלושה עד ארבעה חודשים.

בחלל הפה רקמות קשות כגון שיניים, עצמות הלסת ושרירים המקיפים אותה, עצמות הפנים והחיך. בנוסף קיימות רקמות רכות כמו החניכיים, בלוטות הרוק, לשון, לחיים רצפת הפה החיך והלוע. לפה ישנם תפקידים מהותיים המסייעים לאכילה, לעיסת המזון וכתישתו. השיניים לוקחות חלק חשוב בדיבור והגיית הצלילים וכמובן אסטתיקה כחלק מהיופי של הפנים. בחלל הפה מופרש רוק, לו תפקיד חשוב ביצירת לחות, בשמירה על הפה ושטיפה מחזורית של השיניים.

למידע נוסף על בריאות השן הכנסו לפורומים:
פורום אורתודונטיה - יישור שיניים
פורום השתלות שיניים, טיפול שורש
פורום מחלות חניכיים
פורום רפואת שיניים
פורום רפואת שיניים לילדים

בקרב אנשים עם רמת חומציות גבוהה של הרוק, תהייה נטייה עששתית מוגברת בעיקר באזור צוואר השן. במצבים של מיעוט בהפרשת הרוק, יבוא בדבר לידי ביטוי ביובש המורגש בפה, טעם לוואי, לשון דביקה וריח רע העולה בהבל הפה.

אנשים הסובלים מהפרשה מוגברת של רוק יהנו מהגנה על השן מחד, אך מהסתיידות של תוצרי הרוק על גבי השן מאידך, מה שגורם לאבן שן גירית רכה על גבי השיניים והחניכים. מומלץ לסובלים מהפרשת רוק מוגברת לבצע טיפול מונע בכל שלושה חודשים.

לרוב השיננית תמליץ על מברשת השיניים מסויימת למטופל על פי אופיו וסביבת הפה שלו. ישנן מברשות רכות מאוד המותאמות למטופלים בעלי נטיה לנסיגה של החניכים. מברשת רכה במיוחד מומלצת גם לאלו הנוהגים להבריש חזק במיוחד את שיניהם.

באופן כללי מומלץ להשתמש במברשות רכות – בינוניות. מברשת חשמלית מומלצת גם היא, מומלץ לבחור במברשת חשמלית בעלת ראש מעוגל וסיבים ברמת רכות בינונית. יש להתאים את גודל ראש המברשת ואורך הידית ועוביה בהתאמה לגיל המטופל.

את השיניים יש לצחצח פעמיים ביום, לאחר ארוחת הבוקר (בעיקר בקרב ילדים) ובלילה לפני השינה. צחצוח נכון אורך כ- 3 דקות. הדגש בצחצוח נכון הוא לצחצח את קו המפגש בין השיניים והחניכיים. המשלים את פעולת הצחצוח הוא החוט הדנטלי או הקיסם הרפואי מעץ, לניקוי בין השיניים תחת כתרים, שתלים וגשרים.

השימוש בחוט הדנטלי והקיסם מומלץ בערב לאחר צחצוח השיניים. מומלץ מאוד לבקש מרופא השיניים שלכם תדרוך קל בנושא צחצוח נכון של השיניים שכן בכל הקשור לבריאות השיניים, אין לאלתר, אלא ללמוד טכניקה נכונה של ציחצוח השיניים בהתאם למצב השיניים והחניכיים שלכם.

לאחר אכילת מזונות המכילים סוכר רב או מזונות דביקים למיניהם, מומלץ אף לפצל את הצחצוח לשני שלבים, בשלב הראשון להתרכז בהסרה של שאריות מזון ללא משחת השיניים, כך ניתן לראות את אזורי הניקוי. שוטפים את השיניים ואז נגשים לשלב השני, צחצוח מלא עם משחה. חשוב להשתמש במשחת שיניים מותאמת למטופל וכן חשוב שהמשחה תכיל כמויות של פלואוריד במינון המותאם לגילכם.

מומלץ מאוד להשתמש במי פה המכילים פלואוריד ומרכיבים שונים המפחיתים את הרובד הבקטריאלי. מי הפה נחלקים לשני סוגים עיקריים, כאלו לשימוש יומיומי לאוכלוסיה רגילה ומי פה רפואיים, המיועדים עבור מצבים רפואיים שונים בחלל הפה.

כתבות נוספות בנושא בריאות השן:
מחלת חניכיים: כשהחיידקים משתלטים על הפה
10 מיתוסים על דלקות חניכיים
שיננית: רופא השיניים לא לבד
איך מטפלים במחלת עששת אצל ילדים?
בריאות השיניים: מיתוסים על בריאות השן

טיפול השיננית הוא למעשה טיפול מונע, בזכותו מונעים מחלות שיניים (עששת) ומחלות חניכיים העלולות לגרום לאובדן והרס השיניים והחניכיים. בקרב האוכלוסיה הממוצעת מומלץ טיפול שיננית פעם בחצי שנה. בקרב אוכלוסיית המעשנים, מטופלים ביישור שיניים, בעלי שתלים, כתרים וגשרים מומלץ לעבור טיפול שיננית בכל 3- 4 חודשים שכן אוכלוסיות אלו עלולים לצבור אבנית בתדירות גבוהה יותר על השניים. אוכלוסיות אלו סובלות גם מהצטברות של פגמנטציה חומה על גבי שטחי השיניים, אותה עשויה השיננית להסיר.

טיפול נכון ומבוקר של שיננית אינו גורם נזק לשן או מסיר שכבה כזו או אחרת מהחומרים המגנים עליה, אלא מנקה את כל אותם חומרים המצטברים על שטח השן וברווחים בין השיניים, ששום סוג אחר של טיפול לא מסוגל לנקות. חיוך יפה מתחיל בפה בריא!

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר