תרופות נגד חרדה: הכל על בנזודיאזפינים

תרופות נגד חרדה ממשפחת הבנזודיאזפינים משמשות כטיפול ממוקד ויעיל במצבי חרדה ואף כפתרון להפרעות שינה. נוגדי חרדה אלו נחשבים בטוחים ביותר לטיפול, אך יש ליטול אותם לתקופה מוגבלת בלבד.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/06/2012 |
צפיות: 20,400
דירוג: 2.8 מתוך 5 הצבעות
התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע 2.8 מתוך 5
בנזודיאזפינים הם קבוצה של תרופות הרגעה הניתנות על ידי רופאים במרשם בלבד, לטיפול במצבי חרדה או בעיות שינה. ישנם בערך 30 סוגים שונים של תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים, לכל אחד מהם שם גנרי הנמכר תחת מספר שמות או מותגים שונים ומיוצר על ידי חברות שונות.

התרופות הנפוצות ביותר ממשפחת הבנזודיאזפינים הן:


אלפראזולאם (קסנקס)
קלונאזפאם (קלונקס)
דיאזפאם (אסיוול)
לוראזפאם (לוריוון)
אוקסאזפאם (ואבן)
ברוטיזולאם (בונדורמין)

למידע נוסף על תרופות נגד חרדה הכנסו לפורומים:
פורום דיכאון חרדה
פורום חרדה חברתית
פורום חרדה מהריון, חרדה בהריון
פורום חרדות, טראומות, פחדים
פורום פסיכיאטריה

כיצד פועלות התרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים?


תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים למעשה גורמות להאטה בפעילות המוח ומערכת העצבים המרכזית. הן משמשות להפחתה של מצבי חרדה, טיפול בהפרעות שינה והרגעה של הגוף. בדרך כלל רופאים נותנים מרשם לתרופות אלו לתקופות קצובות בלבד מכיוון שיש סיכון בפיתוח תלות בתרופה לאחר תקופה של ארבעה שבועות רצופים.

במקרים רבים בהם אנשים מתלוננים על חרדות או התקפי חרדה חוזרים, משמשים הבנזודיאזפינים כמענה ראשוני למספר שבועות ובמקביל ניתנות תרופות נוגדות דיכאון המפחיתות גם תסמיני חרדה, אך השפעתן מתחילה לאחר מספר שבועות, אז מפסיקים את הטיפול בבנזודיאזפינים ונוגדי הדיכאון נכנסים לפעולה.

סוגים שונים של בנזודיאזפינים פועלים בגוף למשך פרקי זמן שונים. בדרך כלל תרופות אלו משווקות כטבליות או כמוסות וחלקן אף זמינות לשימוש תוך ורידי לחולים מאושפזים.

השפעתם של הבנזודיאזפינים תלויה במספר גורמים:


המינון שהמטופל צורך
גובה או משקל
מצב בריאות כללי
מצב הרוח
ניסיון העבר של המטופל עם תרופות ממשפחה זו
תרופות נוספות שנצרכות במקביל

ההשפעות המיידיות


השפעת תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים עשויה להמשך בין מספר שעות לכמה ימים ותלויה במינון ובסוג התרופה. ההשפעות המיידיות עשויות לכלול:

תחושת רוגע
עייפות וישנוניות
חוסר אנרגיה
בלבול או סחרחורת
תחושת מענגת של "היי"
גמגום או בליעת מילים
מצב רוח טוב
ראיה מטושטשת מעט
איבוד הזכרון לטווח קצר

השפעות ארוכות טווח


שימוש ארוך טווח באופן רציף בתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים עלול לגרום להתרגלות ואף התמכרות. הרגלה לתרופה היא מצב בו מינון מסויים כבר אינו משפיע ולכן נדרש מינון גבוה יותר מה שעלול להוביל להתמכרות, במיוחד במקרים בהם נעשה שימוש מופרז, יומיומי ולאורך תקופה ארוכה של מעל למספר שבועות בתרופה. ההשפעות ארוכות הטווח עלולות לכלול:

חוסר אנרגיה
עצבנות
בחילות
כאבי ראש
חלומות רעים
עייפות כללית
חוסר חשק מיני
רעב מוגבר
נטייה למצבי רוח ודיכאון

שילוב צריכת תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים עם תרופות אחרות במקביל כולל תרופות אחרות מאותה משפחה, אלכוהול או סמים קלים עלול לגרום נזקים קשים כגון קושי לחשוב בבהירות, התעלפות ובמינונים מופרזים אף לדום נשימה ומוות.

הפסקת הטיפול


הפסקת טיפול בתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים לאחר שימוש רציף, עלולה להיות חוויה לא קלה, בגלל תסמיני גמילה. כאשר משתמשים בתרופות אלו בתקופת זמן מסויימת ובאופן רציף, על מנת להפסיק את השימוש יש לבצע הורדה של המינון באופן הדרגתי. תסמיני גמילה עשויים לכלול:

הפרעות שינה
עצבנות ומתח
בלבול או דיכאון
חרדה
תסמינים הדומים לשפעת
רעד קל
כאבי שרירים או כאבי ראש

התרגלות והסתגלות


שימוש סדיר וארוך טווח בתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים עלול לגרום להתרגלות של הגוף למינון מסויים. משמעות הדבר היא שמינון שהשפיע בעבר וסייע למצבי חרדה או קושי בשינה, לא יורגש עוד והמטופל יחוש צורך להעלות את המינון על מנת לשוב וליהנות מהשפעת התרופה. תהליך זה עלול להופיע באופן מהיר מאוד במקרים מסוימים, בשימוש בתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים.

נטילת כמות גדולה של תרופות אלו, מעבר להנחיות הרופא ולזמן ממושך בניגוד להמלצות עלולה להוביל לפיתוח תלות בתרופה. תלות בתרופות מן הסוג הזה באות לידי ביטוי על ידי מחשבות רבות על השימוש בהן, שימוש מוגבר וקושי להפסיק או לשלוט בשימוש בהן. עם זאת, לא כל מי שמשתמש בתרופות אלו מפתח תלות בהן, בוודאי לא כאשר משתמשים בהם בתקופה של פחות מארבעה שבועות.

מאמרים נוספים בנושא תרופות נגד חרדה:
הדרך הטבעית לנצח דיכאון, חרדה ועייפות
טיפול תרופתי נגד הפרעות חרדה
האם צריכת אומגה 3 יכולה למנוע חרדה?
אפקט הפחד: הכל על התקפי חרדה
חרדים? גם אנחנו. על הפרעת חרדה מפושטת

מנת יתר


כמו כל תרופה, גם מנת יתר של תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים עלולה להוביל לתוצאות קשות. סימנים למנת יתר של תרופות אלו עלולים לכלול שינה עמוקה עם קושי להעיר את המטופל, נשימה איטית מאוד, עור לח וקר ושפתיים כחולות.

במקרה וישנו חשד למנת יתר בקרב מטופל בתרופות אלו, יש להזמין אמבולנס ובנתיים להשאר עם האדם, לנסות להעיר אותו, לקרוא בשמו ולוודא שהוא נושם ובמידה והפסיק לנשום, לבצע בו הנשמה מפה לפה ופעולות החייאה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אילן בוש
    ד"ר אילן בוש
    פסיכיאטר ילדים בכיר מומחה בפסיכיאטריה ילדים ונוער, הפרעות קשב וריכוז, מתן ייעוץ פסיכולוגי, פסיכותרפיה, אוטיזם, גיל ההתבגרות, הפרעות חרדה, הגיל הרך ... קרא עוד