היפר פיגמנטציה: גורמי סיכון ודרכי טיפול

היפר פיגמנטציה הם כתמי עור כהים שמופיעים על העור בגלל ייצור יתר של מלנין. הבעיה אינה בריאותית אך יכולה להוות מטרד אסתטי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/01/2018 |
צפיות: 4,055
דירוג: 4.5 מתוך 8 הצבעות
התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
היפר פיגמנטציה היא בעיית עור אשר גורמת להתכהות של העור. זאת, לעומת היפו פיגמנטציה אשר גורמת להתבהרות של העור. היפר פיגמנטציה יכולה להופיע ככתמים קטנים ונקודתיים, אך היא יכולה לכסות גם אזורים שלמים ואף להשפיע על כל הגוף. בדרך כלל המצב אינו מזיק ובעיקר מהווה מטרד אסתטי לאנשים הסובלים ממנו, אך לפעמים היפר פיגמנטציה יכולה להיות תסמין של בעיה בריאותית. כתמי ההיפר פיגמנטציה יכולים להופיע בכל מקום בגוף והם אינם אחידים, כל כתם יכול להיות בצורה ובגודל אחר.

למידע נוסף היכנסו לפורומים
פורום אקנה-רוזציאה
פורום קוסמטיקה פרא רפואית

מלזמה לעומת כתמי שמש

היפר פיגמנטציה היא למעשה ייצור עודף של מלנין – הפיגמנט אשר הריכוז שלו קובע את צבע העור. ישנן סיבות שונות שיכולות לגרום לשינוי ייצור המלנין בגוף. כך, למשל, נטילה של תרופות מסוימות יכולה להוביל להיפר פיגמנטציה, ובהן תרופות כימותרפיות שונות. גם שינויים ברמות ההורמונים, בעיקר בזמן ההריון, יכולים להשפיע על ייצור המלנין אצל נשים. מחלות אנדוקרינולוגיות, כמו מחלת אדיסון, משבשות את האיזון ההורמונלי בגוף וגורמות לייצור יתר של מלנין. אך הגורם המשפיע ביותר על היווצרות של היפר פיגמנטציה היא חשיפה לשמש אשר מגבירה את ייצור המלנין. ככל שיש יותר חשיפה ולא מגנים על העור מפני השמש, כך עולים הסיכויים לפתח היפר פיגמנטציה.

ישנם כמה סוגים של היפר פיגמנטציה – מלזמה, כתמי שמש והיפר פיגמטציה פוסט-דלקתית. כתמי שמש הם הסוג הנפוץ ביותר של היפר פיגמנטציה, וכמו ששמם מעיד עליהם, הם נוצרים מחשיפה ממושכת לשמש לאורך זמן. כתמי השמש מופיעים בעיקר באזורים אשר חשופים לשמש באופן קבוע, כמו הפנים, אזור המחשוף וכפות הידיים. מלזמה היא היפר פימנטציה הנגרמת בשל שינויים הורמונליים אצל נשים בזמן הריון. כתמי ההיפר פיגמנטציה יכולים להופיע בכל אזורי הגוף, אך הם נפוצים בעיקר בפנים ובבטן. היפר פיגמטציה פוסט-דלקתית הם כתמים שנוצרים על העור בעקבות פציעה או טראומה של העור.

טיפול לייזר בהיפר פיגמנטציה

אפשר לטפל בהיפר פיגמנטציה בשיטות שונות. ישנן תרופות מרשם שיכולות לטפל בחלק מהסוגים של היפר פיגמנטציה, תרופות אלה לרוב מכילות הידרוקינון – תרכובת כימית אשר מבהירה את העור. יש להשתמש בתרופות אלה במשך כמה חודשים לפני שהכתמים מתחילים להתבהר.

אפשרות נוספת היא טיפול בטכנולוגיות לייזר. בשיטה זו אורך הגל נספג בתאי המלנוציט – התאים אשר מצויים בשכבה העמוקה של העור ולהם זרועות ארוכות אשר מגיעות עד לשכבה החיצונית של העור, האפידרמיס. קרן הלייזר למעשה מפרקת את תאי המלנוציט והמלנין יוצא מן התא ועולה לשכבה החיצונית של העור. שם המקרופאגים – תאים אשר שייכים למערכת החיסון ומצויים בגוף באופן טבעי, מזהים את המלנין כפסולת והם מפרקים אותו. בתוך כמה ימים כתמי ההיפר פיגמנטציה מתחילים להתבהר. יש לחזור על טיפול הלייזר במשך שלוש עד חמש פעמים, אחת לכל שלושה שבועות.

אף על פי שלרוב כתמי היפר פיגמנטציה אינם מהווים סכנה בריאותית, אם ישנו חשד כדאי לפנות לרופא עור ולבצע ביופסיה ולשלול התפתחות של סרטן העור. כמו כן, יש לציין שהטיפולים בהיפר פיגמנטציה לא תמיד מעלימים את הכתמים לחלוטין, אך הם יכולים לשפר את המצב בצורה ניכרת.

לא תמיד אפשר למנוע את כתמי ההיפר פיגמנטציה מבעוד מועד, בעיקר כתמים שנובעים משינויים הורמונליים וכתמים שנוצרים בעקבות פציעה או טראומה של העור, אך שימוש קבוע בקרם הגנה והישמרות מפני השמש וכן הימנעות מתרופות שיכולות לעודד את ההיווצרות של היפר פיגמנטציה, אלה יסייעו במניעה של המצב והפחתת הסיכויים ללקות בו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

 • פרופ` ארנון כהן
  פרופ` ארנון כהן
  מומחה ברפואת עור ומין מנהל שירות העור של שירותי בריאות כללית, מחוז דרום. תחומי טיפול: פסוריאזיס, אקנה, סבוריאה, נגעי עור, שומות, יבלות, הסרת נגעי עור, מלנומה, אקזמה, הרפס ועוד... קרא עוד
 • יפית כהן
  יפית כהן
  מומחית ברוזציאה איבחון וטיפול קליני של העור. בעלים של `המרכז לטיפול ברוזציאה` - קליניקה המתמחה בטיפול ברוזציאה ושגשוג טפיל הדמודקס עם אוריינטציה בטיפול בעור הרגיש. ... קרא עוד