ננו-כדוריות. התשובה לרגישות יתר

יצירה של סתימות כדוריות זערוריות מחומר קרמי אמורות להוות את הפיתרון לבעיית החורים הזערוריים בשיניים המביאים לתחושה של רגישות יתר לחום או קור. ננו-סתימות לננו-חורים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/09/2005 |
צפיות: 3,237
רגישות יתר בשיניים הינו מצב הנגרם כתוצאה מכך ששכבת השינן (dentine), אשר נמצאת מתחת לשכבת השן החיצונית, נחשפת כתוצאה מחורים זעירים. מחקרים מקדימים שנערכו לאחרונה מצביעים על כך שיתכן ונמצא הפיתרון ארוך הטווח למצב זה, וזאת על ידי יצירת סתימות כדוריות זערוריות מחומר קרמי (tiny nanospheres of a ceramic material) אשר נקראות היידרוקסיאפאטייט (hydroxyapatite). את הממצאים האחרונים בנושא הציגו חוקרים מאוניברסיטת לידס, אנגליה.

השינן מורכב מאלפי תעלות זעירות המלאות בנוזל, אשר יוצאות מקצות העצב שבמרכז כל שן. חום, מגע עם כימיקלים ומגע פיזי יכולים להיות הגורמים לתנועת הנוזלים בתעלות אלו, ועל ידי כך לגרום לגירוי העצב ולכאב חד. אם תעלות הנוזלים חסומות, לפחות בחלקן, תנועת הנוזלים יכולה להיעשות בעוצמה נמוכה יותר, ומכאן שהכאב יהיה נמוך יותר.

עד היום, הכלי היחידי שעמד לרשותנו על מנת להילחם ברגישות היתר שנגרמה כתוצאה מהחורים הזערוריים, היתה היגיינת פה קפדנית, אשר נסמכה על משחות שיניים מיוחדות ושטיפות פה רבות, אשר תרמו להיווצרות שכבת המינרלים שעוטפת את פני השן. אולם קבוצת החוקרים האנגלים מצאה כי השיטה הטובה ביותר להתמודדות עם הבעיה הינה המילוי בננו-כדוריות.

החוקרים בחנו את החומר תחת תנאי חומציות שונים. "מצאנו כי הכדוריות הזעירות הללו מצליחות למלא את התעלות בצורה טובה מאוד", אמר ד"ר ג'ונתן ארל שנמנה על צוות החוקרים, "הן אף מצטברות יפה יחדיו ומגיעות לעומק התעלה בצורה יעילה. נראה כי מדובר בחלקיק המתאים ביותר לסתימת התעלות ועל ידי כך להורדת מנת הכאב".

השלב הבא במחקר יהיה לשלב בין הכדוריות לבין היסוד הכימי, פלואור (fluorine) - יסוד שתרכובות שלו עם חומרים שונים מסייע לשמירה על השן, כאשר הכוונה היא לא רק למילוי החורים הזעירים והתעלות אלא גם לתרום לייצור המינרלים החיוניים לשמירה על השן.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר