השתלת חניכיים: כל מה שצריך לדעת על ההליך

נסיגת חניכיים היא מצב שבו החניכיים נסוגות וחושפות את שורש השן. במקרים שבהם טיפולים אחרים לא עוזרים מבצעים השתלת חניכיים, הליך שבו משתילים רקמת חך באזור החשוף
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/07/2018 |
צפיות: 1,547
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
נסיגת חניכיים היא מצב הדרגתי שבו החניכיים נסוגות וכך חושפות את שורש השן. נסיגת החניכיים לרוב פוגעת בשיניים הקדמיות והיא יכולה להופיע אצל כל אחד בכל גיל, אך היא נפוצה בעיקר אצל אנשים בוגרים מגיל 40 ומעלה. נוסף על הפגיעה במראה האסתטי של השיניים ושל החניכיים, החשיפה של שורש השן מגדילה את הסיכויים לריקבון של שטח השורש של השן, לרגישות יתר של השן למאכלים ולמשקאות קרים וחמים ובסופו של דבר גם לאובדן של השיניים.

ישנם גורמים שונים שיכולים להוביל לנסיגת חניכיים, כמו צחצוח שיניים לא נכון, בקטריות שגורמות לדלקות בחניכיים והורסות את רקמת החניכיים, מחלת חניכיים – ג'ינג'יביטיס, היגיינת פה לקויה הגורמת להצטברות אבנית, שינויים הורמונליים בעיקר אצל נשים בהריון ובגיל המעבר, עישון אשר יכול להוביל לדלקות חניכיים ופירסינג בלשון או בשפה משום שהעגיל משפשף את החניכיים ומגרה אותן. גם סגירה לא אחידה של השיניים וחריקת שיניים יכולות לתרום להתפתחות המצב.

הטיפול הראשוני בנסיגת חניכיים הוא ניקוי יסודי של האזור, במהלך הניקוי מקלפים את השן, משטחים את השורש ומחליקים אותו כך שהבקטריות מתקשות לשגשג בו. במקרים מסוימים יש צורך ליטול אנטיביוטיקה כדי להחלים מהדלקת. אם טיפולים אלה לא עזרו הפתרון הוא השתלת חניכיים.

יש לכם שאלות? היכנסו לפורומים:
פורום רפואת שיניים
פורום מחלות חניכיים
פורום רפואת שיניים לילדים
פורום שיקום הפה, השתלת שיניים
פורום שתלים דנטליים, טיפול שורש

סוגים של השתלת חניכיים

השתלת חניכיים היא הליך כירורגי שבו משתילים רקמת חניכיים מאזור אחר של החך לאזור שבו יש נסיגה של החניכיים, הרקמה החדשה מושתלת סביב שן אחת או כמה שיניים, לפי הצורך. בעזרת ההשתלה אפשר לשקם כ-3 מ"מ רקמה לכל שן הזקוקה לכך. הרקמה המושתלת שומרת על התכונות המקוריות שלה טרם ההשתלה, ולכן אפשר לצפות מראש כיצד הרקמה תיראה לאחר ההליך.

בניתוח השתלת חניכיים מסירים חלק מרקמת החך או מרקמה בריאה של החניכיים ומחברים אותו לאזור השחוק של החניכיים. לאחר זמן ההחלמה השתל הופך לחלק אחיד מהחניכיים. אפשרות נוספת היא השתלה של חומרים חיצוניים שאינם נלקחים מהרקמה החיה של המטופל.

ישנם כמה סוגים של השתלת חניכיים, הבחירה בסוג ההליך נעשית כל מקרה לגופו, לפי סוג הבעיה והצרכים של המטופל.

השתלת חניכיים חופשית – בשיטה זו מסירים חתיכה קטנה מרקמת החך – גג הפה, ותופרים אותה לאזור שבו החניכיים נסוגות. סוג טיפול זה נעשה לרוב במקרים שבהם החניכיים דקות ויש צורך ברקמה נוספת שתעבה את החניכיים כדי למנוע נסיגת חניכיים נוספת.

השתלה של רקמות חיבור – בשיטה זו חותכים דש, מעין חלון בחך שאותו מסיטים הצדה וחותכים רצועה של רקמת חיבור המצויה מתחתיו. את רצועת הרקמה תופרים לחניכיים באזור שבו השורש חשוף. לאחר מכן סוגרים את הדש בעזרת תפרים. סוג טיפול זה הוא הנפוץ ביותר של השתלת חניכיים.

השתלת חניכיים סביבתית – בשיטה זו יוצרים דש מרקמת החניכיים הסמוכה לאזור הנסיגה, הדש מחובר למקומו המקורי בצד אחד, מוציאים מתחתיו רקמת חניכיים שאיתה ממלאים את האזור שבו החניכיים נסוגו. ולאחר מכן תופרים בחזרה את הדש למקומו. בסוג ניתוח זה מסיטים את רקמות החניכיים הקיימת במקום להוציא רקמה מאזור אחר של החניכיים, אך לשם כך למטופל צריכה להיות שכבה עבה של רקמת החניכיים, ולא לכל אחד יש כזו.

אלודרם – אלודרם הוא חומר סינתטי אשר משמש כרקמת שיקום. האלודרם מאיץ את הבנייה מחדש של כלי הדם, את היווצרות התאים ואת הזרימה של כדוריות הדם הלבנות. השימוש באלודרם מבטל את הצורך ברקמות חיות מגוף המטופל ומשתמשים בו לרוב כאשר מסיבות שונות אי אפשר להשתמש ברקמה של המטופל עצמו.

הוראות לאחר השתלת חניכיים

לעומת תהליכים כירורגיים אחרים, אין צורך לצום או לשנות את התזונה לפני ההליך, כל מה שיש לעשות הוא להגיע למרפאה ביום שנקבע. השתלת החניכיים נעשית תחת הרדמה מקומית של החניכיים, במקרים נדירים, אם יש צורך בכך, ניתן לבצע את ההליך תחת הרדמה מלאה. ההליך אינו נמשך זמן רב ולאחריו חוזרים הביתה. עם זאת, ייתכן שיהיה זמן התאוששות של כמה שעות במרפאה וכן יש צורך בליווי ובהסעה בשל התרופות לשיכוך הכאבים שגורמות לטשטוש.

בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח, כשהאזור עוד מחלים ומתאושש, יש להקפיד לאכול מזון רק וקר, זאת כדי שהאוכל לא יפגע בהשתלה, אוכל קשה וחם עלול לגרות את האזור ולגרום לכוויות ברקמה המושתלת. מאכלים מומלצים לתקופת ההחלמה הם ביצים, בעיקר ביצה מקושקשת או ביצה רכה, יוגורט, ג'לי, ירקות שבושלו עד שנעשו רכים דיים, גבינת קוטג' וגלידה.

כמו כן, בתקופת ההחלמה יש להשתמש באופן קבוע בשטיפת פה אנטי-בקטריאלית אשר מונעת זיהומים, מונעת הצטברות של אבנית על השיניים ובעיות נוספות שיכולות להיגרם בשל ההשתלה של החניכיים. כמו כן, יש ליטול אנטיביוטיקה כדי להפחית את הסיכוי להתפתחות של דלקות. אסור לצחצח שיניים או להשתמש בחוט דנטלי עד שמקבלים אישור מהרופא. צחצוח שיניים או שימוש בחוט דנטלי לפני שהאזור החלים לחלוטין עלולים לפצוע את השתל ולהוביל לדלקות ולזיהומים. אם חשים כאבים ואי נוחות אפשר ליטול משככי כאבים להקלה. עוצמת הכאב תלויה הן בסוג ההליך שבוצע והן בעומק של ההשתלה. הפצע שנוצר בפתיחת הדש מרגיש כמו צריבה בחך, בדומה לכוויה מאוכל חם מדי. נוסף על כך, אין להתעמל או לעסוק בפעילות פיזית מאומצת עד שמקבלים אישור מהרופא.

למרות כל המגבלות ומשך ההחלמה, אין מניעה לחזור לעבודה ולשגרה מלאה כבר ביום שלאחר ההליך.

סיבוכים אפשריים של השתלת חניכיים

ניתוח להשתלת חניכיים הוא בטוח וסיבוכים של ההליך הם נדירים. זיהום של האזור הוא התופעה הנפוצה ביותר, אך גם היא מתפתחת רק לעתים רחוקות. עם זאת, יש לחזור לרופא המטפל אם מבחינים בנזילה או בדימומים באזור ההשתלה או בסביבתה.

ההצלחה של ההליך תלויה באספקת הדם לרקמות המושתלות. לעתים רחוקות הנפיחות באזור ההשתלה חמורה מדי, דבר אשר גורם להשתחררות של התפרים כך שהם אינם מחזיקים עוד את הרקמה המושתלת במקומה והיא אינה מקבלת את אספקת הדם שלה היא נזקקת כדי להיקלט. במצב זה יש לחכות עד להחלמה מלאה ולשוב לעשות את הניתוח בשנית.

סיבוך אפשרי נוסף הוא נשילה של הרקמות מהמקום שבו נלקחו הרקמות מהחך. כדי להפחית את הסיכוי לכך יש להגן על הפצע ועל הרקמה המתחדשת ולמנוע גירויים מהלשון או מהאוכל שאוכלים. ההגנה יכולה להיעשות בעזרת מגן פלסטיק אשר מתחבר לשיניים ומכסה את הפצע.

לאחר ההחלמה המראה של האזור יכול להיראות חריג, אם לא אוהבים את הנראות של החניכיים לאחר ההשתלה כדאי לברר על ג'ינג'יבופלסטיקה – הליך שבו מעצבים מחדש את רקמת החניכיים. בהליך זה אפשר להתאים את רקמת החניכיים למראה הרצוי.

הדש שפתחו בחך העליון ייסגר מעצמו בתוך שבועיים, בזמן זה השקע יתמלא ברקמה חדשה עד שהיא תכסה את כולו.

אולי תרצו לדעת גם:
נסיגת חניכיים: גורמים, טיפול ומניעה
דלקת חניכיים עלולה לגרום למחלות אחרות
איך דלקת חניכיים הופכת למחלת חניכיים?
סיבות מוזרות לדימומים בחניכיים
כיצד למנוע דלקות חניכיים בדרכים טבעיות?

זמן ההחלמה מניתוח השתלת חניכיים נמשך בין שבוע לשבועיים, כשבוע לאחר ההליך יש לקבוע פגישת מעקב כדי לוודא שהשתל נקלט כראוי וכי האזור מחלים כמו שצריך. שבועיים ממועד הניתוח אפשר לחזור לפעילות מלאה, לרבות צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי. החלמה מלאה של אזור ההשתלה יכולה להימשך כחודש ואפילו יותר, הדבר תלוי בבריאות הכללית של המטופל ובדרך שבה שומרים על הפה ומטפלים באזור ההשתלה לאחר ההליך.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר ניצן שלזינגר
    ד"ר ניצן שלזינגר
    השתלות שיניים ואסתטיקה,ICOI, ובעל תואר Diplomate מטעמה. בעל מרפאה פרטית בראש העין שמרכז עיסוקה שיקום הפה, ALL ON 4 . בוגר הפקולטה לרפואת שיניים בהדסה עין כרם.... קרא עוד
  • ד"ר אופא אבו-נימר
    ד"ר אופא אבו-נימר
    כירורג פה, פנים ולסתות תחומי טיפול: ניתוחים בפה, השתלות עצם בלסתות, שתלים דנטליים, הרמת רצפת סינוס ועוד... קרא עוד