גיל הזהב: משתלם להיות פעילים חברתית

מחקר חדש מצא שבני גיל הזהב הפעילים יותר חברתית יתפקדו טוב יותר בטווח הארוך. לבני גיל הזהב שהיו פעילים היו סיכויים נמוכים יותר ללקות במגבלות על פעולות הדורשות עצמאות כגון מקלחת או הליכה לשירותים.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/02/2011 |
צפיות: 3,311
בני גיל הזהב הפעילים מבחינה חברתית יכולים להימנע משמעותית ממגבלות הקשורות לגילם, כך מציע מחקר חדש שנערך על ידי חוקרים במרכז הרפואי של אוניברסיטת ראש בשיקגו ועתיד להתפרסם בכתב העת הרפואי לחקר הזיקנה Journal of Gerontology: Medical Sciences. החוקרים מסבירים כי השתתפות בפעילות חברתית, כגון מפגש עם חברים, משחקים ועוד, יכולה למנוע מהקשיש מגבלות רבות הקשורות לתפקוד היומיומי.

ד"ר בריאן ג'יימס, מוביל המחקר, המתמחה בתחום האפידמיולוגיה של הזיקנה במרכז האלצהיימר של אוניברסיטת ראש, אמר: "פעילות חברתית מזמן סומנה כמרכיב חיוני בבריאות לעת זיקנה, אבל עכשיו יש לנו ראיות משמעותיות לכך שהיא גם קשורה לתפקוד יומיומי טוב יותר בגיל המבוגר". ד"ר ג'יימס מוסיף שלהיות פעיל מבחינה חברתית לא רק מפחית את הסיכוי למגבלות על התפקוד בקרב בני גיל הזהב, אלא גם מונע מהם ליפול בשבי הבדידות.

למידע נוסף בנושא גיל הזהב היכנסו לפורומים:
פורום אלצהיימר, דמנציה
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום גריאטריה
פורום סיעוד
פורום רפואת משפחה

בני גיל הזהב: הסיכוי להיות עצמאיים יותר


במחקר השתתפו 954 בני גיל הזהב, בגיל ממוצע של 82, והוא נערך כחלק מפרוייקט ארוך טווח שעורכת אוניברסיטת ראש לגבי זיכרון וזיקנה. בתחילת המחקר המשתתפים היו בריאים, ואף אחד מהם לא סבל מנכויות. החוקרים שאלו את המשתתפים מה התדירות בה הם מבצעים פעילות חברתית: נפגשים עם חברים או משפחה, משחקים ויוצאים לטיולים. בנוסף, לאורך המחקר כל אחד מהם נבדק בתדירות שנתית בבדיקות נוירולוגיות, נוירופסיכולוגיות וכן נבדקה ההיסטוריה הרפואית.

לאחר מכן, כשהגיעו לגילאי 80 המוקדמים, המשתתפים נשאלו אם הם מסוגלים לבצע שש פעולות יומיומיות כגון להתקלח, לאכול עצמאית, ללכת לשירותים, להתהלך בחדר, הליכה בחוץ ולהתלבש בעצמם. לאחר ניתוח של המידע שנאסף, החוקרים הסיקו שבני גיל הזהב שהיו מעורבים יותר בפעילות חברתית היו בעלי סיכוי פי שתיים להיות עצמאיים יותר בתפקוד היומיומי.

המחקר בדק טווח רחב של מגבלות על התפקוד בקרב בני גיל הזהב: בתחילת הניסוי נשאלו הקשישים אם הם יכולים לבצע שלוש פעילויות הדורשות מאמץ גדול יותר, תזוזה וכוח: עליה וירידה בגרם מדרגות, הליכה של קילומטר וביצוע עבודות בית. בנוסף, הם נשאלו לגבי ביצוע פעילויות כגון שימוש בטלפון, הכנת ארוחות וסידור התרופות. התוצאות הראו שלבני גיל הזהב שדיווחו על רמה גבוהה של מעורבות בפעילות חברתית היה סיכוי פי 1.5 יותר לבצע פעולות אלו.

כיצד משפיעה פעילות חברתית על התפקוד בקרב בני גיל הזהב?
על אף שהחוקרים מצאו קשר בין מעורבות בפעילות חברתית לבין הימנעות ממגבלות על התפקוד, לדבריהם דרושים מחקרים נוספים על מנת לאשש את תוצאות המחקר. "הממצאים מרגשים מכיוון שפעילות חברתית היא גורם משפיע שיכול לעזור לבני גיל הזהב להתגבר על הנטל של המגבלות", אומר ד"ר ג'יימס.

למאמרים נוספים בנושא גיל הזהב ועוד:
האם אומגה 3 עוזרת לשמור על הראיה?
חשיבה חיובית מסייעת לבריאות בגיל הזהב?
מה כדאי לאכול במהלך גיל הזהב?
על דאגות בעת גיל הזהב
מחלת אלצהיימר - מיתוסים והפרכתם

החוקרים מעוניינים לבצע מחקרים נוספים באופן מעמיק יותר, על מנת לבדוק אם התערבות מכוונת והגדלת פעילות חברתית בגיל מבוגר יכולה לאחר משמעותית או למנוע את מגבלות הגיל. ד"ר ג'יימס סבור שפעילות חברתית קשורה לדרך בה המוח שולט בשאר הגוף, כולל שרירים ותפקודים פיזיים שונים, אשר משתלבים יחד לשמירה על "עצמאות תפקודית".

יתכן שהתוצאות של המחקר יעודדו את בני גיל הזהב להגיע לדיור מוגן שמציע פעילות חברתית שוטפת ותמיכה, במקום לגור בגפם. לעתים רבות בני גיל הזהב בוחרים בעצמם באפשרות זו. בתי דיור מוגן מציעים חוגים רבים, פעילות גופנית וכוללים יתרונות רבים, אף על פי שלעתים בני גיל הזהב רואים במעבר לדיור מוגן ויתור על החופש האישי ועל עצמאותם.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר