ציפורן חודרנית: שיטות טיפול ומניעה (מעודכן 2023)

זה יקרה, לרוב, בבוהן כף הרגל בעקבות גזירה לא נכונה של הציפורן, וישנן דרגות חומרה שונות לתופעה, כמו גם מגוון אפשרויות לטפל בה – משיטות טבעיות ועד ניתוח
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/06/2023 |
צפיות: 17,426
דירוג: 3.7 מתוך 55 הצבעות
התקבלו 55 דירוגים בציון ממוצע 3.7 מתוך 5
זאת אחת התופעות המטרידות והשכיחות ביותר בקרב גברים ונשים כאחד. לעתים היא נחווית באופן קל ומסבה אי נוחות בלבד, וישנם מקרים חמורים יותר בהם מתפתחת דלקת כרונית ותסמינים כואבים נוספים שמצריכים התערבות כירורגית. ציפורן חודרנית יכולה לשבש את שגרת יומכם ולפגום באופן משמעותי באיכות החיים.

ציפורניים חודרניות מופיעות אצל מבוגרים אך ישנה טענה כי בני נוער המצויים בגיל ההתבגרות ייטו לסבול מהתופעה אף הם הודות לתהליכים ההורמונליים המתרחשים בגופם. כתוצאה מכך, הם יסבלו מהזעה מרובה בכפות הרגליים, העור סביב הציפורניים יתרכך ויתפצל ויעודד את הציפורן לחדור אליו במהלך הצמיחה.

מהם הגורמים להופעת ציפורן חודרנית?


ישנן כמה סיבות שעלולות לגרום לציפורן חודרנית, חלקן כתוצאה ישירה מהתנהגות שלכם וחלקן כתגובה למצבים רפואיים שונים או תנאי היגיינה. אלו הם הגורמים העיקריים:

גזירה לא נכונה של הציפורניים – בעיקר תוך השארת קצוות מעוגלים בצדי הציפורן. גם גזירת ציפורניים באופן תדיר והשארתן קצרות עלולה לגרום להאצה של גדילת העור מעליהן.
נעילת נעליים במידה קטנה מדי – כך נוצר לחץ קבוע על הציפורן.
הזעה מרובה בכפות הרגליים – העור סביב הציפורן יתרכך וזו תחדור לתוכו.
מבנה ציפורניים מועד לפורענות – סיבות גנטיות יכולות להביא לגדילת ציפורן חודרנית. למעשה, נכון לומר שציפורן חודרנית יכולה לעבור בתורשה.
חבלה – נזק בעקבות פציעה או מכה חזקה עלול לעודד צמיחתה של ציפורן חודרנית.
פדיקור לא מקצועי – עלול לגרום הן לפציעה בציפורן והן לזיהום עקב אי הקפדה על היגיינה.
מחלות רקע – השמנה, סוכרת, הפרעות בבלוטת התריס, מחלות לב וכליות ובעיות בלחץ הדם מעלים את הסיכויים לסבול מציפורניים חודרניות.
פטריה – עלולה להוביל בסופו של דבר להתפתחות ציפורן חודרנית.

איך מרגישה ציפורן חודרנית?


תסמינים של ציפורן חודרנית יכולים לנוע בין כאב מטריד לבין דלקת כרונית וסיבוכים אחרים, ותלויים בדרגת החומרה של התופעה. ניתן לחלק את מצב הציפורן החודרנית לפי שלוש דרגות חומרה:

דרגת חומרה קלה – נפיחות סביב הציפורן ואדמומיות, לעתים בשילוב בצקת וכאב במגע או בחיכוך גרביים ונעליים.
דרגת חומרה בינונית – כל תופעות החומרה הקלה, לצד הפרשה מוגלתית מהאזור המודלק וסימני זיהום.
דרגת חומרה קשה – כאב עז, דלקת כרונית באזור הציפורן וצמיחה פראית של עור לצידה.

שיטות הטיפול בציפורן חודרנית


הטיפול בציפורן החודרנית משתנה לפי דרגת החומרה של התופעה, וכן לפי השקפותיכם והעדפותיכם האישיות. יש מי שיעדיפו טיפול טבעי וביתי בעוד אחרים יבחרו בשיטות קונבנציונליות, שבמקרים חמורים אף כוללות ניתוח. אלה האופציות העומדות בפניכם:

טיפול טבעי בבית


השרו את הרגל במים חמימים - בשלב הראשון, השרו את הרגל עם הציפורן החודרנית במים חמימים כדי להפחית את הנפיחות ולהקל על הכאב. עשו זאת שלוש פעמים ביום למשך כ-20 דקות בכל פעם כדי להגביר אפקטיביות. אם תוסיפו מלחים למים תוכלו לחוש בהקלה נוספת.

השרו את הרגל בחומץ תפוחים – לחומץ תפוחים יש סגולות אנטי דלקתיות המפחיתות כאבים. נסו לטבול את הרגל עם הציפורן החודרנית במים חמימים בשילוב רבע כוס חומץ תפוחים והשרו אותה באותו האופן שתואר בסעיף הקודם. לאחר הטבילה, יבשו את האזור לאחר שסיימתם להשרות את האזור.

השתמשו בעזרים שיקלו עליכם – סד בוהן או מגן בוהן יכולים להגן מפני כאב בציפורן החודרנית בעת נעילת נעליים. ניתן למצוא עזרים כאלה בבתי מרחקת וברשתות הפארם.

נעלו סנדלים או כפכפים במידת האפשר – במהלך הטיפול בציפורן החודרנית העדיפו נעל פתוחה כדי לאפשר לאזור להחלים ולהימנע מכאב. אם אין באפשרותכם לנעול סנדלים או כפכפים, הקפידו על נעליים וגרביים שישאירו לבוהן הנגועה מספיק מקום ולא ילחצו עליה.

השתמשו במשחה אנטיביוטית ללא מרשם – פתחו את ארון התרופות בבית ובדקו אם יש לכם משחות ללא מרשם (ובתוקף) כמו בקטרובן או פוליספורין, מרחו מעט וחבשו את הציפורן לאחר מכן. כמובן שניתן לקבל המלצות למשחות כאלה גם מהרופא שלכם.

חשוב לציין כי טיפולים שמרניים בבית כמו אלו שתוארו מתאימים לדרגות חומרה קלות עד בינוניות, ובכל מקרה עדיף להיבדק על ידי רופא עור שיאבחן את מצבכם באופן מדויק.

הטיפול המומלץ במקרים קשים – ניתוח


אם ניסיתם תחילה את הטיפול הביתי ואתם לא חשים בשיפור אלא מרגישים שהציפורן החודרנית משבשת לכם את השגרה ואינכם מצליחים להתנהל בנוחות ביומיום, יתכן והפתרון עבורכם מצריך התערבות רפואית. בעבר היו מפנים אנשים הסובלים מציפורן חודרנית לקבלת טיפול המסה של הציפורן או עיקרה שלה, אך כיום הטיפול המקובל הוא הליך ניתוחי.

תחילה עובר הפציינט הרדמה מקומית באמצעות הזרקת חומר מרדים לאצבע הפצועה, לאחריה מוסר חלק מהציפורן. בהמשך, הרופא יצרוב בעזרת חומר כימי או לייזר חלק משורש הציפורן, מה שמונע ממנה לצמוח שוב באותו האופן. מדובר בהליך קצר, בסופו משתחרר הפציינט לביתו לכמה ימים של טיפול ביתי: מריחת משחה אנטיביוטית וחבישה של האצבע.

כמה זמן אורכת ההחלמה מהניתוח?


ההחלמה מהניתוח להסרת חלק מהציפורן החודרנית נחשבת לקלה, ומיד לאחר ההליך תוכלו לשוב לביתכם. יתכן שתתקשו לדרוך על הרגל בימים הראשונים שלאחר הניתוח, ולאחר מכן תוכלו לשוב לאט לאט לשגרה אך עם הימנעות מפעולות כמו הליכה ממושכת וכמובן פעילות ספורטיבית. בחלוף שבועיים-שלושה מהניתוח תוכלו לחזור לפעילות גופנית המשלבת את הפעלת הרגליים.

תופעות לוואי במהלך תקופת ההחלמה


מלבד הכאב המקומי (והעז) שעלול להימשך בימים שלאחר ההליך הניתוחי, עלול להתפתח במקום זיהום. סביר להניח שצוידתם מבעוד מועד במשחה אנטיביוטית ועליכם לחבוש את המקום, אך משהו מרגיש לכם לא כשורה והבחנתם כי המקום מדמם – גשו מיד לרופא.

איך תמנעו מהתופעה לחזור על עצמה?


אם כבר סבלתם מציפורן חודרנית, אתם תצטערו לשמוע שאתם ככל הנראה תסבלו מכך שוב, וליתר דיוק – בסבירות של 60%. עם זאת, אם עברתם הליך ניתוחי שכלל את צריבת שורש הציפורן הסיכוי לצמיחה חוזרת של ציפורן חודרנית יורד ל-10%.

אז אמנם הסטטיסטיקה לא לטובתכם, אך תוכלו לנקוט בכמה צעדים כדי להפחית את הסיכוי לחזרת התופעה:

• אל תזלזלו בגזירה נכונה של ציפורני הרגליים. הקפידו על גזירה בקו ישר ומעבר לגבולות העור
• אם אתם מתקשים לעשות זאת בעצמכם – היעזרו בשירותיה של פדיקוריסטית מדופלמת
• נעלו נעליים במידה שלכם והימנעו מדגמים הלוחצים על הבהונות (נעלי שפיץ למשל)
• אם אתם מרגישים כאבים עזים בצידי הבהונות, אל תתמהמהו וגשו לבדיקת רופא


יש לכם שאלות נוספות?
פורום רפואת כף הרגל - פודיאטריה


לסיכום, אף שמדובר בתופעה באזור קטן ושולי בגוף – יש להתייחס אליה בכובד ראש ובתשומת לב מרבית, מאחר שהיא עלולה להסב סבל רב ולשבש את שגרת היומיום. אם טרם התמודדתם עם ציפורן חודרנית ואתם חוששים שיש לכם נטייה ואף התחלה של התופעה, גשו לרופא.

כמו כן, אל תתמודדו עם גזירת ציפורני הרגליים בעצמכם ולכו לפדיקוריסטית (מקצועית ומנוסה בלבד) שתוכל לעשות זאת עבורכם ובכך למזער את הסיכויים שתסבלו מציפורן חודרנית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר