מחקר: חולי אלצהיימר לוקים פחות בסרטן

אלצהיימר היא לא מחלה שמישהו יזמין לעצמו, אך יתכן שיש לה זווית חיובית: מחקרים מראים שחולי אלצהיימר לוקים פחות בסרטן. למרות האופטימיות הזעירה צריך להמשיך ולבדוק את הממצאים.
מאת מערכת BeOK
| 12/04/2011 |
צפיות: 3,537
מחלת האלצהיימר עשויה להקנות הגנה מסוימת מפני מחלת הסרטן ולהיפך, מעלים מחקרים. אצל משתתפי מחקר שנעשה בקרב קשישים, בקשישים שסבלו ממחלת אלצהיימר אובחנו פחות מקרי סרטן מאשר בקשישים שלא סבלו ממחלת אלצהיימר. כדי לגלות נתון זה נעשה מעקב של שמונה שנים.

למידע נוסף בנושא אלצהיימר ועוד, היכנסו לפורומים:
פורום אלצהיימר, דמנציה
פורום הומאופתיה
פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום פרקינסון

קשישים לבנים אשר סבלו ממחלת הסרטן בתחילת המחקר היו בסיכון נמוך יותר לפתח אלצהיימר לאורך חמש שנים של מעקב. הסיכון הנמוך לפתח מחלת אלצהיימר אצל חולי סרטן לא נראה בקבוצות אחרות. מספר מחקרים קודמים הראו שקיימת שכיחות נמוכה יותר של סרטן בחולים עם מחלת פרקינסון. פרקינסון, בדומה לאלצהיימר, היא הפרעה ניוונית המשפיעה על המוח.

מחקר נוסף מצביע על קשר דומה בין סרטן לבין אלצהיימר. "המחקר מראה כי עשוי להיות קשר בין סרטן לבין מחלות ניווניות", אומרת החוקרת קתרין מרו מאוניברסיטת וושינגטון, בית הספר לרפואה של סנט לואיס בראיון. במחקר נוסף שנערך מוקדם יותר החוקרים דיווחו כי ישנם קשישים חולי סרטן אשר פיתחו אלצהיימר מאוחר יותר מחולים אשר סובלים מסרטן וללא אלצהיימר. נתון זה אינו מדויק לחלוטין משום שלעתים קרובות חולי סרטן נפטרים לפני שהם מגיעים לגיל הסיכון של אלצהיימר.

מחקר אחר בדק חולים הסובלים ממחלת אלצהיימר, אשר נגרמת מאובדן תאי העצב המוח, לבין דמנציה וסקולרית, הנגרמת על ידי זרימת דם לקויה למוח כתוצאה משבץ לב או כתוצאה מגורמים אחרים. מחלת האלצהיימר היא הסוג הנפוץ ביותר של דמנציה, כאשר דמנציה וסקולרית היא הסוג השני בשכיחותו. לא נראה כי הייתה השפעה שגרמה להופעת מחלת הסרטן בחולים הסובלים ממחלת הדמנציה הוסקולרית, לאחר שמונה שנים של מעקב, לעומת חולים אשר לא סבלו מאלצהיימר.

חולים שסבלו מאלצהיימר בתחילת המחקר היו בסיכון נמוך ב- 69% להתאשפז בעקבות מחלת הסרטן באותה תקופה. אצל חולים בעלי היסטוריה של סרטן היה סיכון קטן ב-43% לפתח אלצהיימר בהשוואה לאנשים ללא היסטוריה של סרטן. החוקר הראשי טוען כי יש צורך במחקרים נוספים כדי לקבוע אם יש קשר בין סרטן לבין מחלות כמו אלצהיימר ופרקינסון.

מהו אלצהיימר?


אלצהיימר הוא הסוג הנפוץ ביותר של דמנציה. זו מחלה ניוונית חשוכת מרפא שמאובחנת לרוב אצל אנשים מעל גיל 65, אך יכולה להתחיל גם מוקדם יותר. מחלת האלצהיימר היא ייחודית לכל אדם, אך לחולים רבים ישנם תסמינים משותפים. הסימפטום הנפוץ ביותר של המחלה הוא הקושי לזכור דברים. בדרך כלל בני משפחה או בן הזוג עוזרים לחולה והעזרה גורמת לעומס רב והיקפי, מבחינה פסיכולוגית, פיזית, כלכלית וחברתית.

איך מונעים מחלת אלצהיימר?


1. אכילה חכמה -

מאכלים דלים שומן עוזרים למנוע אלצהיימר. באוניברסיטת הרווארד נערך מחקר בהשתתפות 13,000 נשים בנות 70 ומעלה, שהעלה כי נשים שאכלו ירקות, בעיקר ירוקים, גרמו למחלת האלצהיימר להאט את התקדמותה ובכך מנעו ירידה קוגניטיבית, לעומת נשים שאכלו מעט ירקות.

2. פעילות גופנית -

לאנשים מבוגרים מומלץ להרבות בהליכה ובתנועה, פעולות שעשויות לעזור במניעת אלצהיימר ודמנציה. מחקר אוסטרלי שפורסם בכתב העת של איגוד הרפואה האמריקני מצא כי פעילות גופנית סדירה עוזרת לשיפור הזיכרון והתפקוד הקוגניטיבי בקרב אנשים מבוגרים. מחקר בן שש שנים בו השתתפו 1,700 קשישים מגיל 65 ומעלה מצא כי פעילות כזו הפחיתה את הסיכון לפתח אלצהיימר או דמנציה ב-35%.

3. שמירה על משקל בריא -

השמנת יתר עלולה להגדיל את הסיכון לפיתוח אלצהיימר שנים מאוחר יותר. מחקר שנערך בקרב 6,500 גברים ונשים מצא כי אלו שסבלו מעודף משקל בשנות ה-40 לחייהם היו בסיכון גבוה לפתח אלצהיימר מספר שנים מאוחר יותר. מחקרים מראים כי סוכרת, אשר קשורה גם היא להשמנת יתר, מגדילה את הסיכון לחלות במחלת האלצהיימר.

למאמרים נוספים בנושא אלצהיימר:
מחלת אלצהיימר - מיתוסים והפרכתם
אלצהיימר, ניתן לטיפול ע"י הומאופתיה
גיל הזהב: הטיפול במחלת אלצהיימר יעיל
אלצהיימר: נקודת מבט של רפואה משלימה
מחקר חדש מנסה לעצור התפשטות אלצהיימר

4. הפעילו את השכל -

חוקרים מאוניברסיטת ראש מצאו שחולי אלצהיימר שקראו, פתרו תשבצים ועסקו בפעילות אינטלקטואלית הפחיתו פי שתיים את הסיכוי שלהם לפתח מחלת אלצהיימר, בהשוואה לאנשים שלא עסקו בפעילויות שמאתגרות את החשיבה. ישנם מחקרים נוספים בנושא שהניבו ממצאים דומים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

איך שמן רוזמרין מעכב אלצהיימר?
מאת מערכת BeOK
| 06/11/2016 |
צפיות: 1,442
חוקרים מצאו כי בשמן הרוזמרין יש מרכיבים אשר משפרים את יכולות הזיכרון והם יכולים לעכב את התסמינים הקוגניטיביים של מחלת האלצהיימר
קרא עוד
יחסי מין בגיל השלישי – טוב לנשים אבל מסוכן לגברים
מאת מערכת BeOK
| 13/10/2016 |
צפיות: 1,515
יחסי המין אינם מאבדים מחשיבותם גם בגיל השלישי, מחקר חדש גילה כי נשים מרוויחות מסקס הטבות בריאותית בעוד גברים עומדים בסיכון למחלות לב וללחץ דם גבוה
קרא עוד
מחזור בגיל 50: מדוע נשים סובלות ממחזור בגיל המעבר?
מאת מערכת BeOK
| 29/05/2016 |
צפיות: 12,232
גיל הבלות או מנופאוזה היא התקופה שבה נשים מפסיקות לקבל את המחזור החודשי. מרבית הנשים נכנסות לגיל המעבר בגיל 50, אך ישנן נשים שממשיכות לקבל את הוסת החודשית. מהי מנופאוזה מאוחרת ומהם הגורמים לה?
קרא עוד
מעבר בטוח ומוצלח לבית אבות
מאת מערכת BeOK
| 01/04/2015 |
צפיות: 21,087
באופן טבעי, המעבר לבית האבות מלווה בלא מעט התבלטויות וחששות אישיים, הן בקרב הקשיש והן בקרב בני משפחתו. לחששות אלו נלווה גם הצורך המעשי בניהולו הנכון של הליך המעבר. ריכזנו עבורכם מידע מקצועי אודות אופן התכנון וההיערכות לקראת המעבר לבית אבות.
קרא עוד
האם ניתן לשפר כושר גופני בגיל מבוגר?
| 12/08/2014 |
צפיות: 31,800
אימון גופני ושמירה על אורח חיים בריא כבר הוכחו כמאריכי חיים ומשפרי איכות חיים. אך האם הקפדה עליהם רק בגיל מבוגר תעשה את העבודה או שזה כבר מאוחר מדי?
קרא עוד
תופעה - ניצול קשישים. כך תמנעו זאת
| 29/07/2014 |
צפיות: 31,705
ניצול קשישים, או Elderly Abuse הפכה לצערנו לתופעה רווחת. לצד אנשי מקצוע ישרים, קיימים נוכלים המנצלים את חוסר התושייה של קשישים על מנת לסחוט מהם כספים בגין הצעות או תיקונים שאינם נחוצים. כך תתמודדו עם התופעה
קרא עוד
הזדקנות בריאה - זה אפשרי
| 15/07/2014 |
צפיות: 31,985
הזדקנות היא נושא מאיים שרבים מאיתנו חוששים לחשוב עליו, אך זה בלתי נמנע. הבשורה הטובה היא כי מחקרים שנעשו לאחרונה מצאו כי ניתן לשפר את איכות החיים בגיל מבוגר ולהנות מהזדקנות בריאה
קרא עוד
מחקר: ויטמין D נגד התפתחות אלצהיימר
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2014 |
צפיות: 31,890
את רשימת היתרונות של ויטמין D רובנו מכירים. לרשימה הזאת מצטרף יתרון נוסף: מחקר מצא שויטמין D מקטין את הסיכון למחלת פרקינסון. אז נצלו את הקיץ ותוך נקיטת אמצעי זהירות כמו מקדם הגנה, כובע ומשקפי שמש, צאו לספוג קצת ויטמין D
קרא עוד
חשיבותה של פעילות גופנית בגיל השלישי
מאת גלית פרי
| 17/06/2014 |
צפיות: 32,568
פעילות גופנית סדירה היא ערך עליון בשמירה על אורח חיים בריא, ויכולה להאריך ולשפר את איכות חיינו. פעילות גופנית חשובה בכל גיל, גם בגיל השלישי והתורמת רבות לחיים פעילים ועצמאיים יותר
קרא עוד
תסמיני גיל המעבר
מאת ד"ר קובי כהן
| 15/05/2014 |
צפיות: 35,767
גיל המעבר חל על נשים סביב גיל חמישים ומביא עימו תסמינים ותופעות שלא הכירו קודם לכן בגופן. על תסמיני גיל המעבר, התופעות השונות ומהם הדברים שכדאי לשים אליהם לב - בכתבה הבאה
קרא עוד