בני גיל הזהב, היזהרו מהסחות דעת

האם היכולת שלנו לבצע מספר דברים בו זמנית משתנה עם הגיל? במחקר שהשווה בין קבוצת בני גיל הזהב לבין צעירים נמצא שלבני גיל הזהב היה קשה יותר לחזור לפעולה שביצעו לאחר הסחת דעת.
מאת מערכת BeOK
| 20/04/2011 |
צפיות: 3,167
אם אתם עובדים על המחשב בזמן שאתם מדברים בטלפון ושותים קפה, זכרו שלא תוכלו לעשות זאת לעד. למעשה, מחקר חדש מצא שלאנשים בני גיל הזהב יש פחות יכולת לבצע מספר משימות בו זמנית (מולטי-טאסקינג). יתכן שהדבר נובע מכך שקשה להם למקד את תשומת הלב שלהם מחדש לאחר שהוסחה.

למידע נוסף בנושא גיל הזהב היכנסו לפורומים:
פורום גריאטריה
פורום נוירולוגיה, שבץ מוחי, אירוע מוחי
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכיאטריה
פורום רפואת משפחה

ההבדל בין היכולת לבצע מספר פעולות בו זמנית בין צעירים לבין אנשים בגיל הזהב לא היה גדול. משתתפים במחקר בני גיל הזהב הצליחו להתרכז ב-88% מהמקרים לאחר הסחה, בהשוואה ל-90% מהמקרים אצל אנשים צעירים יותר.

אולם כאשר דעתם הוסחה, המבוגרים נתנו תשומת לב רבה מדי לאינפורמציה לא רלוונטית במסגרת המטרה שהיה עליהם לבצע, כך לדברי אדם גזלי, מומחה למדעי המוח ופרופסור חבר באוניברסיטת קליפורניה, סן פרנסיסקו.

במסגרת המחקר, שהופיעו בגיליון אפריל של כתב העת Proceedings של האקדמיה הלאומית למדעים, החוקרים בדקו עד כמה אנשים יכולים להתרכז כאשר הם מנסים לבצע משימה ומשהו אחר חודר אל תשומת הלב שלהם. מטרת המחקר היתה לבדוק כיצד משתנה יכולת הביצוע של דברים בו זמנית (מולטי-טאסקינג) בשלבים שונים בחיים.

מחקרים קודמים הראו שבני גיל הזהב לא מעבדים אינפורמציה כמו צעירים יותר. "הם לעתים קרובות אומרים שהם שמים לב לכך גם בחיי היומיום שלהם", אמר גזלי. "הם יושבים בסלון וקמים מהכורסה כדי להביא משהו מהמקרר, הם מגיעים למקרר ואין להם מושג מה הם עושים שם". התופעה יכולה לקרות גם אצל אנשים צעירים. אך השאלה היא מה גורם לכך להיות נפוץ יותר אצל בני גיל הזהב.

מדענים מגדירים את פעולת הזיכרון ביכולת להחזיק ולתמרן במידע שנמצא במוח במרווחי זמן קצרים. זהו למעשה "זכרון עבודה" (working memory), שיכול להתבטא ביכולת לעקוב אחר שיחה לבין מטלות מורכבות כגון למידה. יש ראיות רבות לכך שיש השפעה שלילית על זיכרון העבודה אצל בני גיל הזהב יותר מאשר אצל צעירים.

החוקרים גייסו למחקר 20 משתתפים בני 69 בממוצע שעברו סריקות מוח כאשר הם מתבוננים בתמונות טבע. לאחר מכן לא הוקרן דבר על המסך במשך מספר שניות או שהוקרנה למשך זמן קצר תמונת פנים. לחלקם נאמר לא רק להסתכל על התמונה, אלא גם להחליט אם אלו פניו של אדם בן כ-40.

מוחם של המשתתפים נבדק בסריקת MRI. הוקרנו על המסך תמונות טבע שהמשתתפים התבקשו לחשוב עליהן ולאחר מכן הוצגה תמונה של בן אדם, שלגביה התבקשו המשתתפים לומר את מינו ואת גילו לפני שנשאלו על תמונות הטבע. החוקרים מצאו שלמוחם של בני גיל הזהב היתה פחות יכולת להתנתק מההפרעה ולהקים מחדש את הקשרים הנוירולוגים שנדרשו על מנת לחזור לתמונות הטבע.

בסוף הבדיקה, שחזרה על עצמה מספר פעמים, המשתתפים הורו להצביע על תמונת הפנים שראו ראשונה. החוקרים השוו את התוצאות לנתונים שנאספו ממשתתפים בממוצע גיל של 25. "הבעיה אצל בני גיל הזהב היא שקשה להם לחזור לאחר הסחת הדעת לנושא המרכזי. הם מקדישים תשומת לב רבה מדי להסחות הדעת", אמר גזלי.

למאמרים נוספים בנושא גיל הזהב ועוד:
הומוסקסואלים בני גיל הזהב בריאים פחות
מחקר: חולי אלצהיימר לוקים פחות בסרטן
ויטמין D מקטין את הסיכוי למחלת פרקינסון
גיל הזהב: ההורה עובר לביתכם? כך תערכו
גיל הזהב: משתלם להיות פעילים חברתית

האתגר במולטי-טאסקינג הוא שאנשים לא באמת יכולים להתמקד בשני דברים בו זמנית, אומר ראסל פודלארק, פרופסור לפסיכולוגיה ונוירו-ביולוגיה באוניברסיטת טקסס שבאוסטין. "אנחנו כמעט תמיד מחליפים ומתמרנים בין מספר פעולות, ויש מחיר לשינויים האלו שבתשומת הלב. זו הסיבה שביצועיהם של אנשים תמיד גרועים יותר כשהם מנסים לבצע שתי משימות בו זמנית מאשר משימה אחת".

כדי לשפר את הביצועים כאשר יש צורך במולטי-טאסקינג, פודלאק ממליץ לשפר את הבריאות הכללית של המוח, "הדרך הטובה ביותר לשפר את בריאות המוח היא פעילות אירובית".

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

איך שמן רוזמרין מעכב אלצהיימר?
מאת מערכת BeOK
| 06/11/2016 |
צפיות: 1,442
חוקרים מצאו כי בשמן הרוזמרין יש מרכיבים אשר משפרים את יכולות הזיכרון והם יכולים לעכב את התסמינים הקוגניטיביים של מחלת האלצהיימר
קרא עוד
יחסי מין בגיל השלישי – טוב לנשים אבל מסוכן לגברים
מאת מערכת BeOK
| 13/10/2016 |
צפיות: 1,514
יחסי המין אינם מאבדים מחשיבותם גם בגיל השלישי, מחקר חדש גילה כי נשים מרוויחות מסקס הטבות בריאותית בעוד גברים עומדים בסיכון למחלות לב וללחץ דם גבוה
קרא עוד
מחזור בגיל 50: מדוע נשים סובלות ממחזור בגיל המעבר?
מאת מערכת BeOK
| 29/05/2016 |
צפיות: 12,232
גיל הבלות או מנופאוזה היא התקופה שבה נשים מפסיקות לקבל את המחזור החודשי. מרבית הנשים נכנסות לגיל המעבר בגיל 50, אך ישנן נשים שממשיכות לקבל את הוסת החודשית. מהי מנופאוזה מאוחרת ומהם הגורמים לה?
קרא עוד
מעבר בטוח ומוצלח לבית אבות
מאת מערכת BeOK
| 01/04/2015 |
צפיות: 21,086
באופן טבעי, המעבר לבית האבות מלווה בלא מעט התבלטויות וחששות אישיים, הן בקרב הקשיש והן בקרב בני משפחתו. לחששות אלו נלווה גם הצורך המעשי בניהולו הנכון של הליך המעבר. ריכזנו עבורכם מידע מקצועי אודות אופן התכנון וההיערכות לקראת המעבר לבית אבות.
קרא עוד
האם ניתן לשפר כושר גופני בגיל מבוגר?
| 12/08/2014 |
צפיות: 31,800
אימון גופני ושמירה על אורח חיים בריא כבר הוכחו כמאריכי חיים ומשפרי איכות חיים. אך האם הקפדה עליהם רק בגיל מבוגר תעשה את העבודה או שזה כבר מאוחר מדי?
קרא עוד
תופעה - ניצול קשישים. כך תמנעו זאת
| 29/07/2014 |
צפיות: 31,705
ניצול קשישים, או Elderly Abuse הפכה לצערנו לתופעה רווחת. לצד אנשי מקצוע ישרים, קיימים נוכלים המנצלים את חוסר התושייה של קשישים על מנת לסחוט מהם כספים בגין הצעות או תיקונים שאינם נחוצים. כך תתמודדו עם התופעה
קרא עוד
הזדקנות בריאה - זה אפשרי
| 15/07/2014 |
צפיות: 31,985
הזדקנות היא נושא מאיים שרבים מאיתנו חוששים לחשוב עליו, אך זה בלתי נמנע. הבשורה הטובה היא כי מחקרים שנעשו לאחרונה מצאו כי ניתן לשפר את איכות החיים בגיל מבוגר ולהנות מהזדקנות בריאה
קרא עוד
מחקר: ויטמין D נגד התפתחות אלצהיימר
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2014 |
צפיות: 31,890
את רשימת היתרונות של ויטמין D רובנו מכירים. לרשימה הזאת מצטרף יתרון נוסף: מחקר מצא שויטמין D מקטין את הסיכון למחלת פרקינסון. אז נצלו את הקיץ ותוך נקיטת אמצעי זהירות כמו מקדם הגנה, כובע ומשקפי שמש, צאו לספוג קצת ויטמין D
קרא עוד
חשיבותה של פעילות גופנית בגיל השלישי
מאת גלית פרי
| 17/06/2014 |
צפיות: 32,568
פעילות גופנית סדירה היא ערך עליון בשמירה על אורח חיים בריא, ויכולה להאריך ולשפר את איכות חיינו. פעילות גופנית חשובה בכל גיל, גם בגיל השלישי והתורמת רבות לחיים פעילים ועצמאיים יותר
קרא עוד
תסמיני גיל המעבר
מאת ד"ר קובי כהן
| 15/05/2014 |
צפיות: 35,767
גיל המעבר חל על נשים סביב גיל חמישים ומביא עימו תסמינים ותופעות שלא הכירו קודם לכן בגופן. על תסמיני גיל המעבר, התופעות השונות ומהם הדברים שכדאי לשים אליהם לב - בכתבה הבאה
קרא עוד