ויטמין D מפחית הסיכון לפתח ניוון מקולרי

ניוון מקולרי גילי (נמ"ג) הינו הגורם הנפוץ ביותר לעיוורון בעולם המערבי. מחקר חדש מצא כי נשים מתחת לגיל 75 עם רמות גבוהות של ויטמין D בדמן יש סיכון מופחת ללקות במחלה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/05/2011 |
צפיות: 5,993
לנשים עד גיל 75 שמקבלות מספיק ויטמין D דרך התזונה יש סיכון מופחת ללקות לעיוורון, כך לפי מחקר חדש. החוקרים טוענים כי מבין הנשים שנבדקו, לנשים שקיבלו הכי הרבה ויטמין D דרך התזונה היה 59% סיכויים פחות לפתח ניוון מקולרי הקשור לגיל, בהשוואה לנשים עם צריכת ויטמין D הנמוכה ביותר.

למידע נוסף בנושא ניוון מקולרי היכנסו לפורומים:
פורום גריאטריה
פורום ויטמינים תוספי מזון
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

בנוסף, החוקרים גילו גם כי לנשים שרמת הויטמין D שנמדדה אצלן היתה גבוהה יותר מ- 38 nmol/L היה 48% פחות סיכון לניוון מקולרי הקשור לגיל (נמ"ג). רמה בדם של 50 nmol / L נחשבת מספיקה, על פי האקדמיה למדעים בארה"ב. ממצאי המחקר פורסמו בגיליון אפריל של כתב העת Archives of Ophthalmology.

המקורות הראשיים לויטמין D בתזונתן של הנשים שהשתתפו במחקר היו חלב, דגים, מרגרינה מועשרת ודגנים מועשרים. לא נמצאה קורלציה בין הדיווח של הנשים על זמן החשיפה לאור שמש ישיר, אשר מהווה גם הוא מקור לויטמין D, לבין ניוון מקולרי גילי.

ניוון מקולרי תלוי גיל הינו מחלה הגורמת לפגיעה בראיה ולעיוורון בקרב אנשים מעל גיל 60. מדובר במחלה כרונית הפוגעת במקולה, האזור ברשתית האחראי על הראייה המרכזית. שכיחות המחלה עולה עם הגיל, כאשר בגילאי 60 ומעלה נפגעים מהמחלה כ-25%, ובקרב בני 75 ומעלה - 33%. בישראל סובלים מהמחלה יותר מ-150 אלף איש, ובכל שנה מתוספים כ-2,500 חולים חדשים (500 מהם בעלי תעודת עיוור/לקוי ראייה).

מחבר המחקר, ד"ר איימי אי. מילן מאוניברסיטת באפלו ושותפיו בדקו נתונים של 1,313 נשים על מנת לבדוק אם רמת ויטמין D בדם עשויה להיות קשורה עם התפתחות מוקדמת של ניוון מקולרי גילי. בדיקת הדם, שנקראת סרום 25 OH) D), מודדת חשיפה לויטמין D ממקורות תזונתיים ומאור השמש.

מחקרים קודמים מצאו השפעות דומות של ויטמין D. החוקרים אומרים כי המחקר שלהם הוא השני שמצא קשר בין ניוון מקולרי הקשור לגיל לבין רמות ויטמין D. מחקרים נוספים נדרשים כדי לאמת את הממצאים, אומרים החוקרים, וכן כדי להבין טוב יותר את האינטרקציה הפוטנציאלית שבין רמות ויטמין D לבין גורמים גנטיים ואורח חיים בכל הנוגע לסיכון להתפתחות מוקדמת של ניוון מקולרי.

הרמות המומלצות של ויטמין D


לאחר שוויטמין D מגיע לגוף הוא עובר כמה גלגולים: הוא מומר לקלצידיול, ובהמשך הוא הופך לצורה הפעילה של ויטמין D ומגן על הגוף מפני פולשים זרים כחלק ממערכת החיסון, או מסדיר את ריכוז הסידן והזרחן בדם, מקדם את תהליכי הבנייה והצמיחה של העצמות ועוד.

לכתבות נוספות בנושא ניוון מקולרי:
על רשתית העין, מחלות עיניים ותקווה
ויטמין A ימנע עיוורון אצל בני גיל הזהב?
בעיית ראיה ירודה, המדריך
תרופה יעילה למחלת עיניים כרונית נמ"ג
מחלות עיניים הגורמות להופעת עיוורון

על מנת לבדוק את השפעות התזונה והחשיפה לשמש על רמות ויטמין D יש לבחון את רמות הקלצידיול בסרום הדם (קרי, בנוזל הדם). רמת התקינות של הקלצידיול בסרום הדם:

פחות מ-15 ng/mL (פחות מ-37.5 nmol/L): רמה נמוכה מדי, לא בריאה.

15 ng/mL ומעלה (37.5 nmol/L או יותר): רמה בריאה.

200 ng/mL ומעלה (500 nmol/L או יותר): רמה רעילה.

את רמות הקלצידיול בדם נהוג למדוד הן בננוגרמים על כל מיליליטר (ng/mL) והן כננומולים לכל ליטר (nmol/L), כאשר 1 ng/mL = 2.5 nmol/L.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר