האם סבא וסבתא צריכים לחנך את הנכדים?

לסבא וסבתא ישנו תפקיד מרכזי בחיי הנכדים. מהו בדיוק תפקידם של סבא וסבתא ומתי הקו בין הורים לסבים עלול להיטשטש? כל התשובות בכתבה שלפניכם.
מאת מערכת BeOK
| 19/07/2011 |
צפיות: 4,700
שינויים רבים עוברים כשהופכים לסבא וסבתא. לשמחה הרבה בעקבות הולדת הנכד מתלווים גם חוסר ודאות ודאגה בתפקידכם החדש כסבים. ייתכן ואתם לא מוצאים את מקומכם, לא יודעים כיצד לסייע עם הנכד ועוד. לעיתים קרובות סבא וסבתא לא זוכים להערכה שמגיעה להם ולא מוקירים את תרומתם ונתינתם לטובת הנכדים.

למידע נוסף בנושא תפקידם של סבא וסבתא היכנסו לפורומים:
פורום הורים לתינוקות, הורים לפעוטות
פורום פסיכולוגיה
פורום פסיכולוגיה ילדים
פורום רפואת משפחה
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים

ישנם קשיים רבים בהם עלולים להיתקל סבא וסבתא טריים. כולם רוצים בטובתכם של הנכדים אך לעיתים ישנן בעיות בדרך. יתכן שקיימת אי התאמה בין רצון ההורים לבין הרצון שלכם, ישנה אפשרות שלהורים יש ציפיות גבוהות מכם ויתכן שהם דווקא רוצים לערב אתכם כמה שפחות בחיי ילדיהם. הנה מספר טיפים ומידע שעשויים לסייע לכם במערכות היחסים שלכם עם נכדיכם:

סבא וסבתא: זכרו מיהו האחראי על נכדכם


חשוב לזכור כי ההורים הם האחראים לגדל את ילדיהם ולא אתם. בתור סבא וסבתא אמנם תוכלו לסייע להם ככל יכולתכם ולהעניק אהבה ותמיכה לנכדים, אך האחריות היא תמיד על ההורים. רצוי גם לא להתנגד להחלטות או לדעות של ההורים בנושא גידול הילדים, אחרי הכל, מדובר בילדים שלהם.

מומלץ להימנע מלבקר את ההורים אודות אופן גידול הנכדים. התנהגות כזו עלולה לגרום לכך שמספר הפגישות שלכם עם הנכדים יקטן, וילדכם עלולים להיפגע ולהיעלב. אסור בשום פנים ואופן לבטל את דעת או קביעת ההורה, המרות והמילה האחרונה הקובעת בבית היא של ההורים בלבד.

תשכחו מהחינוך עליו גדלתם ואל תערכו השוואות


זוכרים את היחסים שלכם עם הוריכם, ואתכם כשהייתם הורים צעירים? כל אותן חוויות וניסיונות שזכורים לכם מאותה תקופה עשויים להשפיע על אופן התייחסותכם לנכדים ולעצב אתכם בתור סבא וסבתא של נכדיכם. חשוב מאוד להתייעץ עם הורי הילד לפני כל החלטה כמעט.

תארו לכם סיטואציה בה אתם קונים לנכד זוג אופניים חדשים ויפים, הנכד מאוד שמח, אך ההורים אינם מרוצים מכך וחושבים שמוקדם מדי עבור הילד לרכוב על אופניים. לכן, כדי להימנע ממצבים כאלה, מומלץ לשאול לפני שאתם פועלים. חשוב שתהיה התאמה בין הדברים שאתם, סבא וסבתא, רוצים לנכדים שלכם לבין מה שילדכם רוצים.

מערכת היחסים של סבא וסבתא בשנות ה-2000 שונה לחלוטין מזו שלפני 50 שנה. הסבא והסבתא של היום בדרך כלל בריאים יותר ומאריכים ימים. כמו כן לא נדיר למצוא סבתות שתעדפנה ללכת עם הנכדה למשחק כדורסל או להחלקה על הקרח על פני בישול סטנדרטי במטבח. כמו כן, הסבים של היום מעדיפים לשחק עם הנכדים במשחקי מחשב מאשר לעשות איתם פעילויות יותר מיושנות.
<@ --- IMG_2 --- @>

סבא וסבתא לא אמורים להילחם על הזכות להיפגש עם הנכדים


העובדה שאנשים מבוגרים נוהגים וניידים יותר, מאפשרת להם להגיע לבתיהם של הנכדים, לבתי הספר, ולהסיע אותם למקומות בילוי שונים. סבא וסבתא, בניגוד להורים, זמינים יותר במרבית המקרים. את הזמן הפנוי מומלץ לנצל לטובת זמן איכות עם הנכדים.

ישנם סבים שמרגישים שהזכות שלהם להיפגש עם הנכדים נשללה או מוגבלת. לעיתים זה נובע מכך שההורים מרחיקים את הסבא וסבתא, או מכך שהורים שמבלים הרבה זמן עם הילדים, לפעמים על חשבון הזמן של הילדים על הסבא והסבתא.

לעיתים סבא וסבתא יכולים להרגיש מאוימים מפני הסבא והסבתא מהצד השני של המשפחה. הם עלולים לערוך השוואות, לשאול שאלות כמו: "למה הנכד מבלה יותר עם הסבתא מצד האם במקום להיות איתי". חשוב מאוד לנסות לחלק את הזמן שווה בשווה בין שני זוגות הסבא והסבתא ולא להעדיף זוג אחד על פניו של אחר.

הזדמנות שנייה להיות הורים


לפנק את הנכדים מדי פעם זה דבר טוב, אך לא על בסיס קבוע. חשוב לא להרעיף עליהם יותר מדי מתנות או לבזבז עליהם כסף רב. ישנם סבא וסבתא שמנסים לפצות על ההורות שלהם ודרך הנכדים בעצם "מתקנים" את מעשיהם. סבא וסבתא מרגישים כאילו ניתנה להם הזדמנות שנייה להיות הורים. לפנק את הילדים זה טוב, אך מומלץ שה"פינוקים" הללו לא ימדדו בכסף אלא בזמן איכות, בשיחה טובה, משחק משותף וכל פעילות משותפת אשר איננה כרוכה בהוצאה כספית.

אף אחד לא יכול לנצל אתכם ללא רשותכם


האם אתם מרגישים שפרשתם לקריירה בתור בייביסיטר? אם אתם שמים את החיים שלכם בצד ומקדישים את רובם לנכד, מדובר בטעות גדולה. כדאי מאוד שתדברו עם ההורים. נוכחות של סבא וסבתא בחיי הילדים היא חשובה, אך צריך לעשות הפרדה בין סבא וסבתא לבין בייביסיטר.

לכתבות נוספות בנושא תפקידם של סבא וסבתא:
נכדים ובני גיל הזהב: עצות לבילוי משותף
בני גיל הזהב: כך תהיו סבא וסבתא לדוגמה
גיל הזהב: כך תחזקו את הקשר עם הנכדים
בייבי סיטר לנכד, מתכון לקשר טוב
סבא וסבתא, תארזו מזוודות

בשיחה עם ההורים תשתפו אותם תחילה בכך אתם מאוד אוהבים את הנכדים. תאמרו להם שאתם מרגישים שאין לכם זמן לדברים אחרים, ושאת מירב זמנכם אתם מעבירים עם הנכדים. תוכלו גם להעלות את הרעיון שימצאו לילדים בייביסיטר. כדאי לעשות תיאום ציפיות, כדי שלא יהיה תסכול או כעס בין ההורים לסבים.

אתם יכולים גם לציין ולומר להם שאם יהיה מקרה דחוף, או איזשהו צורך מיידי, אתם כמובן תהיו שם בשבילם. חשוב שההורים יכבדו אתכם, ויעריכו את הזמן שלכם ואת ההשקעה הגדולה שאתם משקיעים בנכדים. בכל מקרה, חשוב שתמיד תהיה לכם את האופציה להגיד "לא" אם זה לא מתאים לכם.* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

איך שמן רוזמרין מעכב אלצהיימר?
מאת מערכת BeOK
| 06/11/2016 |
צפיות: 718
חוקרים מצאו כי בשמן הרוזמרין יש מרכיבים אשר משפרים את יכולות הזיכרון והם יכולים לעכב את התסמינים הקוגניטיביים של מחלת האלצהיימר
קרא עוד
יחסי מין בגיל השלישי – טוב לנשים אבל מסוכן לגברים
מאת מערכת BeOK
| 13/10/2016 |
צפיות: 674
יחסי המין אינם מאבדים מחשיבותם גם בגיל השלישי, מחקר חדש גילה כי נשים מרוויחות מסקס הטבות בריאותית בעוד גברים עומדים בסיכון למחלות לב וללחץ דם גבוה
קרא עוד
מחזור בגיל 50: מדוע נשים סובלות ממחזור בגיל המעבר?
מאת מערכת BeOK
| 29/05/2016 |
צפיות: 10,654
גיל הבלות או מנופאוזה היא התקופה שבה נשים מפסיקות לקבל את המחזור החודשי. מרבית הנשים נכנסות לגיל המעבר בגיל 50, אך ישנן נשים שממשיכות לקבל את הוסת החודשית. מהי מנופאוזה מאוחרת ומהם הגורמים לה?
קרא עוד
מעבר בטוח ומוצלח לבית אבות
מאת מערכת BeOK
| 01/04/2015 |
צפיות: 20,611
באופן טבעי, המעבר לבית האבות מלווה בלא מעט התבלטויות וחששות אישיים, הן בקרב הקשיש והן בקרב בני משפחתו. לחששות אלו נלווה גם הצורך המעשי בניהולו הנכון של הליך המעבר. ריכזנו עבורכם מידע מקצועי אודות אופן התכנון וההיערכות לקראת המעבר לבית אבות.
קרא עוד
האם ניתן לשפר כושר גופני בגיל מבוגר?
| 12/08/2014 |
צפיות: 31,266
אימון גופני ושמירה על אורח חיים בריא כבר הוכחו כמאריכי חיים ומשפרי איכות חיים. אך האם הקפדה עליהם רק בגיל מבוגר תעשה את העבודה או שזה כבר מאוחר מדי?
קרא עוד
תופעה - ניצול קשישים. כך תמנעו זאת
| 29/07/2014 |
צפיות: 31,377
ניצול קשישים, או Elderly Abuse הפכה לצערנו לתופעה רווחת. לצד אנשי מקצוע ישרים, קיימים נוכלים המנצלים את חוסר התושייה של קשישים על מנת לסחוט מהם כספים בגין הצעות או תיקונים שאינם נחוצים. כך תתמודדו עם התופעה
קרא עוד
הזדקנות בריאה - זה אפשרי
| 15/07/2014 |
צפיות: 31,634
הזדקנות היא נושא מאיים שרבים מאיתנו חוששים לחשוב עליו, אך זה בלתי נמנע. הבשורה הטובה היא כי מחקרים שנעשו לאחרונה מצאו כי ניתן לשפר את איכות החיים בגיל מבוגר ולהנות מהזדקנות בריאה
קרא עוד
מחקר: ויטמין D נגד התפתחות אלצהיימר
מאת מערכת BeOK
| 01/07/2014 |
צפיות: 31,543
את רשימת היתרונות של ויטמין D רובנו מכירים. לרשימה הזאת מצטרף יתרון נוסף: מחקר מצא שויטמין D מקטין את הסיכון למחלת פרקינסון. אז נצלו את הקיץ ותוך נקיטת אמצעי זהירות כמו מקדם הגנה, כובע ומשקפי שמש, צאו לספוג קצת ויטמין D
קרא עוד
חשיבותה של פעילות גופנית בגיל השלישי
מאת גלית פרי
| 17/06/2014 |
צפיות: 32,400
פעילות גופנית סדירה היא ערך עליון בשמירה על אורח חיים בריא, ויכולה להאריך ולשפר את איכות חיינו. פעילות גופנית חשובה בכל גיל, גם בגיל השלישי והתורמת רבות לחיים פעילים ועצמאיים יותר
קרא עוד
תסמיני גיל המעבר
מאת ד"ר קובי כהן
| 15/05/2014 |
צפיות: 35,040
גיל המעבר חל על נשים סביב גיל חמישים ומביא עימו תסמינים ותופעות שלא הכירו קודם לכן בגופן. על תסמיני גיל המעבר, התופעות השונות ומהם הדברים שכדאי לשים אליהם לב - בכתבה הבאה
קרא עוד