סקס בגיל הזהב: מיניות בנשים מבוגרות

נהוג לחשוב שאצל נשים בגיל הזהב, סקס הופך למצרך נדיר ולמעשה הן אף פחות מעוניינות בו. אך מסתבר שההיפך הוא הנכון. על פי מחקר חדש, סקס מעסיק נשים מבוגרות לא מעט, ורובן אף מעוניינות בו יותר מאשר בעבר.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 25/10/2011 |
צפיות: 9,712
גם לאחר ההגעה לגיל מבוגר, מסתבר שנשים רבות ממשיכות להיות פעילות מינית לאחר המנופאוזה (הפסקת הביוץ). מחקר חדש שהתפרסם לאחרונה חושף כי רוב הנשים המבוגרות אומרות שהן מרוצות מחיי המין שלהן, במיוחד כאשר מדובר בנשים נשואות או כאלו שיש להן בן זוג קבוע. כמו כן, אצל נשים שדיווחו על חוסר שביעות רצון מחיי המין שלהן, 57% אמרו שהן מעוניינות ביותר סקס ורק 8% אמרו שהן מעדיפות פחות סקס בחייהן.

למידע נוסף בנושא מיניות וגיל הזהב, היכנסו לפורומים:
פורום גיל המעבר
פורום גריאטריה
פורום טנטרה, מיניות
פורום מין וסקסולוגיה
פורום מיניות האישה, מין נשי

המחקר הוא ניתוח מחדש של מידע רפואי שנאסף מלמעלה מ-27,000 בגילאי 50-79 שהשתתפו במחקר ממשלתי על בריאות נשים שנערך בארצות הברית. החוקרים עקבו אחרי מצבן של הנשים במשך תקופה של 5-7 שנים.

המטרה העיקרית של המחקר היתה לבחון את היתרונות והסכנות שבמתן טיפול הורמונלי (Hormone Replacement Therapy) לנשים לאחר מנופאוזה. לצורך כך, החוקרים שאלו את הנשים שאלות בנוגע לפעילותן המינית ותפקודן המיני. המחקר התפרסם בכתב העת Menopause.

כפי שצפו החוקרים, הפעילות המינית אצל נשים מבוגרות ירדה עם הגיל. הסיבות העיקריות בגינן סקס פחת עם השנים היו אובדן בן הזוג, בריאות לקויה ואיכות חיים נמוכה. אולם, הממצא המפתיע של המחקר היה שנשים בגילאים מבוגרים מעוניינות ביותר סקס ממה שהן מקיימות בפועל.

בעבר, רופאים האמינו שנשים מפסיקות להתעניין בסקס ככל שגילן עולה משום שהדחף המיני שלהן יורד. כמו רופאים, גם מומחים לגריאטריה חשבו שפחות סקס בגילאים מבוגרים הוא תולדה של אובדן בן הזוג ודחף מיני ירוד, וסברו שהנשים אפילו מרוצות מהעניין. מחקר זה הוא הראשון להראות שנשים מבוגרות דווקא מחפשות סקס ומעוניינות לחזור לפעילות מינית.

כמחצית מהנשים שהשתתפו במחקר דיווחו על פעילות מינית במהלך השנה מאז תחילת המחקר. אולם, כאשר היה מדובר בנשים נשואות או כאלו שיש להן בן זוג גבוה, האחוזים האמירו ל-70%. בקרב הנשים שחוו פחות סקס בשנה שמתחילת המחקר, הסיבות המובילות לכך היו: גיל מבוגר, הכנסה נמוכה יותר, היעדר פרטנר לסקס, BMI גבוה יותר, ובעיות בריאות כמו התקפי לב, דיכאון ודלקת פרקים שגרונית.

נשים שעברו טיפול הורמונלי בתקופה בה החל המחקר דיווחו על רמות גבוהות יותר של פעילות מינית בהשוואה לאלו שלא עברו טיפול הורמונלי. אך הממצא שהתמיה את החוקרים היה שהסיכוי שנשים בטיפול הורמונלי ימשיכו להיות פעילות מינית במהלך הזמן לא היה שונה משמעותית מהסיכוי להמשך הפעילות המינית בקרב נשים שנטלו כדורי דמה (פלצבו).

החוקרים היו מופתעים מאד מכך שלטיפול ההורמונלי לא היתה השפעה גדולה יותר על הנשים. הם מסבירים שמאז שפורסמו תוצאותיהם של מחקרים קודמים לגבי טיפול הורמונלי, על פיהם טיפול משולב באסטרוגן ופרוגסטרון מעלה את הסיכוי של נשים ללקות בהתקף לב, שבץ וסרטן השד, הביקוש להורמונים ירד.

אולם במקביל, מרשמים לטיפולי אסטרוגן וגינאליים כמו משחות ונרות עלו ככל שנשים חיפשו דרכים להקל על יובש בנרתיק ודלדול נרתיקי (vaginal atrophy), תופעה המתבטאת באובדן רקמה וטונוס שרירים מוחלש בנרתיק.

החוקרים סבורים כי הממצא שלהורמונים לא היתה כל השפעה על סקס ותפקוד מיני עשויה להיות תוצאה של כך שהמחקר לא באמת נועד לבדוק הורמונים בהקשר זה. כמו כן, מאחר שרוב הנשים שהשתתפו במחקר היו נשואות, סביר להניח שהן ובני זוגן כבר גיבשו דפוס של פעילות מינית ודבקו בו על אף הגיל המתקדם וחוסר הנוחות שעלול להיות כרוך בכך.

ואכן, על פי תוצאות המחקר לא נראה שלתופעות פיזיות של גילאים מתקדמים אשר עשויות לגרום לנשים מבוגרות חוסר נוחות בזמן סקס, היתה השפעה ממשית. נשים אשר דיווחו על יובש נרתיקי מתון עד חמור היו בעלות סיכוי גבוה יותר להגדיר את עצמן כפעילות מינית. 70% מכלל המשתתפות אשר דיווחו על דלדול נרתיקי היו בעלות סיכוי נמוך יותר להגדיר את עצמן כפעילות מינית. אולם, קשה לומר איזו בעיה קדמה לאחרת.

לכתבות נוספות בנושא מיניות וגיל הזהב:
חולי דלקת מפרקים וקיום יחסי מין
סקס בגיל המעבר: אם לא תשתמשי, תתייבשי
ארבע שאלות ותשובות על הזדקנות
6 דרכים לעורר מחדש מערכת יחסים רדומה
הומוסקסואלים בני גיל הזהב בריאים פחות

במקרים כאלו, יתכן שהאמרה "use it or lose it" עשויה להיות העקרון שבבסיס שמירה על תפקוד מיני תקין ורצון בסקס. מהבחינה הזו, התפקוד המיני שלנו דומה לכל חלק אחר בגופנו - אם ברצוננו להישאר בכושר, חשוב שנמשיך להתאמן באופן פעיל וקבוע - ואותו הדבר לגבי סקס. אם אנשים מבוגרים מעוניינים להישאר פעילים מינית, לא לסבול מאי נוחות ולחוות הנאה, הדבר הטוב ביותר שאפשר להציע להם הוא פשוט להמשיך לעשות סקס באופן קבוע.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר