קוקאין מגביר את הסיכון למחלת גלאוקומה

מחקר חדש מוכיח כי אנשים בעלי היסטוריה של שימוש בקוקאין פיתחו גלאוקומה בגיל צעיר יחסית לעומת כאלה שלא השתמשו בעבר בקוקאין. למרות זאת הקשר בין שימוש בסמים לא חוקיים למחלת גלאוקומה רחוק מלהיות סיבתי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 22/12/2011 |
צפיות: 10,457
מחקר שנערך במשך שנה במרפאות יוצאי צבא וכלל 5.3 מיליון גברים ונשים בארה"ב מצא כי השימוש בקוקאין עלול להביא להתפתחות גלאוקומה מסוג זווית פתוחה, הסוג הנפוץ ביותר של גלאוקומה, מחלה הנגרמת מלחץ תוך עיני.

המחקר גילה כי משתמשי קוקאין בעבר ובהווה נמצאו בסיכון מוגבר של 45% לחלות בגלאוקומה. גברים שחלו בגלאוקומה מסוג זווית פתוחה נחשפו גם לאמפטמינים ולחשיש, אם כי פחות מאשר לקוקאין.

למידע נוסף בנושא גלאוקומה, מחלות עיניים והתמכרויות היכנסו לפורומים:
פורום התמכרות, התמכרויות
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום סרטן העין (אונקולוגיה של העין)
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

חולים אשר חלו בגלאוקומה מסוג זווית פתוחה והייתה להם היסטוריה של שימוש בסמים לא חוקיים היו צעירים ב-20 שנה מחולים שלא נחשפו בעברם לשימוש בסמים (גיל 54 בממוצע לעומת גיל 73 בממוצע). החוקרים מצאו כי בקרב 5.3 מיליון מהמטופלים במרפאות יוצאי צבא (רובם המכריע גברים, כ-91%), 83 אלף מהם (1.5%) אובחנו בגלאוקומה.

החוקרים מציינים כי דרושים מחקרים נוספים לביסוס הקשר בין שימוש בסמים למחלת הגלאוקומה מסוג זווית פתוחה, אך למרות זאת העובדה כי אכן נמצא קשר יכולה להביא לחשיבה מחדש של אסטרטגיות למניעת איבוד הראייה.

גלאוקומה היא הגורם השני בשכיחותו לעיוורון בארה"ב. בישראל ישנם 60 אלף חולי גלאוקומה, מתוכם 2500 עיוורים כתוצאה מהמחלה. למרות שכיחותה של המחלה, עדיין לא הובן לגמרי המנגנון המביא לאובדן הראייה. רוב המחקרים בנושא גלאוקומה התמקדו בלחץ התוך-עיני הפוגע בעצבים האופטיים. רוב הלוקים בגלאוקומה מסוג זווית פתוחה אינם מפתחים תסמינים עד לשלב מאוחר יחסית במחלה, עת הראייה ההיקפית אובדת.

למרות שהמחקר הראה סיכון מוגבר לחלות בגלאוקומה אצל חולים בעלי היסטוריה של שימוש בסמים, עדיין לא ניתן להוכיח קשר סיבתי בין השניים. זאת מכיוון ששימוש בסמים בדרך כלל מתחיל בגיל צעיר יחסית, בשנות העשרה או העשרים, לכן הסיכוי שהוא גורם לגלאוקומה כעבור 30 שנה הוא זניח.


סוגי גלאוקומה


מחלת הגלאוקומה יכולה להופיע בשתי צורות:

גלאוקומה זווית פתוחה – סוג זה הוא סוג הנפוץ ביותר של גלאוקומה. אמנם מבנה העין נראה נורמלי, אך הנוזל בעין אינו זורם ביעילות דרך דרכי הניקוז של העין.

גלאוקומה זווית סגורה – הסוג הפחות נפוץ של גלאוקומה, בו יכולה להופיע הצטברות פתאומית של לחץ תוך-עיני. הניקוז של העין יכול להיפגע מכיוון שהזווית בין הקשתית לקרנית, שם נמצאת תעלת הניקוז של העין, צרה מדי. או כאשר האישון נפתח בצורה רחבה מדי, דבר הגורם לשינוי הזווית ובעקבות כך נחסמת זרימת הנוזל דרך התעלה.

טיפולים בגלאוקומה


הטיפולים בגלאוקומה כוללים טיפות עיניים במרשם, ניתוח לייזר או מיקרו-כירורגיה.

טיפות עיניים - טיפות עיניים יכולות להפחית את היווצרות הנוזל בחלקה הקדמי של העין, או להגביר את זרימתו החוצה. תופעות הלוואי של טיפות העיניים עשויות להיות: אלרגיה, אדמומיות בעיניים, צריבה קלה, ראייה מטושטשת או עיניים מגורות. טיפות מסוימות לטיפול בגלאוקומה עשויות להשפיע על תפקודי הלב והריאות. לכן מומלץ להתייעץ עם רופא מומחה וליידע אותו בתרופות נוספות שנלקחות במקביל.

ניתוח לייזר - ניתוח לייזר לטיפול בגלאוקומה מגביר במקצת את זרימת הנוזל מהעין החוצה, אם מדובר בגלאוקומה מסוג זווית פתוחה. באשר לגלאוקומה מסוג זווית סגורה, ניתוח הלייזר יפתור את בעיית החסימה של הנוזל בעין.

ישנם כמה סוגים של ניתוחי לייזר לטיפול בגלאוקומה. סוג אחד הוא trabeculoplasty, בניתוח מסוג זה הלייזר משמש לפתיחת אזור הניקוז. סוג אחר הוא iridotomy, בניתוח מסוג זה נעשה חור זעיר בקשתית המאפשר לנוזל לזרום בחופשיות רבה יותר. סוג נוסף הוא cyclophotocoagulation, בו קרן הלייזר מסייעת להפחתת ייצור הנוזל בעין.

לכתבות נוספות בנושא גלאוקומה ועיניים:
זהירות: גלאוקומה עלולה לגרום לעיוורון
גלאוקומה: הגנב השקט של הראיה
עדשה תוך-עינית: הסוף למשקפיים ולקטרקט?
האם ניתן לתקן קוצר ראייה דרך אימון?
רטינובלסטומה: אבחון גנטי חשוב לטיפול

Microsurgery (מיקרו-כירורגיה) לטיפול בגלאוקומה - בניתוח שנקרא trabeculectomy, נוצרת תעלה חדשה כדי לנקז את הנוזלים, ובכך מופחת הלחץ התוך עיני שגורם לגלאוקומה. לעיתים סוג זה של ניתוח גלאוקומה נכשל ונדרש ניתוח חוזר. סיבוכים אחרים של מיקרו-כירורגיה לטיפול בגלאוקומה כוללים אובדן זמני או קבוע של הראייה, כמו גם דימום או זיהום.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר