גיל מעבר מוקדם - סיבות והתמודדות

גיל מעבר מוקדם מגיע לפני משבר גיל ה-40. הסימפטומים של גיל מעבר מוקדם זהים לאלו של גיל מעבר רגיל וכוללים שינויים במצבי הרוח, יובש בנרתיק, שינויים קוגנטיביים, גלי חום, ירידה בחשק המיני והפרעות שינה. מדוע זה קורה ומה ניתן לעשות?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 16/07/2013 |
צפיות: 15,398
דירוג: 4.5 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
אחד הגורמים הרפואיים הידועים שגורמים לגיל מעבר מוקדם הוא כשל שחלות המתרחש טרם הזמן. גורמים אחרים כוללים נזק לשחלות על ידי טיפולי כימותרפיה או הקרנות, או הסרה של השחלות באמצעות ניתוח. בדיקות האבחון עשויות להצביע על רמות גבוהות של ההורמון FSH ורמות נמוכות של אסטרדיול. לא קיים טיפול שיכול למנוע או הפוך את תהליך גיל המעבר המוקדם. טיפול הורמונלי וטיפולים אחרים עוזרים בהקלת הסימפטומים של גיל מעבר מוקדם. סיבוכים של התופעה כוללים אי פוריות וסיכון מוגבר לאוסטאופורוזיס.

למידע נוסף בנושא גיל המעבר הכנסו לפורומים:
פורום בעיות פוריות - תמיכה
פורום גיל המעבר
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום גריאטריה
פורום פוריות נשים, הפלות חוזרות

מהו גיל המעבר?


זו התקופה בחיי האישה בה נפסק המחזור החודשי. על פי ההגדרה הרפואית אם לא הופיע מחזור חודשי במשך 12 חודשים ברצף, התחיל גיל המעבר. הגיל הממוצע בו מתחיל גיל המעבר הוא 51. לעיתים, גיל המעבר מתחיל מוקדם יותר עקב מחלות, גורמים גנטיים או ניתוח. אך אם גיל המעבר מתחיל לפני גיל 40 זה נחשב לגיל מעבר מוקדם.

הסיבות לגיל מעבר מוקדם:


כשל שחלתי - אחת הסיבות הידועות היא כשל של השחלות טרם זמנן. טכנית, כשל מוקדם של השחלות אינו זהה לגיל מעבר מוקדם. בכשל מוקדם של השחלות, השחלות מפסיקות לתפקד באופן נורמלי לפני גיל 40, אך יכול להופיע מדי פעם מחזור חודשי. לעיתים מכונה התופעה גם אי ספיקת שחלות ראשונית והתוצאות שלה גורמות בדרך כלל לסימפטומים של גיל מעבר מוקדם.
כימותרפיה והקרנות - סיבה נוספת שעשויה לגרום לגיל מעבר מוקדם היא טיפולים נגד סרטן או מחלות אחרות, הכוללים הקרנות או כימותרפיה לאגן. טיפולים אלו עלולים לפגוע בשחלות ולגרום לכשל שחלתי.
ניתוח להסרת שתי השחלות - יגרום לגיל מעבר מוקדם. ניתוח להסרת הרחם יגרום להפסקת המחזור החודשי אך השחלות, אם לא הוסרו, ימשיכו לייצר הורמונים.
גורמים אחרים שעשויים להוביל לגיל מעבר מוקדם הם שימוש בסמים, מחלות כרוניות, גידולים בהיפותלמוס, הפרעות נפשיות ומצבים רפואיים נדירים אחרים.

מי נמצאת בסיכון לגיל מעבר מוקדם?


אחת מכל 1000 נשים בנות 15-29 ואחת מכל 100 נשים בנות 30-39 תחווה גיל מעבר מוקדם. זה יכול לנבוע מגורמים גנטיים, מחלות אוטואימוניות או מחלות של בלוטת התריס, זיהומים ויראליים, הפרעות הורמונליות או הפרעות אכילה. נשים שיש להן קרובת משפחה שחוותה גיל מעבר מוקדם הן בסיכון גבוה יותר לחוות זאת גם.


סימפטומים של גיל מעבר מוקדם


שינויים במצב הרוח, יובש בנרתיק, שינויים קוגנטיביים, גלי חום, ירידה בחשק המיני והפרעות שינה. מחזור שאינו סדיר יכול להתחיל שנים לפני שגיל המעבר מגיע והמחזור נפסק לחלוטין.

בדיקות לאיתור גיל מעבר מוקדם


כמובן שאין צורך בבדיקות מיוחדות לקביעת הפסקת המחזור החודשי, אך לעיתים נשים שחוות סימפטומים של גיל המעבר ומחזור שאינו סדיר עשויות לעבור בדיקות לקביעת תפקוד השחלות שלהן. מטרת הבדיקות לשלול הריון או סיבות אחרות להעדר המחזור החודשי, כמו מחלות מסויימות של בלוטת התריס. רמת הורמון ה-FSH נמדדת בדרך כלל על ידי בדיקת דם והיא קובעת האם אישה מתקרבת לגיל המעבר והאם תפקוד השחלות שלה תקין. הורמון ה-FSH מעודד את השחלות לייצר אסטרוגן, כך שרמות ה-FSH עולות ברגע שרמות האסטרוגן יורדות. רמת FSH הגבוהה מ-40 מאפיינות את גיל המעבר. גם רמות הורמונים שחלתיים כמו אסטרדיול נמדדות ורמות נמוכות מ-32 של ההורמון הזה, מעידות על גיל המעבר.

טיפול בגיל מעבר מוקדם


אין טיפול לגיל מעבר מוקדם או דרך להפוך את היוצרות או למנוע את התופעה. עם זאת, נשים שהגיעו לגיל המעבר, מוקדם או תקין, יכולות לקבל טיפולים שיקלו על סימפטומים לא נעימים, למשל:
טיפול הורמונלי – מגיע בצורת כדורים, מדבקות, ספריי או ג'לים ומשחות. ניתן גם לקבל טיפול הורמוני מקומי לשימוש בנרתיק. טיפול הורמונלי הוא הדרך היעילה ביותר לשלוט על סימפטומים כמו גלי חום ויובש בנרתיק. מאחר וטיפול הורמונלי מקושר לסיכון למחלות מסויימות כמו שבץ, התקף לב וסרטן שד, מומחים ממליצים להשתמש במינון הנמוך ביותר האפקטיבי ולמשך זמן קצר ככל הניתן.
תרופות אנטי דיכאוניות – תרופות מסוג SSRIs נמצאו יעילות נגד גלי חום בקרב כ-60% מהנשים.
ג'לים, קרמים וחומרי סיכה לנרתיק שאינם הורמונלים – יכולים למנוע את הסימפטומים של יובש נרתיקי.
טכנולוגיות רביה – למשל שימוש בתרומת ביציות, יכולות לשמש פתרון טוב לנשים שחוות גיל מעבר מוקדם המעוניינות להכנס להריון.

לכתבות נוספות בנושא גיל המעבר:
צמחי מרפא ותוספים לתסמיני גיל המעבר
גיל המעבר: טיפול בירידת התפקוד המיני
גיל המעבר אצל גברים: אמת או פיקציה?
גיל המעבר מעלה את הסיכון למחלות שיניים
איזה מאכלים מקלים על תסמיני גיל המעבר?

סיבוכים של גיל מעבר מוקדם


נשים שחוות גיל מעבר מוקדם למעשה מאבדות את הפוריות שלהן בגיל מוקדם מהצפוי וזה עשוי לגרום למצוקה נפשית ואף לדיכאון. כמו כן, קיים סיכון מוגבר לאוסטאופורוזיס בקרב נשים עם רמות נמוכות של אסטרוגן. נשים שחוות גיל מעבר מוקדם יעבירו תקופה ארוכה יותר מחייהן עם רמות אסטרוגן נמוכות אשר יעלו את הסיכון שלהן לסבול ממסת עצם נמוכה. ניתן לשפר את הסיכויים לעצמות בריאות על ידי נטילת תוספי סידן וויטמין D, אכילה של מוצרים עשירים בסידן ואימון גופני סדיר, המשלב פעילות אירובית ופעילות לחיזוק השרירים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר