הכל על טיקים בעיניים

טיקים בעיניים זוהי תופעה בלתי מזיקה על פי רוב, אולם לעיתים מדובר בסימפטום להפרעה עצבית חמורה. הכתבה הבאה תסייע לכם להבחין בין קריצות שובבות לבין טיקים לא רצוניים בעיניים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/02/2014 |
צפיות: 37,090
דירוג: 1.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 1.0 מתוך 5
טיקים בעין אלו התכווצויות חוזרות ונשנות, בלתי נשלטות של העפעף, לרוב העפעף העליון. בדרך כלל הטיקים מתרחשים בשתי העיניים בתדירות של בין כמה שניות לדקה או שתיים. רוב האנשים יפתחו עווית מינורית בעפעף בשלב כלשהו של חייהם. הגורמים לכך יכולים להיות: עייפות, לחץ וקפאין.

הטיקים אינם כואבים או מזיקים. לרוב הם נעלמים מעצמם. אבל הם עשויים להיות די מעצבנים, במיוחד אם הם חזקים מספיק כדי לגרום לעפעפיים להיסגר לחלוטין לפני שהם נפתחים שוב. במקרים מסוימים הטיקים הם יותר ממטרד זמני. כאשר הטיקים מופיעים לעיתים קרובות במהלך היום, והעוויתות נמשכות למשך ימים, שבועות ואפילו חודשים, הם יכולים לגרום לעוגמת נפש של ממש ולפגוע באיכות החיים.
בצורות החמורות ביותר, שהן נדירות יחסית עוויתות בעין יכולות להפוך לכרוניות. הן יכולות להוביל לקריצה מתמשכת ואפילו פזילה. אם המצב חמור עד שקיים קושי לשמור על העיניים פקוחות, נוצר ליקוי חמור בראייה.

למידע נוסף בנושא מחלות עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

לפעמים טיקים יכולים להיות סימפטום של מחלות עיניים כגון: דלקת העפעפיים (בלפריטיס), יובש בעיניים, רגישות לאור או דלקת הלחמית. לעיתים רחוקות מאוד טיקים יכולים להיות סימפטום להפרעה במוח או בעצבים כגון: השיתוק של בל, דיסטוניה, תסמונת טורט או פרקינסון. טיקים יכולים להופיע בהשפעת תרופות מסוימות, בעיקר כאלה המשמשות לטיפול בפסיכוזה ואפילפסיה.

סוגים של טיקים


קיימים שלושה סוגים נפוצים של עוויתות:

1. עווית עפעפיים מינורית


עווית עפעפיים מינורית קשורה לעיתים קרובות לגורמי סגנון חיים כגון: עייפות, לחץ, חוסר השינה, שימוש באלכוהול, טבק, או קפאין. עווית עפעפיים מינורית יכולה להיגרם גם על ידי גירוי של פני השטח של העין – הקרנית, או גירוי של הקרומים המצפים את העפעפיים – הלחמית. לפעמים הסיבה לעווית בלתי ניתנת לאבחון. עווית עפעפיים מינורית לרוב אינה כואבת או מזיקה.

2. עווית עפעפיים עצמונית שפירה


עווית עפעפיים עצמונית שפירה מתפתחת לרוב באמצע ושלהי גיל הבגרות באופן הדרגתי. עווית זאת נפוצה יותר אצל נשים מאשר גברים. זה לא מצב קשה, אך במקרים חמורים הוא יכול לשבש את חיי היומיום. לרוב עווית עפעפיים עצמונית שפירה מתחילה כטיקים בלתי רצוניים הנגרמים על ידי:
עייפות
לחץ
גירויים כמו אור בהיר, רוח או זיהום אוויר
ככל שהמצב מחמיר, עווית עפעפיים עצמונית שפירה עלולה להוביל לרגישות מוגברת לאור, ראייה מטושטשת ועוויתות בפנים. במקרים חמורים, ההתקף יכול להיות כה עז עד שהעפעפיים נשארים סגורים למספר שעות.

חוקרים מאמינים עווית עפעפיים עצמונית שפירה נובעת משילוב של גורמים סביבתיים וגנטיים. לרוב עווית כזאת מופיעה באקראי, אך לפעמים היא עוברת במשפחה.

3. עווית היקפית בחצי פנים


עווית היקפית בחצי פנים נדירה למדי וכוללת יותר מאשר את שרירי העפעפיים. לרוב עווית היקפית כוללת גם את השרירים סביב הפה ומשפיעה רק על צד אחד של הפנים. בדרך כלל עווית היקפית נגרמת על ידי לחץ המפעיל עורק על העצב של שרירי הפנים.

מצבים המחייבים השגחה רפואית מידית:


עוויתות הנמשכת יותר משבוע
עוויתות שסוגרת את העפעף לחלוטין
עוויתות של שרירים נוספים בפנים
אדמומיות, נפיחות, או הפרשה מעין
צניחת העפעף העליון

אם הרופא יחשוד שהפרעה עצבית היא שגורמת לטיקים, יערכו בדיקות נוספות ותקבלו הפניה לנוירולוג מומחה.


טיפול בטיקים בעיניים


אם מדובר בעווית עפעפיים מינורית, היא לרוב תחלוף מבלי שתשימו לב כל עוד תפחיתו את צריכת האלכוהול, טבק וקפאין ותקפידו על מנוחה. טיקים אינם מתרחשים במהלך השינה.

אם אתם סובלים מיובש בעיניים היוצר גירוי בקרנית או בלחמית, דמעות מלאכותיות הנמכרות ללא מרשם לרוב יוכלו להקל על הטיקים.

עד כה רופאים לא מצאו תרופה מוצלחת לעווית עפעפיים עצמונית שפירה, אולם קיימים מספר טיפולים שנועדו להפחית את חומרתה:
רעלן הבוטולינום, הידוע גם כבוטוקס מומלץ בדרך גם לטיפול בעווית היקפית בחצי פנים. כאשר הוא מוזרק בכמויות קטנות מאוד לרירי העין, בוטוקס יכול להקל על העוויתות לכמה חודשים. ההשפעה של הבוטוקס מתפוגגת בהדרגה, לכן יש צורך בזריקות חוזרות.

במקרים קלים של לעווית עפעפיים עצמונית שפירה, רופאים לעיתים ממליצים על תרופות כגון:
קלונזפאם
לוראזפאם
טריהקסיפנידיל
אולם תרופות אלו מספקות הקלה לטווח קצר ונמצאן יעילות רק ב 15% מהמקרים.

טיפולים אלטרנטיביים לעווית עפעפיים עצמונית שפירה כוללים:
ביופידבק
דיקור סיני
היפנוזה
כירופרקטיקה
טיפול תזונתי
אולם היתרונות של טיפולים אלו לא הוכחו במחקר מדעי.

לכתבות נוספות בנושא עיניים:
המלצות לשימוש בטוח בעדשות מגע
דלקת הלחמית - תסמינים ומניעה
תסמונת העין היבשה: לצאת לחופש מהיובש
ארבע עונות לעיניים בריאות
מחקרים אחרונים וחדשות על עיניים

אם טיפולים אחרים נכשלו, ניתוח היא חלופה אפשרית. ניתוח בו מסירים חלק מהשרירים והעצבים של העפעפיים יעיל לכ 75%-85% מהמקרים. לעיתים ניתוח זה מתבצע גם במקרים של עווית היקפית בחצי פנים. אולם במקרים של עווית היקפית, הניתוח הרווח נועד להקל על הלחץ של העורק על עצב הפנים. הניתוח נועד להשיג תוצאות יעילות וארוכות טווח, אולם הוא עלול ליצור סיבוכים חמורים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר