המדריך לבעלי ראייה חלשה

ראייה חלשה היא תופעה שעשויה לתקוף אנשים בכל הגילאים, אפילו ילדים. ראייה חלשה היא תוצאה של מחלה, פציעה או תורשה וההתמודדות עימה דורשת הסתגלות מיוחדת. כל מה שרציתם לדעת על ראייה חלשה בכתבה הבאה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/03/2014 |
צפיות: 40,427
ראייה חלשה היא בעיה ראייתית מסויימת שלא ניתן לתקן לחלוטין באמצעות ענידת משקפיים, עדשות מגע, תרופות או ניתוח. המצבים הבאים מוגדרים כראייה חלשה:
ראייה של 20/70 בעין הטובה יותר מבין השתיים.
איבוד משמעותי של שדה הראייה. איבוד ראייה פריפרית ונקודות עוורות הן דוגמא לאיבוד שדה הראייה.
עוורון בדרגות שונות.
עוורון מוחלט כמעט לחלוטין.

למידע נוסף בנושא עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

מה גורם לראייה חלשה?


מחלות עיניים הן גורם נפוץ לראייה חלשה – קטרקט, ניוון מקולרי, התנוונות הראייה עקב מחלת הסוכרת, גלאוקומה, רטיניטיס, רגישות לאור. כמו כן, תורשה ופציעות עיניים יכולות לגרום לראייה חלשה.

ההשפעה של ראייה חלשה על חיי היומיום


ילדים ומבוגרים יכולים לסבול מראייה חלשה, לעיתים בגלל מום מולד או מפציעה. ילדים עם ראייה חלשה עשויים לסבול מקשיים בלמידת מושגים ולעיתים קרובות הם זקוקים להדרכה צמודה בתהליכי למידה כבר מגיל מאוד צעיר. כמו כן הם זקוקים לתמיכה במצבי חיברות וסוציאליזציה עם ילדים אחרים ועם מבוגרים.
ראייה חלשה נפוצה יותר בקרב מבוגרים וקשישים. אובדן הראייה יכול להיות מאוד טראומתי עבורם ולהוביל לתסכול ודכאון. איבוד היכולת לנהוג בזהירות, לקרוא מהר, לצפות בטלוויזיה או לעבוד מול המחשב יכולים לגרום לאנשים הסובלים מראייה חלשה להתנתק מהעולם. הם עשויים להתקשות להתנהל ברחוב בצורה עצמאית לצרכי סידורים וקניות.


אנשים רבים עם ראייה חלשה מתקשים גם להתפרנס. בארצות הברית נערך סקר בנושא לאחרונה ונמצא כי רק 37% מבני הגילאים 21-64 עם ראייה חלשה החזיקו במשרה קבועה. רק 24% מהם היו מועסקים לאורך שנה מלאה. בקרב המובטלים, רק 13% חיפשו עבודה באופן פעיל והשאר ויתרו על כך מראש. כמו כן ההכנסה השנתית הממוצעת של אדם עם ראייה חלשה בכל גיל, הייתה נמוכה ב-30% לעומת זו של אדם עם ראייה תקינה בחתך הגילאים המתאים. בקרב הסובלים מראייה חלשה 30% נמצאו מתחת לקו העוני, לעומת 12% מבעלי הראייה התקינה.

כיצד להתמודד עם ראייה חלשה?


אם אתם סובלים מליקוי ראייה שמכשיל אתכם בתפקוד היומיומי ומונע מכם את הנאות החיים, הצעד הראשון הוא לפנות למומחה לעיניים ולעבור מבדק עיניים מקיף. ראייה חשלה שלא ניתנת לתיקון באמצעות משקפיים או עדשות מגע יכולה להיות הסימן הראשון למחלת עיניים חמורה כמו ניוון מקולרי, גלאוקומה או רטיניטיס. כמו כן יכול להיות שאתם מפתחים קטרקט ויש לנתח את העין על מנת לפתור את הבעיה.
רופאי העיניים יוכלו להפנות אתכם למומחה לראייה חלשה, אשר ידע להעריך את מידת איבוד הראייה ומה גרם לכך, לתת לכם מרשם לעזרים מתאימים כמו זכוכיות מגדלת מיוחדות לשימושים שונים או טלסקופ בי-אופטי. יש כיום גם תוכנות מחשב שמפשטות את השימוש במחשב עבור אנשים על ראייה לקויה על ידי הגדלת הטקסט או שימוש בדיבוב טקסט.

לכתבות נוספות בנושא עיניים:
גילוי מוקדם של גלאוקומה
הכל על טיקים בעיניים
מומחים ממליצים - 9 טיפים לעיניים בריאות
דלקת הלחמית - תסמינים ומניעה
ארבע עונות לעיניים בריאות

ניתן להעזר באמצעים שונים להקלה על חיי היומיום והתפקוד הכללי, כמו טקסטים מוגדלים, הקלטות של ספרים או של הגיגים במקום כתיבה שלהם על דף, עזרי תאורה מיוחדים ומדריכים מיוחדים לחתימה על צ'קים ומסמכים. עזרי ראייה מיוחדים הכוללים מסנני קרינת UV יסייעו להתמודד עם הרגישות המיוחדת לאור. במקרים מסויימים יש להעזר גם בתמיכה נפשית פסיכולוגית על מנת להסתגל למצב החדש או במדריך תנועתי שילמד אתכם כיצד להתנועע במרחב נוכח הלקות הראייתית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר