אלכוהול יפחית סיכון לדמנציה

לא מעט נאמר בגנותו של האלכוהול, אך ממחקרים אחרונים עולה כי צריכה מתונה של אלכוהול, מפחיתה את הסיכון לחלות בדמנציה. כיצד להתנהל עם אלכוהול על מנת להפחית הסיכון לדמנציה? כל הפרטים בכתבה הבאה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/04/2014 |
צפיות: 27,034
דירוג: 3.5 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 3.5 מתוך 5
לאחרונה התפרסמה בכתב העת המדעי האמריקאי לפסיכיאטריה גריאטרית סקירה נרחבת של 15 מחקרים מהשנים האחרונות, שכללו 28,000 נחקרים במשך שנתיים לפחות. מהסקירה עולה כי צריכה מתונה של אלכוהול מפחיתה את הסיכון ללקות במחלת דמנציה ב- 45% בממוצע עבור גברים, וב- 27% בממוצע עבור נשים, זאת בהשוואה לאנשים אשר נמנעו כלל מצריכת אלכוהול. המחקרים השונים באסופה הגדירו צריכה קלה עד מתונה של אלכוהול בטווח של מנה עד 28 מנות אלכוהול בשבוע, כשמנה אחת מוגדרת כ-15 גרם אלכוהול (בקבוק בירה אחד).

למידע נוסף בנושא גיל הזהב הכנסו לפורומים:
פורום אלצהיימר, דמנציה
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום גיל המעבר
פורום גריאטריה
פורום סיעוד

אחד המחקרים מתוך האסופה, שנערך בבית הספר לרפואה באוניברסיטת וויק פורסט בשיתוף חוקרים מאוניברסיטאות וושינגטון ופיטסבורג בארצות הברית, קבע כי בירה לבנה מעניקה הגנה קוגניטיבית לטווח ארוך ומפחיתה את הסיכון ללקות במחלת הדמנציה אצל אנשים מבוגרים. במהלך המחקר הסתבר כי נחקרים שהחלו את המחקר ללא בעיית זיכרון או חשיבה ושתו שמונה עד 14 יחידות אלכוהול בשבוע הפחיתו בממוצע 37% מהסיכון לפתח דמנציה, זאת ביחס לנחקרים האחרים שלא שתו. המחקר פורסם בכתב העת המדעי למחלת דמנציה ואלצהיימר- Alzheimers and Dementia.

בשונה ממחקרים קודמים שהראו קשר בין שתייה מתונה של אלכוהול להורדת הסיכון ללקות בהתקף לב או במחלת דמנציה ובחנו בעיקר נבדקים עד גיל העמידה. המחקר האמור בדק את יתרונות השתייה דווקא בקרב בני גיל הזהב.


לצורך המחקר הנוכחי ראיינו החוקרים 3,069 בגילאי 75 ומעלה שאינם סובלים מבעיות זיכרון או חשיבה, והתחקו אחר הרגלי השתייה שלהם. הנחקרים סווגו לארבע רמות שתייה: לא שותים, שתייה קלה, שתייה מתונה ושתיינים כרוניים. הנחקרים נבדקו ורואיינו כל שישה חודשים במשך שש שנים, כדי לבדוק אם חל שינוי ביכולות הזיכרון או החשיבה שלהם ולבדוק אם מי מהם לקה במחלת דמנציה. התוצאות, כאמור, הראו כי צריכה מתונה של אלכוהול, מפחיתה ב- 37% בממוצע את הסיכון ללקות במחלת דמנציה בטווח הארוך בהשוואה להימנעות מצריכה.

מחקר זה הוא האחרון בשורה של מחקרים מדעיים שפורסמו לאחרונה וחשפו כי לצריכה מתונה וקבועה של אלכוהול, כדוגמת בירה לבנה, תכונות בריאותיות ומרכיבים תזונתיים אשר תורמים למניעת מחלות שונות.

מחלת דמנציה, או בשמה העברי שיטיון, פוגעת לרוב בבני גיל הזהב. דמנציה גורמת לנזק מתפשט במוח של החולה, דבר שפוגע בתפקודים הקוגניטיביים שלו (כמו למשל, זיכרון, כושר התבטאות, כושר התמצאות, יכולת שיפוט וכו') ומביא לקשת רחבה של שינויים באישיות ו/או בהתנהגות. במקרה ומחלת דמנציה נגרמה עקב חוסר בוויטמינים (כדוגמת חוסר בוויטמין A, ויטמין B1 או B12), גידול במוח או התדרדרות של מחלת הדיכאון – ניתן לטפל בה. ואולם, סיבות אלו מאפיינות רק כ-5% אחוז מבין מקרי דמנציה, כך שב-95% מהמקרים המחלה איננה ניתנת לריפוי, והטיפול בה מתמקד בהאטה מסיבית ככל הניתן של התפתחות התסמינים.

לכתבות נוספות בנושא דמנציה:
11 סימנים מוקדמים של דמנציה
דחיתם את היציאה לפנסיה? דחיתם דמנציה
תולעי ספרים מוגנים יותר מפני דמנציה
מטפורמין נגד סוכרת מגנה מפני דמנציה
פעילות גופנית יכולה למנוע דמנציה

נזקיה של מחלת דמנציה חורגים הרבה מעבר לפגיעה הקוגניטיבית, זאת היות והתפתחותם של תסמיני המחלה מלווה פעמים רבות בהתפתחות תחושת חרדה ו/או דיכאון. תחושות אלו מובילות לעיתים את החולים במחלת דמנציה למחשבות על התאבדות ובמקרים קשים במיוחד אף לניסיונות ממשיים לבצע התאבדות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר דורון תודר
    ד"ר דורון תודר
    פסיכיאטר קליני מומחה נוירופידבק-טיפול לא תרופתי, פסיכיאטר מומחה. מנהל את המרכז הרפואי נוירוקליניק לטיפולי נוירופידבק. מנהל את המרפאה הציבורית היחידה בישראל לטיפול בנוירופידבק, במרכז לבריאות הנפש בב... קרא עוד