בלפריטיס - דלקת עפעפיים

סוג נפוץ של דלקת עיניים היא דלקת עפעפיים - בלפריטיס (Blepharitis). דלקת עיניים זו מתאפיינת בתסמינים שלעיתים יכולים להפריע לנו בחיי היום יום. הזנחה בטיפול בבלפריטיס עלולה להפוך אותה למחלת עיניים כרונית
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 05/06/2014 |
צפיות: 62,388
התעוררתם עם עיניים צורבות ואדומות? יתכן ולקיתם בדלקת עפעפיים בלפריטיס - היא מחלת העיניים השכיחה ביותר. דלקות עפעפיים נגרמות לרוב מהיגיינה לקויה של העפעפיים או מסתימת בלוטות שומן קטנות שנמצאות על שפת העפעפיים. תפקידן של הבלוטות לייצר שכבת שומן שקוף שנשפך לתוך העין עם כל מצמוץ של העפעפיים ויוצר דמעות. ברגע שבלוטות אלו נסתמות הדמועות אינן מכסות את העין באופן אחיד וגורמות ליובש אדמומיות ושאר תסמיני הדלקת שיוזכרו בהמשך. גם חיידק בשם סטפילוקוקוס יכול לגרום לדלקת עפעפיים. אנשים הסובלים לעיתים קרובות מבעיות בעור הפנים כמו: אקזמה, פצעונים, אקנה, סיבוראה, פסוריאזיס או מעור שמן - יחלו יותר בבלפריטיס מאשר אנשים אחרים.

למידע נוסף בנושא עיניים כנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

ישנם שני סוגים לדלקת עפעפיים - בלפריטיס: בלפריטיס פנימי וחיצוניבלפריטיס חיצוני

- דלקת זו מתרחשת בחלק העליון של העפעף בעיקר במקום צמיחתם של הריסים מתוך העפעף והיא נגרמת בעיקר מחיידק הסטפילוקוקוס. בזמן הדלקת הריסים יתכסו בהפרשות ושכבת שומן וכן בקשקשים שיפלו מהחלק העליון של העפעף ויצטברו על הריסים.

בלפריטיס פנימי

- דלקת זו מתרחשת בחלק הפנימי של העפעף ונגרמת כתוצאה מבלוטות חסומות. הבלוטות מפרישות את המרכיב השומני של הדמעות שחיוני מאוד לפיזור אחיד של הדמעות על פני העין. כשהבלוטות נחסמות הדמעות אינן מתפזרות כראוי על פני העין ומהבלוטות מופרש עודף שומן שיוצר סביבה אידאלית שבה חיידקים יכולים להתרבות במהירות.

בלפריטיס כרונית


בלפריטיס עלולה להפוך למחלה כרונית, בעיקר בקרב אנשים שחשופים כל הזמן לעשן (גם סיגריות) או לאוויר מזוהם. אנשים הלוקים בבלפריטיס באופן כרוני יסבלו תמיד מעיניים יבשות, כלזיון (גוש קטן בתוך העפעף שמצטבר משאריות של דלקת עפעפיים או שעורה). הם גם עלולים לסבול מדלקות בלחמית ובקרנית.

אצל חולים בבלפריטיס כרונית לרוב לא יהיו ריסים, או שריסיהם עלולים לצמוח פנימה לתוך העין. בלפריטיס כרונית יכולה להתבטא בשני אופנים: כדלקת חוזרת או כדלקת שאינה עוברת כלל.


דרכי מניעה של בלפריטיס


שמירה על היגיינה טובה של העפעפיים היא המרכיב החשוב ביותר למניעת הדלקת ולהפסקת דלקות חוזרות אחרי הפעם הראשונה. כדי לשמור על הגיינה חשוב לשטוף את הידיים היטב ולנקות עם מטלית ספוגה במים חמים (לא יותר מידי) את העפעפיים עד פעמיים ביום. לסובלים מעור שמן ניתן לקרצף בעדינות את העפעפיים עם סבון שאינו גורם לדמעות ולשטוף במים קרים.

תסמינים לבלפריטיס


התסמינים לבלפיטיס הם רבים: עיניים אדומות, עפעפיים כואבים ומגרדים, תחושת צריבה בעיניים, נשירת ריסים או צמיחתם פנימה לתוך העין, תחושה של חול בתוך העין או גוף זר, הצטלקויות של שולי העפעפיים, שמנוניות בעפעפיים, חוסר יכולת לפקוח את העיניים כשמתעוררים משינה, רגשיות לאור, עיניים דומעות, גם אישונים מורחבים יכולים להוות סימן לבלפריטיס.

בלפריטיס בדרך כלל אינה בעיה בריאותית רצינית ולרוב לא גורמת לפגיעה לטווח ארוך אבל התעלמות מהתסמינים ואי טיפול יכולים להפוך אותה למחלה לכרונית.

ישנן מספר דרכים לאבחן בלפריטיס:


את האבחון הראשוני נותן רופא המשפחה, אליו יש לפנות כשמזהים את התסמינים. התסמינים יכולים להיות גם ראיה מטושטשת שנגרמת כתוצאה מחסימת הבלוטות. הפגיעה בבלוטות גורמת לשומן המופרש מהבלוטות והופך לדמעות להפוך לעכור וכך הראיה הופכת למטושטשת. במקרה זה רופא המשפחה ייתן הפנייה לרופא עיניים מומחה.

טיפול בבלפריטיס


דרכי הטיפול הן שמירה על ניקיון העפעפיים והריסים, זהו הטיפול החשוב ביותר. במקרים חמורים הטיפול הוא קומפרסים חמים כשהעפעפיים סגורות. כפית סודה לשתייה מומסת בכוס מים זה גם טיפול מקובל לבלפריטיס. יש להימנע מאיפור עיניים בעת הופעת הדלקת ותמיד להקפיד לנקות שאריות איפור היטב מאזור העפעפיים.

לכתבות נוספות בנושא עיניים:
טיפול חדשני נגד גלאוקומה
10 תופעות שמחייבות בדיקת רופא עיניים
המדריך לבעלי ראייה חלשה
דבוקים למסך או לספר? שמרו על העיניים
גילוי מוקדם של גלאוקומה

במקרים של דלקות חריפות, רופא העיניים ימליץ על טיפול אנטיביוטי. עדיף בטיפות ולא כמשחה. תרופות אנטיביוטיות לטיפול בבלפריטיס מגיעות גם בטבליות או קפסולות. בזמן טיפול בטיפות אנטיביוטיות מומלץ לא להרכיב עדשות מגע. כדאי גם לנקות את העדשות היטב לפני כל שימוש כדי למנוע כניסת לכלכוך וחיידקים לחלק הפנימי של העפעפיים.

במקרה של בלפריטיס חיצוני מטרת הטיפול תהיה להפחית את מספר החיידקים שהצטברו לאורך שולי העפעפיים והריסים. במקרה של בלפריטיס פנימי - מטרת הטיפול תהיה לפתוח את בלוטות השומן החסומות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר