מעבר בטוח ומוצלח לבית אבות

באופן טבעי, המעבר לבית האבות מלווה בלא מעט התבלטויות וחששות אישיים, הן בקרב הקשיש והן בקרב בני משפחתו. לחששות אלו נלווה גם הצורך המעשי בניהולו הנכון של הליך המעבר. ריכזנו עבורכם מידע מקצועי אודות אופן התכנון וההיערכות לקראת המעבר לבית אבות.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/04/2015 |
צפיות: 21,310
בתי אבות מספקים לאוכלוסייה המבוגרת סביבת מגורים המותאמת לכלל צרכיהם, לרבות, צרכים תזונתיים, צרכים רפואיים, צרכים חברתיים וכדומה. ברוב המקרים, התשלום עבור שהייתם של נשים וגברים מקרב האוכלוסייה המבוגרת בבתי האבות בישראל, נקבע בהתאם להגדרת רמת התפקוד אליה הם משתייכים, כאשר רמת המחיר עבור חודש שהייה בבית אבות נעה בין 5,000 ל-10,000 שקלים בחודש (בהתאם לסוג השירותים המוצעים לקשיש ובהתאם לרמת תפקודו). כפועל יוצא מכך, ההיערכות לקראת המעבר לבית אבות, מחייבת אתכם להיערך בהתאם ברמה הכלכלית.

באילו עניינים כספיים יש לטפל לפני שעוברים לבית אבות?בעת הכניסה לבית האבות, מוחתם הדייר (או מי מטעמו) על חוזה המסדיר את תנאי התשלום ואת השירותים להם הוא זכאי. בשלב הראשון, מומלץ לקיים בדיקה במספר מוסדות שונים, וזאת על מנת לבחון את רמת השירותים והתאמתם לצרכיו של הדייר המיועד. כמו כן, מומלץ לבדוק מהם האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו של הדייר המיועד, לרבות, נכסים, קצבאות, פנסיה וכדומה, ועל פי הסכום העומד לרשותכם לבחור את המוסד המותאם לכם. במידת האפשר, ניתן להשכיר את הדירה בה התגורר הדייר עד כה, וזאת על מנת לממן חלק מהתשלום החודשי הנדרש. במקביל, מומלץ לבדוק מהן מקורות המימון והסיוע בהם תוכלו להסתייע לצורך מימון שהייתו של הדייר בבית האבות (בשורות הבאות נתמקד בנושא זה בהרחבה).

להתייעצות עם מומחים בנושאים נוספים בפורומים
פורום אלצהיימר, דמנציה
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום ביטוח לאומי
פורום גיל המעבר
פורום גריאטריה

אבחון נכון של ההגדרה התפקודית אצל הקשישאחת הפעולות המקדימות לבחירת בית האבות היא קיום הליך אבחון מדויק ונכון של רמת תפקודו של הקשיש. הליך זה מיושם לרוב במסגרת שירותי הביטוח הלאומי המקיים מבדקים שונים הבודקים את רמת תפקודו של הקשיש. בין יתר הגדרות המצב התפקודי:

עצמאי - קשיש אשר איננו נזקק לעזרה בעת ביצוע פעולות יומיומיות
תשוש- קשיש הסובל מבריאות ירודה באופן קבע המקשה עליו ביצוע פעולות יומיומיות
סיעודי- קשיש הנזקק לעזרה מלאה בביצוע פעולות יומיומיות
סיעודי מורכב- קשיש שמעבר לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות נזקק גם לטיפול רפואי דרך קבע
תשוש נפש- קשיש הסובל מבעיות שכליות-נפשיות בדרגות חומרה שונות
שיקום רפואי- קשיש הנזקק להליך ריפוי לצרכי חזרתו לקיום אורח חיים בריא ופעיל

כל אחת מההגדרות הנ"ל משפיעה בצורה ניכרת על השירותים השונים להם נזקק הדייר בבית האבות ברמה השוטפת, ולכן אופן האבחון הינו חלק בלתי נפרד מקביעת התשלום לבית האבות בהתאם להגדרת רמת תפקודו. שימו לב-הטיפול הרפואי, הסיעודי והתחזוקתי המוענק לקשיש אמור להופיע בצורה ברורה ונהירה על גבי המסמך המפרט את שירותי המוסד.
על פי חוק, חל איסור מוחלט על גביית תשלום מהקשיש בגין השירותים הבאים: תרופות, מוצרי ספיגה, כביסה אישית, תשלום בגין מעבר מאשפוז פרטי לאשפוז "קוד"( אשפוז בסיוע משרד הבריאות), תשלום עבור חדרי האשפוז ועוד.

התנאים והזכויות של הקשיש בבית האבותבין יתר השירותים אותם מחויב בית האבות להעמיד לרשות דייריו תמצאו את כלל השירותים הנחוצים למילוי צרכיו הבסיסיים של הדייר, לרבות, מגורים נאותים ותזונה התואמת את מצב בריאותו. במקביל, הדייר (או מי מטעמו) חותמים בעת הכניסה על חוזה המכונה: חוזה אחיד. חוזה זה מפרט את כלל השירותים המוענקים לדייר במקום, לרבות, טיפולים רפואיים, שירותי תזונה, שירותי דת, שירותי רווחה וכדומה. שימו לב- סעיפי החוזה המפרטים את השירותים המוענקים לדייר בבית אבות עלולים להכיל שירותים המוענקים בתוספת תשלום, ולפיכך יש לבדוק מהם אותם שירותים ומהי הסכום הנדרש עבור כל אחד מהשירותים באופן פרטני.
כמו כן, בתי האבות מחויבים כלפי דייריהם במגוון נרחב של תחומי אחריות הכוללים בין היתר: הסדרי ביטחון ובטיחות, פגיעה גופנית, תאונה, רשלנות רפואית מצד הצוות המטפל וכדומה. הקפידו לבדוק מהי מדיניות המקום בנוגע לתחומי האחריות השונים, וכפועל יוצא מכך, תוכלו להבטיח את מימוש זכויותיו של הדייר במידת הצורך.

סיוע כלכלי ועזרה במימון העלותעלות השהייה בבתי האבות הינה הוצאה חודשית הנקבעת על פי מצבו הבריאותי של הקשיש ובהתאם לרמת תפקודו. על פי חוק הסיעוד במדינת ישראל, גמלת הסיעוד מוענקת לצרכי העסקתו של מטפל סיעודי בביתו של הקשיש, ולפיכך, אדם המיועד לשהות בבית אבות איננו זכאי לגמלה זו.
במקביל, עומדות בפניכם מספר חלופות לקבלת סיוע כלכלי ועזרה במימון עלות שהייתו של הקשיש בבית האבות. חלופות אלו כוללות בין היתר:

קצבת זקנה –קצבה זו מוענקת לכל תושב ישראל המגיע לגיל פרישה ואשר השלים את תקופת
ההכשרה במהלכה שילם ביטוח זקנה. לבירור זכאותכם לקבלת קצבת זקנה פנו למוסד הביטוח
הלאומי הקרוב לאזור מגוריכם.

קוד משרד הבריאות- משרד הבריאות מעמיד לרשות קשיש המוגדר כסיעודי או כתשוש נפש, את
האפשרות למימון אשפוזו. מימון זה מוענק בהתאם למצבו הסוציו אקונומי של הקשיש ובני
משפחתו, וגובה המימון עומד כיום על 70% מכלל הוצאות האשפוז.

רשויות מקומיות- כיום, חלק מהרשויות המקומיות מעמידות לרשותכם מימון חלקי בשהייתו של
הקשיש בבית האבות. לבירור הנושא פנו לרשות המקומית בה מתגורר הקשיש, ובדקו את אופן
זכאותו לקבלת המימון החלקי.

בשעה טובה בוצע המעבר, כעת חשוב לבוא לבקר...לאחר שהשלמתם (במלואו) את הליך המעבר לבית האבות, זה הזמן ללוות את הליך הסתגלותו של הקשיש במקום. ברוב המקרים, מומלץ לקיים ביקורים תכופים מצד כל בני המשפחה הקרובה בבית האבות (מומלץ לקבוע תורות ביקור בהם ייטלו חלק כל בני המשפחה, לרבות, בניו ובנותיו של הקשיש, אחיו ואחיותיו, נכדיו וניניו. במהלך תקופת ההסתגלות מומלץ להרבות בביקורים ממושכים ואף לקיים עם הקשיש מגוון נרחב של פעילויות יומיומיות במקום (בהתאם לרמת תפקודו). זכרו- בית האבות הוא אומנם סביבת מגורים מחבקת, נעימה וחמימה, אך היא איננה תחליף למקור האהבה המוענק מבני המשפחה.

לכתבות נוספות בנושא הגיל השלישי
הזדקנות בריאה - זה אפשרי
האם ניתן לשפר כושר גופני בגיל מבוגר?
איזה מן סבים וסבתות אתם?
האם תזונה לקויה גורמת לאלצהיימר?
10 דרכים להרגיש צעירים


מידע נוסף ניתן למצוא באתר "מוריה שירותי סיעוד"

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

כיצד לסייע לאדם עם דמנציה?
ד"ר דנה פאר
| 24/04/2019 |
צפיות: 803
ההנחה הרווחת בציבור הרחב טוענת שהמוח שלנו הוא כמו שריר, ולכן, ישנה חשיבות רבה לקיום אימונים לחידוד המוח ושיפור כושרו. או, בשפת הציבור – Use it or lose it. האומנם? ד"ר דנה פאר מתייחסת למה באמת חשוב להעניק לאדם החולה בדמנציה. לגזור, לשמור ולזכור
קרא עוד
דליריום: איך מזהים מצב בלבולי חריף?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/03/2019 |
צפיות: 420
סבא וסבתא מבולבלים, מתקשים לדבר באופן רציף וסובלים מהזיות? הדוד האלכוהוליסט עצבני, חושב שכולם נגדו והופך לפרנואיד? אל תתעלמו מהמצב והיו קשובים לתסמינים. אולי מדובר בדליריום. וגם: איך קשור לכל זה האקלברי פין?
קרא עוד
עושים סדר: מדוע אנשים עם דמנציה נוברים בחפצים?
ד"ר דנה פאר
| 10/03/2019 |
צפיות: 457
לחולי דמנציה יש נטייה לנבור ולחטט בחפצים שונים. גם אם נראה כי זו פעולה חסרת תכלית שרק עושה בלגן, דווקא יש לה הצדקות שמסייעות לרוגע ולתחושת הביטחון
קרא עוד
מתי צריך לעבור לבית אבות?
ד"ר דנה פאר
| 25/02/2019 |
צפיות: 369
ההחלטה לעבור לבית אבות אינה פשוטה ויש הרבה גורמים שיש להביא בחשבון, כמו מצב בריאותי, מצב מנטלי ונכונותו של האדם לעשות את השינוי
קרא עוד
איך שמן רוזמרין מעכב אלצהיימר?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/11/2016 |
צפיות: 1,833
חוקרים מצאו כי בשמן הרוזמרין יש מרכיבים אשר משפרים את יכולות הזיכרון והם יכולים לעכב את התסמינים הקוגניטיביים של מחלת האלצהיימר
קרא עוד
יחסי מין בגיל השלישי – טוב לנשים אבל מסוכן לגברים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/10/2016 |
צפיות: 1,896
יחסי המין אינם מאבדים מחשיבותם גם בגיל השלישי, מחקר חדש גילה כי נשים מרוויחות מסקס הטבות בריאותית בעוד גברים עומדים בסיכון למחלות לב וללחץ דם גבוה
קרא עוד
מחזור בגיל 50: מדוע נשים סובלות ממחזור בגיל המעבר?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/05/2016 |
צפיות: 13,165
גיל הבלות או מנופאוזה היא התקופה שבה נשים מפסיקות לקבל את המחזור החודשי. מרבית הנשים נכנסות לגיל המעבר בגיל 50, אך ישנן נשים שממשיכות לקבל את הוסת החודשית. מהי מנופאוזה מאוחרת ומהם הגורמים לה?
קרא עוד
האם ניתן לשפר כושר גופני בגיל מבוגר?
ד"ר איתי זיו
| 12/08/2014 |
צפיות: 32,130
אימון גופני ושמירה על אורח חיים בריא כבר הוכחו כמאריכי חיים ומשפרי איכות חיים. אך האם הקפדה עליהם רק בגיל מבוגר תעשה את העבודה או שזה כבר מאוחר מדי?
קרא עוד
תופעה - ניצול קשישים. כך תמנעו זאת
ד"ר איתי זיו
| 29/07/2014 |
צפיות: 31,888
ניצול קשישים, או Elderly Abuse הפכה לצערנו לתופעה רווחת. לצד אנשי מקצוע ישרים, קיימים נוכלים המנצלים את חוסר התושייה של קשישים על מנת לסחוט מהם כספים בגין הצעות או תיקונים שאינם נחוצים. כך תתמודדו עם התופעה
קרא עוד
הזדקנות בריאה - זה אפשרי
ד"ר איתי זיו
| 15/07/2014 |
צפיות: 32,205
הזדקנות היא נושא מאיים שרבים מאיתנו חוששים לחשוב עליו, אך זה בלתי נמנע. הבשורה הטובה היא כי מחקרים שנעשו לאחרונה מצאו כי ניתן לשפר את איכות החיים בגיל מבוגר ולהנות מהזדקנות בריאה
קרא עוד