מחזור בגיל 50: מדוע נשים סובלות ממחזור בגיל המעבר?

גיל הבלות או מנופאוזה היא התקופה שבה נשים מפסיקות לקבל את המחזור החודשי. מרבית הנשים נכנסות לגיל המעבר בגיל 50, אך ישנן נשים שממשיכות לקבל את הוסת החודשית. מהי מנופאוזה מאוחרת ומהם הגורמים לה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/05/2016 |
צפיות: 16,231
דירוג: 4.5 מתוך 12 הצבעות
התקבלו 12 דירוגים בציון ממוצע 4.5 מתוך 5
גיל הבלות הוא שלב בחיי האישה, המתחיל מהווסת האחרונה ועד שארית חייה. אצל מרבית הנשים, תקופה זו מתחילה מאמצע שנות ה-40 ועד אמצע שנות ה-50 לחייהן. התהליך מתאפיין בירידה הדרגתית בייצור ההורמונים פרוגסטרון ואסטרוגן. הורמונים אלה אחראים על פריון האישה, קבלת וסת, שומרים על בריאות הרחם, הנרתיק, העצמות וכן מווסתים את רמות הכולסטרול הרע בדם.

גיל המעבר – תסמינים

גיל המנופאוזה מלווה בתסמינים שונים כמו ירידה בכושר הריכוז, גלי חום, עצבנות, יובש בנרתיק, הפרעות בשינה, נשירת שיער, הזעות ליליות, ירידה בחשק המיני ועוד. לא כל אישה סובלת מסימפטומים וישנן נשים שאינן סובלות מהם כלל. גורמים שעשויים להקל על התסמינים הם תזונה נכונה, הפסקת עישון ופעילות גופנית.

ישנן נשים מעל גיל 55 שעוד לא נכנסו לגיל המעבר וממשיכות לקבל את הוסת החודשית. מצב זה נקרא מנופאוזה מאוחרת והוא יכול להיגרם מסיבות שונות ועשוי להעיד גם על מצבים רפואיים שדורשים טיפול. לכן, מומלץ להיוועץ ברופא באם המחזור החודשי ממשיך להופיע אחרי גיל 50.

יש לכם שאלה? התייעצו בפורומים שלנו:
פורום גיל המעבר
פורום גניקולוגיה - רפואת נשים
פורום גניקולוגיה ורפואה סינית
פורום כושר גופני לנשים
פורום מיניות האישה, מין נשי

גורמים למנופאוזה מאוחרת

קיימות סיבות שונות להופעת המחזור החודשי בגילאים מאוחרים. אחת הסיבות לכך היא בעיות בפעילות בלוטת התריס, העלולות לגרום לעיכוב בגיל הבלות ולהופעה מוקדמת שלו. כיוון שבלוטת התריס משפיעה על המטבוליזם וקובעת את קצב פעילותו, בעיות בתפקוד הבלוטה משפיעות באופן ניכר על מערכות שונות בגוף.

בעיות בפעילות בלוטת התריס מאופיינות בגלי חום, הזעת יתר, הפרעות בשינה ומצבי רוח משתנים. תסמינים אלה דומים לאלה המאפיינים את גיל המעבר ולכן אם אתן סובלות מהם וממשיכות לקבל את הוסת החודשית, ייתכן שמדובר בגיל מעבר מאוחר או בבעיות בבלוטת התריס ולכן מומלץ להיוועץ עם רופא.

מחקרים שנעשו מצאו כי אצל נשים הסובלות מהשמנת יתר ישנו סיכוי גבוה יותר לסבול ממנופאוזה מאוחרת. הסיבה לכך היא כיוון ששומן מסוגל לייצר את ההורמון אסטרוגן וכל עוד הוא מיוצר – המחזור החודשי עשוי להופיע. מסקנת המחקר הייתה כי ככל שמדד מסת הגוף של אישה גבוה יותר, כך עולה הסיכוי לגיל מעבר מאוחר.

במקרים אלה, הטיפול יכוון להורדת מדד מסת הגוף של האישה באמצעות תזונה נכונה ופעילות גופנית. גורמים נוספים להופעת הוסת בגיל הבלות יכולים להיות נטייה גנטית ורמות גבוהות של הורמון אסטרוגן.

יתרונות וחסרונות למנופאוזה מאוחרת

לגיל הבלות מאוחר יתרונות בריאותיים לא מעטים. גיל המעבר מאופיין בהפחתת רמות האסטרוגן והפרוגסטרון, העשוי להגביר את הסיכון למחלות לב ועצמות. כמו כן, ירידה בייצור הורמונים אלה מובילה לדלדול העצם, מצב הנקרא אוסטאופורוזיס. ככל שגיל המנופאוזה נדחה – כך גם דלדול העצם.

מחקר שנערך בנורבגיה במשך כ-37 שנה מצא שלנשים המתחילות את גיל הבלות אחרי גיל 52 תוחלת חיים גבוהה יותר. הגורם לכך הוא האסטרוגן שהימצאותו מפחיתה במידה מסוימת סיכון למחלות לב וכלי דם.

לגיל מעבר מאוחר מתלוות גם סכנות בריאותיות. הסיכון לסרטן השד, סרטן השחלות וסרטן הרחם עולה, בעקבות הייצור המתמשך של הורמון האסטרוגן. על כן, מומלץ להיוועץ ברופא ולבצע בדיקות רפואיות באופן עקבי. חשוב לציין כי הופעת גיל הבלות משתנה מאישה לאישה ומנופאוזה מאוחרת עשויה להופיע אצל נשים בריאות לחלוטין. עם זאת, אין להתעלם מזה וכדאי להיבדק אצל רופא במידת הצורך.

אולי יעניין אתכם גם:
גיל המעבר, גם את סובלת מתופעותיו?
איזה מאכלים מקלים על תסמיני גיל המעבר?
מחקר: בנות גיל המעבר לא שומרות על עצמן
השפעות גיל המעבר על האשה
גלי חום בגיל המעבר? צאי לרוץ

הריון בגיל המעבר?

בשנים האחרונות נצפית עלייה באחוז ההריונות של נשים מעל גיל 50, בעקבות עלייה בתוחלת החיים ואמצעים רפואיים כמו הפרייה מלאכותית. הריון בשנות ה-50 לחייה של אישה הוא אינו נפוץ, אך בהחלט יכול לקרות אצל נשים החוות גיל הבלות מאוחר. למרות שזה אפשרי, יש להביא בחשבון כי הריון בגיל המעבר עלול להוביל לסיבוכים המסכנים את בריאות האם והעובר. אישה בהריון אחרי גיל 50 עלולה לחלות בסוכרת, בלחץ דם גבוה ולהימצא בסיכון גבוה להפלה טבעית.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר