שקיות ועיגולים שחורים מתחת לעיניים: למה הם נוצרים ואיך אפשר למנוע אותם?

נפיחות ועיגולים שחורים מתחת לעיניים הן תופעות נפוצות היכולות להיגרם מסיבות שונות, כמו חוסר שינה ומתחים. אך הסיבות העיקרית להיווצרות שלהם קשורות לגנטיקה ולגיל
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/01/2017 |
צפיות: 4,085
דירוג: 5.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
שקיות שחורות מתחת לעיניים הן אחד מסממני ההיכר של עייפות ושל חוסר שינה, ואצל חלק מהאנשים בגיל מסוים השקיות הופכות לחלק בלתי נפרד ממראה הפנים. הסיבה לכך שהשקיות והשחורים נוצרים קשורים לאורח החיים ולהרגלים שאנשים מסגלים לעצמם במרוצת הזמן, כמו שפשוף עיניים ומיעוט בשעות שינה. למרות שלעתים נראה כי שקיות ועיגולים שחורים הם שני סממנים של אותה התופעה, אלה הן תופעות נפרדות הנגרמות מסיבות שונות כאשר הגנטיקה והתורשה המשפחתית היא הסיבה העיקרית שבעטיה הם נוצרים.

רוצים לטפל בעיגולים שחורים מתחת לעיניים? שאלו את המומחים:
פורום איפור וטיפוח
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום קוסמטיקה טבעית
פורום יופי
פורום קוסמטיקה פרא רפואית

שפשוף עיניים גורם לעיגולים שחורים

עיגולים שחורים מתחת לעיניים ניכרים במיוחד בקרב אנשים שיש להם עור דק ובהיר. זאת מכיוון שגוון העור הבהיר לא יכול להסתיר את כלי הדם ואת מה שמתרחש מאחורי הקלעים של גוף האדם. כשאנשים עייפים או שהם שרויים תחת מתח רב, מחזור הדם באזור העיניים הופך איטי וכך הדם נאגר שם. הנימים מתחת לעיניים נמתחים ודולף מהם דם, כתוצאה מכך האזור מתחת לעיניים הופך לכהה ולנפוח. כמו כן, חשיפה מרובה לשמש יכולה לפגוע בעור ולגרום לו להיות דק ושקוף יותר, וכך הנימים שמסביב לעין הופכים נראים ובולטים יותר.

פעמים רבות לאנשים שמשפשפים את העיניים שלהם באופן תכוף יש עיגולים שחורים מתחת לעיניים. פעולת השפשוף ממריצה את זרימת הדם בנימים שמסביב לעין, כאשר הם בין כה דקיקים מאוד ונוטים לנזילות. כדי להימנע מהדחף לשפשף את העיניים מומלץ לשים קוביית קרח על עיניים סגורות ולהמתין בין דקה לדקה וחצי, עד שהגירוד עובר. הקור של הקרח מכווץ את כלי הדם ומפסיק את תחושת הגירוד.

שקיות מתחת לעיניים אינן נגרמות ממחסור בשינה

שקיות מתחת לעיניים הן תופעה נפוצה בקרב אנשים שיש להם נטייה לסובלוקסציה – תזוזה של השומן הנמצא מתחת לגלגל העין לחזית העין והיווצרות השקיות והנפיחות מתחת לעין נגרמות ממחסור בשומן באזור. אך ישנה מחלוקת על עניין זה ויש הסוברים כי השקיות נוצרות עם הגיל בגלל עלייה ברמות השומן מתחת לגלגל העין.

כך או כך, הסובלוקסציה אינה קשורה דווקא למחסור בשעות שינה, ואפשר לישון תשע שעות בלילה ושעדיין יהיו שקיות מתחת לעיניים. זאת מכיוון שהנטייה לתזוזת השומן הגורמת לנפיחות היא גנטית.

אלרגיות עונתיות גורמות לשקיות מתחת לעיניים

ישנם גורמים נוספים אשר גורמים להיווצרות נפיחות ולעיגולים שחורים מתחת לעיניים, ובהם הגורמים הסביבתיים שבה נמצאים. אחת הסיבות הנפוצות לשקיות מתחת לעיניים היא אלרגיה, ובעיקר אלרגיה עונתית. כשהגוף חשוף לאלרגנים הוא משחרר פרוטאינים בשם היסטמינים אשר גורמים לכלי הדם באזור העיניים להתנפח, וכך יש דליפה של דם מהנימים. גם צריכה של מזון עתיר מלח גורמת להחמרה של הנפיחות מתחת לעיניים, זאת מפני שהמלח מאפשר לגוף להחזיק במים.

יש סיבות הגורמות לשקיות מתחת לעיניים שאינן תלויות באדם, כוח הכבידה למשל. ככל שאנשים מתבגרים הם מאבדים פרוטאינים כמו קולגן ואלסטין אשר נמצאים ברקמות החיבור של הגוף ומעניקים להן גמישות. גם עצמות הפנים מאבדות מהנפח שלהן עם הגיל וגורמות לעור להיות תלוי על הפנים, דבר שמחמיר את השקיות שמתחת לעיניים.

לכתבות נוספות בנושא קראו גם:
תרופות סבתא לטיפוח העור
האם אפשר להעלים שקיות מתחת לעיניים?
איפור: שימוש בטוח במוצרי עיניים
8 עצות יופי מוזרות
ארבע עונות לעיניים בריאות

כדי לשמור על העור מסביב לעיניים בריא ורענן ולהימנע משקיות ומעיגולים שחורים מתחת לעיניים יש להקפיד על מריחה של מקדמי הגנה שיגנו על האזור מנזקי השמש, להמעיט באוכל מלוח, להימנע מצריכה של קפאין ושל אלכוהול ולשתות הרבה נוזלים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר