הסרת משקפיים

רוצה לדעת על הסרת משקפיים? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי הסרת משקפיים. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
הסרת משקפיים היא פעולה המבצעים על מנת לתקן את הראיה ולהפסיק להרכיב משקפיים. כיום קיימות שיטות הסרת משקפיים רבות החל מניתוח לייזר, דרך ניתוח השתלת עדשה ועד הסרת משקפיים ללא ניתוח על ידי עדשות מיוחדות שמרכיבים בלילה.

הסרת משקפיים בלייזר


ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר החלו את דרכם בתחילת שנות ה-80 ומאז הפכו לפופולריים ביותר. כיום מתבצעים בשנה בישראל כ-15-20 אלף ניתוחי לייזר להסרת משקפיים. השיטות הנפוצות ביותר כיום לניתוחי הסרת משקפיים בלייזר הן: לאסיק (בה מבוצע חיתוך קרנית מכאני) ואינטרה לאסיק החדשה יותר (בה החיתוך מבוצע בלייזר).

בעיקרון, ניתוח הסרת משקפיים בלייזר מתבצע בשני שלבים. האחד פתיחת חלון טיפולי בקרנית (מתלה) בעזרת סכין או קרן לייזר, והשני: ליטוש קרנית העין בעזרת מכשיר לייזר המעצב מחדש את קמירות הקרנית במטרה להגיע לראיה טובה.

הסרת משקפיים בלייזר בשיטת לאסיק (LASIK)


בשיטת ניתוח זו יוצרים מתלה (פרוסה) של הקרנית, מרימים אותו ומבצעים את טיפול הלייזר מתחתיו. הניתוח הוא פשוט יחסית וברוב המקרים חוזרים לתפקוד מלא ארבע-חמש שעות לאחר הניתוח עד יממה בלבד. יצירת המתלה מבוצעת על ידי מכשיר שבתוכו להב מיוחד המונע על ידי אולטראסאונד במהירות גבוהה.

ניתוח לאסק (LASEK)


הסרת משקפיים בלייזר בשיטת ה-LASEK מומלצת למי שהקרנית שלו דקה מהרגיל או למי שזקוק לתיקון של מספרים גבוהים מהרגיל. עומק הטיפול כולו עד כשתי עשיריות המ"מ. כל שלבי הטיפול נעשים על ידי מכשיר הלייזר באופן אוטומטי ללא חיתוך רקמה. בשלב ראשון מוסרת השכבה העליונה הדקיקה של הקרנית הנקראת אפיטל, מתחת לה מתבצע טיפול הלייזר. לאחר הטיפול מוצמדת עדשת מגע טיפולית והשכבה הדקיקה שהוסרה מתחדשת תוך שלושה עד שבעה ימים.

יתרונה של הסרת משקפיים בלייזר בשיטת ה-LASEK הוא בעומק טיפול שטחי יותר ובבטיחות גבוהה יותר בהשוואה ללאסיק, אך היא כרוכה בתהליך ההחלמה שעשוי להמשך מספר ימים ומלווה לעיתים בכאב המטופל על ידי ממשככי כאבים. בנוסף שיטה זו מומלצת לעוסקים בספורט אתגרי, או לבעלי מקצועות שבהם יש סיכוי למכות באזור הפנים, מכיוון שהעין לאחר הניתוח יותר חזקה ועמידה לחבלות מאשר עין שעברה ניתוח לייזר בכל שיטה אחרת כגון לאסיק או אינטראלאסיק.

הסרת משקפיים בלייזר בשיטת אינטראלאסיק (INTRALASIK)


לפני מספר שנים נכנס מכשיר חדש ליצירת המתלה (הפרוסה של הקרנית): "אינטראלאסיק". כניסתו של המכשיר לוותה ברעש פרסומי נרחב, ובתוספת משמעותית לעלות הניתוח. במכשיר זה קרן לייזר בגל אינפרה אדום מבצעת את החיתוך של הקרנית – ללא מגע יד אדם. בתחילה סברו כי שיטה זו טובה מהלאסיק, אולם מחקרים שונים גילו כי ההבדלים לא משמעותיים והתוצאה דיי זהה. ניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת אינטראלאסיק נעשה תחת הרדמה מקומית על ידי טיפות ואינו כואב.

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר אינטראלאסיק מתבצע בשני שלבים:

1. פתיחת חלון טיפולי בקרנית בעזרת קרן לייזר מדויקת וממוחשבת המופקת ממכשיר לייזר מתקדם (אינטראלייז).

2. ליטוש קרנית העין בעזרת מכשיר לייזר (אקסיימר לייזר) המעצב מחדש את קמירות הקרנית ומתאים אותה לצרכי המטופל. ניתוח זה מבטיח את התוצאה האופטימלית אליה מטופל יכול להגיע.

יתרונות הסרת משקפיים באינטראלאסיק הם: פתיחת חלון טיפולי דק ומדויק בעין בעזרת לייזר וללא מגע יד אדם; התייצבות הראיה לאחר הניתוח מהירה יותר מכל הניתוחים הקיימים; צמצום לחלוטין של הסיבוכים האפשריים הקשורים לפתיחת החלון הטיפולי בעזרת סכין כירורגי; תוצאות מדויקות וחדות ראיה משופרת; ויתרון נוסף הוא החלמה מהירה יותר. יתרון נוסף לטיפול החדש הוא פסיכולוגי. יש אנשים שהסכין מרתיעה אותם. בטיפולי הלאסיק היו מעט מאוד סיבוכים ואם היו כאלו הם נגרמו בעיקר בגלל הסכין.

הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK


שיטת PRK הוותיקה עיקרה ליטוש פני הקרנית בלייזר לאחר הסרה של רקמת האפיתל הקרנית (האפיתל, אגב, היא רקמה, אחת מארבעת סוגי הרקמות הבסיסיות בגוף- אפיתל, שריר, חיבור ועצב). טיפול זה נותן מענה יעיל למטופלים בעלי קרניות דקות יחסית ומספרים נמוכים ובינוניים.

הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית תוך שימוש בטיפות. תחילה מבוצעת הסרה של אפיתל הקרנית בעזרת אלכוהול או בלעדיו ובכך נחשפת מיטת הקרנית החיצונית. בשלב השני נעשה שימוש בלייזר לצורך ליטוש הקרנית ועיצובה בהתאם למספר והצילינדר. בסיום הטיפול מונחת עדשת מגע טיפולית למשך מספר ימים לצורך ריפוי ותחושה טובים יותר.

יתרונות השיטה הם שלא מבוצע חיתוך בקרנית טרם הליטוש. בכך נשמרת היציבות הביומכנית של הקרנית שחשובה בייחוד כשמדובר בקרניות דקות, או בעלות מבנה בלתי סדיר. כמו כן, משך הטיפול קצר ונמשך כעשר דקות בממוצע לכל עין. תוצאות הטיפול מצוינות ודומות לתוצאות טיפולי הלאסיק, אך נדרש פרק זמן ארוך יותר להחלמה ולהתייצבות המספר.

הסרת משקפיים בלייזר בשיטת EPI-K


לאחרונה הגיע לארץ מכשיר להסרת משקפיים הנקרא אפי-קיי (EPI-K). המכשיר הינו שילוב של השיטה לאסיק, עם השיטה הישנה יותר - PRK. המכשיר מגרד את שכבות התאים החיים מעל קרנית העין (האפיתל), מבלי לפגוע במרקם העין ובטיחותה. לאחר מכן נכנס לתמונה הלייזר המדקק את קרנית העין בצורה מדויקת ויעילה. יתרונותיה של השיטה החדשה הם בכך שקרנית העין איננה נחתכת במהלך הניתוח, ולמעשה שכבת ההגנה של העין נותרת ללא פגע. הליך ההחלמה בשיטה זו הוא עד 72 שעות והסיכון מסיבוכים אפשריים הינו מינימלי. ה-FDA בדק את המכשיר וקבע כי הוא הבטוח ביותר בעולם כיום בתחומו.

ניתוח הסרת משקפיים - השתלת עדשה


ישנם אנשים אשר מעוניינים להסיר המשקפיים, אולם אינם מתאימים לניתוח לייזר מסיבות שונות ביניהן: קרנית דקה או בצקתית, קוצר ראיה, רוחק ראיה, צילינדר במספרים גבוהים ואיכות ראיה ירודה גם עם משקפיים. עבור אלה הטכנולוגיה הרפואית המתקדמת, מציעה אפשרות חלופית - השתלת עדשה מלאכותית תוך עינית המותאמת ללקות הראיה של המטופל. העדשה אמנם מושתלת לצמיתות, יחד עם זאת הטיפול הפיך.

לאחר שנקבע בבדיקות כי המטופל מתאים לניתוח מסוג זה, מוזמנת עדשה מתאימה לתיקון הראיה. במהלך ההליך הניתוחי שאורך מספר דקות, מחדירים את העדשה דרך פתח זעיר בעין שגודלו שלושה מ"מ, ממקמים את העדשה בין עדשת העין הטבעית לבין הקשתית או על גבי הקשתית והיא נעזרת בשרירים ובמבנה העין הטבעי על מנת ליצור מיקוד לקרוב ולרחוק. השתלת העדשה מבוצעת באמצעות טכניקה ייחודית שבמהלכה היא מושחלת דרך חתך זעיר בקרנית ומקבעים אותה באמצעות שני תפסנים קטנים שאוחזים בקשתית עצמה ומקנים לעדשה יציבות.

הסרת משקפיים ללא ניתוח בשיטת אורתו-קיי


תתפלאו, ניתן להסיר משקפיים גם בלי ניתוח. בשיטת הסרת משקפיים ללא ניתוח זו מרכיבים עדשות מגע מיוחדות בלילה, לפני השינה, ומסירים אותן בבוקר. במשך הלילה העדשות "מאפסות" את המספר כך שלאורך יום הפעילות יכול המטופל לראות היטב ללא כל צורך במשקפיים או עדשות. הסרת משקפיים ללא ניתוח - אורתו-קיי מהווה אלטרנטיבה בפני בעלי קוצר ראיה שאינם רוצים להרכיב משקפיים ואינם רוצים טיפול לייזר. האנשים המתאימים לטיפול בעדשות אורתו-קיי הם קצרי ראיה (שלא רואים טוב למרחק) בעלי מספר עד 6.00 מינוס ועם צילינדר עד 1.25 מינוס. מבחינת טווח הגילים מתאים הטיפול לבני תשע עד 60. כדי לקבוע אם הטיפול מתאים יש לבצע מספר בדיקות, ביניהן מיפוי (טופוגרפיה) של הקרנית.

יש קבוצות שונות של אנשים שלהם הטיפול מהווה אלטרנטיבה יחידה למשל ילדים ובני נוער שאצלם המספר עדיין לא התייצב, והוא בעלייה מתמדת. עבורם הטיפול מצליח במיוחד ואף עשוי להאט את עליית המספר.

עדשות אורתו-קיי שונות מעדשות מגע רגילות משתי בחינות עיקריות, המקנות להן את יכולתן המיוחדת לאפס את המספר בזמן השינה. קודם כל המבנה: אלו עדשות בעלות מבנה מיוחד, הגורם להשטחה מבוקרת ועדינה של הקרנית. הקרנית היא ה"חלון" השקוף שדרכו חודרות קרני אור לתוך העין. המבנה שלה קמור, והשטחה עדינה שלה גורמת להפחתת קוצר הראיה. התכונה השנייה המייחדת את העדשות היא חומרי הגלם שמהם עשויות העדשות. אלו חומרים חדישים שיכולת העברת החמצן שלהם גבוהה במיוחד. מדוע זה חשוב? הקרנית שלנו, בניגוד לאברים אחרים בגוף אשר מקבלים אספקת חמצן ממחזור הדם, הינה חסרת כלי דם (כדי לשמור על שקיפותה המלאה). לכן אספקת החמצן אליה מגיעה מן האוויר, דרך שכבת הדמעות.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה

בפורום זה תוכלו להתייעץ על נושאים כמו ירידה בראיה, מחלות עיניים, גלאוקומה, קטרקט, בדיקת ראייה, בדיקת עיניים, רפואת עיניים, ראיה מטושטשת ועוד
הוספת הודעה לפורום
 
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום