עיסוי בשיטת טרגר: 'חינוך מחדש' של הגוף

עיסוי בשיטת טרגר הוא טכניקת עיסוי עדינה המתבססת על תנועות רכות של נענוע, נדנוד ורטט. טכניקה זו אמורה לשחרר את השרירים ממתח, להגדיל את טווח התנועה ולהביא לרגיעה. על טיפול בשיטת טרגר - בכתבה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/01/2012 |
צפיות: 7,167
שיטת טרגר היא שיטת עיסוי המתמקדת בתנועות פסיביות עדינות שנועדו 'לחנך מחדש' את השרירים והמפרקים. עיסוי בשיטת טרגר מתבסס על האמונה שאי-נוחות גופנית, כאב וטווח תנועה מוגבל הם תסמינים פיזיים שמקורם במתח שהצטבר בגוף. המתח יכול להיות תוצאה של טראומה, יציבה חלשה, פחד, חסמים רגשיים ולחץ. השיטה אמורה להועיל במקרים של כאבים הנגרמים מלחץ כמו כאבי ראש, כאבים כרוניים ועוד.

למידע נוסף בנושא עיסוי, רפואה משלימה היכנסו לפורומים:
פורום כאב
פורום כאב ורפואה סינית
פורום עיסוי, כאבי גב
פורום פיברומיאלגיה
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית

תומכי השיטה מאמינים שתחושות הקלילות, הפתיחות והשלווה שהטיפול משרה משפיעים על מערכת העצבים. כמו כן, לא רק שהשיטה מקלה על מתח, היא אמורה לשנות את האופן בו תנועות הגוף נחוות בתת-מודע - במקום שהאדם יחווה אותן כתנועות המסבות כאב הוא חווה אותן מחדש כתנועות המסבות לגוף עונג.

השיטה פותחה על ידי הרופא מילטון טרגר (Milton Trager) בשנות ה-20 של המאה הקודמת ומטרתה היא להקל על מתח בשרירים מבלי לגרום לכאב בתהליך ולהותיר את הגוף בתחושה של גמישות, קלות וחופשיות, תוך שיפור הקואורדינציה והגדלת טווח התנועה.

מהו עיסוי בשיטת טרגר ומהם יתרונותיו?


הטיפול בשיטה מערב תנועות נענוע, נדנוד, רטט ומתיחות שמטרתן להרגיע את הגוף ולשחרר את החסמים הנפשיים הגורמים למתח. תנועות המפרקים החלקות ותנועות עדינות של נדנוד קצבי מאפשרים שחרור וארגון מחדש של דפוסים ישנים של מתח, תנועת שרירים מוגבלת וכאב. על פי שיטת טרגר, כאב פיזי ומגבלות תפקוד מתחילים בנפש. שחרור החסמים מאפשר לגוף לנוע בחופשיות והכאב שהיה אצור בו נעלם.

כמו כן, התנועות הקצביות שמפעיל המטפל על המטופל מביאות את המטופל למצב של רגיעה עמוקה, אשר מתוכה הוא מתחיל לחוות את העונג שבתנועה חופשית. גילוי זה מהווה את נקודת המפתח בשיטה - ומאפשר למטופל להשתחרר מדפוסי השרירים המגבילים שהיה רגיל אליהם ושהסבו לו מתח וכאב.

בנוסף, למטופלים שעוברים עיסוי בשיטת טרגר ניתנים 'שיעורי בית': המטפלים מלמדים אותם תרגילים לתנועה חופשית שהם יכולים לבצע בעצמם בביתם. מטרת התרגילים היא להעלות את המודעות לגוף, להגביר את הגמישות ולאפשר לגוף ולנפש להגיע למצב רגוע ומדיטטיבי. תרגילים אלו נקראים 'menastics' והם דומים לתנועות ריקוד עדינות המורכבות מנדנוד, רעד ומתיחות. את התנועות יכול המטופל לשלב בחיי היום-יום.

למי מתאים עיסוי בשיטת טרגר?


עיסוי בשיטת טרגר עשוי להועיל למגוון בעיות גופניות, ביניהן כאבי גב תחתון, כאבי צוואר וסוגים אחרים של כאב כרוני, מגבלות גופניות חמורות, הפרעות עצב שריר (הפרעות נוירו-מוסקולריות), פיברומיאלגיה, כאבי ראש הנובעים מלחץ ותופעות גופניות אחרות הקשורות ללחץ. ישנם ספורטאים המשתמשים בשיטת עיסוי זו כדי לשפר ביצועים. אם הטיפול ניתן על ידי אדם שהוסמך לשיטה כראוי, לא צפויות תופעות לוואי כלשהן.

עיסוי בשיטת טרגר: מהלך הטיפול


טיפול אופייני נמשך 60 עד 90 דקות, אך מומלץ שהטיפול הראשון יימשך 90 דקות. בטיפול הראשון, המטפל שואל את המטופל לגבי ההיסטוריה הרפואית שלו ובודק מהן הבעיות הגופניות שהוא חווה כיום. כמו כן, המטופל נשאל לגבי רגשותיו ותחושותיו, במטרה לחבר את המצב הנפשי לבעיות הגופניות.

במהלך הטיפול, המטופל שוכב בבגדים נוחים על שולחן עיסוי בסביבה נוחה ומרגיעה והמטפל מנדנד אותו בצורה רכה וקצבית, מגלגל אותו, מנער אותו ולש את גופו בעדינות. המטפל אינו מנסה בשום שלב להפעיל כוח או לחץ על גופו של המטופל. התנועות שהוא מפעיל על איבריו ומפרקיו של המטופל הן כאלו המשמשות בדפוסי התנועה הטבעיים של הגוף. התנועות שבהן משתמש מטפל במהלך עיסוי טרגר אמורות להביא לרגיעה עמוקה, שיפור התנועתיות ובהירות מחשבתית.

לכתבות נוספות בנושא עיסוי, רפואה משלימה:
שלושה סוגי עיסוי שמומלצים גם למתבגרים
כיצד טיפולי עיסוי עוזרים בהפחתת כאבים?
9 שאלות נפוצות על טיפולי עיסוי
מדיטציה מסייעת להיפטר מהסחות דעת
דיקור סיני מסייע ליובש בפה עקב הקרנות

המטפלים בשיטה אומרים כי במהלך הטיפול, המטפל עצמו נכנס למצב מדיטטיבי ומודעות אינטואיטיבית המאפשרות לו לתקשר עם תת המודע של המטופל בכוונה לחנך מחדש את מערכת העצבים ולשנות את דפוסיה לדפוסים שהם רגועים יותר ומשוחררים מכאב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר