תולעי ספרים מוגנים יותר מפני דמנציה

תולעי ספרים היו פעמים רבות ילדים מוקעים בבית הספר. אולם לחוורון הספריה המתמשך יש יתרון ענק - מחקר חדש מצא כי מבוגרים הנוטים לקרוא, לכתוב ולשחק משחקי חשיבה יותר מהממוצע, יש סיכון קטן משמעותית לחלות בדמנציה או אלצהיימר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/09/2013 |
צפיות: 5,918
דירוג: 4.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
תולעי ספרים, אם יש לכם רק רגע להקדיש לנו, הרימו עיניכם מהספר וקיראו את הכתבה הבאה. מחקר חדש מצא כי פעילויות המגרות את תפקוד המוח המזדקן, ובעיקר קריאת ספרים או כתיבה וגם משחקים כמו שח-מט, תורמות לשמירה על ההליכים הקוגנטיביים במוח. אפילו קריאת המאמר הנוכחי, יכולה לסייע למוחכם המתבגר.

למידע נוסף בנושא דמנציה ואלצהיימר הכנסו לפורומים:
פורום אלצהיימר, דמנציה
פורום ביטוח בריאות, ביטוח סיעודי
פורום גיל המעבר
פורום הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות
פורום נוירוכירורגיה, ניתוחי ראש

המחקר החדש שפורסם במגזין יוקרתי לנוירולוגיה, בדק 294 קשישים לגבי היכולות הקוגנטיביות שלהם. הם נבדקו בנושאים כמו זיכרון וחשיבה בהירה, אחת לשנה במשך שש שנים, לפני שנפטרו. גיל הפטירה הממוצע היה 89. הם התבקשו לזכור כמה פעמים במהלך חייהם, מאז הילדות, הם עשו פעילויות המעודדות את החשיבה והתפתחות המוח, כמו קריאה בעיתון או בספר, כתיבת מכתב לחבר, השתתפות במשחקים כמו שח-מט או הליכה למוזיאון או לתיאטרון. הכוונה הייתה לאתר כמה מהפעילויות היומיומיות שלנו מערבות תהליכים של רכישת מידע חדש או עיבוד מידע שכבר קיים אצלנו.

המשתתפים במחקר הסכימו לתרום את מוחותיהם לאחר מותם לטובת מחקרים דומים בעתיד. לאחר מותם, החוקרים בדקו את מוחותיהם של המשתתפים וניסו למצוא עדות פיזית לדמנציה – בליטות, פלאקים, או תאי מוח עם נוכחות א-נורמלית של חלבונים, הקרואים גופי לואי. החוקרים מצאו כי מוחותיהם של האנשים שדיווחו כי הם קראו, כתבו ועסקו בפעילויות אחרות המגרות את החשיבה לאורך חייהם, היו בעלי ביצועים טובים יותר במבדקי הזיכרון.

הממצא המעניין היה שחלק מהאנשים שקראו ספרים באופן שוטף או ביצעו פעילויות אחרות המחדדות את החשיבה, לא הראו סימפטומים של אלצהיימר, אפילו אם פיזית מוחותיהם הראו סימנים למחלה. חלקם כן הראו סימנים לדמנציה, אך שיעור הירידה הקוגניטיבית שלהם היה נמוך משמעותית לעומת אנשים שלא עסקו בפעילויות המגרות את המוח.


במילים אחרות, ככל שנרבה בכתיבה וקריאה, כך המוח שלנו יתפקד טוב יותר בשנות גיל הזהב, אפילו אם המוח עצמו יראה סימנים של דמנציה. התחושה הכללית של החוקרים היא כי דמנציה נובעת בעיקר מגורמים גנטיים שעדיין אינם מובנים לעולם הרפואה לחלוטין, אך רבים מהאנשים המבוגרים שמוחם לוקה בפתולוגיות אלו, לא מראים על פני השטח בעיות חשיבה או זיכרון המאפיינות דמנטים. אם כן, החוקרים משערים כי יש לאורח החיים באופן כללי, ולפעילות קוגנטיבית במיוחד, משקל במידת הפגיעות של האדם להשפעת הפתולוגיות הללו על תפקודו.

גם אם בילדותכם לא הייתם מהילדים שפקדו את הספריה העירונית אחת ליומיים, אין זה מאוחר להתחיל לקרוא. המחקר מצא כי לאנשים שהחלו להעסיק את מוחם בקריאה, כתיבה ומשחקי שח-מט בשלב מאוחר בחיים, הייתה ירידה של 32% בסבירות לדמנציה לעומת אנשים שעשו פעילות מוחית ברמה ממוצעת בלבד. אצל אנשים שעסקו בקריאה או כתיבה לעיתים נדירות או שלא ביצעו שום פעולה מנטלית, הירידה הקוגנטיבית הייתה מהירה ב-48% לעומת הממוצע.

לכתבות נוספות בנושא זיכרון:
בעיות זיכרון? לא עוד! 5 תרגילים לזיכרון
אלצהיימר: כל הטיפים לשיפור בעיות זיכרון
מדריך: טכניקות שיפור זיכרון בגיל המבוגר
סיפור חיים מתועד, לפני בוא בעיות זיכרון
משחקי וידאו משפרים זיכרון בגיל השלישי

מחקרים אחרים הראו ממצאים דומים. הנושא מעניין חוקרים רבים, ומעלה את השאלה האם אנו, כבני אדם, מסוגלים לשמר את הרמות הקוגנטיביות שלנו על מנת להתנגד להליכים פתולוגיים שמתרחשים לעת זיקנה. האופן בו אנו מגרים את מוחותיהם של ילדינו וממשיכים לגרות את מוחותינו שלנו לאורך שנות חיינו, עושה את ההבדל. המשמעות היא - שאנו עדיין עשויים לחלות בדמנציה או אלצהיימר מבחינה פיזיולוגית, אבל התבטאות המחלה על פני השטח, יכולה להיות קטנה משמעותית אם השכלנו לגרות את מוחינו כהלכה לכל אורך שנות חיינו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר