במרפאת עיניים רואים טוב יותר מאשר בבית

עשיתם בדיקת עיניים והרופא אמר לכם שראייתכם מצויינת, אך בבית אתם מתקשים לראות היטב? האשימו את התאורה. מסתבר שהתאורה הבוהקת במרפאות עיניים לעומת התאורה הרכה בבית, גורמת להטעיה בתוצאות הבדיקה. מחקרים חדשים בנושא וממצאיהם - בכתבה הבאה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/12/2013 |
צפיות: 10,207
מחקרים מזהירים כי אנשים שנמצאו כבעלי ראייה נהדרת בבדיקה בקליניקה של רופא העיניים שלהם, פעמים רבות רואים פחות טוב בנוחיות של ביתם. הסיבה – תאורה גרועה בבית. הכוונה לנבדקים מבוגרים, שנמצא כי אינם רואים טוב בביתם כפי שראו בקליניקה של רופא העיניים שלהם. הירידה המשמעותית באיכות הראיה שלהם עשויה להשפיע מאוד על הפעילות היומיומית שלהם, על ההתנהלות בבית והתפקודים השגרתיים ועל איכות חייהם.

למידע נוסף בנושא עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

הגורם המכריע שהביא לירידה באיכות הראיה בבית הוא תאורה גרועה. בבתיהם של למעלה מ-85% מהמבוגרים שנבדקו הייתה תאורה חלשה יותר מזו המומלצת וההמלצה היא פשוט – להגדיל את כמות האור ולחזק את התאורה בבית.

החוקרים במחקר הגדול שנערך בנושא התמקדו ב-175 נבדקים אשר גילם נע בין 55-90. רוב המטופלים אובחנו כסובלים מגלאוקומה עוד לפני שקבעו בדיקת עיניים שגרתית עם רופא העיניים שלהם, בין השנים 2005-2009. הנבדקים האחרים היו בעלי עיניים בריאות וללא מחלות עיניים כלל.

כל המטופלים נבדקו הן בקליניקה של רופא העיניים שלהם והן בבתיהם. המבדקים נערכו בהפרש של חודש האחד מהשני ונערכו בשעות היום. מבדקי הבית כללו בדיקות להערכת הראיה מקרוב, והנבדקים התבקשו לצורך זה לשלם חשבונות או לקרוא. כמו כן, השתמשו החוקרים במודדי אור דיגיטליים על מנת לקבוע מהי רמת האור בקליניקה של רופא העיניים ובביתו של המטופל.


תוצאות בדיקת הראייה היו טובות יותר באופן משמעותי במרפאת הרופא לעומת הבדיקה שנערכה בבתי המטופלים, ללא קשר אם הייתה להם גלאוקומה או לא. למשל, כ-30% מהנבדקים החולים בגלאוקומה, הצליחו לקרוא שתי שורות או יותר בטבלת בדיקת העיניים ביתר קלות, כשהם נבדקו במרפאת רופא העיניים לעומת בבית. בקרב החולים בגלאוקומה חמורה יותר, 4 מתוך 10 חולים קראו שלוש שורות או יותר מטבלת העיניים ביתר קלות במרפאת הרופא לעומת בבית.

דינמיקה דומה נצפתה בבדיקת ראיה מקרוב. למעלה מחמישית מהמטופלים הראו תוצאות טובות יותר במרפאת הרופא לעומת בבית, כשניסו לקרוא שתי שורות או יורת של טקסט שניתן להם. החוקרים קבעו שהתאורה הייתה גורם המפתח מאחורי הממצאים. כדי ליצור תנאי תאורה אופטימליים בבית כדאי להתייעץ עם תרפיסט תעסוקתי או עם מומחה לראייה ירודה, אשר יגיע אליכם הביתה ויראה את כמות האור הטבעי הנכנסת מהחלונות ואת האופן הטוב ביותר להעצמת מקורות האור בבית.

המחקר מאיר את המגבלות של העולם האמיתי על אנשים עם בעיות ראייה. משרדו של רופא העיניים אינו מדמה את העולם האמיתי והתנאים בו מלאכותיים, לכן יש להתייחס לבדיקת הראייה בערבון מוגבל. הראייה של הנבדק בחדרו של רופא העיניים נבדקת בתנאי חדר חשוך מאוד כשהאותיות מוארות באור בוהק. זה בודק רק פן אחד של הראייה ללא התייחסות לבעיות ראייה אפשריות אחרות.

לכתבות נוספות בנושא עיניים:
בריאות העיניים מעל גיל 60
למי נועד ניתוח הסרת משקפיים בלייזר?
מה לשאול את רופא העיניים?
התפתחות הראייה אצל ילדים
עין בעין: תשובות לשאלות על קטרקט

בסביבתנו הטבעית בבית, הכל מעט אפרורי יותר מאשר בקליניקות של רופאים. השאלה היא - האם יש לכך השפעה של ממש על התפקוד שלנו? האם אנשים יכולים להתנהל בקלות בעולמם ולתפקד בחברה בצורה מיטבית עם תנאי הראיה המוצעים להם? כיום המדע מנסה לפתח את האפשרות לבדוק מטופלים תחת תנאים אמיתיים, כפי שהם באים לביטוי בחיי היומיום שלהם, כדי שניתן יהיה לשפר את הראיה בצורה באמת משמעותית עבור המטופלים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר