מתי כאב עיניים הוא מקרה חירום?

כאב בעיניים או סביבן יכול לנבוע מסיבות רבות. למעט פציעה שהיא מקרה בו ברור מה מקור הכאב, יש סיבות עלומות מן העין. וכדי לסבך את העניין עוד יותר, חומרת הכאב לא תמיד מעידה על חומרת הבעיה. אז מתי כאב עיניים הוא מקרה חירום?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/01/2014 |
צפיות: 18,826
דירוג: 2.8 מתוך 7 הצבעות
התקבלו 7 דירוגים בציון ממוצע 2.8 מתוך 5
שריטה קלה בקרנית שהיא בעיה מאוד פשוטה, יכולה להיות מאוד מכאיבה. לעומת זאת, בעיות רפואיות חמורות כמו גלאוקומה, ניוון מקולרי ומחלת עיניים עקב סוכרת, לא גורמות לכאב כלל.
קרנית העין רגישה במיוחד ביחס לאזורים אחרים בגוף ומכילה עד פי 500 תאי עצב יותר מאשר העור שלנו. לרגישות הגבוהה של הקרנית יש תפקיד הגנתי – היא קו ההגנה הראשון על העין מפני פגיעה, כך שאם יש גירוי על פני השטח החיצוניים של העין, אנו נרגיש זאת מיד. כאב בעיניים מלווה לעיתים קרובות על ידי ראייה מטושטשת, אדמומיות בעין ורגישות לאור.

למידע נוסף בנושא עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום סוכרת אנדוקרינולוגיה
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

סוגים של כאבי עיניים:כאב בתוך העין


לעיתים קרובות כאב עיניים שמרגיש כאילו יש משהו בתוך העין, נגרם על ידי גירוי או זיהום בקרנית, שהיא כאמור החלק החיצוני של העין. סיבות לכאב מסוג זה: גוף זר בקרנית כמו שבבי מתכת, חול, חלקיקי אבן קטנים, אבק ועוד. זה יוצר אי נוחות קלה עד חמורה בעין ומורגש במיוחד בעת המצמוץ. תוצאה צפויה היא ראיה מטושטשת ורגישות לאור. במקרה של חדירת עצם זר לעין יש לפנות בדחיפות לרופא עיניים כדי למנוע זיהום.

שריטה בקרנית


לרוב מדובר במפגע שאינו חמור אך הוא יכול לגרום לרגישות גבוהה לאור ועיניים דומעות. אם השריטה שטחית היא לרוב תחלים מעצמה תוך 24 שעות. שריטות עמוקות יותר עשויות להוביל לדלקת עיניים חמורה ואפילו לבצקת בקרנית, אם לא מקבלים טיפול נאות בזמן.

יובש בעיניים


עוד גורם נפוץ לחוסר נוחות בעיניים. לרוב יובש בעיניים מתחיל לאט יותר ובהדרגה לעומת כאב עיניים עקב שריטה בקרנית או חדירת עצם זר לעין. לעיתים, המחסור בדמעות ללחלוח העין יכול להוביל לשריטה בקרנית העין. נסו להשתמש בטיפות עיניים, אם אתם חשים הקלה אז הגורם לכאבי העיניים הוא יובש בעיניים. לרוב, יובש בעיניים לא דורש תשומת לב דחופה מרופא העיניים.

סוגים של כאב סביב העיניים:שעורה


המקור הנפוץ ביותר לכאבים סביב העין הוא שעורה שמופיעה על העפעף באזור מאוד רגיש. לרוב אין צורך לגשת לרופא עיניים בגין שעורה בעין ואפשר לטפל בה על ידי הנחת קומפרסים חמים מספר פעמים ביום עד שהיא נעלמת.


עידן המחשב


סיבה נפוצה מאוד לכאבים סביב העיניים היא שימוש רב במחשב הגורם לאימוץ יתר של העיניים. ניתן לטפל בזה בקלות על ידי ביצוע תרגילי עיניים, הרפיה לעיניים מדי חצי שעה לכמה דקות, שימוש בשומר מסך מחשיך ועוד.

מחלת עצבים ראייתית


גורם נדיר יחסית לכאבים סביב העיניים שיכול לגרום לאובדן ראייה תמידי. הסימפטומים המלווים את התופעה הם לרוב ירידה בחדות הראיה, ירידה בראיית הצבעים והכאב מחמיר לרוב עם תנועתיות העיניים. יש לגשת בדחיפות לרופא עיניים ולנוירולוג. אם אתם בני 40 ומטה, הסיבות הנפוצות ביותר לבעיה זו הן טרשת נפוצה ומצבים נוירולוגיים אחרים.

מתי לגשת לרופא עיניים?


אם יש לכם כאבי עיניים כדאי תמיד לגשת לרופא ולשלול כל מיני מחלות חמורות. הכי גרוע בזבזתם חצי שעה מזמנכם אבל הבטחתם את בריאות העיניים שלכם. במקרים הבאים יש לגשת לרופא:

הכאב מופיע מיד לאחר עיסוק במתכות, ניסור עץ, או פעילות אחרת שעלולה לגרום לגוף זר לחדור לעין. בעיקר אם לא השתמשתם במשקפי מגן.

הכאב נובע מפציעה בעין.

לכתבות נוספות בנושא עיניים:
ארבע עונות לעיניים בריאות
העבודה המשרדית הורסת לכם את העיניים
7 הרגלים גרועים שמזקינים את העיניים
במרפאת עיניים רואים טוב יותר מאשר בבית
אני רואה לך בעיניים

הכאב חמור ומלווה בראייה מטושטשת ו/או רגישות לאור.

עברתם לאחרונה ניתוח עיניים, לרבות לאסיק וקטרקט.

העין אדומה ומפרישה הפרשות.

הכאב חמור, הופיע בפתאומיות ויש לכם היסטוריה של גלאוקומה. זה עשוי להעיד על התקפה אקוטית של סוג נדיר יותר של גלאוקומה שעלול לגרום לאובדן ראייה מהיר והוא בגדר מצב חירום רפואי.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר