הכל על עיוורון צבעים

עיוורון צבעים הוא תופעה בה מתקשים להבחין בצבעים מסוימים. עיוורי צבעים עשויים להתקשות בלמידה, בקריאה ובהתמצאות אך יכולים ללמוד לפצות על הבעיה בדרכים שונות. כל מה שרציתם לדעת על עיורון צבעים - בכתבה שלפניכם
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 20/03/2014 |
צפיות: 37,422
מהו עיוורון צבעים? אנשים שהם עיוורי צבעים מתקשים להבחין בצבעים אדום, ירוק או כחול או תערובת של הצבעים האלו. מצב בו אדם לא מבחין באף צבע הוא נדיר. עיוורון צבעים יכול להשפיע על החיים באופן משמעותי מאחר שהוא מקשה על הקריאה והלימוד ומונע מאנשים הלוקים בו לבחור במקצועות מסוימים (טיס, למשל). אולם, ילדים ומבוגרים עם עיוורון צבעים יכולים ללמוד כיצד לפצות על הבעיה במגוון דרכים.

למידע נוסף בנושא רפואת עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

עיוורון צבעים: הגורמים


תאי העיניים האחראים על ראיית צבע נקראים מדוכים. לרוב האנשים יש שלושה סוגי מדוכים בעיניים, סוג אחד מבחין בכחול, השני בירוק והשלישי באדום. אלו הם שלושת צבעי הבסיס המרכיבים את יתר הצבעים. כל צבע שאנו רואים הוא תוצאה של עיבוד הכמויות השונות של צבעי הבסיס שתאי המדוכים קולטים ומעבירים אל המוח. רוב המדוכים נמצאים במקולה, החלק המרכזי של הרשתית.

רוב המקרים של עיוורון צבעים הם גנטיים, כלומר עוברים בתורשה. עיוורון צבעים הוא בעיה מולדת. עיוורון צבעים תורשתי הוא תוצאה של חוסר מולד או תפקוד לא תקין של אחד מסוגי המדוכים. כתוצאה מכך עיוורי צבעים לא יוכלו להבחין באחד מהצבעים הבסיסיים (אדום, כחול או ירוק) או שהם יראו את אחד מהצבעים האלו בגוון שונה או כצבע שונה לחלוטין. סוג זה של עיוורון צבעים אינו משתנה עם הזמן.

עיוורון צבעים אינו תמיד גנטי והוא עשוי להיות בעיה נרכשת. עיוורון צבעים נרכש יכול להיגרם מהסיבות הבאות:
הזדקנות
בעיות עיניים כמו גלאוקומה, ניוון מקולרי, קטרקט, או רטינופתיה סוכרתית
פציעה בעין
תופעות לוואי של תרופות מסוימות

מהם התסמינים של עיוורון צבעים?


אם נראה לכם שאינכם רואים צבעים כמו שצריך או שאתם חשים שאתם רואים צבעים באופן שונה מאנשים אחרים, בדקו האם התסמינים הבאים מוכרים לכם:
אתם רואים צבעים מסוימים אבל לא אחרים. לדוגמא, אינכם מסוגלים להבחין בין ירוק לאדום אך אתם יכולים להבחין בצהוב וכחול.
אתם מסוגלים לראות רק כמה גוונים בעוד שרוב האנשים מסוגלים לראות אלפי צבעים שונים.
אתם רואים רק שחור, לבן ואפור (נדיר).


כיצד מאבחנים עיוורון צבעים?


עיוורון צבעים מאבחנים באמצעות בדיקת עיוורון צבעים. קיימים שני סוגי בדיקות. בבדיקה אחת יהיה עליכם להתבונן בדוגמאות המכילות הרבה נקודות צבעוניות ולחפש בהן תבנית, כמו מספר או אות. על פי התבנית שאתם רואים בנקודות רופא העיניים יוכל לדעת עם אלו צבעים יש לכם בעיה. בבדיקה אחרת תידרשו לסדר חתיכות פלסטיק קטנות לפי קבוצות צבעים. אם יש לכם עיוורון צבעים תתקשו בביצוע משימה זו.

מאחר שעיוורון צבעים יכול להשפיע על החיים באופן משמעותי, חשוב לאתר את הבעיה כמה שיותר מוקדם. אצל ילדים, עיוורון צבעים יכול להשפיע על יכולותיהם הלימודיות ועל התפתחות כישורי הקריאה שלהם. כמו כן, כפי שצוין לעיל, אנשים עם עיוורון צבעים יהיו מנועים מלעסוק במקצועות מסוימים אשר דורשים יכולת הבחנה בין צבעים. רוב המומחים מייעצים לערוך את הבדיקה לגילוי עיוורון צבעים בין הגילאים 3-5. בדיקה כזו מומלצת לכל הילדים טרם תחילת הלימודים בבית ספר.

עיוורון צבעים: איך תטפלו בו?


עיוורון צבעים תורשתי לא ניתן לתקן ואין לו טיפול מתאים. בחלק מהתופעות של עיוורון צבעים נרכש ניתן לטפל, תלוי בגורם הבעיה. למשל, אם עיוורון הצבעים הוא תוצאה של קטרקט, יתכן שניתוח להסרת הקטרקט יתקן את ראיית הצבעים ויפתור את הבעיה. בנוסף, קיימות מספר דרכים בהן ניתן לפצות על עיוורון צבעים, למשל:

הרכבת עדשות מגע צבעוניות - עדשות כאלו המיועדות לעיוורון צבעים עשויות לעזור בהבחנה בין צבעים. אולם, הם אינן מספקות ראיית צבעים נורמלית לחלוטין ועלולות לגרום לעיוותים בראייה.
הרכבת משקפיים מונעי סינוור - אנשים עם עיוורון צבעים רואים צבעים טוב יותר בתנאים של בהירות וסינוור נמוכים.

לכתבות נוספות בנושא עיניים:
המדריך לבעלי ראייה חלשה
גילוי מוקדם של גלאוקומה
הכל על טיקים בעיניים
דלקת הלחמית - תסמינים ומניעה
מתי כאב עיניים הוא מקרה חירום?

חיפוש סימנים של בהירות או מיקום - אנשים עם עיוורון צבעים יכולים ללמוד לחפש סימנים אחרים במקום צבעים, שיסייעו להם להתמצא ולתפקד באופן תקין. למשל, במקום להתקשות בראיית צבעי הרמזור, אפשר לזכור את סדר הצבעים וכך לדעת מתי לחצות את הכביש בהתאם לאור שדולק.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר