מה מומלץ לילדים - משקפיים או עדשות מגע?

גיליתם שהילד זקוק למשקפיים ואתם מתחילים לבחון את האופציות העומדות מולכם. מחד גיסא - יש מגוון של משקפיים בשוק וכל ילד יתחבר לאחד מהדגמים. מאידך גיסא - עדשות מגע יקלו על הילד בפעילויות היומיום, בעיקר בפעילות ספורטיבית. אז מהי הבחירה הנכונה?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 27/03/2014 |
צפיות: 37,625
כשנודע לכם שילדכם צריך משקפיים, מתחילות הדאגות. כך למשל, אתם דואגים שהילדים יצחקו על הילד ה"אבו ארבע" שלכם, למרות שכיום מייצרים משקפיים לילדים במגוון צבעים וצורות שנחשבים כ"קוליים". כמו כן, אתם חושבים לעצמכם: האם עדשות מגע הן אופציה מתאימה לילד שלי.

למידע נוסף בנושא עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

משקפיים


כיום קיימות מסגרות משקפים בצורות רבות החל ממסגרות זוהרות בחושך, דרך משקפיים בסגנון בוב ספוג או בובת ברבי, ועד משקפיים בסגנון הארי פוטר. למען ילדים שרוצים להיות כמו מבוגר שהם אוהבים, הומצאו מסגרות בעיצוב מבוגר מפלסטיק מחוזק ואפילו מטיטניום כדי שלא ישברו. בכל מקרה, בין אם מה שמכתיב את בחירת המשקפיים לילדיכם הוא כיף, אופנה או פונקציונליות, הקפידו לבחור מסגרת ועדשות משקפיים בטוחות.

לילדים ספורטאים או לילדים שנוהגים להשתולל הרבה יש לבחור עדשות פוליקרבונט למשקפיים. עדשות אלו מיוצרות מחומר "חסין כדורים" והן חזקות פי 10 מאשר עדשות פלסטיק רגילות. עדשות פוליקרבונט הן גם קלות יותר מעדשות הפלסטיק המסורתיות וגם מגנות ב-100% על העיניים מקרינת השמש. חוץ מהעדשות, גם המסגרות לילדים אקטיביים צריכות להיות חזקות מאוד, מאחר שגם אם העדשות עשויות מפוליקרבונט, המסגרת יכולה להישבר ולהוות סכנה גדולה לילד.

עדשות מגע


הורים, אתם אולי תופתעו לגלות שעדשות מגע לא מיועדות למבוגרים בלבד (תיאורטית, עדשות מגע אפילו מתאימות לתינוקות). מחקר בנושא עדשות מגע יומיות שפורסם בירחון Optometry and Vision Science ובחן ילדים קצרי ראייה בגילאים 8-11 מצא כי ל-90% מהילדים שנחקרו לא היה כל קושי להרכיב ולהוריד עדשות מגע יומיות.


איך תדעו אם ניתן להתאים לילד שלכם עדשות? ככל שהילד שלכם יותר אחראי בחיי היום יום כך תדעו שיש לו סיכוי גבוה יותר להסתדר עם עדשות מגע. אם הוא עושה את שיעורי הבית שלו ואת המטלות שלו מבלי לעשות בעיות, הוא ככל הנראה יוכל להרכיב עדשות מגע, אבל אם הוא רק במזל מגיע הביתה מהלימודים עם שתי הנעליים שלו על רגליו, אז אולי עדשות זה לא בשבילו.

מפליא לגלות כי ילדים מתרגלים לשימוש בעדשות מגע טוב יותר ממבוגרים. הם ממלאים אחר ההוראות טוב יותר ממבוגרים ולכן יש להם פחות בעיות כגון יובש בעיניים כתוצאה מהרכבת העדשות לזמן ממושך מדי, או שימוש בתמיסה לא מתאימה.

בנוגע לביצועים הספורטיביים של הילד שלכם, הם אולי ישתפרו אם הוא ירכיב עדשות מגע מאחר שהן מקנות ראייה היקפית טובה יותר מאשר משקפיים (במשקפיים ישנם שטחים "מתים" בצדדים בהם לא רואים טוב). כמו כן, עדשות מגע רבות, במיוחד עדשות מגע "חדירות גז" (GP), מקנות ראיה חדה יותר וטובה יותר ממשקפיים. זאת ועוד, מספר מחקרים הראו כי עדשות מגע חדירות גז מאטות את קצב ההתקדמות של הירידה באיכות הראיה. לעומת זאת, במחקרים אלו לא נמצא שמשקפיים האטו את קצב הירידה באיכות הראייה.

לכתבות נוספות בנושא עיניים:
הכל על עיוורון צבעים
המדריך לבעלי ראייה חלשה
הכל על טיקים בעיניים
כך תגנו על העיניים שלכם
מחקרים אחרונים וחדשות על עיניים

לסיום, בין אם תבחרו לילדיכם משקפיים, עדשות או שילוב של שניהם, הקפידו שהוא יעבור בדיקת עיניים מקיפה על ידי אופטומטריסט ולא רק בדיקת ראיה קצרה. כך ילדכם יקבל את התוצאות הטובות מיותר מהעדשות או המשקפיים.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

 • ד"ר ראובן אייכנבאום
  ד"ר ראובן אייכנבאום
  נוירולוג בכיר ומומחה ברפואה פיזיקלית, שיקום ושיקום נוירולוגי. נותן חוות דעת שניה, רפואית ורפואית משפטית.... קרא עוד
 • פרופ` שחר פרנקל
  פרופ` שחר פרנקל
  אונקולוגיה של העין מומחה באונקולוגיה ופתולוגיה של העין. התמחות ברפואת עיניים במרכז הרפואי הדסה, י-ם. התמחות בפתולוגיה של העין באוניברסיטת אילינוי בשיקגו. מרצה ברפואת עיניים, וחבר באיגוד רופאי העיני... קרא עוד
 • אלון ברונדווין - אלון אופטיק
  אלון ברונדווין - אלון אופטיק
  אלון ברונדווין אופטומטריסט מומחה. עדשות לקרטוקונוס, אורטוקרטולוגיה, עין יבשה, מיפוי קרנית העין, בדיקות ראייה, עדשות מגע, משקפים.... קרא עוד