יובש בעיניים? אולי קפה יעזור

עיניים יבשות היא תופעה מוכרת לכ- 5% מכלל האוכלוסיה. בשל אורח החיים המודרני האחוז הזה רק הולך וגדל. מחקר חדש שנערך לאחרונה גילה שלקפאין יש השפעה על ייצור דמעות מה שמקל מאוד על אנשים שמתמודדים עם עיניים יבשות
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 14/08/2014 |
צפיות: 59,136
מחקר חדש שנערך באוניברסיטת טוקיו שביפן גילה כי צריכת קפאין יכולה לעזור ולטפל בעיניים יבשות. המחקר שנעשה על 78 מטופלים גילה כי קפאין מעודד ייצור דמעות מה שמשיב את הלחות לעיניים.

למידע נוסף בנושא עיניים הכנסו לפורומים:
פורום אופטיקה, משקפיים, עדשות מגע
פורום הסרת משקפיים בלייזר
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה

מדוע אנשים סובלים מעיניים יבשות?


בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים ברחבי העולם נאלצים להתמודד עם יובש בעיניים. כמה סיבות יכולות לגרום לעיניים שלנו להתייבש: זיהום האוויר שהולך ומתגבר בכל העולם, עבודה ממושכת מול מסכי מחשב, ישיבה לאורך זמן בחדרים ממוזגים, צריכת תרופות שמטרתן להוציא נוזלים מהגוף, אלרגיה, גלולות למניעת הריון, הרכבת משקפיים לאורך שנים ועדשות מגע רכות, גורמים לפגיעה בייצור הדמעות או לאידוי מוגבר שלהן וכך העיניים נותרות ללא שכבת המגן התמידית שמכסה אותן ועוזרת לחיכוך עם העפעפיים ולשטיפה תמידית של הלכלוך והאבק מהעיניים.

כששכבת הדמעות נעלמת העיניים מתייבשות וצורבות. החיכוך עם העפעפיים הופך להיות קשה יותר ופחות חלק. הלכלוך שאינו מתנקה תדיר, יכול לגרום לגרד בעיניים ואף לדלקות וזיהומים. הקושי העיקרי בהתמודדות עם עיניים יבשות הוא להותיר אותן פקוחות לשעות רבות ולהצליח להתרכז בעבודה ובחיי היום יום.

כיצד מטפלים בעיניים יבשות?


אנשים שסובלים מעיניים יבשות נעזרים לרוב בטיפות של דמעות מלאכותיות שמרטיבות את העיניים אבל הן גורמות לאנשים רבים להתמכר אליהן בכך שהן מנטרלות לחלוטין את היכולת הטבעית של העיניים לייצר דמעות ולכן העין תלויה בהן לחלוטין. אנשים אחרים מעדיפים לשטוף את העיניים היבשות במי ברז אבל גם לכך יש חסרונות כי מי ברז עלולים לגרום לאדמומיות בעיניים ולצריבה. פתרון נוסף לבעיה הן טיפות עיניים סטריליות שאמנם לא משמשות כדמעות אבל מנקות את העיניים מלכלוך ואבק ומסככות את פעולת העפעפיים.


כיצד קפאין יכול לטפל בעיניים יבשות?


לפי ממצאי המחקר החדש גם קפאין יכול לשמש כטיפול לעיניים יבשות. קפאין מעורר את יצור כל הנוזלים בגוף כמו רוק, מיצי קיבה ודמעות. במחקר השתתפו כאמור 78 נחקרים, נשים וגברים שסובלים מעיניים יבשות. הנבחנים חולקו לשתי קבוצות: אחת קיבלה קפסולה שמכילה קפאין בכמות משתנה לפי משקל גופו של המשתתף במחק, ואילו קבוצה שנייה קיבלה תקופת פלצבו שנראתה עמו קפסולת קפאין אבל לא עשתה שום פעולה.

כשהחוקרים ניגשו לבחון את הממצאים הם גילו כי כל האנשים שקיבלו קפסולת קפאין הצליחו לייצר יותר דמעות מבעבר לעומת קבוצת הפלצבו שמצבם נותר כשהיה. יחד עם זאת חלק מהמשתתפים שנטלו קפאין דיווחו על תופעות לוואי שמזוהות עם צריכת קפאין כמו עליה בקצב הלב, הזעה, רעד וערות.

משמעות המחקר:


תוצאות המחקר מלמדות כי לקפאין כנראה אכן יש השפעה על ייצור דמעות והן יכולות להקל על מי שסובל מעיניים יבשות אבל עדיין מוקדם מידי להתבסס עליו לחלוטין וחשוב להבין שזהו מחקר ראשוני והתחלתי שנעשה על קבוצה קטנה של אנשים ויש צורך במחקרים רבים נוספים שיבחנו את הנושא. יחד עם זאת המחקר הנ"ל אינו בדק בעיה נוספת שגורמת לעיניים יבשות בקרב אנשים מסוימים והיא אידוי דמעות מוגבר. הבעיה גורמת לדמעות להתפזר על העין באופן לא אחיד כך שהן אינן מכסות את כל שטחה. ולכן יהיה צורך במחקרים הבאים לבחון האם קפאין יכול להיות פתרון גם לבעיה זו.

לכתבות נוספות בנושא עיניים:
כך תבחרו רופא עיניים
בלפריטיס - דלקת עפעפיים
ויטמינים לשמירה על בריאות העיניים
זבובים בעיניים - תופעה במעופה
10 תופעות שמחייבות בדיקת רופא עיניים

כמו כן חשוב להכיר את ההשפעות שיכולות להיות על הגוף כתוצאה מצריכה מוגברת של קפאין כמו חוסר מנוחה, חרדה ועצבנות, ערות גם בשעות הלילה, כאבי ראש, קצב לב מואץ ובעיות נוספות. אנשים נוהגים לצרוך קפאין באופן קבוע במשך תקופות ארוכות עלולים לפתח תסמיני גמילה אם יפסיקו פתאום לצרוך אותו.

ולמרות שהמחקר על שימוש בקפאין כדי להקל על עיניים יבשות נמצא עדיין בחיתוליו הוא מהווה פריצת דרך למדענים וחוקרים לחקור את הנושא ולפתח טיפולים רפואיים חדשים לטיפול בעיניים יבשות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר