היגורו אונקולוגיה ורפואה סינית יחדיו?

האם צמחי מרפא מסייעים לטיפול בסרטן השד? מחקר חדש יבדוק כ-60 נשים חולות סרטן שד, שתעבורנה טיפול כימותרפי ויקבלו פורמולת צמחי מרפא, לצד מעקב קפדני אחר השינוי בגידול לפני הטיפול ולאחר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 09/05/2005 |
צפיות: 5,550
הניסיון הקליני מלמד כי יותר ממחצית מהנשים אשר חולות במחלת הסרטן, פונות למציאת מזור ונחמה ברפואה האלטרנטיבית.

סקר שנערך לאחרונה ברחבי אירופה בקרב 956 חולי סרטן מ-14 מדינות הראה כי 35.9 אחוזים מהמשיבים לשאלון משתמשים ברפואה משלימה.

השימוש ברפואה אלטרנטיבית היה נפוץ יותר בקרב מטופלים צעירים, משכילים ובקרב נשים. בין 58 הגישות הטיפוליות שנמנו הייתה רפואת צמחי המרפא השכיחה ביותר.

שכיחות השימוש ברפואת צמחי המרפא עלתה פי שלוש משכיחות השימוש טרם זיהוי מחלת הסרטן. הניסיון אף מראה כי טיפול משולב בצמחי מרפא מסוימים עשוי להגביר את יעילות הטיפול הקיים במחלת הסרטן, להפחית את תופעות הלוואי ולשפר את איכות החיים של חולות סרטן שד.

למידע נוסף בנושא היכנסו לפורומים:
פורום סרטן ורפואה משלימה
פורום רפואה סינית
פורום כאב ורפואה סינית
פורום סרטן (אונקולוגיה)
פורום סרטן השד

עד כה טרם נערך מחקר מדעי על פי אמות מידה מקובלות לבחינת יכולת ההשפעה של רפואה אלטרנטיבית על נסיגת המחלה ושיפור איכות חיי החולה.

בימים אלה החל מחקר חדש במכון האינטגרטיבי לרפואה משלימה וחקר הסרטן של המרכז הרפואי תל אביב לבדיקת יעילות פורמולה ייחודית של 17 צמחי מרפא שונים, שפותחה במיוחד לצורך מחקר זה על ידי ד"ר יאיר מימון, מנהל היחידה לרפואה משלימה במרכז הרפואי ת"א.

הפורמולה פותחה כטיפול משלים לחולות סרטן שד, המקבלות טיפול כימותרפי נאו-אדג'ובנטי (neo-adjuvant), דהיינו טיפול כימותרפי טרום-ניתוחי.

המחקר הינו פרי יוזמתה של ד"ר פאני ספרבר, מנהלת היחידה להדמיית השד במרכז הרפואי ת"א, אשר העלתה את הנחת היסוד כי צמחי מרפא ישפרו את השפעת הכימותרפיה על הגידול הסרטני.

מטרת המחקר הינה לבדוק את השפעת הטיפול המשולב בצמחי מרפא על שלושה פרמטרים עיקריים: השפעה על תופעות הלוואי של הטיפול הכימותרפי ואיכות חייה של המטופלת, השפעה על מערכת החיסון והשפעה על הגידול הסרטני.

לכתבות נוספות בנושא סרטן:
תרד עוצר את סרטן הערמונית
אימון גופני ינצח לך את המחלה
סרטן העור: כך נילחם בנקודות החן
מעבר לכל דימיון מודרך
דיאטה, לפי סוג הדם שלנו

המחקר עתיד לכלול כ-60 נשים חולות סרטן שד, שתקבלנה טיפול כימותרפי לצד פורמולת צמחי מרפא ייחודית. כך שלראשונה, תקבלנה הנשים טיפול צמוד הן של רופאה אונקולוגית והן של רופא המומחה לרפואה סינית, זאת לצד מעקב קפדני של מומחית להדמיה אחר השינוי בגידול לפני הטיפול ולאחריו.

המחקר יערך באופן שבו לא המטופלת ולא הרופא/ה המטפל/ת ידעו מי מקבלת פורמולה אמיתית ומי מקבלת את פורמולת הפלצבו (Double Blind Research). שלושים מהנשים תקבלנה טיפול בפורמולת צמחי המרפא ו-30 נשים תקבלנה פורמולת פלצבו וכפועל יוצא, יהוו קבוצת ביקורת. דרך זו נבחרה כדי להקטין בצורה מרבית את הטיית המחקר ותוצאותיו ובכדי להגיע לתוצאות מדעיות מובהקות.

ד"ר נלי ברק, אונקולוגית בכירה ואחראית מרפאת המעקב: "מחקר זה הינו בין הבודדים בעולם, הבודק באופן מדעי מובהק השפעות גומלין של כימותרפיה וצמחי מרפא על איכות חיי המטופלות, מערכת החיסון שלהן וממדי הגידול.

אחת הסיבות העיקריות שלא משלבים טיפולים משלימים עם רגילים הינה היעדר ידע מדעי מבוסס (Evidence Based Medicine) והעדר הוכחות מחקריות טובות, המבוססות על מחקר שהינו במתכונת RCT, קרי: מחקר רנדומלי, הכולל קבוצת ביקורת ללא ידיעת המשתתפים במחקר מי שייך לקבוצה הטיפול ומי לקבוצת הביקורת (פלסבו), וברצוננו לשנות מצב זה".

ד"ר יאיר מימון, מנהל היחידה לרפואה משלימה במרכז הרפואי ת"א מוסיף כי "זו אחת הפעמים הנדירות בה חוברים יחדיו רופאים מובילים מתחום האונקולוגיה עם חוקרים ומטפלים מתחום הרפואה המשלימה על מנת לתת מענה טוב יותר לטיפול במחלת הסרטן. תוצאות חיוביות של המחקר יהוו פריצת דרך לגבי השילוב הקליני של רפואה משלימה ורפואה קונבנציונלית בטיפול במחלת הסרטן".

לאתר המרכז הרפואי תל אביב לחצו כאן

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    סיגל ברנר- נטורופתיה ורפואה טבעית
    נטורופתית, רפלקסולוגית, אירידולוגית והרבליסטית קלינית. בעלת קליניקה פרטית ברעננה. תחומי טיפול: בעיות עיכול, מחלות מטבוליות, אלרגיות, השמנה, ניקוי רעלים, בעיות הורמונליות, ליווי תזונתי ועוד. ... קרא עוד