שיטת PRP: הטיפול המהפכני לנשירת שיער

PRP היא שיטה המונעת נשירת שיער ומעודדת צמיחה של שיער חזק ובריא, וזאת בעזרת הזרקת דם לקרקפת
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 14/02/2019 |
צפיות: 3,178
דירוג: 4.3 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 4.3 מתוך 5
נשירת שיער מהווה מקור לדאגה רצינית עבור גברים ונשים כאחד. מה שיכול להתחיל בנשירה של כמה שיערות בודדות, יכול בקלות להוביל גם לקרחת בסוף הדרך. אין זה משנה אם זו נסיגה מופרזת של קו השיער, הקרחות באזורים מסוימים, או כל דבר בין לבין, כל סוג של נשירת שיער עשוי לגרום למבוכה ולתחושת חוסר ביטחון עצמי.

אנשים רבים כבר התנסו בטיפול "הערפד" – שיטה נפוצה בקרב הסלבריטאים אשר בה משתמשים בדם כדי להוסיף זוהר, ריענון וגוון צעיר לפנים. אולם מה שלא רבים יודעים הוא שיש טיפול דומה גם לנשירת שיער, וכן, גם בו משתמשים בדם. לשיטת הטיפול המהפכנית הזו קוראים פלזמה עשירה בטסיות דם (Plasma Rich Protein) או בקיצור – PRP.

ישנם מספר גורמי צמיחה חיוניים שלהם זקוק הגוף כדי לקדם את הליך הריפוי וההתחדשות של הרקמות. גורמי צמיחה אלו מוטמעים במוצרי דם אוטולוגיים ובתאי גזע הנמצאים בדם, זוהי הסיבה המרכזית לכך ששיטת PRP נחלה הצלחה רבה כל כך בריפוי פצעים ובחידוש רקמות העור. כעת כשהטיפול מעוגן מחקרית על ידי ראיות מדעיות שקובעות כי הוא אכן יעיל להצמחת שיער, משקלן של ראיות אלה הציבו את טיפול PRP כהליך הפופולארי ביותר שזמין בתחום שיקום השיער.

סובלים מנשירת שיער? היכנסו לפורומים:
פורום שיער, עיצוב שיער, שיער יבש
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום השתלת שיער
פורום מחלות עור
פורום נשירת שיער

מה זה PRP?

PRP היא שיטה חדשנית ופורצת דרך בתחום התקרחות ונשירת השיער. שלא כמו הטיפולים הקיימים בשוק אשר מתמקדים במנגנון בודד, PRP דואג לרכז את מאמציו במכלול הגורמים המשפיעים על חייהם ועל צמיחתם של זקיקי השיער. PRP משדרג את התפקוד של המבנים בכל יחידת השיער: תאי הגזע בשורש השיער, זקיקי השיער, כלי הדם אשר מזינים את השיער וכן רקמת החיבור המספקת תמיכה.

הטיפול בטסיות עשירות פלזמה לשיקום שיער הפך לטכניקה המובילה במאבק נגד שיער דליל. בטיפול זה משתמשים בתאים הקטנים בדם בכדי לאפשר קרישה, זאת באמצעות סדרה של זריקות קטנות לתוך זקיקי השיער שעל הקרקפת. פעולה זו מגבירה את אספקת הדם לזקיקי השיער, מגרה את שלב הצמיחה (תוך איזון מחזור צמיחת השיער) ומפחיתה באופן משמעותי את תופעת הנשירה.

תחילה, לוקחים דם מהמטופל ומכניסים אותו לתוך צנטריפוגה אשר מפרידה בין טסיות הדם לבין תאי הדם האדומים. כאשר PRP מוזרק ישירות לתוך הקרקפת, הוא גורם לדלקת קלה המפעילה את תגובת הריפוי של הגוף. בעוד הטסיות תופסות את מקומן באזור הרקמה, זקיקי השיער עוברים תהליך הצערה ובכך מאפשרים את צמיחתו של שיער חדש. בשל העובדה שאלה תאי דם הנלקחים מהמטופל עצמו, הגוף מגיב באופן מדהים למתרחש כאשר המטופלים נהנים מתוצאות נהדרות בסיום הטיפול.

עוד חדשות טובות הן כי רק לעיתים רחוקות תחושות של כאב מלוות את התהליך. כמו כן, זמן ההחלמה הוא מועט ביותר כאשר רוב המטופלים חוזרים לפעילותם הרגילה כבר ביום למחרת. למרות שהכאב הוא מינימלי, המטופלים יכולים לבחור בין הרדמה מקומית, חבילות קרח או אוויר צונן בכדי למזער את התחושה באזור הטיפול, אם כי אלו לא נחוצים עבור כולם.

מאפייני הטיפול ב-PRP

במשך שנים רבות הטיפול שימש בהצלחה בתחומים רפואיים וכירורגיים אחרים. PRP הוא הליך בטוח וטבעי, זאת משום שהוא מרכז את התאים טוב בקרקפת ומזריק אותם בחזרה אל המקום שבו הם הכי נחוצים. PRP כרוך בשימוש בתאים שלכם שאינם מותאמים או משתנים, תאים אשר לא יידחו על ידי המערכת החיסונית שלכם. התוצאות הן יוצאות דופן גם אצל הגברים וגם אצל הנשים.

בעוד אנשים רבים עסוקים מדי בכדי לתזמן הליך קוסמטי ממושך, טיפולי PRP לשחזור שיער בדרך כלל נמשכים כ-30 דקות, כשבין טיפול אחד למשנהו ישנה ההמתנה של חודש, דבר המקנה לקרקפת מספיק זמן כדי לרפא את זקיקי השיער ולהפעילם מחדש.

לאחר ההליך הטיפולי, יש לפנות קצת זמן למנוחה. יש המדווחים על תחושת נפיחות ואדמומיות באזור ההזרקות, אך אין מקום לדאגה מפני שהנפיחות יורדת בתוך 48-24 שעות בדרך כלל, אם כי אצל אנשים מסוימים האזור יכול להיות רגיש ונפוח לפרק זמן של שבועיים. אם ישנה תחושה של כאב באזור, אפשר לטפל בכאב הזה בקלות בנטילה של תרופות משככות כאבים.

עד פרק זמן של חודשיים כבר יהיה אפשר להבחין בשינויים מינוריים בצמיחת השיער. בתוך ארבעה חודשים, השינויים בצפיפות של השיער ושל המרקם שלו כבר בולטת לעין, ועד כשנה מהטיפול אפשר כבר ליהנות משיער בריא ושופע שמעטר את הראש. התוצאות משתנות בין מטופל אחד למשנהו, אך ככל שמתחילים בטיפול מוקדם יותר לאחר ההבחנה בשינוי צמיחת השיער, כך התוצאות יהיו טובות יותר.

אולי יעניין אתכם גם:
טיפים למניעת נשירת שיער
מדוע מתרחשת נשירת שיער אצל נשים?
נשירת שיער אצל ילדים: מה גורם לתופעה?
פתרונות טבעיים לנשירת שיער אצל גברים
זריקות PRP: טיפול אלטרנטיבי לכאבים כרוניים

אספקת דם לצמיחת שיער

במהלך שני העשורים האחרונים הספרות המדעית והרפואה בכתבי עת הצהירו באופן חד משמעי על היעילות והבטיחות של PRP בטיפול בעור ובריפוי פצעים. ההתקדמות העצומה בטיפול PRP כגישה טיפולית הביאה אותו למיינסטרים של רפואת הספורט, אורתופדיה, ניתוחים פלסטיים וקוסמטיים, ניתוחי פה ונוירוכירורגיה, כל זאת הודות לתוצאות החיוביות שהטיפול מספק. מחקרים קליניים רבים בוצעו בכדי לבחון את היעילות של טיפול PRP. מחקרים אלו הם אינם חד משמעיים, בעיקר בשל העובדה כי אין הליך סטנדרטי מותאם והמומחים השונים לטיפול פועלים כל אחד לפי פילוסופיה שאימץ לעצמו.

מחקר אחד שכלל 11 מטופלים מצא ירידה משמעותית בנשירת השיער בין הזריקה הראשונה והרביעית, והראה עלייה במספר הממוצע של זקיקי השיער בכל סנטימטר מרובע של הקרקפת. מחקר אחר בהשתתפות כ-20 מטופלים הסיק כי ל-PRP ישנה השפעה טיפולית חיובית על נשירת שיער בקרב נשים ללא תופעות לוואי משמעותיות, אך נדרשת בדיקה נוספת בכדי לאשר את יעילותו.

עוד נמצא כי שיטת הטיפול יעילה במיוחד עבור הסובלים מ"אנדרוג'נטיק אלופיציה" (איבוד שיער גנטי), תופעת נשירת שיער נפוצה ביותר אשר משפיעה על נשים וגברים. המומחים מאמינים כי הטיפול יכול לסייע גם לנשים הסובלות מ"אלופיציה מתיחה", תופעת נשירה ונסיגת שיער הנגרמת מהתעסקות יתר בשיער. לדברי המומחים, המועמדים הטובים ביותר עבור הטיפול הם אלו אשר לאחרונה חל אצלם תהליך נשירת השיער. טיפולPRP אינו יעיל עבור אלו אשר קירחים לחלוטין ולמרבה הצער אין ביכולתו להשיב עבורם את השיער האבוד.

כמו שיטת PRP, ישנו מגוון רחב של טיפולים נוספים למניעת התקרחות, טיפולים שנועדו להאיץ את זרימת הדם לאזור הקרקפת: ספריי מינוקסידיל, דיקור עם מחטים, עיסוי ולייזר עם אנרגיה נמוכה. PRP הוא הטיפול היחיד אשר מתחייב לאספקת דם ארוכת טווח עבור זקיקי השיער. לפעמים, מספיק רק טיפול אחד של PRP כדי להבטיח את הזנתם של הזקיקים למשך זמן רב. לעומת זאת, בשאר הטיפולים הקיימים ישנו צורך לבצע פעולות מסוימות מדי יום ביומו, זאת מכיוון שהם משפיעים לטווח הקצר בלבד ואם השימוש בהם ייפסק, כך גם ההשפעה שלהם על השיער.

לבעלי שיער דליל, PRP יוכל להאט באופן דרסטי את תהליך אובדן שיער והוא בהחלט יוכל לעודד צמיחה חדשה ועבה באזורים המטופלים. חשוב לציין כי PRP לא עוזר בגידול שיער באזורים קרחים לחלוטין של הקרקפת. במקרה הטוב, הטיפול יסייע לעבות את השיער הקיים ואת צפיפותו ואולי גם לגרום לשיער החלש לגדול חזק יותר. ומי לא רוצה להרגיש צעיר יותר, בטוח יותר ומושך יותר בעזרת תהליך עם כאב מינימלי ומקסימום תוצאות?

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר