זריקות PRP: טיפול אלטרנטיבי לכאבים כרוניים

אם אתם סובלים מכאבים כרוניים באזורים שונים, כדאי מאוד שתכירו את הטיפול הייחודי בהזרקות שמבוסס על יכולת הגוף שלכם לרפא את עצמו
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 01/11/2018 |
צפיות: 1,572
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
הגוף שלנו הוא מכונה תבונית משוכללת, התהוות של חכמה ורגש מבית היוצר של הטבע הכה נדיב. האם ידעתם שהגוף מייצר 2.5 מיליון תאי דם אדומים בכל שניה שעוברת ועוד כרבע מיליון תאי דם לבנים? בוודאי ידעתם שאם קרה מצב שבו נחתכתם באצבע, נוצר גלד באזור החתך שאליו דואג הגוף לשלוח תאי דם בכדי לטפל בפצע עד להחלמתו. אין בזה שום דבר קסום או מכושף, גם אין לזה שום קשר לאמונות פופולריות שונות ומשונות, קיימת עובדה אחת גורפת בשטח והיא קובעת שלגוף המופלא שלנו יש מנגנונים המאפשרים לו לרפא את עצמו. את המנגנונים הללו ניתן להפעיל וגם לשדרג באמצעות טיפולים מסוימים המבוססים על הריפוי העצמי. אחד מן הטיפולים הללו הוא הטיפול בזריקות.

כשסובלים מכאבים כרוניים בחלקים שונים בגוף, לא כולם פונים בראש ובראשונה לטיפול המבוסס על הזרקות לאזורי הכאב. בואו נודה באמת, חלק די גדול מאתנו חושש מהתסריט שבו מחט זעירה מחטטת בתוך עורנו בחיפוש אחר נקודת נחיתה רכה, גם אם המחט הזו נועדה להיטיב עמנו. לכן, אם אתם מצויים על ספקטרום האיכמופוביה (פחד קיצוני מזריקות) סביר מאוד להניח שהטיפול הנוכחי לא יסקרן אתכם במיוחד. אך בעבור אלו שסובלים מכאבים כרוניים במערכת השלד והשרירים ואינם חוששים מההתמודדות מול המחט, תשמחו לדעת שקיימת שיטת טיפול המבוססת על הזרקות ומשמשת כאלטרנטיבה ייחודית ואפקטיבית, כזו שקמה בשביל לפתור בעיות רפואיות של כאבים כרוניים. בשיטה זו, החומר המוזרק אל הדם שלכם, הוא בעצם – הדם שלכם. הכירו את הטיפול האלטרנטיבי בכאבים כרוניים שכבש את עולם הספורטאים.

סובלים מכאבים? היכנסו לפורומים:
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
פורום כירופרקטיקה
פורום כאב
פורום כאב ורפואה סינית
פורום נטורופתיה ותזונה

טיפול בהזרקת PRP

ב-1987 נעשה השימוש הראשון בהזרקת PRP (פלזמה עשירה בטסיות) בניתוח לב פתוח, מאז נעשה שימוש רב ומוצלח בשיטת הטיפול המקיפה תחומי רפואה רבים, בהם: רפואת ספורט, אורתופדיה רפואת שיניים, נוירוכירורגיה, אף אוזן גרון, אורולוגיה, כירורגיית פה, כירורגיית לב וכירורגיית חזה. ניתוחי פה ולסת היו בין הראשונים שהפכו את הטכניקה הזו למקובלת, שם השתמשו בגורמי המיצוי האוטולוגי (ריפוי עצמי) לזירוז ריפוי וגדילה במקרים של חוסרי עצם או רקמה רכה בניתוחים חוזרים ונשנים. אבל לאחרונה הסיבה העיקרית לקאמבק המחודש שקיבל הטיפול בהזרקת PRP, נקשרת בחלחול הטיפול האלטרנטיבי אל תוך עולם הרפואה הפלסטית ובמיוחד לרפואת הספורט המקצוענית והאורתופדית.

ספורטאים מפורסמים רבים כגון כוכב הגולף טייגר וודס, כוכב הטניס רפאל נדאל ועוד רבים אחרים, השתמשו בטיפול הזרקת PRP לבעיות שונות, כגון נקעים בברכיים ופגיעות גיד כרוניות. אלו תנאים המכינים את הקרקע לניתוח בדרך כלל בעבור הספורטאים, כזה הטומן בחובו סיכונים רבים לצד זמן החלמה ארוך. הודות לטיפול ה-PRP ספורטאים רבים זכו לחזור במהרה אל המגרשים בכדי להציג את הכישרון שלהם לעיני הקהל. יסודו של הטיפול מתמקד בטיפוח היכולת של הגוף לרפא את עצמו ללא כל התערבות כירורגית, באמצעות ריכוז גורמי התפתחות וגדילה מהדם של החולה עצמו. הטיפול האלטרנטיבי הכה ייחודי נשען אך ורק על יכולתו המדהימה של הגוף לרפא את הפציעות שלו באופן עצמאי. ההליך הוא פשוט: תחילה שואבים חלק מובחן מראש של הדם שלכם, אחר כך מרכזים אותו בצנטריפוגה בכדי להפריד את חלקי הדם לגורמים שונים המעשירים את הטסיות והפלזמה יחדיו. לבסוף, מזריקים את הטסיות העשירות בפלזמה אל מחזור הדם. הדוקטור שואב, אחר כך מסנן ואז מזריק וחוזר על הפעולה. כאשר PRP מוזרק אל האזור הפגוע הוא יוצר תגובה של גירוי האזור וגורם לדלקת קלה. אותה דלקת נותנת את האור הירוק להתחלת תהליך הריפוי. כתוצאה מכך מתפתח קולגן חדש, כשהוא מתבגר, הוא מתחיל להתכווץ וגורם להידוק ולחיזוק האזור הפגוע.

טסיות והפלזמה בדם

טסיות, כשלעצמן, הן מרכיב מדהים ממערכת הדם. הן מהוות את החלק הקטן ביותר של תאי הדם ונראות כלוחות קטנטנים בצורתן הלא פעילה. הטסיות הן אלו אשר משפיעות על הדימום. בכל מקום שבו מתחולל פצע בגוף, כלי הדם ישלחו אות מסוים. הן קולטות את האות ועושות את המסע אל האזור הפצוע בזמן שהופכות את המבנה שלהן ל"פעיל", מצמיחות זרועות ארוכות במטרה ליצור מגע עם כלי הדם בכדי לאחות את הפצע עד שהוא יתרפא. טסיות הן כלי הקרישה העיקרי בדם, והן יצורים מרתקים, לא תאים ולא מולקולות, אלא הכלאה מוזרה המכונה לעתים קרובות "שברי תאים": טסיות לתאי דם הן בדיוק מה ששבבי העץ לגזע, אם השבבים הללו היו מאוד מתוחכמים. לטסיות יש מקבץ שלם של תכונות ביולוגיות מעניינות, אבל הן ידועות ביותר הודות לעבודתן בקרישת הדם – וזה בעיקר מה שמעניק להן את המסתורין בריפוי. מרכיב נוסף המצוי במערכת הדם הוא הפלזמה, זאת מככבת בתור החלק הנוזלי של הדם. היא צהבהבה בצבעה ומורכבת בעיקר ממים, אבל היא מכילה גם חלבונים, סוכרים, הורמונים ומלחים. הפלזמה מעבירה מים וחומרים מזינים לרקמות של הגוף שלכם.

השילוב של פלזמה מועשרת בטסיות בהזרקה לגוף שלנו, בעצם מחקה את התנהגות הגוף בזמן שהוא מרפא את עצמו. הטכנולוגיה המודרנית מציעה בעבורנו את האופציה לרכז טסיות דם ובכך להוביל לשחרור של אותם מרכיבי הגדילה שבטסיות תוך הזרקה לתוך האזור הפגוע. ההזרקה הזו בעצם מדמה את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף, אולם בצורה חזקה הרבה יותר, שכן תהליך ההעשרה מגדיל את הריכוז של טסיות דם של גורמי גדילה בשיעור של עד 500%. בכך, על ידי שיפור יכולתו הטבעית של הגוף לרפא עצמו והבאתו לרמה המקסימלית ביותר – הטיפול בהזרקת טסיות ופלזמה מועשרות אל הדם מוביל לשיקום יסודי, מהיר ויעיל יותר של אזור הכאב ולהביאו למצב בריא.

אולי יעניין אתכם גם:
גם בתיה"ח מבינים: רפואה משלימה נגד כאב
האם עייפות כרונית נגרמת בגלל נגיף?
חדשות טובות לסובלים מבעיית כאב כרוני
לחיות עם כאב כרוני: 11 טיפים
מהם כאבים כרוניים וכיצד מטפלים בהם?

יתרונות הזרקת PRP

ישנם יתרונות רבים בשיטת הזרקת PRP כטיפול אלטרנטיבי לכאבים כרוניים אל מול שאר הטיפולים המוצעים. בראש ובראשונה זהו זמן ההתאוששות מהליך הטיפול אשר נחשב לקצר ביותר. בדרך כלל המטופלים חווים אי נוחות מינימלית אשר חולפת לאחר תקופה של לא יותר משבוע לאחר הטיפול. זוהי תגובת הריפוי הצפויה והבריאה. מומלץ לשנות את דפוסי הפעילות היומיומית למשך כשבוע בשביל ליצור הקלה כנגד התחושות שמגיעות לאחר הטיפול, כמו כן, ישנה האופציה להשתמש במשככי כאבים למשך מספר ימים. ישנם מטופלים אשר אינם זקוקים לכך והם בוחרים לחזור לפעילות שגרתית מיד לאחר ההזרקה, אם כי רצוי להקדיש זמן מסוים למנוחה של הגוף. ההזרקה עצמה מזרזת את זמן ההתאוששות וגם מסייעת בהפחתת הכאבים, עוד פעולה יוצאת דופן של הגוף ושלל מנגנוניו המקדשים את תורת הריפוי העצמי. יתרון נוסף בטיפול הזרקתPRP הוא שישנו סיכון נמוך ביותר לזיהום כתוצאה מההזרקה, זאת מכיוון שנעשה שימוש בדם של המטופל עצמו.

אמנם דפוסי הפעולה העיקריים של הטיפול עדיין נסתרים מעין המדע והרפואה, אך מחקרים רבים ושונים הראו שלהזרקה של ריכוז הטסיות והפלזמה אל מחזור הדם של אחד ישנה יכולת להאיץ את תהליך ההחלמה של האזור הפגוע. חרף העלטה סביב אופן השפעתו של הטיפול, מדובר באלטרנטיבה חובקת עולם שחרטה את שמה כאחת מהשיטות המובילות בקרב טיפול הנוגע לכאבים כרוניים במערכת השלד והשרירים. לכן, אם אתם סובלים מבעיות רפואיות כגון פציעות ספורט, שחיקות סחוסים בגוף וטראומות שונות שנגרמו לרקמות שלכם – הזרקתPRP תוכל להאיץ את תהליך הריפוי העצמי של הגוף ולהסיר מעליכם את עול הכאב.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר