רשלנות מילולית: דברים שאסור לומר למטופל

סמכות הרופאים היא ערך עליון, ושמירה על תדמית מקצועית אל מול הפציינטים חשובה לאין שיעור. הכירו את הכללים ההתנהגותיים שיסייעו לכם לדבוק במטרה ולשמר את התדמית
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 13/05/2019 |
צפיות: 339
דירוג: 5.0 מתוך 2 הצבעות
התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
רופאים נמצאים באינטראקציה יומיומית עם מטופלים. אלו רואים בהם דמות סמכותית, פסגת המקצועיות ומודל לחיקוי בכל הקשור לאמינות. לכן, חשוב לשמר את התדמית הזאת מול הפציינטים השונים. כל אחד מהם אמנם יקבל מידע שונה באשר לטיפול שלו וכל אחד גם יגיב בצורה שונה לדברים מסוימים שנאמרים בחדר. אך ישנם דברים מובחנים או מילים מסוימות אשר יוצרות שיבוש בשדה הסמנטי ויגרמו לאותה תגובה מסתייגת, אצל כל מטופל באשר הוא. כדי שזה לא יקרה הכנו בעבורכם, רופאים יקרים, את המרשם שיקל על תופעת מעידות הלשון שלכם.

זה לא יכאב בכלל

המשפט הזה נזרק בקליניקה הרפואית לא פעם ולא פעמיים. הוא מובן, הוא יעיל והוא מרגיע. אך יש משהו נוסף בהקשר למשפט זה – הוא לא תמיד נכון, לפחות לא לגביי הליכים מסוימים או כשמדובר במטופלים רגישים מדי לכאב.

רבים הם ההליכים הרפואיים שאכן יכולים לגרום סוג מסוים של כאב, ומטופלים צריכים לדעת את זה, כדי שלא יופתעו לרעה.

יש לכם שאלות נוספות? היכנסו עכשיו לפורומים הבאים:
פורום פסיכולוגיה
פורום רשלנות רפואית
פורום תאונת עבודה, רפואה תעסוקתית
פורום פסיכותרפיה
פורום ביטוח לאומי

אם קרה מקרה והבטחתם למטופל שזה לא יכאב אך בכל זאת הוא פלט "איה" קטן, ההתנצלות הכנה שלכם לא תקל על החוויה הלא נעימה שלו. לכן, במקום ללכת עם משפט כל כך נחרץ, תנסו משהו פחות חקוק בסלע. משפט כמו: "זה יכול לגרום לאי נוחות קלה" או אפילו משהו בסגנון "זה יכאב מעט, אך זה יגמר לפני שתרגיש את זה".

כך תוסר מכם האחריות לגבי אופן התגובה של הפציינטים, ועדיין תגרמו להם להישאר שלווים ורגועים לקראת ההליך שעומד לצאת לפועל.

האוסטאוגנזיס אימפרפקטה שלך זקוק לאלקטרוקרדיוגרפיה

העגה המקצועית של הרפואה היא כזו השמורה אך ורק לרופאים. נכון, אתם המומחים כאן בחדר. זה חשוב להבליט את הידע המקצועי אל מול הפציינטים, במטרה לעשות רושם של בר סמכות. אך בנוסף לכך, זה חשוב שתנסו לדבר עם המטופלים שלכם בגובה העיניים. מונחים רפואיים שונים ומשונים יכולים להרתיע במעט.

זכרו שהפציינטים לא עברו את המסע המפרך והמייגע של שבע שנות לימוד רפואה, הם מגיעים מעולם המונחים הכלליים. לכן, תנסו 'לרדד' עד כמה שניתן את המונחים המורכבים והמפחידים עבורם.

המטרה היא לא רק לחלוק עם המטופל את המידע שאספתם על מחלתו או על דרכי הטיפול הכשרים, אלא גם לבנות מערכת יחסים של תקשורת והבנה הדדית בין שניכם. אם אתם לא משדרים על אותו הגל ברמה הוורבלית, מערכת היחסים הזאת תיבנה על תשתית של פיגומים רעועים.

מן העבר השני, אילו יושב מולכם פציינט אשר סקרן לדעת על רזי המונחים הרפואיים של בעייתו הרפואית – אתם מוזמנים לשלוף כל מונח ומושג רפואי מהז'רגון המקצועי, רק חשוב שתעקבו אחרי שפת הגוף של המטופל. זאת כדי לדעת אם הוא עדיין עוקב אחר ההסבר הרפואי המעמיק או שהוא כבר מפנטז על הרגע שבו יסתיים השיעור והוא ייצא לחופשי.

טעות לעולם חוזרת

גאון הקולנוע מל ברוקס אמר בעבר: 'כל עוד העולם מסתובב ומתהפך, אנחנו נהיה מסוחררים ונעשה טעויות'. חלק מטעויות אלה מתרחשות בעולם הפרטי – אולי שרפתם את הטוסט מוקדם בבוקר, חתכתם מישהו בכביש או השארתם את הבוילר דולק כשיצאתם מהדירה. אך חלק מהטעויות מתרחשות בעבודה.

אנחנו אנושיים. מותר לנו לטעות. השאלה היא איך אתם מגיבים לטעות מסוימת ובמקרה הזה, 'אופס', זו תגובה שמורידה מערככם כרופאים באופן שאינו משתמע לשתי פנים. וותרו על תגובה זו. איפוק זה שם המשחק במצבים כאלו.

אנחנו פשוט נורא עסוקים


חדר ההמתנה. הגדרת חדר זה היא חותכת וברורה – פשוט להמתין. אין פה שום כפל משמעויות. ברור לגמרי מהי העשייה שמתקיימת בחדר הזה, המורכב מכיסאות ברזל לא נוחים, שולחנות שקופים שעליהם ערמת מגזינים ישנים ומבטים רופסים של ממתינים.

פציינט שחיכה בסבלנות לתור אשר נקבע לו מראש, מתחיל להיות מתוסכל כשהוא רואה איך המחוג בשעון ממשיך לזוז בעוד התור שלו ממשיך להתעכב.

אולי יעניין אתכם גם:
רשלנות רפואית: טעויות במתן תרופות
רשלנות רפואית במהלך ברית מילה
מהי רשלנות רפואית פסיכולוגית?
כל מה שרציתם לדעת על רשלנות רפואית
רשלנות רפואית בגילוי צליאק

אנחנו, הישראלים, גרועים מאוד בהמתנה לתור. פעולה זו של לחכות למשהו מסוים לא עוברת טוב במערכת העצבים של הישראלי הממוצע.

משום כך, על הרופאים להתייחס למצבים אלו שבהם הפציינט מחכה בתור יותר מדי זמן. הכוונה בכך היא לא לשלוף מהמותן את התירוץ הידוע מראש "אנו פשוט נורא עסוקים כאן במרפאה".

יש להתייחס לפציינט כאדם עסוק, וסביר להניח שהוא ביטל חלק מהמחויבויות שלו בשביל להיות אצלכם בקליניקה. אז, אם וכאשר, נוצר מצב שבו לוח הזמנים הוא צפוף והפציינטים מחכים זמן רב, תנסו לגלות אמפתיה, אל תתייחסו לסיטואציה בביטול ותגישו התנצלות כנה ועמוקה.

אני מבין איך אתה מרגיש

האם אתם באמת מבינים? כי אם לא יצא לכם באופן אישי להילחם במחלה מסוימת, כזו אשר בישרתם למטופל שהוא חולה בה כעת, אז אתם לעולם לא תוכלו להבין את התחושות הנלוות לבשורה זו לעומק.

כמובן שהכוונה כאן היא טובה, אין פה מקום לספק. אתם רוצים להביע הזדהות מתחשבת מול הבשורה הלא נעימה שנאלצתם להנחית על הפציינט שיושב מולכם.

מנגד, אתם גם לא מעוניינים ליצור מצב שבו אתם מעליבים או ממעיטים בערך התחושות שלו. נסו לבטא אמפתיה עם משפט כמו: "אני יכול רק לדמיין איך אתה מרגיש כרגע", משפט שהוא קצת יותר נעים לאוזן של המטופל. כך לא תיצרו רושם של אדם יהיר אשר קורא באופן עיוור את מפת התחושות האישית של הפציינט.

אתה צריך להתאמץ יותר עבורך


הגדרת תפקיד הרופא היא לטפל בבעיה שעמה ניגשו הפציינטים.
לא פחות ולא יותר מזה.

אם משקל גופו של המטופל שלכם עולה מפגישה לפגישה, אל תמליצו לו על מסלול ריצה ואל תגידו לו להירגע עם המתוקים. תהיו בטוחים שהוא מודע לכך. זה לא תפקידכם לפקח על הרגלי האכילה שלו, הוא לא הגיע אליכם בשביל לחטוף על הראש, והוא ודאי לא הגיע כדי לקבל תמריצים.

זכרו כי המטופל הוא ילד גדול. הוא נמצא אצלכם כדי לקבל טיפול רפואי ולא פסיכולוגי. אז וותרו על הביקורת, למרות הכוונה הטובה, משום שהצד השני יכול להיפגע מכך.

בתור רופאים, אתם רוצים את הטוב ביותר בעבור המטופלים שלכם. מקצוע הרפואה הוא שליחות בעבור החברה הישראלית וכאחת כזאת, היא נמדדת גם בכישורים החברתיים של הצוות הרפואי.

מילים הן כמו כדורים – יש באפשרותן לטפל ולהקל. אך אם הן במינון הלא נכון, הן עלולות לפגוע ולהזיק. תחילה עליכם להבין את משמעות הדברים שהפה שלכם מפיק, רק לאחר מכן, תוכלו לשחרר דברים אלו אל אוויר העולם. וכך, תצליחו לתקשר בצורה האופטימאלית ביותר עם הפציינטים שלכם.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

כל מה שחשוב לדעת על תביעות ביטוח
עו"ד בועז אלקלעי
| 02/06/2019 |
צפיות: 406
קיימים דברים נסתרים רבים בתחום הביטוח. רבים מהמבוטחים לא מודעים לזכויותיהם ומוותרים על כסף שמגיע להם רק כדי לא להיכנס למאבק שנראה להם אבוד מראש. האומנם? עורך הדין בועז אלקלעי הגיע להסביר על סוגי הפוליסות השונות ומה מומלץ לעשות בשעת תביעה
קרא עוד
המדריך המלא למימוש זכויות רפואיות
שמאי שזירי
| 29/04/2019 |
צפיות: 941
נקלעתם למצב של אובדן כושר עבודה, עברתם תאונה, נפצעתם או חליתם? זה הזמן להתחיל להתעורר ולשאול את עצמכם: מה בדיוק מגיע לכם, לאילו גופים לפנות? וכיצד עושים את זה נכון?
קרא עוד
איסור פיטורי נשים בזמן היריון
 עו"ד אריק שלו
| 10/04/2019 |
צפיות: 966
בישראל, קיים חוק הנקרא עבודת נשים, במסגרתו לא ניתן לפטר נשים בעלות ותק עבודה של למעלה מחצי שנה, אלא אם כן השיג המעסיק היתר מיוחד. כיצד מקבל המעסיק היתר זה? מהו הקנס הכספי לפיטורי אישה הרה? ואילו זכויות נוספות של נשים מוגנות על פי חוק זה?
קרא עוד
אני בדיכאון, יש לי זכויות?
שמאי שזירי
| 28/02/2019 |
צפיות: 507
דיכאון משפיע רבות על יכולות התפקוד היומיומית. לכן, הסובלים מדיכאון זכאים לזכויות בביטוח הלאומי ובחברות הביטוח. כדי לקבל את הפיצויים יש לדעת למי לפנות וכיצד לבנות את התיק הרפואי בצורה הטובה ביותר
קרא עוד
תאונת עבודה, מחלת מקצוע ומה שביניהם – זכויות רפואיות
שמאי שזירי
| 31/01/2019 |
צפיות: 425
הכרה מהביטוח הלאומי בתאונת עבודה ובמחלת מקצוע עלולה להיות מסע ארוך ומייגע, לכן יש לדעת מה ההבדל בין השניים וכיצד לבצע את ההליך נכונה מול הרשויות
קרא עוד
פטור ממס הכנסה
שמאי שזירי
| 13/01/2019 |
צפיות: 405
קבלת פטור ממס הכנסה כרוכה בהליך בירוקרטי לא פשוט, כדי לקבל את הזכויות המרביות יש להכיר את ההליך מקרוב ולדעת למה לצפות ממנו, רק כך אפשר למנוע את כישלון התהליך
קרא עוד
נפגעתם בתאונת דרכים? כך תקבלו את הפיצוי המקסימאלי
עו"ד בועז אלקלעי
| 03/01/2019 |
צפיות: 350
תאונת דרכים היא מאורע קשה בפני עצמו, אך על כך נוסף האתגר של קבלת הפיצויים. כדי להקל על התהליך חשוב שהנפגעים ידעו את הזכויות שלהם
קרא עוד
תאונת עבודה: כיצד לקבל את מלוא הזכויות בגין פגיעה בעבודה?
עו"ד בועז אלקלעי
| 15/11/2018 |
צפיות: 556
תאונת עבודה היא מצב שבו עובד נפגע במהלך עבודתו, אם במקום העבודה ואם בשל אופי העבודה. במקרים אלה העובד זכאי לפיצוי כספי, כדי לקבל את מלוא הסכום צריך לדעת למי לפנות ואיזה טפסים למלא
קרא עוד
מיקרוטראומה: הכרה בנזק מצטבר כתאונת עבודה או כמחלת מקצוע
 עו"ד אריק שלו
| 08/11/2018 |
צפיות: 509
מיקרוטראומה היא הגדרה חדשה בעולם העבודה אשר מאפשרת הכרה בנזקים מצטברים כתאונת עבודה וכמחלת מקצוע למען קבלת פיצויים מהביטוח הלאומי
קרא עוד
מי זכאי לתשלום על ימי מחלה?
 עו"ד אריק שלו
| 14/10/2018 |
צפיות: 609
לפי הקבוע בחוק, עובד שאינו חש בטוב וקיבל אישור מתאים מרופא, יכול להיעדר מהעבודה ולקבל על ימים אלה דמי מחלה. לכן כל אחד צריך לדעת מהן הזכויות ומהן החובות כדי לקבל את דמי המחלה שלהם הוא זכאי
קרא עוד