בדיקת הריון

רוצה לדעת על בדיקת הריון? לרשותך מאמרים מקצועיים, חדשות מהעולם והכל בנושאי בדיקת הריון. באפשרותך לפנות גם בפורום או לקבוע תור עם רופא מומחה בתחום ...
בדיקת הריון כשמה כן היא, בדיקה שנועדה לגלות את קיומו של הריון צעיר. בדיקת הריון בודקת את הימצאותו של הורמון הריון בדם או בשתן וקובעת האם האשה בהריון. קיימים שני סוגים של בדיקת הריון:

בדיקת הריון ביתיתבדיקת הריון זו בודקת את הימצאותו בשתן של הורמון ההריון, הנקרא Human Chorionic Gonadotropin -HCG, אותו מייצרת השליה לאחר הפריית הביצית (בין השאר גורם להפרשת שני הורמוני מין אחרים האחראים, ששומרים על רירית הרחם וחיוניים להתפתחותו המוקדמת של העובר). במהלך השבועות הראשונים של ההריון, ההורמון HCG מכפיל את ריכוזו כל 72 שעות. הבדיקה יכולה לזהות את קיומו של ההורמון בשתן רק החל מרכוז מסוים, ולכן אם מבצעים אותה מוקדם מדי, עלולה להתקבל תשובה שגויה של "אין הריון".

מתי לעשות בדיקת הריון ביתית?

בדיקת הריון ביתית אינה מסוגלת לזהות הריון צמוד לזמן התרחשות ההפריה היות ועליית ריכוזו של הורמון HCG לוקחת כמה ימים עד שהוא מגיע לרמה שבדיקת הריון ביתית יכולה לזהות. לכן, אין צורך למהר ולבצע בדיקת הריון ביתית מיד לאחר קיום יחסי מין. רוב הבדיקות ההריון הביתיות הקיימות כיום בשוק יכולות לגלות את קיומו של הריון בטווח של יומיים עד שלושה ימים לפני המועד בו אמורה להופיע הווסת החודשית.

איך ואיפה מבצעים בדיקת הריון ביתית?

ניתן לרכוש את הבדיקה בכל מתי מרקחת ורשתות הפארם ללא צורך במרשם רופא. כיום ישנו שוק גדול למדי של בדיקות הריון ביתיות. ההבדל בין רובן הוא בעיקר במחיר וברמת הרגישות שלהן.

מומלץ לבצע את בדיקת ההריון על השתן הראשון של הבוקר, היות ובמהלך הלילה ריכוז ההורמון HCG מצטבר בגוף. לכן, ריכוזו בשתן הראשון של הבוקר יהיה גבוה בהרבה מאשר אם הבדיקה תתבצע בשאר שעות היום.

יש להטיל שתן לתוך כוס ולהעמידה על משטח שטוח כך שלא ישפך. לאחר מכן יש לפתוח את אריזת הבדיקה, לקרוא את ההוראות ולטבול את צד הנכון של המקלון (כפי שמצוין בהוראות) בכוס. במהלך המתנה של מספר דקות (המספר משתנה בין הבדיקות השונות) ניתן להבחין כי בחלונית שממוקמת בחלקו העליון של המקלון, מופיעים קו אחד או שניים. הקו הראשון שמופיע מעיד על כך כי הבדיקה הייתה תקינה, הקו השני שמופיע מעיד על הריון. הווה אומר, במידה והופיע רק קו אחד – הבדיקה לא גילתה הריון, במידה והופיעו שני קווים משמעות הדבר שהתגלה הריון. במקרה זה יש לגשת לרופא לביצוע בדיקת דם לגילוי הריון.

אמינות בדיקת הריון ביתית.

בדיקת הריון ביתית התפתחה רבות במהלך השנים, והיום היא נחשבת כבעלת אמינות של 99%. ואולם, יש לקחת בחשבון את העובדה הבאה: אם הבדיקה גילתה הריון – סימן שהאשה אכן בהריון. אבל, אם הבדיקה לא גילתה הריון, זה לאו דווקא אומר שזו התשובה הנכונה. כאמור, ייתכן מצב שריכוזו של ההורמון HCG לא הספיק לעלות די הצורך. לכן, במידה והתקבלה תשובה שלילית להריון, מומלץ לבצע בדיקה חוזרת לאחר מספר ימים.

בדיקת דם להריוןבדיקת דם זו בודקת את קיומו של הריון על פי הימצאותו בדם של ההורון ההריון Beta HCG, שריכוזו עולה לרוב בצורה מספקת כבר שמונה עש עשרה ימים לאחר ההפריה. Beta HCG נמצא בדם בשיא ריכוזו בין השבוע השמיני לשבוע ה-12 להריון.

בדיקת הריון זו נותנת תשובה שתי סוגי תשובות: תשובה איכותית, כלומר האם קיים הריון או לא, ותשובה כמותית שמתייחס לרמת ריכוז של ההורמון Beta HCG. בעוד שחשיבותה של התשובה האיכותית מובנת מאליה, חשוב להסביר את חשיבותה של התשובה הכמותית.

רמת ריכוזו של הורמון ההריון Beta HCG בדם מצביע על השלב בו נמצא ההריון ויכול להצביע על בעיות בו. Beta HCG נמדד ביחידה בינלאומית של mIU/ml. כך למשל, בשבוע השלישי של ההריון צפוי ריכוז Beta HCG של חמש mIU/ml עד 50 mIU/ml ואילו במהלך השבוע השביעי והשמיני של ההריון צפוי טווח של 7,650 mIU/ml עד 229,000 mIU/ml. קיומו של הריון נקבע לרוב אם ריכוזו של Beta HCG עומד על 10 mIU/ml ומעלה.

כאשר נמצא כי ריכוזו של Beta HCG נמוך מזה האמור להיות, זה יכול להצביע על אחד מהמקרים הבאים:מדובר בהריון בשלביו המאוד ראשונים, שנבע מביוץ מאוחר יחסית. אפשרות זו היא השכיחה ביותר.

ההריון מתפתח בצורה לא תקינה.

הריון חוץ רחמי. אפשרות זו נחשבת לנדירה יחסית.

במידה ומתגלה במהלך בדיקת דם ריכוז Beta HCG נמוך מהצפוי, הרופא המטפל יבצע לרוב בדיקה גופנית ובדיקת אולטראסאונד וכן יפנה אותך לבדיקת דם נוספות לעוד מספר ימים. במידה ובבדיקה החוזרת רואים כי חלה עליה משמעותית בריכוזו של Beta HCG משמעות הדבר כי רוב הסיכויים שמדובר בהריון תקין.

כאשר נמצא כי ריכוזו של Beta HCG גבוה מזה האמור להיות, זה יכול להצביע על אחד מהמקרים הבאים:ההריון נמצא בשלב מתקדם יותר ממה שצפוי.

הריון מרובה עוברים.

הריון חוץ רחמי.

הריון מולארי - מקרה בו הופרתה ביצית בלי מטען כרומוזמאלי. במקרה זה לא מתפתחת שליה וישנם דימומים רבים. בנוסף, בהריון זה לא קיים עובר אלא רק הרקמה שאמורה לתמוך בו.

גם במקרה של ריכוז גבוה מהצפוי של Beta HCG, נהוג לבצע בדיקת אולטראסאונד.

החל מהשבוע השישי של ההריון, תקינות ההריון נבדקת בעזרת אולטראסאונד שבודקת את הימצאותו של שק ההריון ברחם, התפתחות העובר ועוד בהתאם לשבוע של ההריון. התבססות על תוצאות בדיקה אולטראסאונד לתקינות ההריון נחשבת למדויקת בהרבה מאשר על בדיקת ריכוז Beta HCG.

מתי לעשות בדיקת דם להריון?

גם במקרה זה אין טעם למהר ולבצע את הבדיקה מיידית לאחר קיום יחדי המין. כאמור, בדיקת דם לגילוי הריון יכולה ברוב המקרים לגלות הריון כבר לאחר שמונה עד עשרה ימים לאחר ההפריה, אבל לרוב מומלץ לחכות שיעברו 14 יום מאז מועד הביוץ.

איך ואיפה מבצעים בדיקת דם להריון?

היות ומדובר בבדיקת דם היא מבוצעת במעבדה של קופת חולים אליה משתייכת האשה, לאחר שקיבלה הפניה מרופא משפחה או מרופא נשים.

אמינות בדיקת דם להריון.

מדובר בבדיקה אמינה מבחינה איכותית, כלומר מבחינת יכולתה לגלות את קיומו של הריון (בתנאי שמבוצעת שבועיים לאחר ההפריה). ואולם כאמור, מבחינה כמותית מדובר בבדיקה גסה למדי שיכולה רק להצביע על חוסר תקינות בהריון, ללא יכולת לקחת בחשבון כי גם בעת הריון נורמאלי ותקין תחת מצבים מסוימים (כגון ביוץ מאוחר) יכול להתקבל ריכוז נמוך מן המצופה של Beta HCG.

איך תדעי איזו בדיקת הריון לבצע?בעת חשד או חשש להריון רוב הנשים מעדיפות לבצע ראשית כל בדיקת הריון ביתית, היות והיא קלה ופשוטה לביצוע ולא דורשת קביעה והמתנה לתור אצל רופא. כאמור, ניתן לרכוש אותה בכל בתי מרקחת. בנוסף, חלק מהנשים (במיוחד כאשר מדובר בהריון לא רצוי) ירצו לעשות את הבדיקה בפרטיות בלי לערב בכך איש.

במידה וביצעת בדיקת הריון ביתית וקיבלת תשובה חיובית להריון, חשוב שתיגשי לרופא לביצוע בדיקת דם להריון. למה? על מנת לברר באיזה שבוע של הריון את נמצאת והאם ההריון תקין.

מאידך, ישנן נשים שיעדיפו לבצע כבר את בדיקת דם לגילוי הריון כבר בשלב הראשוני, על מנת לקבל את כל המידע ביחד ולהעריך את מצבן.

* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

נפגעת? חלית? יש לך זכויות!
רוצה לדעת מה הזכויות שלך בביטוח לאומי או בחברות הביטוח?
מלא/י פרטייך ונחזור אלייך בהקדם
השירות ניתן ללא התחייבות.
אנו מתחייבים על דיסקרטיות מלאה.