מתיחת בטן: מהם הסיבוכים וכיצד נמנעים?

ניתוח פלסטי של מתיחת בטן הוא הליך ניתוחי לכל דבר, הכולל הרדמה והחלמה ממושכת. לפני שאתם ניגשים לניתוח חשוב לדעת מהם הסיכונים האפשריים וכיצד אפשר לפעול על מנת להימנע מהם לפני ולאחר מתיחת בטן.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/03/2011 |
צפיות: 7,288
ההחלטה לגשת לניתוח פלסטי מסוג מתיחת בטן היא החלטה מורכבת. למרות שהסיבוכים הם נדירים, ההליך הניתוחי של מתיחת בטן כרוך בסיכונים מסויימים. לפני שניגשים לניתוח חשוב לדעת מהם הסיבוכיים האפשריים לאחר מתיחת בטן, על מה חשוב ליידע את הרופא ומה אפשר לעשות כדי להגדיל את הסיכויים להחלמה מהירה לאחר מתיחת בטן.

קרישי דם לאחר מתיחת בטן


אחד הסיכונים שעלולים לקרות באופן נדיר עקב מתיחת בטן הוא האפשרות לקרישי דם. כל ניתוח שכרוך בהרדמה ליותר משלושים שניות נושא איתו את הסיכון לקרישי דם. למרות שקרישי דם היא הדרך הטבעית של הגוף לשלוט באובדן הדם לאחר פציעה בדרך כלל, קרישי דם עשויים להיות מסוכנים. כאשר קריש דם נמצא בכלי דם הוא עלול להפריע למחזור הדם. במקרים נדירים, קריש דם עלול "לטייל" בכלי הדם ולהגיע לחלקים אחרים בגוף, כולל הריאות, המוח והלב.

במהלך ההתייעצות הראשונית עם המנתח, עליו לבקש ממך לספק מידע על ההיסטוריה הרפואית ומידע נוסף שיעזור לו להחליט האם אתם נמצאים בסיכון גבוה לפתח קרישי דם לאחר מתיחת בטן. אם את לוקחת גלולות למניעת הריון, העלי זאת בפני המנתח. יתכן שההמלצה תהיה להפסיק אותן לפני ההליך הניתוחי של מתיחת בטן ובזמן ההחלמה. מחקרים הראו שנטילת גלולות למניעת הריון בתקופה בה ניגשים לניתוח מעלה את הסיכויים להיווצרות קרישי דם.

למידע נוסף בנושא מתיחת בטן ועוד היכנסו לפורומים:
פורום אחרי לידה
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום מתיחת פנים, מתיחת בטן
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית

משך הזמן להיווצרות קרישי דם לאחר מתיחת בטן יכול להשתנות, אבל הסיכון הגדול ביותר הוא בדרך כלל לאחר הימים הראשונים. מנתחים לעתים משתמשים ב"גרבי לחץ" רפואיות ועיסוי רפואי לרגליים כדי להפחית את הסיכוי לקרישי דם. לעתים ימליצו לכם ללכת הליכות קצרות בתוך החדר בימים שלאחר הניתוח כדי למנוע קרישי דם באזור הירכיים והשוקיים. למרות שהתנועה חיונית לאחר הניתוח, מומלץ להימנע מיתר מאמץ בשבועות הראשונים לאחר מתיחת בטן, במיוחד לפני הסרת התפרים. הימנעו מהרמת חפצים כבדים או מפעולות נמרצות כגון ריצה, עד כחודש וחצי לאחר מתיחת בטן.

היווצרות זיהומים לאחר מתיחת בטן


מנתחים מנוסים ינקטו בכל אמצעי על מנת למנוע זיהום בזמן הניתוח. מנתח זהיר שומר על חדר הניתוח נקי, סטרילי ובטמפרטורה המתאימה. בניגוד לדעה הרווחת, מטופל בחדר ניתוחים קר עשוי להיות חשוף יותר לדלקות מאשר חדר ניתוחים בטמפרטורת החדר.

רוב הזיהומים לאחר מתיחת בטן נוצרים עקב טיפול לא מספיק של המטופלים בפצעים שלהם בזמן ההחלמה. חשוב מאוד לבצע את הוראות הרופא באשר לאופן הסרת או החלפת התחבושות, חשיפת האזור המנותח למים ושמירה על ניקיונו. דימומים קלים לאחר הניתוח הם נורמליים, אבל אם האזור המנותח לא נקי הם עלולים להיות מסוכנים ולגרום לזיהומים.

הסימנים הראשונים של זיהום כוללים חום, צמרמורת והזעה. אם סביב לאזור המנותח יש מוגלה או אם הנוזל שיוצא הוא בגוון ירוק, מומלץ לפנות לרופא באופן מיידי. זיהומים ניתנים לטיפול באמצעות ניקוז או אנטיביוטיקה. היווצרות זיהום בדרך כלל מעכבת את תהליך ההתאוששות לאחר מתיחת בטן. החלמה מאוחרת עלולה להביא לצלקת קבועה יותר.

בגלל סיכוני הזיהום, אם אתם מפתחים הצטננות או כל מחלה זמנית אחרת לפני הניתוח, ידעו את המנתח. יתכן שזו סיבה מספקת לדחות את הניתוח.

החלמה איטית לאחר מתיחת בטן


כל מנותח בהליך של מתיחת בטן יחלים בקצב שלו. עם זאת, ישנם סיכונים מסוימים שגבוהים יותר בקרב מנותחים של מתיחת בטן שמחלימים באופן איטי. באופן טבעי, מנותחים צעירים שנמצאים במצב גופני טוב בדרך כלל מחלימים מהר יותר מאשר מבוגרים יותר או אנשים שנמצאים במצב בריאותי ירוד יותר.

הגירוד, הכאב והנפיחות שחווים רוב המנותחים בדרך כלל עוברים לאחר ארבעה עד שישה שבועות לאחר מתיחת בטן. מנותחים שממשיכים לחוות אי נוחות רצינית לאחר שישה שבועות נחשבים למחלימים איטיים. אצל הרבה מנותחים, ההחלמה לא ממשיכה באופן אחיד. לעתים קרובות האזור המנותח מחלים כמה שבועות יותר מהצפוי.

במקרים נדירים החלמה איטית במיוחד לאחר מתיחת בטן כרוכה באובדן עור. חלק מהאזורים בעור עוברים החלמה מהירה ומוחלטת, בעוד שחלקי העור באזור שלא מחלים עלולים למות, ואז נוצר הצורך להסיר אותם בהליך ניתוחי ולהחליפם בהשתלה. בנוסף לאי נוחות הגדולה, מטופלים שחווים את הסיבוכים האלו לאחר מתיחת בטן עלולים לסבול מצלקת בולטת יותר.

גורמים שונים עלולים להאט את תהליך ההחלמה הטבעית של הגוף לאחר מתיחת בטן. חשיפה לעשן סיגריות מקטין את גודל כלי הדם בעור. כלי דם גדולים יותר מאפשרים זרימת דם וחמצן לתאי העור. תאי העור של מעשנים הם איטיים יותר בהחלמה כיוון שיש בהם פחות חמצן מהרגיל. היווצרות זיהום עלולה גם היא להאט את ההחלמה כיוון שהיא גורמת למערכת החיסונית של הגוף להתמקד בסילוק הזיהום ובכך מסיחה אותה מהחלמת העור לאחר מתיחת בטן.

עקבו בזהירות אחר כל ההוראות של המנתח לפני ואחרי הניתוח וידעו אותו על כל בעיה רפואית, תרופות שאתם נוטלים ועל אורח החיים שלכם. אל תהססו לפנות אל המנתח לגבי כל חשש, בין אם זה חשש לזיהום או החלמה איטית של העור. חשוב לזכור שהסיבוכים לאחר מתיחת בטן הם בדרך כלל נדירים, אך עדיין חשוב לנקוט אמצעי זהירות ולשמור על תקשורת טובה עם המנתח, כדי להבטיח תהליך החלמה חלק ומהיר ככל האפשר.

למאמרים נוספים בנושא מתיחת בטן ועוד:
בירה לבנה מונעת השמנה
שאיבת שומן לעומת מתיחת בטן
כיצד מתבצע ניתוח מתיחת בטן?
יש יותר מדרך אחת לבצע מתיחת בטן
ניתוחים פלסטיים: רווחים מול סיכונים

כך תסללו את דרככם להחלמה מהירה ותפחיתו את הסיכוי לסיבוכים לאחר מתיחת בטן:אם אתם מעשנים, מומלץ להפסיק לעשן לפחות שבועיים לפני שאתם ניגשים לניתוח ושבועיים לאחר הניתוח כדי לוודא שההחלמה תהיה מהירה ולהפחית את הסיכוי לסיבוכים.

הימנעו מדיאטות "כסאח" לפני הניתוח שעשויות להשפיע על המערכת החיסונית שלכם.

הימנעו משיזוף יתר באזור הבטן לפני ואחרי הניתוח, שעשוי להשפיע על החלמת העור.

הקפידו על מנוחה ותזונה נכונה לפני ואחרי הניתוח.

אם אתם חשים ביום הניתוח הצטננות או כל תחושה אחרת של מחלה, אפילו אם מדובר בכאב גרון, ידעו את המנתח. יתכן שסימפטום שנראה לכם קטן ושולי עלול להגדיל את הסיכון לסיבוכים. הביאו זאת לשיקולו של המנתח. זכרו שעדיף לדחות ניתוח מאשר לקחת סיכונים.

ידעו את הרופא על כל בעיה לאחר הניתוח, יתכן שאם לא תטפלו בה בזמן היא עלולה להביא לסיבוך.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

אולי יעניין אותך גם

נרשמה עלייה חדה בביקוש לניתוחים פלסטיים בקרב בני נוער במהלך קיץ 2019
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/08/2019 |
צפיות: 313
האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית הודיע כי עם כניסתו של החופש הגדול קיים ביקוש רב לביצוע הליכים כירורגיים אסתטיים ופלסטיים בקרב בני נוער בישראל. מהם הניתוחים שנכנסו לרשימת הטופ 5? כיצד בוחרים מומחה אמין ומקצועי? איך קשורה לכל זה תרבות הסלפי? ואלו המלצות חשובות מעניק האיגוד להורים?
קרא עוד
חזה טובולרי: תסמינים, סיכונים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/07/2019 |
צפיות: 382
חזה טובולרי נחשב לבעיה נפוצה בקרב נשים, אשר גורמת לתחושת דימוי גוף נמוך וביטחון עצמי ירוד. כיצד מזהים את התופעה? כמה דרגות קיימות? ומה הוא מותחן רקמות?
קרא עוד
כיצד מאבחנים קרע בשתל סיליקון?
כמה שנים לאחר ניתוח להגדלת חזה, עלול להיווצר קרע בשתל הסיליקון שפוגם בשלמותו. מהו סדר הפעולות לאחר גילוי הקרע? מהי קופסית? וכיצד מטפלים בתופעה זו?
קרא עוד
מתיחת צוואר ופנים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
עם הגיל, עור הפנים והצוואר מאבד את הגמישות שלו והוא הופך נפול ומתמלא בקמטים. מתיחת פנים וצוואר מאפשרת לדחות את ההזדקנות הטבעית של העור ולשמור על מראה צעיר ורענן
קרא עוד
בודי טייט: הפיתוח הישראלי לשאיבת שומן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/02/2019 |
צפיות: 630
זה הזמן שלכם להיפרד לשלום ממצבורי השומן שבגוף. הכירו את השיטה המהפכנית שממיסה את השומן, מהדקת את העור ומחטבת אותו – כל זאת בפעולה אחת
קרא עוד
עגול, גבוה, טבעי, נמוך – באיזה שתל תבחרי?
כשאת עומדת בפני ההחלטה לעבור ניתוח להגדלת חזה, את צריכה לדעת מה האפשרויות הקיימות כיום בכל הקשור לשתלים בהקשר של המלצות הרופא המנתח, המראה לאחר הניתוח והתאמתו לציפיות שלך. לא יודעת במה לבחור? עשינו סדר בשבילך:
קרא עוד
פיסול פנים: הטיפול שיחזיר אתכם לנעורים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/11/2018 |
צפיות: 731
קיימות לא מעט שיטות טיפול אסתטיות לקבלת מראה פנים צעיר יותר. פיסול פנים זוהי שיטה חדשנית ופורצת דרך, אשר בניגוד לשאר השיטות הקיימות היא פחות מסוכנת, יותר אפקטיבית ומסתמכת על החומרים הטבעיים של הגוף
קרא עוד
הצרת היקפים: להיפטר מהשומן העודף
שומן יכול להיות מטרד לא קטן ולפעמים כושר, דיאטה ותזונה נכונה אינם מספיקים כדי להיפטר ממנו. במקרים אלה אפשר לפנות למומחה בכירורגיה פלסטית ולהיפטר מהמטרד
קרא עוד
הרמת גבות: סוגי ניתוח וגורמי סיכון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/10/2018 |
צפיות: 702
ניתוח הרמת גבות והרמת מצח הוא הליך כירורגי שבו מותחים את השליש העליון של הפנים כדי להחליק קמטים ולהצעיר את מראה הפנים
קרא עוד
הגדלת חזה בגיל צעיר: כל מה שצריך לדעת על ההליך
לגודל של החזה ולנראות שלו יכולה להיות השפעה עצומה על הביטחון העצמי ועל דימוי הגוף של נערות מתבגרות. הגדלת חזה בגיל צעיר אינה מסוכנת אך יש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה בעניין
קרא עוד