צריכת בירה מתונה מסייעת למנוע סרטן כליה

מחקר שנערך במכון האמריקאי לחקר הסרטן העלה כי צריכה מתונה של משקאות אלכוהוליים כמו בירה לבנה או יין מקטינה את הסיכון לסרטן של הכליה. מדובר בצריכה קבועה של 15-30 גרם אלכוהול, המצויים בכוס יין או בחצי ליטר בירה לבנה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 28/04/2011 |
צפיות: 4,772
מחקר מדעי שפורסם בכתב העת המדעי הבריטי לסרטן, ה- British Journal of Cancer, קובע כי צריכה מתונה של משקאות אלכוהוליים מקטינה את הסיכון לחלות בסרטן הכליה. המחקר נערך במכון האמריקאי לחקר הסרטן (NIH) בשיתוף המרכז הרפואי של אוניברסיטת וושינגטון, ובמסגרתו נבדק הקשר שבין צריכת אלכוהול וסרטן הכליה בקרב כחצי מליון נשים וגברים בריאים.

למידע נוסף בנושא בירה לבנה היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום רפואת משפחה
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה
פורום תזונה קלינית
פורום תזונת ספורט

במחקר נבדקו רמות הצריכה השונות של מגוון סוגי אלכוהול בקרב 492,187 נבדקים, נשים וגברים, ובמקביל נבדקה שכיחות מקרי סרטן הכליה בקרב הנבדקים. הנתונים הצביעו על כך שהסיכון לסרטן הכליה ירד בכ- 25% בזכות צריכה מתונה וקבועה של 15-30 גרם של אלכוהול, הנמצא בכוסית קטנה של ויסקי, כוס של יין וכן בכחצי ליטר בירה לבנה. החוקרים הופתעו לגלות כי הסיכון לסרטן הכליה ירד באופן משמעותי יותר בקרב נשים לעומת גברים.

עודף משקל עלול להגביר את הסיכון לחלות בסרטן הכליה


סרטן הכליה פוגע בגברים יותר מבנשים ונעשה שכיח יותר ככל שאנשים מתבגרים. הגורם המדויק לסרטן הכליה עדיין אינו ידוע, אבל מספר גורמים ידועים כמגבירים את הסיכון לפתח סרטן מסוג זה. עישון סיגריות עלול להגביר את הסיכון לחלות בסרטן הכליה עד פי 2 עבור חלק מהאנשים, לאנשים בעלי משקל גבוה יותר ברבע (25%) לפחות מהמשקל המומלץ לגובה שלהם יש סיכון גבוה יותר מהממוצע לחלות בסרטן זה, וגם מצבים רפואיים כגון לחץ דם גבוה עלולים להעלות את הסיכון.

שתייה של כ- 8 כוסות בירה לבנה בחודש הורידה את הסיכון ב- 40%


מחקר קודם שנערך בבית הספר לרפואה של הרווארד בשיתוף המכון לרפואה סביבתית ומכון קרולינסקה בשבדיה, קבע כי שתייה מתונה וקבועה של בירה לבנה מפחיתה משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן הכליה. המחקר בחן את הקשר שבין צריכה מתונה של אלכוהול לשכיחות סרטן הכליה בקרב אוכלוסיית מחקר רחבה, והשווה בין 855 חולים בסרטן הכליה לבין 1,204 משתתפים נוספים.

משתתפי המחקר ענו על שאלות הנוגעות להיסטוריה רפואית, הרגלי תזונה והרגלי צריכת אלכוהול במשך 5 השנים שקדמו למועד המחקר. מהנתונים עלה כי צריכת בירה לבנה הורידה משמעותית את הסיכון ללקות בסרטן הכליה, וכי הסיכון לחלות במחלה ירד עם העלייה בצריכת הבירה הלבנה. מסתבר כי שתייה של כ- 8 כוסות בירה לבנה בחודש הורידה את הסיכון ב– 40% לעומת הימנעות מוחלטת משתיה. החוקרים משערים כי הדבר קשור בהשפעת רכיבים פנוליים המצויים בבירה, וכן להשפעת האלכוהול על שיפור ברגישות לאינסולין, שמגביר חלוקת תאים סרטניים.

המחקר פורסם בכתב העת המדעי הבריטי לסרטן (British Journal of Cancer) ומצטרף לשורה של מחקרים שמצביעים על כך ששתייה מתונה וקבועה של בירה לבנה מורידה את הסיכון למחלות לב וכלי דם, סוכרת, מקרים מסוימים של סרטן ואף משפרת את התפקוד הקוגנטיבי, מסייעת לזיכרון ותורמת למצב הרוח.

עובדות בריאותיות נוספות על בירה לבנה


בירה לבנה לא עתירה בקלוריות כמו שמקובל לחשוב. הערך הקלורי של 100 מ"ל בירה נמוך בהרבה מזה של משקאות אלכוהוליים אחרים. לדוגמא ב-100 מ"ל בירה לבנה ישנן 43 קלוריות לעומת יין אדום ויין לבן יבש בו ישנן 84 קלוריות. יתרה מכך, ב- 100 מ"ל של וודקה וויסקי יש ערך קלורי הגדול פי חמש מזה של הבירה.

שתייה של בירה לבנה מורידה את הסיכון להשמנה. מחקר שהתפרסם לאחרונה עקב במשך 12.9 שנים אחרי 19,220 נשים אמריקאיות אשר התחילו את המחקר במשקל גוף תקין ולא סבלו ממחלות לב או סוכרת. לאורך שנות המחקר הסתבר כי אלו שהקפידו על צריכה מתונה של אלכוהול, בקבוק אחד או שניים של בירה לבנה ביום, הפחיתו ב- 61% את הסיכון להשמנה וב- 30% את הסיכון למשקל עודף לאורך זמן בהשוואה לנשים שלא שתו כלל.

בירה לבנה מורידה את הסיכון לסוכרת. צריכה מתונה של בירה לבנה מגינה מפני סוכרת בהיותה מפחיתה את הרגישות לאינסולין. חוקרים קבעו כי לגברים צריכת אלכוהול יומית של 30 גרם, הינה בעלת ההשפעה המגנה ביותר מפני סוכרת.

שתייה של בירה מסייעת בהחזרת נוזלים לגוף ובספיגתם מיד לאחר ביצוע פעילות גופנית מאומצת. מחקר שנערך נערך באוניברסיטת גרנדה בספרד גילה כי סטודנטים שעשו פעילות ספורטיבית מאומצת בתנאי חום, החזירו לעצמם נוזלים באופן טוב ומהיר יותר באם צרכו מיד לאחר הפעילות מנה של בירה לבנה בהשוואה לקבוצה ששתתה מים.

שילוב של בירה לבנה וספורט טוב ללב. מחקרים שבחנו את הקשר בין שתייה מתונה של בירה בשילוב עם פעילות גופנית לבין הסיכוי ללקות במחלות לב קבעו כי שתייה מתונה וקבועה של בירה לבנה, בשילוב עם פעילות גופנית קבועה, מורידים את הסיכון למות ממחלות לב בכ- 50% לעומת הימנעות משתייה.
<@ --- IMG_2 --- @>
שתייה מתונה וקבועה של בירה לבנה מסייעת לחיזוק המערכת החיסונית, במיוחד בקרב נשים ומסייעת לגוף במלחמתו במחלות שונות ובמניעתן.

בירה לבנה מכילה צורן מינרל החיוני לחוזק העצם. ממחקרים עולה שצריכה מתונה של בירה מעלה את צפיפות העצם ומקטינה את הסיכון לסבול מאוסטיאופורוזיס.

בירה לבנה מעלה את הכולסטרול הטוב. מחקרים רבים גילו כי בקרב אנשים הצורכים באופן קבוע ומתון בירה רמת ה HDL (הכולסטרול הטוב) הייתה גבוהה יותר בהשוואה לאנשים שנמנעו משתייה או לאנשים שצרכו כמות רבה מאוד של אלכוהול. מחקר נוסף הראה כי צריכה מתונה של בירה העלתה באופן משמעותי כבר לאחר 10 ימים את רמת הכולסטרול הטוב, ה HDL, ב- 6.8%.

בירה לבנה מעניקה הגנה קוגניטיבית לטווח ארוך ומפחיתה את הסיכון ללקות בדמנציה (שיטיון) אצל אנשים מבוגרים. מחקר שנערך בבית הספר לרפואה באוניברסיטת וויק פורסט מצא שנחקרים שהחלו את המחקר ללא בעיית זיכרון או חשיבה ושתו 8 עד 14 יחידות אלכוהול בשבוע הפחיתו בממוצע 37% מהסיכון לפתח דמנציה, יחסית לנחקרים האחרים שאינם צורכים אלכוהול או בירה.

למאמרים נוספים בנושא בירה לבנה:
בירה לבנה מונעת השמנה
כך תפחיתו סיכון להתפתחות דמנציה
מחלות לב מפחידות אתכם? שתו בירה לבנה!
אוסטאופורוזיס: בירה מפחיתה את הסיכון
גבר, זו לא כרס בירה - זו השמנת יתר

מכל המחקרים עולה כי שתייה מתונה וקבועה של בירה נחשבת בקרב גברים בכמות של עד שני בקבוקים (660 מ"ל) ביום ובקרב נשים עד בקבוק אחד ביום (330 מ"ל). כמות זו מורידה משמעותית את הסיכון למחלות ומסייעת במניעתן, אולם צריכה מוגברת מבטלת השפעה זו ואף מסוכנת.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר