זריקות בוטוקס פוגעות בהבנת רגשות הזולת

זריקות בוטוקס נועדו לטפל בקמטי הבעה הקשורים לזעף, צחוק ומחשבה. יתכן שיחד עם העלמת הסימנים החיצוניים של קמטי הרגש זריקות בוטוקס גם פוגעות ביכולת שלנו להבין רגשות בעתיד?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 04/05/2011 |
צפיות: 7,151
הזרקת בוטוקס יכולה למחוק את ההשפעות של שנים של ביטויי רגשות על פניו של אדם. אבל ככל הנראה ההליך הקוסמטי שבו מרימים גבות, מחליקים קמטי צחוק ומשטיחים קפלי עור מלווה במחיר בלתי נראה: יכולת לקויה לקרוא רגשות של אחרים.

למידע נוסף בנוגע לבוטוקס והשפעותיו היכנסו לפורומים:
פורום מילוי קמטים, עיבוי שפתיים, הזרקת בוטוקס
פורום מתיחת פנים, מתיחת בטן
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום פסיכולוגיה
פורום קוסמטיקה פרא רפואית

מחקר חדש מצא כי בכל הנוגע לקריאת ביטויים של רגשות על פניהם של אנשים בתמונות, נשים שהזריקו בוטוקס היו פחות מדויקות מנשים שהתפיחו את קווי הפנים שלהן עם מילוי קוסמטי להזרקה. המחקר מספק ראיות חדשות לתיאוריית מפתח אודות התקשורת בין בני אדם: לכך שאנו משתמשים באופן לא מודע בחיקוי הפנים בכדי להבחין ולפרש את הרגשות של הזולת.

אפקט הבוטוקס התגלה בעקבות זוג ניסויים חדשניים שנערכו על ידי חוקרים מאוניברסיטת דרום קליפורניה ואוניברסיטת דיוק שבקרוליינה, ארה"ב. הניסויים מתוארים במאמר שהתפרסם השבוע בכתב העת Social Psychological and Personality Science.

מדוע זריקות בוטוקס מקהות את יכולתו של אדם לפרש פחד של האחר, דאגה, שמחה או עצב, בעוד חומרי מילוי לא עושים זאת? המחבר הראשי של המחקר, פרופסור דוד ט. ניל מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת דרום קליפורניה, משער כי סימן ההיכר של הבוטוקס, האפקט המשתק של שרירי הפנים בסביבה הקרובה של הזריקה, הוא שמשפיע לרעה על יכולתו של אדם לקרוא את מצבו הרגשי של האחר.

עקב חלקים מרכזיים סביב העיניים שמשותקים על ידי בוטוקס, האדם לא יכול לשחזר באופן מלא את הביטויים הרגשיים של שותפו לשיחה. כיוון שמצטברות ראיות לכך שאנו משתמשים בחיקוי על מנת לקלוט ולסווג את המצבים הרגשיים של אחרים, פרוצדורה שמגבילה את היכולת שלנו לחקות את ביטויי הרגשות של אדם אחר עלולה לפגום ביכולת שלנו לקלוט או לסווג את אותם הרגשות, לדברי ניל.

ואכן, ההבדל בין המשתתפות בניסוי נחשב משמעותי מבחינה סטטיסטית: בעוד שהנשים שמילאו את קפלי הפנים שלהם בחומר קוסמטי היו מסוגלות לקרוא מצבים רגשיים של אחרים עם דיוק של כ- 77%, מי שעברה הזרקת בוטוקס בפניה פירשה במדויק את הרגשות של אנשים המצולמים 70% הזמן.

העבודה של ניל מדגישה כי הקשר המהולל בין הגוף לנפש עובד בשני הכיוונים. על אף שרוב המחקרים מתמקדים בכוחה של הנפש על הגוף - לרפא את עצמו, לייצר כאבי פנטום, להגיב לטיפולים מדומים (כמו תרופות פלסבו למשל), המחקר האחרון מעלה כי גם הגוף שלנו, ולא רק הנפש, מספק משוב חשוב שעוזר לנו בענייני הנפש: לנווט בעולם החברתי שלנו, להשתתף או להגיב למצב הרוח של בן שיחנו ולהבין את תחושותינו.

"היכולת שלנו לקרוא רגשות של אחרים היא לא משהו שמתרחש רק בראש" אומר ניל. "האינטליגנציה הרגשית שלנו תלויה בחלקה ביכולת שלנו להקשיב לגוף שלנו, ואם אנחנו לא רוצים או לא יכולים לעשות את זה, העולם הרגשי שלנו מצטמצם".

ניל אמר כי הממצאים של הצוות שלו עולים בקנה אחד עם האמונה הגוברת בקרב מדעני מוח, שנוירונים מיוחדים או מעגלים חשמליים במוח, מסייעים לנו להבין רגשות ומניעים של אחרים על ידי "שיקוף" יעיל של הלכי הרוח של האחר והתגובות שאנו קולטים. כי "גילום או חיקוי פיזי של אותם מצבי רוח ותגובות, עשוי להיות מעובד באזורים של המוח שמוקדשים או מקושרים עם אזורים במוח שמעבדים רגשות.

בניסוי השני סיפק ניל ושותפתו למחקר, טניה ל. צ'ארטראנד מאוניברסיטת דיוק, הוכחה חזקה אף יותר לגבי הכוח של גילום וחיקוי של רגשות. המשתתפים בניסוי זה חולקו לשלוש קבוצות. לנבדקים בקבוצה הראשונה נמרח על הפנים ג'ל שמתייבש במהירות, ויוצר התנגדות להתכווצויות השרירים ההכרחיות לביטוי רגשות חזקים. לנבדקים בקבוצה השנייה נמרח הג'ל על החלק הפנימי של הזרוע, ולנבדקים בקבוצה השלישית נמרח הג'ל על הפנים, אך הם התבקשו לזהות מצב רגשי של אדם רק על ידי הקשבה לקול שלו או שלה.

לכתבות נוספות בנושא זריקות בוטוקס:
הזרקת בוטוקס מעלימה הבעות פנים?
חשד: 28 מקרי מוות מטיפולי בוטוקס ב-2007
סכנה בהעלמת קמטים
;'תצטרפי, נגדיל לך ציצי בהנחה';
פלסטיקה, בעבור בצע הדולרים

התוצאה: הנבדקים שנמרח ג'ל על פניהם, ששרירי הפנים שלהם נאלצו לעבוד קשה במיוחד כדי לחקות את המצבים הרגשיים של האנשים בתמונות היו המדויקים ביותר בהבנת הרגשות שראו. הנבדקים ששרירי הפנים שלהם לא הושפעו מהג'ל, או שהסתמכו רק על התפיסה השמיעתית שלהם בפירוש הרגשות של הזולת, לא קיבלו תוצאות טובות מהרגיל.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר