השמנת יתר: האם קיימים "שמנים בריאים"?

הדעה הרווחת היא שאנשים עם השמנת יתר מועדים למחלות חמורות ולמוות בטרם עת. אולם מחקרים חדשים מראים שישנם "שמנים בריאים" שלעולם לא יסבלו מבעיות אלו. האם השמנת יתר בהכרח מזיקה לבריאות?
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/08/2011 |
צפיות: 4,708
דירוג: 4.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
נהוג לומר כי אנשים שסובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר נמצאים בסיכון מוגבר לחייהם, מכיוון שהקילוגרמים העודפים שקולים לפצצה מתקתקת שבכל רגע יכולה לתקוף את הגוף במחלות כמו סוכרת, מחלות לב, וסיבוכים בריאותיים אחרים. אך רופאים יודעים זה מכבר שהשמנת יתר אינה משפיעה על כולם באותה צורה. אדם עם השמנת יתר יכול לחיות חיים בריאים וטובים שנים ארוכות בעוד שאדם אחר בעל אותו ה-BMI (מסת גוף) יסבול מבעיות רפואיות קשות.

למידע נוסף בנושא השמנת יתר היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום השמנת יתר - התמודדות
פורום ניתוחי קיצור קיבה-השמנה חולנית
פורום תזונת ילדים, השמנת ילדים
פורום תמיכה בדיאטה

שני מחקרים שפורסמו לאחרונה מציעים להגדיר מחדש את האופן בו רופאים מתייחסים לנבדקים הסובלים ממשקל עודף והשמנת יתר. המחקרים מעלים ספקות באשר לאופן בו ה-BMI והמשקל משפיעים על הבריאות, גם במקרים בהם השמנת היתר היא קיצונית. עם זאת, האתגר העולה מתוך ממצאים אלו הוא מציאת דרך להבדיל בין ה"שמנים הבריאים" לבין השמנים שאינם סובלים מסיבוכים כלשהם בהווה אך עלולים לפתח אותם בעתיד.

ה-BMI לא תמיד קובע


המחקר הראשון, שהתפרסם בכתב העת Canadian Medical Association Journal, ניתח נתונים של 8000 איש שהתקבלו במסגרת הסקר הלאומי לבריאות והסקר לבדיקת תזונת האדם שנערכים בארצות הברית. שאלת המחקר המרכזית היתה האם ה-BMI לבדו יכול לקבוע מי נמצא בסיכון למוות מוקדם. מדד ה-BMI מודד את המשקל ביחס לגובה אך אינו כולל את אחוזי השומן בגוף. אדם שיש לו BMI בין 25 ל-29 נחשב לאדם עם עודף משקל, ומי שיש לו BMI גבוה מ-30 מוגדר כסובל מהשמנת יתר. מדד זה משמש כאינדיקטור להשמנת יתר מאז שנות השמונים.

במחקר זה, לכל אדם שהוגדר כבעל עודף משקל ניתן דירוג על פי שיטה שפיתח ראש צוות החוקרים.

אלו הן הדרגות ששימשו לדירוג המשתתפים במחקר:
אפס - כוללת אנשים שלוקים בהשמנת יתר אך לא אין להם בעיות בריאותיות.
אחת - כוללת אנשים שסבלו מלחץ דם גבולי או גבוה ו/או שיש להם רמות גלוקוז גבוהות ותסמינים גופניים קלים, כמו כאבים. בדרגה זו לא נכללים אנשים שסובלים ממחלות קליניות.
שתיים - כוללת מחלות הקשורות להשמנת יתר, כמו יתר לחץ דם, סוכרת ודום נשימה בשינה. לפחות חלק מהאנשים שנכללו בדרגה זו סבלו ממגבלות בפעילות היום-יומית שלהם.
שלוש - כוללת אנשים שהתפתח אצלם נזק אורגני לגוף, כמו כשל של הלב, סיבוכים סוכרתיים ודלקת פרקים. לפחות חלק מן האנשים שנכללו בשלב זה סבלו מדיכאון ותחושות אובדניות.
ארבע - הדרגה החמורה ביותר, שכוללת אנשים שסובלים ממחלות כרוניות סופניות ומגבלות גופניות ותפקודיות חמורות.

שיטת הדירוג שלעיל ניבאה בצורה מדוייקת יותר ממדד ה-BMI את סיכוייו של אדם הלוקה בהשמנת יתר למות בטרם עת. המחקר מראה בבירור שלא ניתן להסתמך רק על BMI כאשר מאבחנים את מצבם של אנשים שסובלים מהשמנת יתר, אלא שיש להתחשב בגורמי סיכון נוספים. כמובן שאנשים בעלי BMI גבוה מועדים יותר מאחרים לסבול מהשלכות בריאותיות קשות, אך על פי ממצאי המחקר, כחמישית מהם כנראה לא יסבלו מבעיות כאלו.

במחקר נוסף שהתפרסם בכתב העת Applied Physiology, Nutrition and Metabolism החוקרים מצאו תוצאות דומות. מחקר זה השתמש בנתונים ממחקר אורך שנעשה על כ-30,000 אנשים, שביצעו בדיקות תקופתיות במרפאה בטקסס בין השנים 1987 ל-2001. גם מחקר זה השתמש בשיטת הדירוג המצוינת לעיל. במחקר לא נמצא הבדל בסיכון למוות מוקדם בין אנשים בעלי משקל תקין לבין אנשים שדורגו בשלב אפס של השמנת יתר.

למרות שהמחקרים מצאו שקיימים אנשים הסובלים מהשמנת יתר שהם בריאים מכל בחינה אחרת, חוקרים אחרים מבקרים גישה זו, וטוענים שהמחקר בדק רק הסיכוי למוות מוקדם ולא את הסיכוי שאדם הלוקה בהשמנת יתר יזדקק לניתוחי החלפת ברכיים או החלפת מפרקי האגן, למשל. גם סיכונים אלו נובעים מהשמנת יתר. מעבר לכך, אותם חוקרים טוענים כי הממצאים אינם מציעים פתרון לבעיית הסטיגמה החברתית והתעסוקתית בפניה עומדים הלוקים בהשמנת יתר.

לכתבות נוספות בנושא השמנת יתר:
השמנת יתר: 1.5 מיליארד סובלים מהמגפה
האם הרגלים בריאים מעניקים חיים ארוכים?
כיצד להלחם בבעיה של אכילה לא מודעת
כל מה שרציתם לדעת על ניתוח קיצור קיבה
מעסיקים תופסים בעלי משקל עודף כמעמסה

מיהם ה"שמנים הבריאים"?


מה קובע מי יזכה לחיות זמן רב ולמות בשיבה טובה ומי חשוף למחלות קשות ולסיכון למות בטרם עת? ישנם כמה גורמים שעשויים לשחק בכך תפקיד.
גנטיקה - הסיכויים שאדם מסוים יפתח סוכרת, לחץ דם גבוה או דלקת פרקים ככך שהוא עולה במשקל הם גבוהים יותר אם לו או לה יש קרובי משפחה שחלו שאחת באחת המחלות הנ"ל.
איכות התזונה ורמת הכושר הגופני - אדם עם השמנת יתר שאוכל בריא ועוסק בפעילות גופנית מנמיך את סיכוייו לסבול מבעיות בריאותיות.

לסיכום, החוקרים מדגישים שהנקודה החשובה היא שלעתים קרובות קשה לדעת מהם הסיכונים בפניהם ניצב אדם עם השמנת יתר בהסתמך על נתוני גובה ומשקל בלבד. לרוב נדרשות בדיקות רפואיות נוספות.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אסנת רזיאל
    ד"ר אסנת רזיאל
    טיפול רב תחומי בהשמנה כירורגית בכירה, מומחית לטיפול רב תחומי בהשמנה והמקימה והמנהלת הרפואית של מלב"י - המרכז לטיפול בהשמנת יתר. תחומי התמחות: שרוול קיבה, מעקף קיבה, מעקף תריסריון, הצרת קיבה עם טבעת... קרא עוד