מה הקשר בין ניתוח הגדלת חזה לסרטן השד?

האגודה הבריטית לניתוחים פלסטיים אסתטיים מזהירה מפני הגדלת חזה בשיטת תאי גזע. מהי הגדלת חזה בשיטה זו וכיצד היא קשורה לסרטן? התשובות - בכתבה הבאה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 26/10/2011 |
צפיות: 6,324
רובכם ודאי שמעתם על השיטה הפופולארית ביותר להגדלת חזה, הכוללת הכנסת שתלי סיליקון לשדיים באמצעות חתך שנעשה באזור. ישנה שיטה נוספת אשר צוברת תאוצה רבה בשנים האחרונות והיא הגדלת חזה בשיטת תאי גזע, המשווקת גם כ"הגדלת חזה טבעית".

הגדלת חזה בתאי גזע היא למעשה הגדלת החזה באמצעות לקיחת שומן מגוף המטופלת והזרקתו לחזה. ניתוח זה משולב לעיתים רבות עם שאיבת שומן גדולה יותר, וחלק מאותו שומן עובר תהליך מיוחד אשר בסיומו הוא מוזרק לחזה.

למידע נוסף בנושא הגדלת חזה היכנסו לפורומים:
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום טיפולים אסתטיים בלייזר
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית

שיטה זו נמצאת בשימוש במדינות רבות כולל ישראל. השיטה מתאימה גם לנשים אשר סובלות מא-סימטריה של החזה ומעוניינות להגדיל בצורה טבעית את אחד השדיים לטובת קבלת מראה סימטרי עד כמה שאפשר.

היתרונות והחסרונות של הניתוח
על פניו נראה כי התהליך קל וידידותי לעומת ניתוח הגדלת החזה "המסורתית", הדורשת החדרת שתלי סיליקון. בניתוח בשיטת תאי גזע (שומן), אין סיכונים לצלקות, דליפות, פתיחה של תפרים וכן הלאה. החיסרון של שיטה זו שהיא מאפשרת הגדלת החזה רק בחצי מידה עד מידה, מה שלא תמיד עונה על צרכיהן של הנשים המעוניינות בהגדלה.

בין החסרונות הנוספים של שיטה זו ניתן למצוא עלות גבוהה מאוד, לעיתים אף פי שניים או שלושה בהשוואה לניתוח הגדלת חזה באמצעות שתלים. כמו כן ניתוח הגדלת חזה באמצעות תאי גזע נמשך מספר שעות בניגוד להגדלת חזה עם שתלים.

ישנם גם מקרים בהם יש צורך לבצע מספר פעמים את הפרוצדורה, עד שנקלט מספיק שומן על ידי הגוף. הניתוח לא מתאים לכל אחת, ישנן נשים עם בעיות בריאותיות רבות אשר עשויות למנוע מהן לעבור את הניתוח. בנוסף, הניתוח אינו מתאים לנשים רזות מדי אשר אין להן שומן עודף שיהיה ניתן להשתמש בו.

האגודה הבריטית לניתוחים פלסטיים אסתטיים (BAAPS) פרסמה אזהרה מפני הגדלת חזה בעזרת תאי גזע בכנס השנתי שלה בבירמינגהם, אנגליה. מנתחים פלסטיים בכירים של האגודה אמרו כי הגדלת חזה בתאי גזע איננה שיטה בטוחה ומוכחת, ולא צריכה להיות בשימוש רחב היקף. בנוסף, מעטים הם הרופאים אשר מומחים ובעלי ניסיון רב בשיטה זו של הגדלת חזה.

מהי הגדלת חזה בעזרת תאי גזע?
הגדלת חזה בתאי גזע היא וריאציה נוספת של ניתוח הגדלת חזה המסורתי, רק שבמקום להשתיל שתלי סיליקון, מחדירים לגוף שומן עצמי מגוף המטופלת אשר נלקח מאזורים אחרים בגוף אשר בהם יש עודף שומן כגון הבטן, המותניים והירכיים. את השומן משתילים בשד ובכך בעצם מגדילים אותו. מחצית מן השומן שנאסף עובר תחילה דרך מכונה מיוחדת אשר בה מעבדים את תאי הגזע המעורבים, ולאחר מכן מזריקים את השומן הנותר לשדיים.

תאי הגזע משתלבים בתאי השומן הקיימים בגוף. מרבית השומן המוזרק איננו נספג ונעלם על ידי הגוף או עובר לאיברים אחרים, אלא נשמר בשדיים - שיעור שימור נפח השומן מוערך ב-80% או יותר. כל מטופלת מגיבה בצורה שונה לניתוח, ישנן כאלה אשר גופן איננו סופג כלל את השומן, ואילו אצל אחרות חלק גדול ממנו נספג בגוף.

מחקר קליני בנשים שעברו את הניתוח
בכנס הוצגו נתונים קליניים חדשים המבוססים על ניסיון של 12 חודשים בנושא הגדלת חזה באמצעות השתלת שומן. במחקר השתתפו 70 מטופלים בשבעה מרכזים שונים בארבע מדינות. במחקר לא נמצאו כל תופעות לוואי רציניות, וגם לא נצפה סיכוי גבוה להישנות סרטן השד.

ד"ר אווה ויילר, מנתחת ויועצת ביחידה לכירורגיה פלסטית בגלזגו, סקוטלנד, טוענת כי אין עדיין מספיק מידע על שיטה זו, ונדרשים עוד מחקרים רבים ורחבי היקף בכדי להחליט בוודאות האם השיטה יעילה ואיננה מסכנת את בריאות האישה. היא הוסיפה ואמרה: "אין מספיק נתונים לטווח ארוך המעידים על בטיחות הפרוצדורה. איננו יודעים בוודאות האם ניתוח זה עלול לעודד פיתוח סרטן השד".

לכתבות נוספות בנושא הגדלת חזה:
כיצד לבחור שתלי סיליקון מתאימים?
הגדלת חזה עם סיליקון ג'ל: כמה זה בטוח?
הגדלת חזה: האם את באמת רוצה את זה?
לנשים בלבד, הגדלת חזה ועוד
לנשים בלבד, הגדלת חזה ועוד

ישנה מחלוקת גדולה בנושא: מנתחים פלסטיים רבים המבצעים את הניתוח הזה מתעקשים כי הוא בטוח לחלוטין, ואילו אחרים טוענים שיש סיכוי מוגבר להיווצרות תאים סרטניים בחזה שעבר ניתוח מסוג זה.

עוד ביקורת מרכזית הקשורה לניתוח הוא הקושי לזהות סרטן השד בקרב נשים שעברו את הניתוח. בזמן בדיקת ממוגרפיה קשה להבחין בין הסתיידות כתוצאה מגידול סרטני לבין הסתיידות כתוצאה מהשתלת השומן, לכן לעיתים עלולים לתת אבחנה לא נכונה ולא לאתר גידול סרטני קיים.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר