ניתוחים פלסטיים: מה להגיד לילדים?

הורים המחליטים לעבור ניתוחים פלסטיים צריכים להחליט האם לספר לילדיהם על כך או לא. סודיות מוחלטת או שיחה פתוחה ואינפורמטיבית מדי, בדבר ניתוחים פלסטיים, עלולות לגרום לדימוי גוף בעייתי אצל הילדים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 14/12/2011 |
צפיות: 5,854
מחקרים רבים הוכיחו כי מתבגרים המעריצים סלבריטאים באופן פולחני כמעט, נוטים יותר לעבור ניתוחים פלסטיים. אך סלבריטאים אינם מודל החיקוי העיקרי בעולמם של המתבגרים שעוברים ניתוח פלסטיים. ניתוחים פלסטיים, כמו הגדלת חזה או ניתוח אף, שעוברים ההורים יכולים להשפיע על דימוי הגוף של ילדיהם המתבגרים. השאלה היא האם הורים צריכים לדון עם ילדיהם על הניתוח שהם עתידים לעבור?

למידע נוסף בנושא ניתוחים פלסטיים והורות היכנסו לפורומים:
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום הורים ומתבגרים, גיל ההתבגרות
פורום מילוי קמטים, עיבוי שפתיים, הזרקת בוטוקס
פורום מתיחת פנים, מתיחת בטן
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית

מומחים טוענים כי גם הורים הבטוחים בהחלטותיהם לעבור ניתוח פלסטי צריכים להיות זהירים כאשר הם מדברים על כך עם ילדיהם. יש המזהירים כי ילדים בגיל ההתבגרות חשופים יותר לבעיות בדימוי הגוף לאחר שגילו כי הוריהם מעוניינים לעבור ניתוח כזה. יש הסבורים כי שמירה על הניתוח כסוד עלול לסכן את מערכת היחסים בין ההורה לילד.

לדעת רבים, הורים צריכים להיות כנים לגבי הניתוח הפלסטי מפני שהסטיגמה השלילית על ניתוחים פלסטיים כבר כמעט נעלמה מן העולם. אך למרות שהחברה הפכה לשיפוטית פחות בעניין הניתוחים הפלסטיים, כאשר זה מגיע לבני המשפחה ישנו עדיין מחסום רגשי. למרות זאת, גם לדיון פתוח וגם לסודיות מוחלטת, בכל הקשור להעלאת הנושא מול המשפחה, יש יתרונות וחסרונות.

כאשר הורים מתלבטים אם לדון או לא לדון עם ילדיהם על הניתוח הפלסטי שהם עומדים לעבור, הם בעצם מחליטים איזה מקום יש לכנות במערכת היחסים שלהם עם ילדיהם. פסיכולוגים רבים טוענים כי אין מקום לשקרים בחיי המשפחה. אמנם, הסתרת העובדה כי אמא או אבא עוברים מהפך חזותי אינה שקר, אך מעשה כזה יכול להפר את האמון בין הילד להוריו.


פסיכולוגים שונים סבורים כי לעיתים קרובות, ילדים יכולים לחוש מתי ההורים שלהם מסתירים מהם משהו. גם במקרה שהם לא חשים בכך, הם יכולים לגלות את ה"סוד" מהסתכלות בתמונות ישנות או משיחות עם בני משפחה אחרים. עצם הגילוי יביא אותם למחשבה כי הוריהם אינם סומכים עליהם מספיק כדי לספר להם את האמת. למרות זאת, תגובת הילד קשורה מאוד ליחס שהוא מקבל מהוריו, ולעיתים נוצרת בעיה כתוצאה מיחס זה. במקרה שההורים החליטו לא לספר לילד, אך עצם ההחלטה גורמת להם להרגיש לא בנוח על הסתרת ה"סוד", הילד יכול לקלוט את התחושה הזו.

מנגד, שיחה עמוקה על ניתוחים פלסטיים ומשמעותם יכולה לגרום ליתר מודעות עצמית אצל הילד לגבי המראה שלו. אם נשים הולכות יותר ויותר "לתקן" את המראה שלהן, הדבר מעביר מסר לבנות צעירות כי רק דרך שולחן הניתוחים אפשר להיראות טוב יותר.

פסיכולוגים רבים מסכימים כי הורים יכולים להשפיע רבות על דימוי הגוף של ילדיהם. במחקר שנעשה בנושא נמצא כי לנשים, שאבותיהם הקפידו על דיאטה ומראה טוב, הייתה חולשה גדולה יותר לניתוחים פלסטיים. הסיבה לכך נעוצה כנראה בעובדה כי ההורים תומכים בסטנדרטים חברתיים גבוהים של יופי או בעובדה כי הורים הופכים עם הזמן למודל לחיקוי בעיני ילדיהם. לכן, גילוי של ההורים על דבר הניתוח יחזק את החשיבות שבסטנדרטים חברתיים גבוהים של יופי בעיני הילדים, דבר שעלול לפגוע בדימוי הגוף שלהם בעתיד.

יש מומחים שטוענים כי יש לקיים דיון, אך לא פתוח לגמרי. הם מציעים שהורים ידברו עם ילדיהם למה הם אינם אוהבים את המראה הנוכחי שלהם, ובנוסף להדגיש שאין שום סיבה שילדיהם יצטרכו לשנות את המראה שלהם אם הוא אינו מפריע להם. יש שממליצים אף להסביר לילדים על היתרונות הבריאותיים בניתוח שכזה במקום על היתרונות הפיסיים כדי למנוע דגש חזק מדי על חשיבותה של הופעה חיצונית.

מומחים רבים סבורים כי אין צורך בכנות מוחלטת עם הילד, אך יש לקחת בחשבון את גיל ומין הילד, כאשר מעוניינים לקיים דיון על ניתוחים פלסטיים. שיחה על כך עם ילד בן 3 צריכה מן הסתם להיות שונה משיחה עם ילד בן 13. בנוסף, כדאי שלא להכביר במלים ובאינפורמציה קשה מדי להבנה. יתרה מכך, שיחה עם בן על ניתוח להגדלת חזה שנעשה בעבר היא מיותרת, שכן בנים לא צריכים לדאוג למידת חזה ובנוסף הם גם לא היו בסביבה כשזה קרה.

לכתבות נוספות בנושא ניתוחים פלסטיים:
מתיחת פנים וצוואר - כל התשובות
ניתוחים פלסטיים בקרב בני נוער
למה אנשים בוחרים לעבור ניתוחים פלסטיים?
ניתוחים פלסטיים: איך יודעים מתי לעצור?
שוקלים ניתוח אף? התייעצו עם הפסיכולוג

להורים בעלי דימוי גוף בעייתי מומלץ להגביל את מידת הכנות בדיון זה. בנוסף, הורים שעברו מספר מופרז של ניתוחים פלסטיים נוטים להעביר לילדיהם מסר בעייתי בלי קשר לדיון שערכו עמם בנושא.

הדיון בשאלה האם לגלות ואיך לגלות לילדים על ניתוחים פלסטיים שהוריהם עתידים לעבור הוא רחב. בסופו של דבר, ההחלטה נמצאת בידי ההורים. שיחה פתוחה מדי או שמירה על סודיות מוחלטת הן לא רעיונות טובים במיוחד. אך יש צורך בלקיחה בחשבון דיון זה והשלכותיו כאשר מחליטים לעבור ניתוח.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר