הרזיה: 6 דרכים איך לא לעשות את זה

הרזיה נמצאת בראש מעייניהם של אנשים רבים. אך חשוב לדעת אילו סוגים של הרזיה יכולים לפגוע בגוף ולגרום לבעיות בריאותיות חמורות ובמקרים קשים אף להביא להפרעות אכילה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/12/2011 |
צפיות: 7,127
הקרב נגד ההשמנה יכול להביא אנשים רבים לחפש אופציות שונות ומפוקפקות לירידה במשקל. אמנם לא כל הדיאטות הלא-קונבנציונליות צפויות לגרום נזק וניתן להמשיך בהן זמן מה, אך ישנן טקטיקות דיאטה שיכולות להיות מאוד מסוכנות ועשויות לגרום לבעיות בריאותיות חמורות. דיאטה קיצונית יכולה אף להוביל למדרון חלקלק הישר אל העולם הקשה של הפרעות האכילה.

דילוג על ארוחות, שקילה יומיומית, אי-אכילת קבוצות מזון מסוימות או הסתמכות על ויטמינים, תוספי מזון וסיבים תזונתיים על מנת לתקן את נזקי הג'אנק פוד אינן הדרכים הטובות לרדת במשקל, אך מצד שני, אינן יכולות לגרום להשלכות בריאותיות חמורות.

למידע נוסף בנושא דיאטה ותזונה היכנסו לפורומים:
פורום דיאטה, תזונה נכונה, הרזיה
פורום הפרעות אכילה
פורום הפרעות אכילה - תמיכה
פורום תזונה טבעית, תזונה נכונה
פורום תזונה קלינית

להלן כמה מהדרכים הפחות טובות, אם לא לומר מסוכנות, לירידה במשקל:

רעב, צום או דיאטות דלות (מאד) בקלוריות
קיצוץ חד בקלוריות מוביל אמנם לירידה במשקל, אך המשקל שאבד כולל גם מסת שריר חשובה ויכול להגביר סיכונים בריאותיים, ורוב האנשים מעלים, בסופו של דבר את המשקל שהורידו ואף יותר. הורדת המשקל על ידי הגבלת קלוריות קיצונית עלולה להוביל לאובדן מים, שומנים ושרירים, מה שיגרום לחילוף חומרים נמוך יותר והגוף יסתגל לכמות קלוריות קטנה על מנת לשרוד. בנוסף, אובדן מסת השריר, תביא לעלייה באחוז השומן בגוף מה שעלול להביא לתסמונת מטבולית או סוכרת מסוג 2.

חשוב שלא לקצץ מתחת ל-1200 קלוריות ביום, אחרת המאבק במענה על צרכי התזונה של הגוף וסיפוק הרעב יהיה מאבק קשה. יש לזכור כי כאשר יורדים מהר במשקל, הגוף אורז את עצמו מחדש בפחות שרירים ופחות שומן, מה שמפחית את קצב חילוף החומרים.

תוספי מזון וגלולות דיאטה מהזן המפוקפק
אם זה נשמע טוב מדי מכדי להיות אמיתי – זה כנראה לא אמיתי. גלולות דיאטה, שיקויים ותרופות פלא הנרכשים באינטרנט או לא במרשם רופא, לרוב אינם אפקטיביים ומבטיחים הבטחות מוגזמות. גלולות דיאטה עלולות להיות גם מסוכנות. מומחים לתזונה טוענים כי גלולות אלה עמוסות בקפאין וחומרים משתנים שעשויים לגרום להתייבשות ולחוסר איזון אלקטרוליטי.

תוכניות להתנקות וטיהור מרעלים
טיהור הגוף לצרכי קולונוסקופיה על מנת שניתן יהיה לבחון את דרכי המעי הגס הוא חשוב, אך טיהור מרעלים ללא מטרה הוא לא נחוץ כלל. טיהור יכול לגרום במקרה הטוב לאיבוד מים וצואה, אך במקרה אחר יכול גם הוא לגרום להתייבשות ולחוסר איזון אלקטרוליטי.

איבוד נוזלים בשילוב עם צום עלול להיות מסוכן. גוף האדם מכויל על מנת להפריש החוצה רעלים ולכן טיהור כזה הוא מיותר. במקום טיהור רעלים, כדאי לשים לב למאכלים שאוכלים או לנקות ולטהר את הגוף באמצעות שתיית מים מרובה ואכילת מזונות עשירים בסיבים תזונתיים.

הקאה מכוונת וחומרים משלשלים
גרימה מכוונת להקאה, לעיסת מזון ופליטתו מיד וחומרים משלשלים הם דרכים מאוד לא בריאות ולא בטוחות וגורמות לבעיות רפואיות רציניות ונחשבות כצעד הראשון בדרך להפרעת אכילה.

חומצות הקיבה הן רכיבים חזקים מאוד כדי שיוכלו לעכל ולספוג מזון בדרך טובה. תוכן הקיבה אמור להישאר בתוך הקיבה, ולא להעלות במעלה הוושט החוצה. קיא חומצתי יכול להביא לשחיקה של הוושא, הפה ואמייל השיניים, מה שיכול להגביר את הסיכון לסוגי סרטן מסוימים.

שימוש בטבק
אנשים רבים משתמשים בניקוטין כמדכא תיאבון, אך הסיכונים בעישון סיגריות עולים על כל הסיכונים שבמשקל גדול. העישון פוגע כמעט בכל איבר בגוף וגורם מוכח לסרטן, למחלות במערכת הנשימה ולמחלות לב וכלי דם.

התנהגות אובססיבית כמו פעילות גופנית קיצונית


פעילות גופנית קיצונית יכולה לגרום לבעיות חמורות ובהן פציעה, התייבשות, חוסר איזון אלקטרוליטי ועלולה לגרום לתגובה פסיכולוגית ההופכת את האימון לסוג של עונש על אכילה מרובה. מומחים ממליצים על פעילות גופנית מתונה במשך 30 דקות כל יום, או פעילות גופנית אינטנסיבית במשך 20 דקות ביום, שלוש פעמים בשבוע.

שימוש בסמים חוקיים ולא חוקיים
שימוש בתרופות אחרות שאינן תרופות מרשם לדיאטה כדי להוריד במשקל היא טעות עגומה שעלולה להביא להשלכות בריאותיות מסוכנות. הסיכונים הפוטנציאליים משימוש בסמים כמו קוקאין, ספיד, ריטלין ותרופות לסוכרת הם רבים. החל מהתמכרות פסיכולוגית ופיזית, בעיות חברתיות וכלכליות, תלותיות במערכת יחסים, חרדות, כאבי ראש חזקים, שבץ ובעיות בלב, בריאות ובכליות.

כתבות נוספות בנושא דיאטה ותזונה:
תזונה נכונה: הכל על העגבנייה
הפרעות אכילה: על אכילה רגשית וחיצונית
חטיף לפני ארוחת הצהריים יהרוס דיאטה
השמנה במקום העבודה: דרכי התמודדות
איך להתמודד עם לחץ בעזרת תזונה נכונה?

הדרך הטובה להרזיה


מומלץ לבחור דיאטה המתאימה לסגנון החיים שלך. מחקרים מראים כי הדיאטה הטוב ביותר היא זו שגורמת לך לדבוק בה לזמן הארוך ביותר. השתמשו בשכל הישר, הקשיבו לגופכם והיו מודעים למה אתם אוכלים.


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר