היפריקום, צמח מרפא לדיכאון. על הסכנות

היפריקום, או St. John's Wort, הוא צמח מרפא המשמש כבר מאות שנים לטיפול בדיכאון. אך האם הוא באמת מהווה טיפול יעיל? ומהן תופעות הלוואי והסכנות בנטילתו? הכל על היפריקום - בכתבה הבאה.
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/01/2012 |
צפיות: 35,055
דירוג: 4.1 מתוך 10 הצבעות
התקבלו 10 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5
היפריקום, הנקרא באנגלית St. John’s Wort, הוא צמח עם פרחים צהובים המשמש לטיפול טבעי בדיכאון כבר מאות שנים, בעיקר בארצות אירופה. בארצות הברית, היפריקום נמכר כתוסף מזון וניתן לרכוש אותו בחנויות מזון בריאות ובבתי מרקחת.

למידע נוסף על היפריקום, צמחי מרפא, דיכאון היכנסו לפורומים:
פורום דיכאון חרדה
פורום נטורופתיה
פורום צמחי מרפא
פורום רפואה משלימה ילדים
פורום רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית

גם כיום עושים שימוש בהיפריקום לטיפול קצר-מועד בדיכאון קל עד בינוני. מחקר אחד מצא כי היפריקום עשוי להיות יעיל גם בטיפול בדיכאון חמור. לרוב לוקח שבועיים עד שלושה שבועות מתחילת מתן טיפול היפריקום עד שתסמיני הדיכאון משתפרים. בשני העשורים האחרונים, התפרסמו עשרות מחקרים שמטרתם לבחון את יעילותו של היפריקום מבחינה רפואית.

היפריקום: האם קיימות ראיות מדעיות ליעילותו בטיפול בדיכאון?


ישנן כמה ראיות מדעיות לכך שהיפריקום עשוי להיות יעיל בטיפול בדיכאון קל עד בינוני. אולם, שני מחקרים רחבי-היקף, שאחד מהם מומן על ידי המרכז הארצי לרפואה אלטרנטיבית ומשלימה בארה"ב, הראו שהיפריקום אינו יעיל יותר מפלצבו (תרופת דמה) בטיפול בדיכאון בינוני. עם זאת, גם התרופה הקונבנציונלית שנבדקה במחקרים אלו לא הראתה השפעה.

בנוסף, היפריקום נחקר גם בהקשרים של טיפול בהפרעות מצב רוח אחרות, כמו דיכאון חמור, הפרעות חרדה, הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD), ודיכאון עונתי (המוכר גם בשם 'דיכאון חורף'). כמו כן, יש אנשים הנוטלים היפריקום לטיפול באינסומניה, תסמונת קדם-ווסתית, תסמיני מנופאוזה ואקזמה. אולם, מחקרים שנעשו על יעילות השימוש בהיפריקום בבעיות אלו טרם העלו ראיות מוצקות באשר לטיבו.

תופעות לוואי של היפריקום


היתרון של היפריקום הוא שהוא גורם לפחות תופעות לוואי מתרופות אחרות לטיפול בדיכאון, אשר לעתים עשויות לגרום כאבי ראש או בעיות עיכול. עם זאת, לעתים עקב השימוש בו עשויה להופיע פריחה על העור בעת חשיפה לאור שמש.

כמו כן, היפריקום עשוי ליצור תגובות שליליות כאשר נוטלים אותו במקביל לנטילת תרופות המיועדות למחלות אחרות, כמו איידס. על כן, אם ברצונכם ליטול היפריקום לטיפול בתסמיני דיכאון, חשוב ליידע את הרופא המטפל כך שיוכל לקבוע האם הצמח עשוי ליצור תגובות לא רצויות עם תרופות אחרות שאתם נוטלים.

מקרים בהם לא מומלץ ליטול היפריקום


אל תתחילו טיפול בהיפריקום במקרים הבאים:
אתם נוטלים תרופות נוגדות דיכאון - הסכנה בנטילה במקביל של היפריקום ושל תרופות קונבנציונליות לטיפול בדיכאון היא העמסת יתר על הגוף, אשר עלולה להוביל לתופעות לוואי מאד לא רצויות. תמיד מומלץ להתייעץ עם רופא אם אתם שוקלים להתחיל לקחת צמחי מרפא או תוספי מזון לטיפול בדיכאון או מחלות אחרות.

אתם נוטלים תרופות מקבוצת ה-PI (או protease inhibitors) ותרופות מקבוצת ה-NRTI (או nucleoside reverse transcriptase inhibitors) לטיפול ב-HIV.

אתן בהריון או מניקות.

כמו כן, נטילת היפריקום עשויה להפחית מיעילותן של תרופות אחרות הנלקחות במקביל כמו גלולות נגד היריון וכמה מהתרופות למחלות לב.

המינון המומלץ בנטילת היפריקום


אם אתם מעוניינים ליטול היפריקום לטיפול בדיכאון וקיבלתם לכך אישור מהרופא המטפל בכם, המינון שבדרך כלל מומלץ למבוגרים ליטול הוא 300 מ"ג, שלוש פעמים ביום, כאשר מדובר בתמצית בריכוז של 0.3%. לאחר הטיפול הראשוני, יש הבוחרים להפחית את המינון ל-300-600 מ"ג ביום. עם זאת, יש לקחת המלצה זו בעירבון מוגבל ולהתייעץ עם מומחה בנוגע למינון הרצוי עבורכם לפני שאתם מתחילים טיפול בהיפריקום.

לכתבות נוסופות בנושא היפריקום, צמחי מרפא, דיכאון:
דיכאון: מלכודות אליהן אסור ליפול
דיכאון והטיפול ההומאופתי
צמחי מרפא, תרופות - שילוב קטלני
טיפול בדיכאון: היפריקום יעיל כמו פרוזק
על הקשר בין דיכאון לרמות הסרוטונין במוח

נוטלים היפריקום לטיפול בדיכאון? היזהרו מהסימנים הבאים


כאמור, היפריקום עשוי ליצור תגובות לא רצויות כאשר נוטלים אותו במקביל לתרופות אחרות ועשוי לגרום לתופעות לוואי אחרות. מהם הסימנים שעליכם להיזהר מפניהם כאשר אתם נוטלים היפריקום לטיפול בדיכאון?
תגובות אלרגיות
עייפות ותחושת חוסר מנוחה בשימוש ארוך-טווח
עלייה בלחץ הדם
רגישות מוגברת לאור שמש - בעיקר אם אתם בהירי עור ונוטלים כמויות גדולות של היפריקום
בעיות עיכול


דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר