שבר בקרסול: כל מה שרציתם לדעת

מהם התסמינים המצביעים על שבר בקרסול, מי נמצא בקבוצות הסיכון, כיצד מטפלים בשבר קל או מורכב ברגל ואיך ניתן למנוע שבר בקרסול מלכתחילה? הבאנו לכם את המדריך המלא
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 11/02/2013 |
צפיות: 18,677
דירוג: 4.6 מתוך 6 הצבעות
התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע 4.6 מתוך 5
שבר בקרסול הוא פגיעה שכיחה. אפשר לשבור את הקרסול בתאונת מכונית או אפילו בגלל צעד אחד לא נכון. חומרת הפציעה יכולה לנוע משברים פשוטים, כמו סדקים זעירים בעצמות, ועד לעצמות מנופצות שמבצבצות החוצה דרך העור.

למידע נוסף על שברים ברגליים היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום אורטופדיה - כירורגית כף יד
פורום רפואת כף הרגל - פודיאטריה
פורום רפואת ספורט
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי

טיפול בשבר בקרסול תלוי במיקומו ברגל ובחומרתו המדויקת של השבר. שבר חמור עשוי לחייב ניתוח להשתלת פלטות, מוטות או ברגים לעצם השבורה כדי לשמור על מיקום נכון של העצם במהלך האיחוי.

תסמינים
אם יש לכם שבר בקרסול או שבר בכף הרגל, אתם עלולים להיתקל בכמה מהתסמינים הבאים:
כאב חזק ומיידי
כאב אשר גובר בזמן פעילות ופוחת בזמן מנוחה
נפיחות
חבורה כהה
רגישות
עיוות
קושי בהליכה או בנשיאת משקל
יש לפנות לרופא אם הכאב והנפיחות נמשכים למעלה מכמה ימים, או אם הכאב מפריע להליכה.

הסיבות השכיחות ביותר לשבר בקרסול הן:

1. תאונות דרכים- הפציעות הנפוצות בתאונות דרכים עשויות לדרוש תיקון כירורגי.

2. נפילה- מעידה יכולה לגרום לשבר בקרסול או ברגל, כמו גם נחיתה על הרגליים לאחר קפיצה מגובה רב.

3. פגיעת חפץ כבד- הפלת חפץ כבד על כף הרגל היא סיבה שכיחה לשבר בקרסול או ברגל.

4. צעד לא נכון- לפעמים פשוט דריכה לא נכונה על הרגל יכולה לגרום לשבר בעצם. אצבעות רגליים רבות נשברות כאשר אנשים נתקלים ברהיטים. סיבוב לא נכון של הקרסול אף הוא עלול לגרום לנקע או לשבר.

5. מאמץ יתר- שברי מאמץ נפוצים בעצמות בקרסוליים או ברגליים, אשר נושאות את משקל הגוף. סדקים זעירים אלה נגרמים בדרך כלל לאורך זמן בעקבות מאמץ יתר, כגון ריצה למרחקים ארוכים. שברים אלה יכולים להתרחש גם בהפעלת כוח רגיל על עצם שכבר נחלשה ממחלה כלשהי, כגון אוסטיאופורוזיס.

הגורמים הבאים עלולים להגביר את רמת הסיכון לסבול משבר בקרסול או ברגל:

השתתפות בענפי ספורט תחרותיים- החבטות והנפילות אשר מתרחשות בענפי ספורט כגון כדורגל, הוקי, פוטבול, טניס וכדורסל הן סיבות שכיחות לשברים בכף הרגל ובקרסול.

שימוש בציוד ספורט לא תקין- פגמים בציוד הספורטיבי (כמו נעליים, למשל, אשר עלולות להיות שחוקות מדי או לא במידה הנכונה), יכולים לגרום לשברי מאמץ ולנפילות. טכניקות אימון שגויות, כגון חימום קצר מדי, יכולות אף הן להוביל לשברים בכף הרגל ובקרסול.

עבודה במקצועות מסוימים- סביבות עבודה מסוכנות, כמו אתרי בנייה, יכולות להגביר את הסיכון לנפילה מגובה רב או להפלת חפצים כבדים על הרגליים.

מגורים בבתים עמוסים ברהיטים או חשוכים מדי- מגורים בבית המלא ברהיטים ובחפצי נוי או בבית שאינו מואר כראוי עלולים להוביל להיתקלויות ומעידות רבות ולפציעות בכף רגל או בקרסול.

מצבים גופניים מסוימים- אנשים הסובלים מעצמות שבירות כתוצאה מאוסטיאופורוזיס (דלדול מסת העצם) או מתחושה לקויה ברגליים כתוצאה מנוירופתיה נמצאים בסיכון גבוה יותר להיפצע בקרסול או ברגל.


בדיקות ואבחון
במהלך הבדיקה הגופנית, הרופא יחפש את הנקודות הרגישות בכף הרגל ובקרסול. המיקום המדויק של מקור הכאב יכול לעזור לקבוע את סיבתו. הרופא עשוי להציב את הרגל בתנוחות שונות כדי לבדוק את טווח התנועה. יתכן והמטופל יתבקש ללכת למרחק קצר כדי שהרופא יוכל לבדוק את ההליכה שלו.

בדיקות הדמיה- לא כל הפציעות בקרסול ובכף הרגל דורשות הדמיה. אם הסימנים והתסמינים ממלאים קריטריונים מסוימים, הרופא עשוי להמליץ על אחת או יותר מבדיקות ההדמיה הבאות: רנטגן, מיפוי עצמות, טומוגרפיה ממוחשבת (CT) ובדיקת תהודה מגנטית (MRI).

טיפולים ותרופות
טיפולים לשבר בקרסול או לשבר בכף הרגל משתנים בהתאם למיקום השבר בעצם ולחומרת הפציעה.

תרופות:
הרופא עשוי להמליץ על משככי כאבים סטנדרטיים, כגון פרצטמול (אקמול, דקסמול ודומיהם) או איבופרופן (אדוויל, נורופן ודומיהם). אם הכאב חזק מאוד, הרופא יכול לרשום תרופות המכילות חומרים נרקוטיים, כגון אוקסיקודון או ויקודין.

תרפיה:
לאחר שהעצם מתאחה, יש לרוב צורך בשחרור השרירים והרצועות הנוקשים בקרסוליים ובכפות הרגליים. פיזיותרפיסט יכול לעזור ולבצע עם המטופל תרגילים לשיפור הגמישות והכוח ברגליים.

ניתוחים והליכים אחרים:

1. רדוקציה- במקרה של שבר, הרופא לעיתים צריך להזיז את חתיכות העצם בחזרה למקומן הטבעי. בהתאם לרמת הכאב והנפיחות במקום הפגיעה, ייתכן והמטופל יקבל תרופות להרפיית השרירים, משככי כאבים או אפילו תבוצע הרדמה כללית לפני ביצוע הליך רפואי זה.

2. קיבוע- כדי להחלים, עצם שבורה חייבת להיות מקובעת ללא תזוזה, כך שחלקיה יתאחו. ברוב המקרים, זה דורש גבס. שברים קלים ברגל עשויים להזדקק לקיבוע נשלף בלבד, אצבע שבורה ברגל בדרך כלל מודבקת לאצבע הסמוכה לה.

3. ניתוח- במקרים מסוימים, מנתח עשוי להשתמש בסיכות, פלטות או ברגים כדי לשמור על מיקום נכון של העצם במהלך הריפוי. לאחר שהשבר התאחה יש לעיתים צורך להסיר את אמצעי הקיבוע הפנימיים הללו אם הם בולטים או כואבים.

מניעה
הבאנו לכם מספר טיפים הבסיסיים לבטיחות ולעיסוק בספורט אשר עשויים לסייע במניעת שבר בקרסול או ברגל:

לבחור נעליים מתאימות- מומלץ להשתמש בנעלי הליכה לצעידה על משטחים קשים ולנעול מגפיים בסביבות עבודה מסוכנות. את נעלי ספורט צריך להתאים לסוג הספורט שבו עוסקים (ריצה, ריקוד ועוד).

להחליף את נעלי הספורט באופן קבוע- כדאי להשליך את הנעליים בהקדם אם הסוליה או העקב בלויים או אם הנעליים מקבלות צורה לא אחידה.

להתחיל להתאמן לאט- העצה חלה הן על תכנית כושר חדשה והן על כל אימון בנפרד.

לגוון באימוני הכושר- פעילות ספורטיבית מגוונת יכולה למנוע שברי מאמץ. כדאי לעשות רוטציה בין אימוני ריצה, שחייה או רכיבה על אופניים, למשל.

לכתבות נוספות בנושא שברים:
נקע, פציעות גיד וברכיים: 3 פציעות ספורט
על פציעות ספורט, דלקת ומה שביניהן
חוששים מפציעות ספורט? בצעו מתיחות
פציעות ספורט בקרב רוכבי אופניים: שברים
רוקדים? איך תמנעו פציעות ריקוד נפוצות

לדאוג לחוזק העצמות- מזונות עשירים בסידן, כמו חלב, יוגורט וגבינה מאוד חשובים לבניית העצמות.

להשתמש בתאורת לילה- אצבעות רבות נשברות כתוצאה ממעידה או היתקלות ברהיטים בשעות לילה מאוחרות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר איתמר בוצר
    ד"ר איתמר בוצר
    אורטופד ספורט ומנתח תחומי טיפול: פגיעות סחוס, פריקת כתף, קרע במיניסקוס, קרעים של הלברום, קרע ברצועה הצולבת, קרעים בגידי השרוול המסובב ועוד... קרא עוד
  • ד"ר אייל הלר
    ד"ר אייל הלר
    כירורג אורתופדיה מומחה תחומי טיפול: בעיות קרסול וכף רגל, טראומה ופגיעות ספורט ועוד... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

פציעת מאמץ חוזרני: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 15/07/2019 |
צפיות: 45
פציעת מאמץ חוזרני היא פגיעה בשריר או בגיד שמתרחשת עקב מאמץ חריג. התאמת סביבת העבודה ושמירה על יציבה נכונה ימנעו את הפציעה ואת הנזק שהיא גורמת
קרא עוד
טונוס שריר נמוך: גורמים ודרכי טיפול בהיפוטוניה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 07/07/2019 |
צפיות: 146
היפוטוניה היא חולשה של טונוס השריר אשר באה לידי ביטוי בעיכובי התפתחות מוטוריים אצל תינוקות ואצל פעוטות
קרא עוד
כיצד למנוע פציעות במשחק כדורשת?
ד"ר עדי מור
| 25/06/2019 |
צפיות: 729
פציעות בכף היד ובאצבעות נחשבות לנפוצות בקרב שחקניות כדורשת, ומספרן עולה משנה לשנה. כמה סוגי פציעות קיימות? מהן דרכי הטיפול? וכיצד נגרמת פציעה מסוג זה?
קרא עוד
שין ספלינט: גורמים, תסמינים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 24/06/2019 |
צפיות: 260
שין ספלינט הוא כאב הנגרם מלחץ ומעומס על עצם השוקה. מנוחה והפסקת הפעילות יימנעו החמרה של המצב
קרא עוד
קיפוזיס: גורמים ודרכי טיפול בגיבנת
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 23/06/2019 |
צפיות: 326
גיבנת היא בליטה בגב העליון אשר יכולה להיגרם בגלל מגוון סיבות, כמו יציבה לקויה, גידולים בעמוד השדרה ואוסטאופורוזיס
קרא עוד
שבר בצוואר הירך בגיל השלישי
ד"ר איל יעקבי
| 16/06/2019 |
צפיות: 627
אחוז גבוה של אנשים מקרב אוכלוסיית הגיל השלישי סובלים משבר בצוואר הירך. שבר מסוג זה פוגע קשות באיכות החיים ובתוחלת החיים של מטופלים בגיל זה. מה הוא השילוב הנחוץ לקבלת הטיפול היעיל ביותר? וכיצד קשורה לכל זה מחלת האוסטאופורוזיס?
קרא עוד
פיזיותרפיה לכאבי גב עליון
פיזיוקליק
| 10/06/2019 |
צפיות: 849
אנשים רבים סובלים מכאבי גב עליון כתוצאה מאורח החיים המודרני, ישיבה לא נכונה ויציבה כפופה. מהן הסיבות לכאב זה? איזה קשר קיים בין האנטומיה הטבעית של האדם להופעת כאבים בגב העליון? ואילו תרגילי פיזיותרפיה יסייעו בהפחתת כאבים אלו?
קרא עוד
תסמונת הצביטה בכתף: תסמינים, גורמים ותרגילי פיזיותרפיה
פיזיוקליק
| 16/05/2019 |
צפיות: 812
אתם חשים כאב הדומה לצביטה באזור הכתף בעת הרמת היד כלפי מעלה? אתם לא מדמיינים. הכאב החד הזה הוא חלק מתסמונת הצביטה בכתף. מה הגורמים לתסמונת? מה הם דרכי הטיפול? וכיצד פיזיותרפיה מסייעת לשיפור הבעיה הרפואית?
קרא עוד
פיזיותרפיה לטיפול בוורטיגו
פיזיוקליק
| 28/04/2019 |
צפיות: 978
האם הרגשתם לאחרונה שכל העולם מסתובב לכם? שאתם לא מסוגלים לשמור על שיווי המשקל שלכם? אולי אתם סובלים מוורטיגו. תרגילי פיזיותרפיה הם אחד מהפתרונות היעילים ביותר לטיפול ומניעת התקפים אלו. מה כולל הליך השיקום? כיצד פועל כל תרגיל? ואילו תרגילים יש לבצע בבית?
קרא עוד
כיצד פותרים כאבים לאחר ניתוח?
ד"ר אלון מרגלית
| 17/04/2019 |
צפיות: 1,080
לאחר כל הליך כירורגי באשר הוא מגיע כאב. הכאב הפיזי עלול לגרום לסבל נפשי. שני גורמים אלו יכולים לעכב את הליך ההחלמה. מדוע אסורה מנוחה מלאה? כיצד בונים תכנית שיקום מדויקת? ומה חשיבות השינה להליך?
קרא עוד