כתוב בעור: הכל על הסרת קעקועים

חרטת את שמו של אהוב לשעבר על הזרוע? נתקעת עם טרייבל כזכר לשנות ה-90 האבודות? אם פעם הסרת קעקועים היתה הליך פולשני שהותיר צלקת מכוערת, היום, בעידן הלייזר, הסרת קעקועים היא עניין פשוט למדי
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/05/2013 |
צפיות: 6,899
אז לא האמנתם לאמא שלכם שאמרה שעל הקעקוע הזה אתם עוד תתחרטו. נכון, לפני שבע שנים זה נראה לגמרי קול לקעקע את הגב בדרקון יורק להבות כתומות שמלחכות את השכמות ומתפתלות סביב הצוואר. אבל היום כשעומדת בפניכם ההזדמנות לקבל משרה נחשקת בבנק עם ביטוח מנהלים, אתם חוששים שהביטוי העצמי של גיל הנעורים עלול שלא להתקבל בעין יפה על ידי המעסיקים הפוטנציאלים שלכם, על אף שקעקועים הפכו זה מכבר לחלק מתרבות המיינסטרים, גם בישראל.

אם אתם מתחרטים על קעקוע שעשיתם בעבר, תדעו שאתם לא לבד. ההערכות הן שחצי מהאנשים שעשו קעקוע, בסופו של דבר מתחרטים על העניין. עם בעבר הסרת קעקועים היה הליך פולשני המלווה בכאבים, היום הדבר השתנה. כיום קיימות מגוון טכניקות של הסרת קעקועים לא רצויים.

למידע נוסף על טיפולים אסתטיים היכנסו לפורומים:
פורום המסת שומן בלייזר
פורום טיפולים אסתטיים בלייזר
פורום מילוי קמטים, עיבוי שפתיים, הזרקת בוטוקס
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום רפואת עור פוטודינמית

מה זה קעקוע?


קעקוע הוא ציור או סימן הנעשה בעומק העור. פיגמנט הצבע מוחדר לתוך שכבת הדרמיס של העור בעד קרעים בשכבה העליונה. בעת המודרנית קעקועים נעשים על ידי מכונה חשמלית שמנקבת את העור בתנועות אנכיות מעלה ומטה, ממש כמו מכונת תפירה.

האם ניתן להסיר כל קעקוע?


דרמטולוגיים מזהירים כי הסרת קעקועים באופן מלא בלתי אפשרית, קעקועים נועדו להישאר בעור לצמיתות ולכן הסרה שלהם אינה דבר פשוט כלל ועיקר. עם זאת קיימות כיום שיטות להסרת קעקועים המניבות תוצאות מוצלחות. הצלחת הטיפול תלויה במספר גורמים: גודל הקעקוע, מיקומו, יכולתו של העור להרפא, השיטה בה הקעקוע נעשה והוותק שלו. לדוגמה קעקוע שנעשה על ידי אומן קעקועים מנוסה הוא לרוב קל יותר להסרה כיוון שהפיגמנט הוזרק בעומק שווה לכל אורך פיסת העור המקועקעת. לרוב קעקועים חדשים הם קשים להסרה יותר מישנים. רופאים מדגישים שלא ניתן לחזות את מידת הצלחת הטיפול כיוון של ניתן לדעת מה סוג הצבע בו נעשה שימוש ולאיזה עומק הוזרק.


אילו שיטות להסרת קעקועים קיימות כיום?


לפני שהחל השימוש בלייזר להסרת קעקועים בשלהי שנות ה-80, הסרת קעקועים נעשתה באחת מהשיטות הבאות: שיוף של העור במטרה להסיר את פני העור ושכבות הביניים, הקפאה של העור עם חנקן נוזלי והסרתו או כריתה כירורגית בה המנתח מסיר את העור המקועקע וסוגר את הפצע שנוצר עם תפרים. במקרה של קעקוע גדול, היה צורך בשתל עור ממקום נסתר בגוף. מדובר בהליכים לא פשוטים שכללו ניתוח אחד או יותר והיו כרוכים בכאבים והיווצרות צלקת מכוערת על פני העור.

גם היום עדיין מתבצעים ניתוחים להסרת קעקועים, אולם באחוז מזערי של המקרים. הסרת קעקועים בלייזר הפכה לטיפול הסטנדרטי, היא מציעה חלופה יעילה ולא פולשנית עם תופעות לוואי מינימליות. הסרת קעקועים בלייזר נעשית תוך כדי אשפוז במהלך טיפול יחיד או סדרה של טיפולים. אם יש צורך נעשה שימוש בהרדמה מקומית או אלחוש של העור, אולם לא תמיד הדבר חיוני.

כבר בתחילת שנות ה-60 פותחו מכשירי לייזר לשימוש תעשייתי. חוקרים פיתחו מכשירי לייזר היורים קרני אור בעלות אורך גל קבוע בהבזקים קצרים הנקראים פולסים ומצאו ללייזר שימוש גם בפן הרפואי. מכשירי לייזר מסוגלים להסיר קעקועים עם סיכוי נמוך להצטלקויות בעור.

לכתבות נוספות בנושא טיפולים אסתטיים
ידיים מזדקנות? טיפול אסתטי יכול לעזור
של עורך - כל המידע על פילינג כימי
האם ניתן להעלים סימני מתיחה עם לייזר?
טיפולי לייזר והצערת העור לקראת הקיץ
לייזר רך לריפוי טבעי ואסתטיקה של הגוף

הסרת קעקועים בלייזר - מהו עיקרון הפעולה?


מכשיר הלייזר מפיק פולסים קצרים של אור בעל קרינה עזה. קרני העור חודרות מבעד לשכבות העור העליונות מבלי להזיק להן ונקלטות באופן סלקטיבי על ידי הפיגמנטים שבעומק העור. אנרגיית הלייזר גורמת לפיגמנטים להתפרק לחלקיקים קטנטנים המורחקים מן הגוף באמצעות מערכת החיסון. חוקרים בדקו ומצאו אילו אורכי גל מתאימים לאיזה פיגמנט. קעקועים בצבע כחול ושחור הם הקלים ביותר להסרה, אולם כיום ישנם מכשירי לייזר המסוגלים להסיר גם קעקועים בצבע צהוב וירוק. אין סיבה לחשוש כי קרני הלייזר יפגעו בפיגמנט הרגיל של העור, קרני הלייזר נקלטות באופן סלקטיבי רק על ידי הפיגמנט שהוזרק לעור כאשר הקעקוע נוצר.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר