מחקר: הקשר בין הגדלת חזה לבין התאבדות

ניתוח הגדלת חזה ידוע בפופולריות שלו בקרב נשים בעולם כולו. אך מחקר חדש מעלה ממצאים מדאיגים - נשים שעברו ניתוח הגדלת חזה הן בעלות נטיה גדולה יותר להתאבדות בהשוואה לשאר האוכלוסיה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 29/05/2013 |
צפיות: 8,906
ניתוח הגדלת חזה הוא הניתוח הקוסמטי השני בפופולריות שלו מזה שנים רבות, כשהראשון במצעד הניתוחים הקוסמטיים הנחשקים ביותר הוא ניתוח שאיבת שומן. קיימים סיכונים מוכרים רבים לניתוח הגדלת חזה, ודעות מגוונות על שתלי סיליקון, אשר נאסרו לשימוש בארצות הברית במשך 14 שנים וחזרו לשולחן הניתוחים בשנת 2006. עתה, התעורר גורם סיכון נוסף בניתוח הגדלת חזה – התאבדות.

למידע נוסף בנושא ניתוחים פלסטיים הכנסו לפורומים:
פורום הגדלת חזה, הקטנת חזה
פורום כירורגית חזה, גידולי סרטן ריאות, גידולי ריאה
פורום ניתוחים פלסטיים לילדים
פורום ניתוחים פלסטיים, ניתוחי אף, כירורגיה פלסטית
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית

מספר מחקרים שנערכו בנושא מצאו קשר בין שתלים בחזה לבין עלייה באחוז שיעור ההתאבדות בקרב נשים. אחד המחקרים שפורסם בנושא במגזין השנתי לניתוחים פלסטיים, בדק למעלה מ-3,500 נשים שבדיות שעברו ניתוחים להגדלת חזה בין השנים 1965-1993. הנשים שנבדקו עברו הגדלת חזה ממניעים קוסמטיים בלבד ולא כחלק משחזור שד או לאחר כריתה מניעתית. 24 מהנשים שהשתתפו במחקר התאבדו בטווח של עד 20 שנים לאחר הניתוח, אחוז התאבדות הגבוה פי 3 מזה שנמדד בכלל האוכלוסיה.

על פי החוקרים, העליה בשיעורי ההתאבדות בקרב נשים אלו החלה רק כעשר שנים לאחר ניתוח ההשתלה. 10-19 שנים לאחר הניתוח, שיעור ההתאבדות בקרב הנשים עלה לפי 4.5 מאשר נשים בכלל האוכלוסיה. 20 שנים או יותר לאחר הניתוח, שיעור ההתאבדות היה גבוה פי 6 בקרב הנשים שנותחו לעומת שאר האוכלוסיה. כמו כן, שיעור ההתאבדות היה גבוה יותר בקרב נשים בנות 45 ומעלה, ובממוצע, הנשים שהתאבדו עשו זאת 19 שנים לאחר הניתוח.

מעבר לעליה בשיעור ההתאבדות, 14 נשים במחקר נפטרו משימוש יתר בסמים או אלכוהול, גם כאן מדובר על שיעור תמותה הגבוה פי 3 לעומת שאר האוכלוסייה. הממצאים לא הראו עליה בהישנות סרטן השד בקרב הנשים, אך החוקרים ציינו כי שתלי החזה עשויים להפריע בבדיקת הממוגרפיה ובדיקות אחרות לאיתור גושים בשד. בנוסף, מצאו החוקרים עליה בשיעור התמותה מסרטן הריאות ומחלות אחרות הנובעות מעישון.


מחקר אחר שנערך בקנדה מצא הישנות פחותה של מחלת הסרטן בקרב הנבדקות – נשים שעברו הגדלת חזה. החוקרים השבדים ייחסו את ההישנות הגבוהה של סרטן ריאות בקרב הנבדקות במחקרם לממצאים ממחקרי עבר, אשר מצאו כי נשים שבדיות ודניות שעברו הגדלת חזה הן בעלות נטיה גבוהה יותר לעשן באופן קבוע.

חמישה מחקרים נוספים בדקו את הקשר בין הגדלת חזה להתאבדות. שלושה מתוכם נערכו במדינות סקנדינביה. כל המחקרים שנערכו בנושא מצאו כי נשים שעברו הגדלת חזה היו בעלות סיכוי של פי 2-3 לעומת נשים אחרות באוכלוסיה, להתאבד. מעבר לשיעורי ההתאבדות הגבוהים, נמצא בכל המחקרים כי נשים לאחר ניתוח הגדלת חזה היו מועדות יותר להתמכרויות לאלכוהול וסמים ובעלות נטיה גבוהה יותר להתגרש, לעומת נשים אחרות באוכלוסיה. אלכוהול, סמים וגירושין נחשבים לגורמי סיכון להתאבדות. זאת ועוד, נשים שעברו הגדלת חזה היו בסיכון של פי 2 בהשוואה לנשים שעברו הליכים קוסמטיים אחרים, להתאשפז במוסד פסיכיאטרי.

המחקרים הללו מעלים שוב על נס את הדאגה הרווחת כי אנשים שעוברים ניתוחים קוסמטיים סובלים מדימוי עצמי נמוך ובעיות נפשיות בדרגות ומסוגים שונים. קרוב ל-15% מהאנשים שעוברים ניתוח קוסמטי מבחירה, סובלים מ-BDD – הפרעה בדימוי הגוף. אנשים אלו נוטים לפתח אובססיה אודות כל פגם קטן וגם אודות פגמים שאינם קיימים בגופם כלל. הם נוטים לחשוב שהם מכוערים או מעוותים גם אם אובייקטיבית אין לכך כל אחיזה במציאות. מצב זה עשוי להפריע רבות לחיי החולים וניתוחים קוסמטיים לרוב אינם מתקנים את הבעיה. אנשים הסובלים מ-BDD נמצאים בסיכון של פי 2-12 לבצע התאבדות לעומת כלל האוכלוסיה. הטיפול המוצע להם משלב תרופות עם טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי.

לכתבות נוספות על ניתוחי חזה:
הגדלת חזה ללא ניתוח - יש דבר כזה?
הכל על תסמונת חזה סנדלרים
להיות אימא ולהרגיש אישה בעזרת ניתוח חזה
מיתוסים נפוצים על ניתוח הגדלת חזה
עשית ניתוח הגדלת חזה? עכשיו צאי לשופינג

החוקרים במחקר השבדי העלו את ההשערה כי ניתוח הגדלת החזה הציע פתרון זמני לתחושת הסבל והעיוות הגופני (ברמותיו השונות) מהם סבלו המטופלות ואחרי מספר שנים, תחושת ההקלה עקב הניתוח התפוגגה והן חזרו לסורן. ממצאי המחקרים מחדדים את חשיבות הצורך באבחון פסיכולוגי מקיף טרם הניתוח ולאחריו.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • ד"ר אופיר שיין
    ד"ר אופיר שיין
    מנתח פלסטי בכיר מומחה לכירורגיה פלסטית ניתוחית ואסתטית כולל ניתוחי פנים, עיצוב הגוף והזרקת סיליקון... קרא עוד

אולי יעניין אותך גם

נרשמה עלייה חדה בביקוש לניתוחים פלסטיים בקרב בני נוער במהלך קיץ 2019
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/08/2019 |
צפיות: 1,665
האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית הודיע כי עם כניסתו של החופש הגדול קיים ביקוש רב לביצוע הליכים כירורגיים אסתטיים ופלסטיים בקרב בני נוער בישראל. מהם הניתוחים שנכנסו לרשימת הטופ 5? כיצד בוחרים מומחה אמין ומקצועי? איך קשורה לכל זה תרבות הסלפי? ואלו המלצות חשובות מעניק האיגוד להורים?
קרא עוד
חזה טובולרי: תסמינים, סיכונים ודרכי טיפול
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 08/07/2019 |
צפיות: 846
חזה טובולרי נחשב לבעיה נפוצה בקרב נשים, אשר גורמת לתחושת דימוי גוף נמוך וביטחון עצמי ירוד. כיצד מזהים את התופעה? כמה דרגות קיימות? ומה הוא מותחן רקמות?
קרא עוד
כיצד מאבחנים קרע בשתל סיליקון?
כמה שנים לאחר ניתוח להגדלת חזה, עלול להיווצר קרע בשתל הסיליקון שפוגם בשלמותו. מהו סדר הפעולות לאחר גילוי הקרע? מהי קופסית? וכיצד מטפלים בתופעה זו?
קרא עוד
מתיחת צוואר ופנים: כל מה שצריך לדעת על ההליך
עם הגיל, עור הפנים והצוואר מאבד את הגמישות שלו והוא הופך נפול ומתמלא בקמטים. מתיחת פנים וצוואר מאפשרת לדחות את ההזדקנות הטבעית של העור ולשמור על מראה צעיר ורענן
קרא עוד
בודי טייט: הפיתוח הישראלי לשאיבת שומן
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 10/02/2019 |
צפיות: 1,079
זה הזמן שלכם להיפרד לשלום ממצבורי השומן שבגוף. הכירו את השיטה המהפכנית שממיסה את השומן, מהדקת את העור ומחטבת אותו – כל זאת בפעולה אחת
קרא עוד
עגול, גבוה, טבעי, נמוך – באיזה שתל תבחרי?
כשאת עומדת בפני ההחלטה לעבור ניתוח להגדלת חזה, את צריכה לדעת מה האפשרויות הקיימות כיום בכל הקשור לשתלים בהקשר של המלצות הרופא המנתח, המראה לאחר הניתוח והתאמתו לציפיות שלך. לא יודעת במה לבחור? עשינו סדר בשבילך:
קרא עוד
פיסול פנים: הטיפול שיחזיר אתכם לנעורים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 19/11/2018 |
צפיות: 1,115
קיימות לא מעט שיטות טיפול אסתטיות לקבלת מראה פנים צעיר יותר. פיסול פנים זוהי שיטה חדשנית ופורצת דרך, אשר בניגוד לשאר השיטות הקיימות היא פחות מסוכנת, יותר אפקטיבית ומסתמכת על החומרים הטבעיים של הגוף
קרא עוד
הצרת היקפים: להיפטר מהשומן העודף
שומן יכול להיות מטרד לא קטן ולפעמים כושר, דיאטה ותזונה נכונה אינם מספיקים כדי להיפטר ממנו. במקרים אלה אפשר לפנות למומחה בכירורגיה פלסטית ולהיפטר מהמטרד
קרא עוד
הרמת גבות: סוגי ניתוח וגורמי סיכון
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 03/10/2018 |
צפיות: 931
ניתוח הרמת גבות והרמת מצח הוא הליך כירורגי שבו מותחים את השליש העליון של הפנים כדי להחליק קמטים ולהצעיר את מראה הפנים
קרא עוד
הגדלת חזה בגיל צעיר: כל מה שצריך לדעת על ההליך
לגודל של החזה ולנראות שלו יכולה להיות השפעה עצומה על הביטחון העצמי ועל דימוי הגוף של נערות מתבגרות. הגדלת חזה בגיל צעיר אינה מסוכנת אך יש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שמקבלים החלטה בעניין
קרא עוד