קרע במיניסקוס: תסמינים, טיפול וזמן החלמה

המיניסקוס הוא סחוס הממוקם בצידי הברך המשמש ליציבות, בלימת זעזועים וחלוקת עומסי משקל הגוף על הרגל. הקרע במיניסקוס נוצר עקב תהליכי ניוון, שחיקה וחבלות, וגורם לכאבים ברגליים ולהגבלת התנועה
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 18/01/2016 |
צפיות: 35,352
דירוג: 4.2 מתוך 4 הצבעות
התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע 4.2 מתוך 5
קרע במיניסקוס נחשב לאחת מפציעות ספורט הנפוצות ביותר, ומהווה גורם שכיח לכאבים ברגליים. המיניסקוס היא רקמה סחוסית בצורת סהר הנמצאת בתוך הברך, ותפקידה לבלום זעזועים בתוך המפרק, לספק חומרי סיכה, לשאת את משקל הגוף ולסייע בייצוב הברך ובחלוקת העומסים שבין המשטחים המפרקיים. הרקמה עלולה להיקרע בשל תהליכי ניוון טבעיים, חבלה, סיבוב לא נכון של הברך או שחיקה מצטברת.

סימפטומים ותסמינים לקרע במיניסקוס

שחקני כדורגל רבים, סובלים מפגיעה במיניסקוס, זאת עקב רוטציה של הברך בעת הבעיטה בכדור, כאשר הרגל השנייה נותרת במקומה. גם שחקני טניס סובלים מאותה תופעה, כאשר הם מסתובבים על צירם בעת החבטה.

אדם שסובל מקרע ירגיש כאב חד בברך בעת יישור או סיבוב שלה, ואף הרגל יכולה להינעל, ואז לא ניתן להזיזה. מלבד הכאבים החזקים ברגליים, קרע במיניסקוס גורם לפגיעה ברקמות נוספות, להגבלה בתנועה, לדלקת לבצקת, ולנפיחות. התסמינים בדרך כלל מתגברים בזמן הפעלת הברך בעמידה או בכריעה, ובעת מנוחה הם פוחתים.

למידע נוסף על קרע במיניסקוס, היכנסו לפורומים:
פורום אורטופדיה
פורום בעיות מפרקים, החלפת מפרק, בעיות ברכיים
פורום השאלת ציוד רפואי, ציוד שיקומי, ציוד אורטופדי
פורום פיזיותרפיה
פורום שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי

ניתוח וטיפול בקרע במיניסקוס

לאחר הפציעה יש להניח קרח על הברך לצורך הקטנת הדלקת, להימנע מפעילות מאומצת ובעיקר מעלייה או ירידת מדרגות או פעילות אחרת הגורמת לעומס של הברך, ולגשת לבדיקה אצל רופא. הטיפול בקרע עלול להתבצע באמצעות תרופות נוגדות דלקת, או במשככי כאבים. כאשר מדובר בפציעה מזערית והכאב חולף, ניתן לבצע תרגילים ומתיחות בהדרכת ופיקוח פיזיותרפיסט, כדי לחזור בהדרגה לפעילות גופנית.

במקרים חמורים יש צורך בהליך ניתוח כירורגי בשיטת ארטרוסקופיה או ניתוח פתוח, ולאחר מכן לעבור טיפולי שיקום ופיזיותרפיה. הניתוח יכול להביא לריפוי מלא של הקרע תוך ששה שבועות. יחד עם זאת ניתן למנוע את הניתוח באמצעות טיפול שמרני של כירופרקטיקה, בהתאם לגודל הקרע ולמיקומו.

כדי למנוע קרע במיניסקוס שנגרם עקב פציעת ספורט, חשוב לחמם את הברך ולמתוח את השרירים לפני האימון. ניתן להגן על המפרקים בעזרת מגנים תומכים כמו תחבושות אלסטיות ומחוכים, ולהתאים את סוג הנעל למשטח. כמו כן, שמירה על כושר גופני, פיתוח כוח הירך וגמישות מסייעים למנוע את הפציעה.

החלמה של המיניסקוס המדיאלי והלטראלי

החלק הפנימי של הרקמה נקרא המיניסקוס המדיאלי והחלק החיצוני נקרא הלטראלי. חומרת הפציעה תלויה בגודל הקרע ובמיקומו. הרקמה יכולה להיקרע במלואה, או רק חלק ממנה, ובחלקה החיצוני או הפנימי. קרע פנימי גורם לחוסר באספקת דם, לכן ההחלמה נמשכת זמן רב יותר, מאשר במצב של קרע חיצוני.

חלק מהקרעים עשויים להחלים באמצעות טיפולי פיזיותרפיה, אך חלקם עשויים שלא להתרפא אך גם לא לגרום לכאבים ומגבלות. ההחלמה נמשכת בדרך כלל מספר שבועות, ובמהלכה מומלץ לבצע תרגילי כיפוף ומתיחה כדי לבנות את כוח השריר, על פי הוראת רופא.

קראו עוד על הנושא:
כאבי ברכיים - עובדות חשובות
מחקר: משקל עודף גורם לבעיות ברכיים
אורטופדיה: בעיות נפוצות והטיפול בהן
פיזיותרפיה, כל שרציתם לדעת
פיזיותרפיה: איך לבחור מטפל טוב?

הכרה וזכויות מביטוח לאומי עקב קרע במיניסקוס

קרע במיניסקוס מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כמחלה אורטופדית, ולנפגע מגיעות זכויות בגין הנזק שנגרם לו כתוצאה מהפגיעה, כגון: דמי פגיעה, קצבת נכות או מענק, בהתאם להחלטת הוועדה הרפואית ולחומרת הפציעה.

כדי לקבל את הזכויות הרפואיות הנפגע נדרש להוכיח כי יש קשר סיבתי בין הקרע לבין מקצועו או עיסוקו, ולשם כך הוא נדרש להצטייד במסמכים רפואיים. כאשר הפגיעה אירעה במהלך העבודה, ניתן להגיש תביעה נגד ביטוח לאומי להכרה בנכות, ובנוסף ניתן לתבוע את המעביד.

במקרה של תאונת דרכים אפשר להגיש תביעת פיצויים נגד חברת הביטוח, ואם הפציעה נגרמה עקב נפילה ברחוב, בשל מפגע בטיחותי כמו בור פתוח או מחסום, אפשר לתבוע את הרשות המקומית בגין הפרת חובת זהירות ורשלנות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר