איך שמן רוזמרין מעכב אלצהיימר?

חוקרים מצאו כי בשמן הרוזמרין יש מרכיבים אשר משפרים את יכולות הזיכרון והם יכולים לעכב את התסמינים הקוגניטיביים של מחלת האלצהיימר
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 06/11/2016 |
צפיות: 3,155
דירוג: 4.1 מתוך 9 הצבעות
התקבלו 9 דירוגים בציון ממוצע 4.1 מתוך 5
אלצהיימר היא אחת המחלות הקשות ביותר שקיימות כיום, בעיקר בקרב קשישים. המחלה באה לידי ביטוי בהתנוונות איטית של תאי העצב במוח אשר משפיעה הן על ההתנהלות המנטאלית והן על ההתנהלות הפיזית של החולה.

התסמינים של המחלה הם ירידה ביכולות הקוגניטיביות והיא פוגעת בזיכרון, בחשיבה ובכושר ההתמצאות. בשלבים המאוחרים של המחלה, הפעילות המוטורית של החולים מתדרדרת והם אינם יכולים עוד ללכת, לאכול בכוחות עצמם ולשלוט על הסוגרים שלהם.

בגלל שמקור המחלה הוא במוח ולחולים קשה להביע את עצמם, הרפואה מתקשה למצוא גורם סיבתי עיקרי להיווצרות המחלה, ומשכך קשה למצוא תרופות למניעתה או להחלמתה. אך לאחרונה חוקרים מאוניברסיטה באנגליה גילו חומר אשר מאט באופן משמעותי את ההתפתחות של מחלת האלצהיימר. החוקרים מצאו שרוזמרין, אשר נמצא בכל מדף תבלינים, מעכב את התסמינים של המחלה ומשפר באופן משמעותי את יכולות הזיכרון של החולים.

התייעצו עם המומחים שלנו:
רפואה משלימה, רפואה אלטרנטיבית
הפרעות זיכרון הפרעות קוגניטיביות
הומאופתיה
אלצהיימר, דמנציה
גריאטריה

שמן רוזמרין מעלה את תפקוד הזיכרון

במחקר נבדקו כ-60 מתנדבים בגיל מבוגר שחולקו לשלוש קבוצות. קבוצה אחת טופלה בעזרת שמן רוזמרין בעוד הקבוצה השנייה טופלה עם שמן לבנדר. הקבוצה השלישית הייתה קבוצת מיקוד והאנשים שבה לא טופלו בעזרת שמנים.

כל קבוצה התבקשה להרכיב פאזל ובד בבד החוקרים שאלו באופן אקראי את המשתתפים שאלות הנוגעות ליכולות זיכרון מורכבות, שאלות כמו 'האם בעוד שבע דקות תוכל להביא לי את הספר הזה?' וחישוב בעיות מתמטיות.

המשתתפים בקבוצת הלבנדר קיבלו את התוצאות הגרועות ביותר, בעוד קבוצת המיקוד שלא טופלה בעזרת שמנים קיבלה תוצאות ממוצעות. אך הקבוצה שטופלה בעזרת שמן רוזמרין קיבלה תוצאות גבוהות אשר הצביעו על עלייה בתפקוד הזיכרון בשיעור של 75%.

כיצד משפיע שמן הרוזמרין?

התרכובת של שמן הרוזמרין משפיעה על המוח בדומה להשפעה של התרופות הקונבנציונליות שנוטלים חולי האלצהיימר. החומר הפעיל של השמן, 1,8–cineole, אשר מעניק לשמן גם את הריח שלו, מפעיל את המנגנון הכימי במוח אשר אחראי על הזיכרון. החומר למעשה מדכא את האנזים אשר שובר את המוליך העצבי וגורם לאבדן זיכרון. אצל חולי אלצהיימר השבירה הזו מאטה באופן משמעותי את הדרדרות יכולות הזיכרון.

היתרונות של טיפול ארומתרפי

ארומתרפיה היא דרך יעילה במיוחד להחדרה של רכיבים תרופתיים. כאשר נוטלים גלולה או כדור, המרכיבים אשר מונעים את המחלה ואלה שבאים לרפא אותה צריכים לעבור דרך מערכת העיכול ודרך הכבד. הרבה ממרכיבי התרופה הולכים לאיבוד בדרך והמערכות השונות של הגוף מסננות אותם החוצה. לעומת זאת, בטיפול ארומתרפי אותם המרכיבים נכנסים ישר למחזור הדם ועושים את דרכם למוח.

נוסף על כך, לתרופות הקונבנציונאליות המטפלות במחלת האלצהיימר יש תופעות לוואי רבות, כמו איבוד תיאבון, בחילות, הקאות, כאבי ראש, עייפות ונדודי שינה. כמו כן, כמו בנטילת תרופות רבות, החולה מרגיש פעמים רבות חסר שליטה. בניגוד לזאת, טיפול אלטרנטיבי כמו טיפול ארומתרפי בשמן רוזמרין יש פחות תופעות לוואי והוא גורם לחולה להרגיש מעורב בתהליך הטיפול ושיש לו שליטה על מה שהוא מכניס לגוף.

כתבות נוספות על טיפול באלצהיימר:
מי מתאים לטפל בחולה אלצהיימר?
אלצהיימר - האם קיים קשר תורשתי?
אלצהיימר, תזונה, כולסטרול ומה שביניהם
גרייה מגנטית מיטיבה עם חולי אלצהיימר
אלצהיימר: עובדות חשובות ותסמינים

הטיפול בשמן רוזמרין אמנם מיועד למציאת פתרונות שונים לעיכוב ולטיפול במחלת האלצהיימר, אך הוא יעיל לכולם. אנשים בריאים יכולים גם כן להרוויח משאיפת שמן הרוזמרין, הוא מגביר את יכולות הזיכרון לטווח ארוך והוא משפר את כושר המוח לזכור מה מתכננים בעתיד.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר