פורום אלצהיימר, דמנציה - טיפול לא תרופתי - יש לך שאלה?

פורום אלצהיימר, דמנציה עוסק ב: מחלת אלצהיימר, דמנציה, אלצהיימר סימנים, אלצהיימר שלבים, אלצהיימר , דמנציה וסקולרית ועוד.

מנהלי הפורום

ד"ר דורון תודר
053-4877792
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• דרכים להקלה על המצב לחולה דמנציה
    ינון
    22/07/2018

איך אפשר לעוזר לחולה דמנציה ולהקל על מצבו?

ליצירת קשר עם מנהל הפורום:
    ד"ר דורון תודר - 053-4877792

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מאיזה גיל כדאי להתחיל?
    דור
    17/07/2018

בן 33, אלצהיימר עובר בתורשה מגיל צעיר, אבא שלי עוד לא בן 70 וכבר במוסד ואין עם מי לדבר... אני יודע שזה העתיד הצפוי גם לי והבנתי שבגרייה מוחית אפשר לעכב את התפתחות המחלה. באיזה גיל כדאי לי להתחיל את הטיפולים לאור העובדה שזה יגיע במוקדם או במאוחר? האם תהיה לזה תועלת כבר עכשיו?

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תשובה

ד"ר דורון תודר
    21/07/2018

שלום רב
    להערכתי הבעיה העיקרית ממנה אתה סובל היא חרדה...
    באופן עקרוני אם אלצהיימר התפתח אצל אביך בגיל צעיר מ 65 אזי ייתכן (ולא בטוח !!!) שיש לך את הנטיה הגנטית לפתח מחלה זו.
    ברוב המקרים כאשר אדם מפתח אלצהיימר (מעל 90%) הרי אין מדובר בצורה המשפחתית של המחלה ואז הסיכון לך הרבה יותר נמוך...
    בכל מקרה אין טיפול הולם כיום לבעיה ולא הייתי מציע לך להיכנס היום לטיפולים מיוחדים בכדי למנוע את המחלה.
    כפי הנראה הדבר הנכון מצידך לעשות (כמו כל אדם סביר) הוא לשמור על המשקל, לבצע פעילות גופנית מסודרת, להימנע מסכרת או מיתר לחץ דם, לא לעשן ולא להרבות באלכוהול.
    אם אביך סובל מהצורה המשפחתית של המחלה אזי כדאי לבצע בדיקות גנטיות מתאימות.
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• אבא חולה בדמנציה ואני בדיכאון וחרדות עקב זה
    אנונימית
    20/07/2018

שלום רב.
    אבא שלי חולה בדמנציה והמצב שלו לאט לאט מידרדר. המצב בבית קשה במיוחד כלפי אימא שלי ואני מושפעת מכל המצב הזה אימא שלי פנתה לרופא משפחה שיתן לו כדור והוא אמר שזה יקח זמן. אימא שלי לא רוצה להעביר אותו למקום אחר היא רוצה שהוא יגור בבית. מאז שאבא שלי חלה אני ממש בדיכאון וחרדות לגבי המצב בבית לגבי אבא שלי כרגע מסיבה אישית אני לא יכולה לפנות לטיפול פסיכולוגי או משהו כזה ואני גם לא רוצה את זה אני רוצה להתחזק לבד בלי כל הטיפולים האלה ולחזור לעצמי לשמחה שלי לאנרגיה שלי ולהיות חזקה כלפי אימא שלי והמשפחה מה עושים במצב כזה? לפנות למישהו זה לא תלוי בי זה תלוי במשפחתי. אני ממש במצוקה ואני רוצה להוריד הילוך ולחזור לעצמי להרגיע את עצמי. אני ממש אודה לך עם תציע לי מה לעשות. תודה רבה שבת נפלאה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תשובה

ד"ר דורון תודר
    21/07/2018

שלום רב
    יש כאן 2 סוגיות:
    לגבי אביך- כדי להתייעץ עם פסיכיאטר או גריאטר שיוכלו לרשום תרופות. חלקן יכולות לעזור באופן די מיידי (להפרעות ההתנהגות). גם אם הדבר ייקח מעט זמן חשוב להתחיל בתהליך.
    לגביך- נסיבות חיים קשות אינן הצדקה למצב דיכאוני או חרדתי. דיכאון וחרדה הן הפרעות שפעמים רבות יכולות להיגרם מאירועי חיים, אבל בכל מקרה הן דורשות טיפול. במקרה כזה הכי נכון עבורך להתייעץ עם רופא שיוכל להמליץ לך על טיפול. הטיפול יכול להיות פסיכולוגי, תרופתי או אחר. התאמת הטיפול תלויה בין השאר במצבך וברצונותיך. את תמצאי עצות רבות ושיטות טיפול רבות באינטרנט. שיטות רבות נועדו לעזור לך להתחזק לבד.
    אני מקווה בשבילך שתצליחי בכך. עם זאת, חשוב שתגדירי לעצמך זמן שבו את מנסה להתמודד עם הקשיים לבד, ואם לא תצליחי בכך כדאי לפנות לעזרה מקצועית. לאי טיפול בבעיה יש מחירים רבים...
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• אשמח שתחזרו אלי תודה
    שרונה יעקובי
    18/07/2018

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• פרטי התקשרות

ד"ר דורון תודר
    18/07/2018

אין לנו את הפרטים שלך כדי לחזור אליך.
    את מוזמנת להשאיר פרטים דרך "לקביעת תור" למעלה
    או יצירת קשר באתר נוירוקליניק
    יום טוב.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• טיפול נקודתי למניעת דברים מסוימים
    זאבי
    15/07/2018

סבא שלי כבר לא שולט בצרכים שלו, האם יש טיפול שיכול להתמקד רק בזה לקראת יום מסוים שבו אנחנו רוצים להוציא אותו מהמוסד?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה: טיפול נקודתי למניעת דברים מסוימים

ד"ר דורון תודר
    16/07/2018

שלום רב
    לצערי איני מכיר טיפול שכזה...
    צר לי
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• רוצה לברר לגבי מחלת האלצהיימר
    סבי
    01/11/2017

היי ..
    אני בת 51 וקראתי קצת על המחלה ..בעיקר בגלל כושר הזיכרון וההבעה בעל פה שלי שנפגעה.. בכתב אין בעיה להתבטא.. .ישנם לפחות שישה סימפטומים שקיימים אצלי ..אומנם לא באפן קיצוני ..אבל הזדהתי איתם..
    האם יש סיכוי בגילי שזו התחלה של המחלה?…
    מאוד מוטרדת ..
    אשמח לתשובה האם כדאי לפנות לבדיקה ..
    והיכן או איך עושים זאת..
    תודה מראש

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה: רוצה לברר לגבי מחלת האלצהיימר

ד"ר דורון תודר
    13/07/2018

שלום רב
    התפתחות אלצהיימר בגיל צעיר היא נדירה מאוד.
    הכי סביר שהשינויים שאת חשה בקוגניציה הם בטווח השינויים הנורמטיביים שחלים אצל כל אדם כאשר הוא מתבגר.
    כדי לוודא שאכן זה המצב ניתן לעשות מבחנים סטנדרטיים שיכולים להשוות את היכולות הקוגניטיביות שלך לאלה של נשים בנות גילך עם אותה השכלה. במידה ובמבחנים אלה תמצא בעיה אזי יהיה מקום להתחיל לחשוב מה הגורמים לבעיה.
    ניתן לברר בקופת החולים היכן את יכולה לעשות זאת. יש מכונים פרטיים שנותנים שירות זה, כולל בקליניקה שלי.
    בריאות שלמה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• עזרה דמנציה עם גופיפי לואי
    ארז
    08/12/2017

אמי סובלת מדמנציה עם גופיפי לואי ובמשך שעות העירות שלה היא מאד לא רגועה. זזה כל הזמן, צועקת שמות דופקת על חפצים.
    האם יש אפשרות לטיפול בקנאביס רפואי להרגעה, או כל דבר אחר. כרגע מקבלת דופיקר, קפרה 750 מג ולוריוון ללילה
    הסבל שלה גדול וכן של כל המשפחה ובמיוחד בן זוגה, אבא שלי.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה: עזרה דמנציה עם גופיפי לואי

ד"ר דורון תודר
    13/07/2018

שלום רב
    במצבים כאלה ניתן להשתמש בתרופות מתאימות (כמו חוסמי דופמין) שיכולות להביא לשיפור ניכר על בעיות ההתנהגות שיש לאדם עם דמנציות שונות ובכללן דמנציה עם גופיפי LEWY
    בריאות שלמה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• קשר בין אלפרזולאם ודמנציה
    אלה
    03/04/2018

שלום רב,

האם קיים בין קשר בין נטילת תרופות בעלות חומר פעיל מסוג אלפרזולאם (קסנקס, קסנגיסט וכו׳) לבין התפתחות דמנציה?
    קראתי מחקרים שנעשו ב-2016 שמצאו קשר בין החומר הפעיל להפתחות המחלה, ומחקרים שהפריכו את הקשר.
    מה דעתך בעניין? האם היית ממליץ ליטול תרופות מהסוג הנ״ל לסובלים מדמנציה בשלבים מוקדמים? האם יכול להיות שנטילת התרופה ״תעודד״ הופעה של דמנציה?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה: קשר בין אלפרזולאם ודמנציה

ד"ר דורון תודר
    13/07/2018

שלום רב
    יש רשימה גדולה של תרופות שיכולות לפגוע בקוגניציה בגיל המבוגר. רשימה זו כוללת גם תרופות הרגעה כמו אלפרזולאם.
    עם זאת לא סביר שהתרופה גורמת לדמנציה. סביר שאם מפסיקים את התרופות הללו באופן נכון ובטוח, המצב הקוגנטיבי אמור להשתפר.
    כמובן שיש לזכור שאנשים שסובלים שנים רבות מהפרעות כגון דיכאון וחרדות מסויימות נמצאים ממילא בסיכון גבוה יותר לפתח דמנציה (לא בגלל התרופות אלא בגלל ההשפעה השלילית של המחלות על המוח).
    בריאות שלמה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• כיצד להגיב לבלבול של חוסר התמצאות במקום
    אורלי
    06/04/2018

שלום
    אמא שלי עם דמנציה ועם מטפלת 24/7, מתקשרת אליי ואל אחותי כל ערב מהבית שלה ומבקשת שנבוא לקחת אותה הביתה. זה מלווה בפחדים. אבקש עצה כיצד להגיב. נסיונות להסיט את השיחה לנושא אחר לא עוזרים. תודה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה: כיצד להגיב לבלבול של חוסר התמצאות במקום

ד"ר דורון תודר
    13/07/2018

שלום רב
    התדרדרות במצב בשעות הערב היא תופעה מוכרת בחולי דמנציה.
    בד"כ ניתן להתמודד עם תופעות אלה באמצעות תרופות מתאימות.
    כדאי להתייעץ עם רופא
    בהצלחה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• CT ראש לא תקין בגיל 19
    חוששת
    11/04/2018

שלום דוקטור.
    אני בת 19.5, לאור סחרחורות וכאבי ראש הופנתי למיון שם ביצעו ct ראש. התוצאות חזרו ובסיכום נכתב שקיימים 4-5 מוקדים היפרדנסיים בפונס שטיבם לא ברור. ייתכן מומים.
    וסימני אטרופיה מוחית וצרבלרית שלא מתאימה לגילי.
    חדר רביעי בקו האמצע מורחב, חדר שלישי וחדרי המוח מורחבים ביחס לגיל.
    יש לי Mri בשבוע הבא.
    יש לי סיבה לדאגה??
    האם בגיל כ"כ צעיר קיימות בעיות כאלו במוח? ואם כן, מאיזו סיבה?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה: CT ראש לא תקין בגיל 19

ד"ר דורון תודר
    13/07/2018

שלום רב
    אני מבין היטב את הלחץ שאת שרויה בו. התיאור של הבדיקה מצדיק המשך בירור.
    יש ברפואה מחלות רבות. ולכן חשוב לסיים את הבירור.
    בדבר אחד אוכל להרגיעך:
    לא סביר שפיתחת דמנציה בגיל 19.
    בריאות שלמה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• עזרה דחופה לבת 68 שאיבדה התמצאות בזמן
    נטע
    03/06/2018

עזרה דחופה בבקשה
    אמא שלי בת 68 עם הדרדרות קוגניטיבית כבר שנתיים ולאחרונה חלה החמרה מטורפת. היא מזהה אנשים וזוכרת דברים אבל עניין הזמנים לגמרי הלך לה לאיבוד. הלילה ישנתי אצלה במקאה וב2 בליחה היא התעוררה והתלבשה וחשבה שצריכה לצאת מהבית. מה לעשות?? איך דואגים שמישהו מהר יבוא לעזור לה? מאיפה משיגים מטפלת או מישהי ישראלית שתוכל להסביר לה איזה יום היום ודברים כאלה? היא אישה אינטליגנטית ומלאת תחומי עניין, עצמאית אקטיבית וכו. פיליפינית או מוסד לא באים בחשבון אבל אני ממש חוששת לה עכשיו. אח שלי נמצא איתה בבית אבל לא 24 שעות... ממש צריכה עזרה.
    אציין שההכנסה גבוהה מזו שביטוח לאומי מאשר אבל לא אכפת לי אפילו לשלם פרטי למישהי שתוכל לעזור לה, אני רק לא יודעת איך ואיפה מחפשים. גרים בצפון ירושלים.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה: עזרה דחופה לבת 68 שאיבדה התמצאות בזמן

ד"ר דורון תודר
    13/07/2018

שלום רב
    את מתארת מצב של התדרדרות איטית שבבת אחת הופיעה מדרגה עם התדרדרות מהירה. בד"כ שמצב זה מתרחש יש לחפש גורמים גופניים בשורש הבעיה: חוסר איזון מטאבולי, חוזר איזון מינרלי, דלקות ועוד מצבים גופניים. חשוב לפנות בהקדם לרופא המשפחה על מנת לבצע את הבדיקות המתאימות.
    בריאות שלמה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• שיתוף אולי הכוונה לבדיוקת
    ירון
    19/06/2018

שלום רב..המצב שלי כזה

בעיקרו יש הפרעה בינונית במבחן RMBT של זכרון תפקודי.

הפרעת קשב קלה , זיכרון מילולי מיידי ולאחר השהיה. בזיכרון של פרצופים ,זיכרון פרוצדוראלי/תהליכי ( זיכרון של רצף פעולות) קושי התמצאות בזמן, בנוסף להפרעות קשב. קושי בזכרון עבודה ותכנון אשר באים לידי ביטוי בעבת ביצוע משימות מורכבות או עם הוראות מרובות או מורכבות (עומס גירויים)..

ורשמו " יש ניתוקים!!!! " EEG לפני כשנה היה תקין..
    הבנתי שזה מטריד אותם..למי שלא יודע מה זה ניתוק אתן דוגמא..

היייתי במקום מסוים ליד הבית...פתאום האב בית של קהילת נכים שאני חבר בה מדבר אליי..אני "מתעורר" מוצא את עצמי בסופר עם עגלה ביד..הוא שאל אותי יום חמישי קניות שבת?..מהבלבול אמרתי לא ידעתי שיום חמישי..הוא הבין את המצב ליווה אותי בקניות שילם כי ראה שאני נבוך וקניתי דברים בפיזור דעת וליווה אותי הביתה..

קיבלתי רשימה של אסטרטגיות פנימיות לשימור ושיפור זיכרון..אני לאט לאט עובר על זה..

מצב מפחיד שהתגלה במקרה בכלל...התלוננתי על כאבים בחזה ובלבול של כמה ימים...החזה יצא בסדר (בעיה ידועה ) ופתאם נוירולוג..וMRI עם ממצא חריג..משם הפנייה מהפסיכיאטרית שלי ..והאבחון ותוצאותיו.
    הפחד הגדול כמובן מדמנציה או אלצהיימר..למרות שב MRI כרגע אין ממצאים למעט המוקד אור חריג הזה..שיש מחלוקת אם יש לו השפעה או לא..
    יש לי גם ידע קצת מקריאה שאלצהיימר מאבחנים סופית בניתוח לאחר המוות..אז..מטריד.

מה שמסבך יותר..שיש לי גם הפרעה נפשית (אני מנהל פורום הפרעות אישיות גבוליות ) ופוסט טראומה..שטוענים שגם אלה עשויים לדרום דמנציה מדומה..כלומר סימפטומים של דמנציה בלי שתהיה מחלה אמיתית...זה רק נפשי. אציין שיש ספמטומים שהחלו לפני הטיפול הנפשי..

אני גם מקבל טיפול תרופתי..אם כי את זה שללו כמעט לגמרי..המינונים קטנים..ויש סמפטומים שהחלו לפני הטיפול..

קצת מבלבל ואני חושש שעלול לבלבל את הרופאים גם...מהניסיון שלי לפעמים שמים את הפרעת הנפש קודם והיא מסתירה מחלה אמיתית..למשל למרות ההמלצה של הפסיכיאטרית שלי לאיבחון רופאת המשפחה לא שלחה..חיכיתי חודשים לנוירולוג שזלזל ואמר אין כלום..וטעה.

והניתוקים האלה ..הבנתי שמעידים על בעיות פיזיולוגיות במח ..לא נפשי ולא תרופות.

סבל ומתח מיותרים לגמרי עברתי...ולא נעים שלא כך כך מאמינים לך כי אתה "קוקו"..
    החלפתי נוירולוג...וכנראה רצוי גם שאשיג חוות דעת נוספת

יש גם בורות די גדולה בנושא..מסתבר לי..דמנציה זה לזקנים...למשל ...גם רופאים לא חושבים על זה..אין מודעות בציבור לנושא ..בטח לא אצל צעירים יחסית אני בן 48..

יש לי נכות 100% גם על עוד בעיות רפואיות והנפשי כמובן..שלא רואים אותן..עכשיו גם את המצב הקוגנטיבי לא רואים.
    אלא רק את התוצאות..ולך תסביר ..

אני קצת חושש..קצת מרחם על עצמי קצת לא מעכל לגמרי..יש שיניי מחשבה שאני צריך לעשות ..מה שהיה פעם מובן מאליו מתבצע הוא כבר לא..לנעול דלת למשל שכחתי מספר פעמים..איבדתי מפתחות עלה לי בהחלפת צילינדר..איבדתי חפצים עלה במוניות לאתר אותם מהר..וזה הקל..הקשה יותר ששתיתי חומצה של מסיר אבנית ,פשוט שכחתי ששמתי בקומקום..הכנתי קפה למזלי לגימה קטנה וחשתי..
    שכחתי כיריים דולקות..לקחתי מינון יתר של כדורים..ללב..היה לי מזל גדול ששמתי לב..כי לקחתי בבוקר ..זה הרגיל..בלילה טעיתי לקחתי במקום כדור שינה עבר לי לילה לא טוב..בבוקר הבנתי שמשהו לא תקין בכדורים..ולא לקחתי של הלב..בקופת חולים אמור מזל אחרת הייתי באישפוז..
    יש לי גם בעיה של סחרחורת הריכוז שלי

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• המשך

ירון
    19/06/2018

יש לי גם בעיה של סחרחורת הריכוז שלי עובר להתייצב ושכחתי פעולה או מה אני צריך לעשות....פה אני לא ממש יודע מה לעשות עם זה..זה מפתיע ומחייב תשומת לב שלא ליפול..
    אני ,רווק ,חי לבד , אין משפחה תומכת או חברים.. יש לי פעילות קהילה אבל לא ממש חברים ..חלק נרתעים מהנכויות חלק עברו עיר ..וחדשים קשה למצוא

אני לא יודע מה יביא העתיד..מה האופציה הכי טובה? דמנציה נפשית לא אמיתית? הטיפול מורכב ואני לא מסכים שיש לי את זה ממילא..והגיל לא משחק לטובתי..ומודעות למצב..

השפעות של הגידול? אם מסירים אותו בניתוח או יותר סביר הקרנות (הוא די עמוק במוח ) הנזק לא בר חלוף...וכנראה יהיה נזק נוסף מהטיפול..ומודעות למצב..

דמנציה או אלצהיימר עם סוף שכיום אין אחר...אלא רק לעכב אותו?..אבל בשלב מסויים ללא מודעות למצב..

איך מתחילים להתמודד עם המצב..? אני לא יודע...הייתי פעיל בעבר..צבא מכללה עבודה...עם הנכויות שגברו ..מצאתי את עצמי בלי עבודה , היכולת שלי לעשות אומנות שלמדתי ירדה מאוד..יש לי ספר כתוב אבל אין כסף לפרסם..מצב כלכלי של נכה ..לא קל..

עם יתר הרפואי מילא..עם הנפשי הסתדרתי ואני בטיפול ושיקום נפשי.. המצב השתפר יחסית ..מלבד הרפואי פיזי.

היו תקוות עדיין לאשה אולי ילד..לעשות יותר דברים , עכשיו אני לא יודע...זה אולי החלק הקשה ביותר מה אני עושה עם זה? מה מספר מה לא...ולי קשה לא להיות אמיתי..
    ושאלה איזה בדיקות אם בכלל צריך לעבור ? לחזור על הקודמות ? בדיקות דם מקיפות עושים לי..תקופתי..
    תודה :)

לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה: המשך

ד"ר דורון תודר
    13/07/2018

ירון שלום
    קראתי בעיון את שכתבת. מאוד ברור לי שאתה בחרדה ומוצף.
    צריך לדעת שדמנציה בגיל צעיר היא מאוד נדירה...
    הרבה יותר סביר שאתה פשוט סובל ממצוקה נפשית שפוגעת לך בזיכרון מאשר שפיתחת מחלה נדירה.
    פגיעה בזיכרון וריכוז שכיחה מאוד במצבי דיכאון וחרדה שונים.
    ולכן, לטעמי, אם אכן אתה מעוניין לעזור לעצמך עליך לפנות בראש ובראשונה לפסיכיאטר שיבדוק אותך, ימליץ על בדיקות מתאימות במידה ויעלה חשד לבעיה אורגנית ויוכל לתת לך אבחנה מסודרת. לאחר מכן יגיע השלב של בחירת הטיפול בבעיה.
    בריאות שלמה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• שיטות למניעה של אלצהיימר
    יעקב
    10/07/2018

האם יש דרכים שיכולות למנוע אלצהיימר?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה: שיטות למניעה של אלצהיימר

ד"ר דורון תודר
    13/07/2018

שלום רב
    אלצייהמר היא המחלה השכיחה ביותר בתוך אוסף המחלות שקרויות "דמנציה".
    באופן עקרוני מקובל שניתן למנוע מחלת אלצהיימר באמצעות כמה מרכיבים:
    א. שינוי באורחות חיים
    ב. איזון מחלות עם השפעה שלילית על כלי דם
    ג. טיפול תרופתי
    ד. גריה מוחית
    ארחיב באלמנטים אלה:
    א. שינוי באורחות חיים:
    נתחיל בדיאטה. הדיאטה שהוכחה כנותנת את היעילות הרבה ביותר קרויה דיאטת MIND. היא מכילה כמה שינויים יחסית לדיאטה הים תיכונית ויתרונותיה כוללים בעיקר את העובדה שגם אם לא מקפידים עליה לגמרי- היא תורמת.
    פעילות גופנית אף היא חשובה בשמירה על מצב המוח.
    ב. איזון מחלות בעלות השפעה שלילית על כלי דם: חשוב לאזן היטב מחלות כגון סכרת, יתר לחץ דם ועודף שומנים. מחלות אלה פוגעות בכלי הדם ומעלות סיכון לפתח דמנציה.
    ג. לאדם שכבר חלה בדמנציה מסוג אלצהיימר ניתן לתת תרופות שונות שמעכבות את ההידרדרות. תרופות אלה הן הלוואה: האדם מקבל שנים עם התדרדרות מועטה בהווה תמורת התדרדרות מהירה בעתיד.
    ד. גריה מוחית- הגריה הפשוטה היא כמובן שימוש במוח לשם לימוד, פתירת תשבצים וכל שאר התרגילים. אומנם מרכיב זה נראה טבעי ונכון אך השפעתו כפי הנראה אינה מהותית. גריה מורכבת יותר נעשית באמצעות מכשירים שונים. אני עוסק בתחום זה שנים רבות והספרות המדעית מוכיחה כי ניתן באמצעות גריה מוחית (למשל באמצעות נוירופידבק או באמצעות גריה ברזולוציה גבוהה להגיע לשיפור של עשרת אחוזים בזיכרון ואף להחזיר את הזיכרון לטווח התקין בחולים רבים. כמובן שהדבר גם תלוי בשלב בו אדם מגיע לטיפול.
    לאחרונה פורסם מאמר מדעי עם שם מעט פרובוקטיבי : האם ניתן לרפא אלצייהמר באמצעות גריה מוחית יומית
    בנגוד לתרופות שמעכבות את ההתדרדרות, אבל ככלל לא משפרות את המצב, הגריה המוחית במפורש שואפת להעלות את המצב הקוגניטיבי ובד"כ אנו מצליחים באמצעים אלה לשפר את המצב כך שיש עליה של 20%-30% בציונים במבחני זיכרון סטנדרטיים.
    בריאות שלמה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• התחלת דימנציה בגיל 65
    עליזה
    12/07/2018

בת 65, מתחילים לי סימנים של דמנציה, יש דרך לעכב את ההחמרה של המצב?

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה: התחלת דימנציה בגיל 65

ד"ר דורון תודר
    13/07/2018

שלום רב
    באופן עקרוני מקובל שניתן לנהל את מחלת הדמנציה (בעיקר אלצהיימר ודמנציה ווסקולרית) באמצעות כמה מרכיבים:
    א. שינוי באורחות חיים
    ב. איזון מחלות עם השפעה שלילית על כלי דם
    ג. טיפול תרופתי
    ד. גריה מוחית
    ארחיב באלמנטים אלה:
    א. שינוי באורחות חיים:
    נתחיל בדיאטה. הדיאטה שהוכחה כנותנת את היעילות הרבה ביותר קרויה דיאטת MIND. היא מכילה כמה שינויים יחסית לדיאטה הים תיכונית ויתרונותיה כוללים בעיקר את העובדה שגם אם לא מקפידים עליה לגמרי- היא תורמת.
    פעילות גופנית אף היא חשובה בשמירה על מצב המוח.
    ב. איזון מחלות בעלות השפעה שלילית על כלי דם: חשוב לאזן היטב מחלות כגון סכרת, יתר לחץ דם ועודף שומנים. מחלות אלה פוגעות בכלי הדם ומעלות סיכון לפתח דמנציה.
    ג. לאדם שכבר חלה בדמנציה מסוג אלצהיימר ניתן לתת תרופות שונות שמעכבות את ההידרדרות. תרופות אלה הן הלוואה: האדם מקבל שנים עם התדרדרות מועטה בהווה תמורת התדרדרות מהירה בעתיד.
    ד. גריה מוחית- הגריה הפשוטה היא כמובן שימוש במוח לשם לימוד, פתירת תשבצים וכל שאר התרגילים. אומנם מרכיב זה נראה טבעי ונכון אך השפעתו כפי הנראה אינה מהותית. גריה מורכבת יותר נעשית באמצעות מכשירים שונים. אני עוסק בתחום זה שנים רבות והספרות המדעית מוכיחה כי ניתן באמצעות גריה מוחית (למשל באמצעות נוירופידבק או באמצעות גריה ברזולוציה גבוהה להגיע לשיפור של עשרת אחוזים בזיכרון ואף להחזיר את הזיכרון לטווח התקין בחולים רבים. כמובן שהדבר גם תלוי בשלב בו אדם מגיע לטיפול.
    לאחרונה פורסם מאמר מדעי עם שם מעט פרובוקטיבי : האם ניתן לרפא אלצייהמר באמצעות גריה מוחית יומית
    בנגוד לתרופות שמעכבות את ההתדרדרות, אבל ככלל לא משפרות את המצב, הגריה המוחית במפורש שואפת להעלות את המצב הקוגניטיבי ובד"כ אנו מצליחים באמצעים אלה לשפר את המצב כך שיש עליה של 20%-30% בציונים במבחני זיכרון סטנדרטיים.
    בריאות שלמה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• הידרדרות במצב הקוגניטיבי של אבא שלי
    אורנה
    20/06/2018

שלום ד"ר ירחמיאל ברבר, וד"ר דורון מזא"ה. אבי בן ה 86 ,אובחן ( במקרה, בעקבות אשפוז בינואר 2012, בבית חולים חיפאי, בעקבות בצקות ברגלייו) כסובל מ MCI . בשנה האחרונה דודתי ואני שמנו לב להידרדרות במצבו של אבי- למשל- אי זהירות עים מכשירי חשמל ( מוציא את כבל החשמל ביד אחת מהשקע, למרות שהוראות הביטות אומרות, בשתי ידיים) , נוהג לאכול מזון לא טרי שפג תוקפו מזמן, ומדיין ארועים שלא קרו. רציתי לדעת האים צריך לקחת אותו בהקדם אפשרי לנויירולוג/ פסיכיאטר, כי למרות שבנתיים הוא עצמאי ואינו סיעודי, יש לשקול לקחת אותו למוסד סיעודי או מטפל סיעודי. אגב, אבי עבר פגיעת ראש- תאונת עבודה בשנת 85' ,כשעבד בתעשייה הצבאית.

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• תגובה: הידרדרות במצב הקוגניטיבי של אבא שלי

ד"ר דורון תודר
    08/07/2018

שלום רב
    התשובה חיובית.
    בגיל זה כל התדרדרות מצדיקה היוועצות עם רופא. יש להתחיל ברופא המשפחה שצריך לעשות כמה בדיקות שגרתיות חיוניות לפני שניתן להגיע לאבחנה ברורה.
    בריאות שלמה

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה