פורום אלצהיימר, דמנציה - יש לך שאלה?

פורום אלצהיימר, דמנציה עוסק ב: מחלת אלצהיימר, דמנציה, אלצהיימר סימנים, אלצהיימר שלבים, אלצהיימר תרופות, דמנציה וסקולרית ועוד.

מנהלי הפורום

ד"ר ירחמיאל ברבר
ד"ר דורון מזא"ה
הוספת הודעה לפורום
אם את/ה רוצה שנחזור אליך
תמונה
לקביעת תור או פניה אישית למומחה ללא פרסום בפורום

• הידרדרות במצב הקוגניטיבי של אבא שלי
    אורנה
    20/06/2018

שלום ד"ר ירחמיאל ברבר, וד"ר דורון מזא"ה. אבי בן ה 86 ,אובחן ( במקרה, בעקבות אשפוז בינואר 2012, בבית חולים חיפאי, בעקבות בצקות ברגלייו) כסובל מ MCI . בשנה האחרונה דודתי ואני שמנו לב להידרדרות במצבו של אבי- למשל- אי זהירות עים מכשירי חשמל ( מוציא את כבל החשמל ביד אחת מהשקע, למרות שהוראות הביטות אומרות, בשתי ידיים) , נוהג לאכול מזון לא טרי שפג תוקפו מזמן, ומדיין ארועים שלא קרו. רציתי לדעת האים צריך לקחת אותו בהקדם אפשרי לנויירולוג/ פסיכיאטר, כי למרות שבנתיים הוא עצמאי ואינו סיעודי, יש לשקול לקחת אותו למוסד סיעודי או מטפל סיעודי. אגב, אבי עבר פגיעת ראש- תאונת עבודה בשנת 85' ,כשעבד בתעשייה הצבאית.

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• שיתוף אולי הכוונה לבדיוקת
    ירון
    19/06/2018

שלום רב..המצב שלי כזה

בעיקרו יש הפרעה בינונית במבחן RMBT של זכרון תפקודי.

הפרעת קשב קלה , זיכרון מילולי מיידי ולאחר השהיה. בזיכרון של פרצופים ,זיכרון פרוצדוראלי/תהליכי ( זיכרון של רצף פעולות) קושי התמצאות בזמן, בנוסף להפרעות קשב. קושי בזכרון עבודה ותכנון אשר באים לידי ביטוי בעבת ביצוע משימות מורכבות או עם הוראות מרובות או מורכבות (עומס גירויים)..

ורשמו " יש ניתוקים!!!! " EEG לפני כשנה היה תקין..
    הבנתי שזה מטריד אותם..למי שלא יודע מה זה ניתוק אתן דוגמא..

היייתי במקום מסוים ליד הבית...פתאום האב בית של קהילת נכים שאני חבר בה מדבר אליי..אני "מתעורר" מוצא את עצמי בסופר עם עגלה ביד..הוא שאל אותי יום חמישי קניות שבת?..מהבלבול אמרתי לא ידעתי שיום חמישי..הוא הבין את המצב ליווה אותי בקניות שילם כי ראה שאני נבוך וקניתי דברים בפיזור דעת וליווה אותי הביתה..

קיבלתי רשימה של אסטרטגיות פנימיות לשימור ושיפור זיכרון..אני לאט לאט עובר על זה..

מצב מפחיד שהתגלה במקרה בכלל...התלוננתי על כאבים בחזה ובלבול של כמה ימים...החזה יצא בסדר (בעיה ידועה ) ופתאם נוירולוג..וMRI עם ממצא חריג..משם הפנייה מהפסיכיאטרית שלי ..והאבחון ותוצאותיו.
    הפחד הגדול כמובן מדמנציה או אלצהיימר..למרות שב MRI כרגע אין ממצאים למעט המוקד אור חריג הזה..שיש מחלוקת אם יש לו השפעה או לא..
    יש לי גם ידע קצת מקריאה שאלצהיימר מאבחנים סופית בניתוח לאחר המוות..אז..מטריד.

מה שמסבך יותר..שיש לי גם הפרעה נפשית (אני מנהל פורום הפרעות אישיות גבוליות ) ופוסט טראומה..שטוענים שגם אלה עשויים לדרום דמנציה מדומה..כלומר סימפטומים של דמנציה בלי שתהיה מחלה אמיתית...זה רק נפשי. אציין שיש ספמטומים שהחלו לפני הטיפול הנפשי..

אני גם מקבל טיפול תרופתי..אם כי את זה שללו כמעט לגמרי..המינונים קטנים..ויש סמפטומים שהחלו לפני הטיפול..

קצת מבלבל ואני חושש שעלול לבלבל את הרופאים גם...מהניסיון שלי לפעמים שמים את הפרעת הנפש קודם והיא מסתירה מחלה אמיתית..למשל למרות ההמלצה של הפסיכיאטרית שלי לאיבחון רופאת המשפחה לא שלחה..חיכיתי חודשים לנוירולוג שזלזל ואמר אין כלום..וטעה.

והניתוקים האלה ..הבנתי שמעידים על בעיות פיזיולוגיות במח ..לא נפשי ולא תרופות.

סבל ומתח מיותרים לגמרי עברתי...ולא נעים שלא כך כך מאמינים לך כי אתה "קוקו"..
    החלפתי נוירולוג...וכנראה רצוי גם שאשיג חוות דעת נוספת

יש גם בורות די גדולה בנושא..מסתבר לי..דמנציה זה לזקנים...למשל ...גם רופאים לא חושבים על זה..אין מודעות בציבור לנושא ..בטח לא אצל צעירים יחסית אני בן 48..

יש לי נכות 100% גם על עוד בעיות רפואיות והנפשי כמובן..שלא רואים אותן..עכשיו גם את המצב הקוגנטיבי לא רואים.
    אלא רק את התוצאות..ולך תסביר ..

אני קצת חושש..קצת מרחם על עצמי קצת לא מעכל לגמרי..יש שיניי מחשבה שאני צריך לעשות ..מה שהיה פעם מובן מאליו מתבצע הוא כבר לא..לנעול דלת למשל שכחתי מספר פעמים..איבדתי מפתחות עלה לי בהחלפת צילינדר..איבדתי חפצים עלה במוניות לאתר אותם מהר..וזה הקל..הקשה יותר ששתיתי חומצה של מסיר אבנית ,פשוט שכחתי ששמתי בקומקום..הכנתי קפה למזלי לגימה קטנה וחשתי..
    שכחתי כיריים דולקות..לקחתי מינון יתר של כדורים..ללב..היה לי מזל גדול ששמתי לב..כי לקחתי בבוקר ..זה הרגיל..בלילה טעיתי לקחתי במקום כדור שינה עבר לי לילה לא טוב..בבוקר הבנתי שמשהו לא תקין בכדורים..ולא לקחתי של הלב..בקופת חולים אמור מזל אחרת הייתי באישפוז..
    יש לי גם בעיה של סחרחורת הריכוז שלי

* המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ רפואי או תחליף לו, כל הסתמכות על המידע היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בהתאם לתקנון האתר
    הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• המשך

ירון
    19/06/2018

יש לי גם בעיה של סחרחורת הריכוז שלי עובר להתייצב ושכחתי פעולה או מה אני צריך לעשות....פה אני לא ממש יודע מה לעשות עם זה..זה מפתיע ומחייב תשומת לב שלא ליפול..
    אני ,רווק ,חי לבד , אין משפחה תומכת או חברים.. יש לי פעילות קהילה אבל לא ממש חברים ..חלק נרתעים מהנכויות חלק עברו עיר ..וחדשים קשה למצוא

אני לא יודע מה יביא העתיד..מה האופציה הכי טובה? דמנציה נפשית לא אמיתית? הטיפול מורכב ואני לא מסכים שיש לי את זה ממילא..והגיל לא משחק לטובתי..ומודעות למצב..

השפעות של הגידול? אם מסירים אותו בניתוח או יותר סביר הקרנות (הוא די עמוק במוח ) הנזק לא בר חלוף...וכנראה יהיה נזק נוסף מהטיפול..ומודעות למצב..

דמנציה או אלצהיימר עם סוף שכיום אין אחר...אלא רק לעכב אותו?..אבל בשלב מסויים ללא מודעות למצב..

איך מתחילים להתמודד עם המצב..? אני לא יודע...הייתי פעיל בעבר..צבא מכללה עבודה...עם הנכויות שגברו ..מצאתי את עצמי בלי עבודה , היכולת שלי לעשות אומנות שלמדתי ירדה מאוד..יש לי ספר כתוב אבל אין כסף לפרסם..מצב כלכלי של נכה ..לא קל..

עם יתר הרפואי מילא..עם הנפשי הסתדרתי ואני בטיפול ושיקום נפשי.. המצב השתפר יחסית ..מלבד הרפואי פיזי.

היו תקוות עדיין לאשה אולי ילד..לעשות יותר דברים , עכשיו אני לא יודע...זה אולי החלק הקשה ביותר מה אני עושה עם זה? מה מספר מה לא...ולי קשה לא להיות אמיתי..
    ושאלה איזה בדיקות אם בכלל צריך לעבור ? לחזור על הקודמות ? בדיקות דם מקיפות עושים לי..תקופתי..
    תודה :)

הוספת תגובה
    לקביעת תור
    סגירה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• עזרה דחופה לבת 68 שאיבדה התמצאות בזמן
    נטע
    03/06/2018

עזרה דחופה בבקשה
    אמא שלי בת 68 עם הדרדרות קוגניטיבית כבר שנתיים ולאחרונה חלה החמרה מטורפת. היא מזהה אנשים וזוכרת דברים אבל עניין הזמנים לגמרי הלך לה לאיבוד. הלילה ישנתי אצלה במקאה וב2 בליחה היא התעוררה והתלבשה וחשבה שצריכה לצאת מהבית. מה לעשות?? איך דואגים שמישהו מהר יבוא לעזור לה? מאיפה משיגים מטפלת או מישהי ישראלית שתוכל להסביר לה איזה יום היום ודברים כאלה? היא אישה אינטליגנטית ומלאת תחומי עניין, עצמאית אקטיבית וכו. פיליפינית או מוסד לא באים בחשבון אבל אני ממש חוששת לה עכשיו. אח שלי נמצא איתה בבית אבל לא 24 שעות... ממש צריכה עזרה.
    אציין שההכנסה גבוהה מזו שביטוח לאומי מאשר אבל לא אכפת לי אפילו לשלם פרטי למישהי שתוכל לעזור לה, אני רק לא יודעת איך ואיפה מחפשים. גרים בצפון ירושלים.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• עזרה והדרכה לחולה דימנציה בן 90 שהתחיל לעשות את צרכיו בכל מקום ולא בשרותים בעיקר בלילה
    מוטי
    23/04/2018

אבא בן 90 (ניצול שואה)עושה את צרכיו (משתין)בחדר השינה,בחדר האמבטיה בעיקר בלילה.מה עושים בכדי לעזור לו לעשות את צרכיו בחדר השרותים?
    הוא ממעט לדבר
    עושה הפסקה בלקחת תרופות,לאכול

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• CT ראש לא תקין בגיל 19
    חוששת
    11/04/2018

שלום דוקטור.
    אני בת 19.5, לאור סחרחורות וכאבי ראש הופנתי למיון שם ביצעו ct ראש. התוצאות חזרו ובסיכום נכתב שקיימים 4-5 מוקדים היפרדנסיים בפונס שטיבם לא ברור. ייתכן מומים.
    וסימני אטרופיה מוחית וצרבלרית שלא מתאימה לגילי.
    חדר רביעי בקו האמצע מורחב, חדר שלישי וחדרי המוח מורחבים ביחס לגיל.
    יש לי Mri בשבוע הבא.
    יש לי סיבה לדאגה??
    האם בגיל כ"כ צעיר קיימות בעיות כאלו במוח? ואם כן, מאיזו סיבה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• כיצד להגיב לבלבול של חוסר התמצאות במקום
    אורלי
    06/04/2018

שלום
    אמא שלי עם דמנציה ועם מטפלת 24/7, מתקשרת אליי ואל אחותי כל ערב מהבית שלה ומבקשת שנבוא לקחת אותה הביתה. זה מלווה בפחדים. אבקש עצה כיצד להגיב. נסיונות להסיט את השיחה לנושא אחר לא עוזרים. תודה

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• קשר בין אלפרזולאם ודמנציה
    אלה
    03/04/2018

שלום רב,

האם קיים בין קשר בין נטילת תרופות בעלות חומר פעיל מסוג אלפרזולאם (קסנקס, קסנגיסט וכו׳) לבין התפתחות דמנציה?
    קראתי מחקרים שנעשו ב-2016 שמצאו קשר בין החומר הפעיל להפתחות המחלה, ומחקרים שהפריכו את הקשר.
    מה דעתך בעניין? האם היית ממליץ ליטול תרופות מהסוג הנ״ל לסובלים מדמנציה בשלבים מוקדמים? האם יכול להיות שנטילת התרופה ״תעודד״ הופעה של דמנציה?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• מבחני כשירות נהיגה בדמנציה
    אמיתי
    28/01/2018

שלום. רציתי לשאול את דעתכם בנוגע למבחן כשירות נהיגה לאדם שאובחן כדמנטי. כיום הכל נראה בסדר, אך היינו שמחים לקבל חוו"ד מקצועית. מצד שני, מפחדים שישלל הרישיון ללא סיבה מוצדקת. השאלה היא האם המבחנים נחשבים אמינים והוגנים או שמא מחמירים על מנת להמנע מתקלות?
    תודה מראש

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• נטייה לאלצהימר ומר הלבן פריונטריקולרי תתקורטיקלי פרונטלי ופריאלי דו צדדי
    רות
    17/01/2018

בבדיקת MRI נצפו מוקדים בחומר הלבן פריונטריקולרי תתקורטיקלי פרונטלי ופריאלי דו צדדי

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• עזרה דמנציה עם גופיפי לואי
    ארז
    08/12/2017

אמי סובלת מדמנציה עם גופיפי לואי ובמשך שעות העירות שלה היא מאד לא רגועה. זזה כל הזמן, צועקת שמות דופקת על חפצים.
    האם יש אפשרות לטיפול בקנאביס רפואי להרגעה, או כל דבר אחר. כרגע מקבלת דופיקר, קפרה 750 מג ולוריוון ללילה
    הסבל שלה גדול וכן של כל המשפחה ובמיוחד בן זוגה, אבא שלי.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• בדיקת ct שהממצאים אטרופיה מוחית
    ליהיא סולומון
    12/11/2017

שלום
    מצטטת את תוצאות ה CT של אבי.
    חדרי המוח,הציסטרנות והחריצים מורחבים מעט עקב אטרופיה,יותר מרכזית
    לא הודגם ממצא פוקאלי בהסתייגות שלא הוזרק חומר ניגודי
    התרשמות:אטרופיה מוחית.
    אודה אם תוכלו להגיד לי מה זה אומר.
    אבי ביצע את הבדיקה עקב כאבי ראש
    אדם בן 63..מעשן כבד..מנוון גופני.

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• הבנת בדיקת mri של המח
    חיים
    08/11/2017

לאחר תלונות מסוימות על מצב בריאותי שאם סימפטומים הדומים לטרשת נפוצה שלח אותי נוירולוג לבצע בדיקת mri של המח והתשובה של הרדיולוג היא, הרחבה פוקאלית של החלל התת עכבישי בחריץ הסילויאני ובבסיס האונה הפרונטאלית,סביב הממצא בבסיס האונה הפרונטאלית סימני גליוזיס מינימאלי, ללא עדות לדימום תוך או חוץ מוחי, האים ניתן להבין מכך שמדובר בתחילה של מחלת אלצהיימר או דמנציה יש לציין שאני צעיר למחלות אלו בן 56אך שמעתי על יותר צעירים שחלו השמח לקבל תשובה מכוונת בהקדם האפשרי תודה,

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• רוצה לברר לגבי מחלת האלצהיימר
    סבי
    01/11/2017

היי ..
    אני בת 51 וקראתי קצת על המחלה ..בעיקר בגלל כושר הזיכרון וההבעה בעל פה שלי שנפגעה.. בכתב אין בעיה להתבטא.. .ישנם לפחות שישה סימפטומים שקיימים אצלי ..אומנם לא באפן קיצוני ..אבל הזדהתי איתם..
    האם יש סיכוי בגילי שזו התחלה של המחלה?…
    מאוד מוטרדת ..
    אשמח לתשובה האם כדאי לפנות לבדיקה ..
    והיכן או איך עושים זאת..
    תודה מראש

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• הזיות בדימנציה. איך להגיב
    יפה
    27/10/2017

אימי בת 88 סובלת מדימנציה קלה, לפעמים יש לה הזיות וסיפורים על דברים שכביכול קרו, אנחנו אומרים לה שהיא חלמה וזה גורם לה לתיסכול, השאלה האם לזרום איתה בסיפורים שלה או להעמיד אותה על הטעיות שוב ושוב?

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה

• בעיות שינה והתנהגות קשות מאוד
    אילנה
    24/10/2017

אמי חולת אלצהיימר כבר 9 שנים. בשנה האחרונה בעקבות מחלת חום ויציאת בן הזוג והבאת מטפלת חל שינוי קיצוני באופיה והתנהגותה. מאדם שקט נעים, ששרה שירים ומגלה חמלה לילדים ובני אדם הפכה לבעלת התנהגות קשה. אי שקט קיצוני. צעקות ללא פשר, בלבול וברבור כמו מצב מאני בלילה. בשמונת החודשים האחרונים קיבלה את כל סוגי התרופות האפשריות: רספרידל רווטריל, זיפרקסה, סרקוול, ואבן, מירו אלוטרולט כדורי שינה ומה לא... היום היא מטופלת במירו, אלטרולט קאנביס רפואי ומקבלת 2 כדורי בונדורמין לשינה. הקאנביס סידר את התאבון ושפר את הדיבור אבל בלילה מרגע שלוקחת בונדורמין היא הופכת להיות היפר, יכולה לעבור 2-3 לילות ללא שינה עם אי שקט גדול, צועקת, צוחקת, שרה כל הלילה. אני בתחושה שהגוף שלה מוצף בחומרים. מחפשת רופא עם נסיון שיהיה מוכן לצעוד איתי למקום ללא תרופות פסיכיאטריות קשות ומצב בו יורדים למינימום עם התרופות ומשאירים רק קאנביס. אשמח לשמוע האם יכול להיות שיש לבונדורמין תגובה כזו או תופעת לוואי של צעקות והזיות והאם ייתכן שכל קוקטייל התרופות שהיא מקבלת גורם למצב. אינטואיטיבית אני מרגישה שהיא מאוד רגישה והתרופות האלה לא עושות לה טוב בכלל אבל מפחדת להוריד כי קראתי שיש תופעות גמילה. אשמח לתשובות הערות או הארות 😊

לקביעת תור
    סגירה
    הדפסה

הוספת תגובה

אם את/ה רוצה שנחזור אליך
    תמונה