רטיניטיס פיגמנטוזה: כיצד מזהים את המחלה שגורמת לעיוורון ואיך מטפלים בה?

רטיניטיס פיגמנטוזה היא מחלה תורשתית הפוגעת ביכולת הראייה. היא גורמת לראיית צינור, לעיוורון לילה ואף לעיוורון מלא
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 12/02/2017 |
צפיות: 4,224
דירוג: 4.0 מתוך 1 הצבעות
התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע 4.0 מתוך 5
רטיניטיס פיגמנטוזה היא מחלת עיניים גנטית הפוגעת ומנוונת את תאי הרשתית – שכבת הרקמות אשר מצפה את החלק האחורי של העין. המחלה פוגמת ביכולת הראייה ולעיוורון לילה, לראיית צינור ואף לעיוורון חלקי או לעיוורון מלא. המחלה נגרמת ממוטציה גנטית ואחד מתוך 4000 אנשים בארצות הברית ובאירופה לוקה בה, בישראל שכיחות המחלה גבוהה יותר.

רוצים לדעת עוד? שאלו את המומחים:
פורום רפואת עיניים ילדים
פורום רפואת עיניים, מחלות עיניים, בעיות ראיה
פורום ניתוחי עיניים, ניתוחי עפעפיים
פורום כבדי ראיה, מחלות רשתית, ראיה ירודה

מחסור בחלבונים שהגוף מייצר עלול לגרום למחלה

ישנם יותר מ-60 גנים שונים שיכולים לגרום לרטיניטיס פיגמנטוזה. במצבם התקין, הגנים נושאים את הידע ליצירת חלבונים שמצויים בפוטורצפטורים – תאי הרשתית שהאור עובר דרכם. הפוטורצפטורים הם המקום שבו מתחיל תהליך הראייה, הם אלו שסופגים את האור וממירים אותו לאותות חשמליים. האותות נשלחים לתאים אחרים ברשתית ואל המוח, שם מתבצע עיבוד התמונה. ישנם שני סוגים של פוטורצפטורים – קנים ומדוכים. הקנים ממוקמים בחלק החיצוני של הרשתית והם אחראיים על ראיית הלילה, המדוכים ממוקמים במרכז הרשתית והם אחראיים על ראייה של אור ושל צבע.

ישנם סוגים שונים של שינויים ושל מוטציות שיכולים לפגוע בתהליך זה. ישנה מוטציה אשר גורמת למחסור בחלבונים ובכך מגבילה את התפקוד התקין של תאי הרשתית. מוטציה אחרת גורמת לייצור של חלבון רעיל שפוגם בתאים עצמם ושינוי גנטי אחר גורם לייצור חריג של חלבונים. כל השינויים הללו גורמים לתוצאה זהה – נזק לפוטורצפטורים וליקויים בראייה.

החולים מאבדים בהדרגה את כושר הנהיגה

הקנים הם הראשונים שנפגעים מהרטיניטיס פיגמנטוזה. כאשר תאים אלה מתים אנשים הלוקים במחלה סובלים מעיוורון לילה ומאבדן של שדה הראייה, השטח שהעין רואה ברגע נתון. איבוד הקנים מוביל בסופו של דבר לשבירה ולאבדן המדוכים. בשלבים האחרונים של הרטיניטיס פיגמנטוזה, כאשר גם המדוכים מתים, שדה הראייה מצטמצם עד שישנה ראיית צינור. במקרים אלה החולים במחלה מתקשים לבצע פעולות יומיומיות כמו קריאה ונהיגה וכן הם צריכים סיוע בהליכה ובזיהוי עצמים ואנשים.

התסמינים של רטיניטיס פיגמנטוזה מתחילים עוד בילדות, כאשר הילדים מתקשים להתמצא בחושך ולוקח להם זמן רב להתרגל לשינויים תאורה ובין אור לחושך. ככל ששדה הראייה מצטמצם כך החולים נוטים למעוד ולהיראות מגושמים. כמו כן, אור בהיר גורם להם לאי נוחות, מצב זה מכונה "פוטופוביה" או "בעת אור". מכיוון שישנם סוגים שונים של מוטציות גנטיות שגורמות למחלה, קצב ההתקדמות שלה משתנה בין אדם לאדם, כך שיש אנשים שבגיל 50 הראייה המרכזית ושדה הראייה שלהם תקינים, ויש כאלה שמאבדים את מרבית יכולת הראייה שלהם עוד בילדות. אך בסופו של דבר כל החולים מאבדים את מרבית יכולת הראייה שלהם בשלב כזה או אחר.

איך מטפלים ברטיניטיס פיגמנטוזה?

אין תרופה למחלה והתדרדרות שלה היא בלתי נמנעת, אך רופאים וחוקרים מחפשים טיפולים מתקדמים כל הזמן. נכון להיום ישנן כמה אפשרויות להאטה של איבוד יכולת הראייה ובהן תרופה בשם אצטזולאמיד. בשלבים המתקדמים של המחלה האזור שבמרכז הרשתית יכול להתנפח ולהיות בצקתי ובכך להקטין עוד יותר את יכולת הראייה. התרופה מונעת את ההתנפחות ומשפרת את יכולת הראייה. כמו כן, כמויות גדולות של ויטמין A (רטינול) יכולות להאט את התקדמות המחלה. את הוויטמין יש לקחת באופן מבוקר לפי המלצת רופא מכיוון שכמות גדולה מדי יכולה להיות מסוכנת ולגרום להרעלה.

על מחלות עיניים נוספות קראו גם:
לא רק להומואים. איידס במאה ה-21
עיוורון בעדה התימנית? יש גורם גנטי
סכנה: מחלות עיניים פוגעות בראיה
בדיקת ראיה לנהיגה, בצעו בעצמכם
רשתית מלאכותית שתאפשר לעיוורים לראות

אנשים שחולים במחלה צריכים להקפיד על הרכבת משקפי שמש כדי להגן על העיניים הרגישות לאור. החשיפה לקרני האולטרה סגול יכולה להאיץ את התקדמות המחלה ולהחמיר אותה. האפשרות המתקדמת ביותר, המוצעת בעיקר לאנשים שהתעוורו לחלוטין, היא השתלה של עין ביונית. העין היא למעשה שבב אלקטרוני שבשילוב משקפיים מיוחדים היא מאפשרת לראות אותיות גדולות ולהסתדר במרחב ללא סיוע של כלב נחייה.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר