צלקות אקנה: כיצד מעלימים אותן?

התפרצויות אקנה הן מטרד לא קטן, אך נורא מזה הן הצלקות שהפצעונים משאירים לאחר ההחלמה. ישנן שיטות טיפול רבות לטשטש את צלקות האקנה, חלקן נעשות בבית וחלקן אצל אנשי מקצוע מומחים
 מערכת BeOK
מאת מערכת BeOK
| 02/04/2018 |
צפיות: 2,436
דירוג: 5.0 מתוך 3 הצבעות
התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע 5.0 מתוך 5
חצ'קונים, פצעונים או לפי המינוח המקצועי – אקנה, הם דבר מעצבן ומתסכל בפני עצמו, ואם זה אינו מספיק, פעמים רבות הם משאירים צלקות לאחר שהם חולפים. למרבה המזל, אפשר לטפל בצלקות האקנה ולהיפטר מהן, אך את זה אפשר לעשות רק כשהפנים נקיות לחלוטין מהפצעונים ושאין חשש שהם ישובו. חזרה של האקנה יכולה להוביל לצלקות חדשות, כך שאין טעם לטיפול.

המומחים מחכים לכם בפורומים:
פורום רפואה אסתטית, רפואת עור אסתטית
פורום מחלות עור
פורום אקנה-רוזציאה
פורום קוסמטיקה פרא רפואית
פורום אקנה, צלקות פצעי בגרות

סוגים של צלקות אקנה

צלקות נוצרות כאשר האקנה חודר לשכבות עמוקות של העור ופוגע ברקמות הנמצאות מתחתיו. ישנם כמה סוגים של צלקות וכל אחד מהם מגיב בצורה אחרת לטיפולים השונים, ישנם טיפולים מסוימים שיעילים יותר מאחרים בטיפול בסוג ספציפי של צלקות אקנה.

צלקת אטרופית – זהו סוג הצלקות הנפוץ ביותר של עור הפנים. צלקת אטרופית נוצרת כאשר אין מספיק קולגן בזמן תהליך ההחלמה של הפצע. קולגן הוא חלבון סיבי המצוי ברקמות החיבור והוא מקנה להן את הצורה ואת החוזק שלהן. משכך, מחסור בקולגן גורם לכך שחלק מרקמת העור חסרה.
זו הסיבה לכך שצלקת אטרופית נראית כמו חורים או שקעים בעור. ישנם שלושה סוגים של צלקת אטרופית – בוקס-קאר, אייס-פיק ורולינג.

צלקת בוקס-קאר (Boxcar) היא צלקת גדולה שצורתה כקובייה אשר מזכירה את האות U, הקצוות שלה מחודדים והבסיס רחב. הצלקת יכולה להיות שטחית או עמוקה, ככל שהצלקת שטוחה יותר כך היא תגיב יותר טוב לטיפול.

צלקת אייס-פיק (Ice pick) היא דקה וצרה בצורת V אשר חודרת לתוך בעור. הצלקת חודרת עמוק לתוך העור ולכן זהו סוג הצלקת הקשה ביותר לטיפול.

צלקת רולינג (Rolling) צורתה גלית והיא נראית כמו גומה רחבה עם קצוות מעוגלים.

צלקת היפרטרופית – סוג צלקות זה נפוץ בעיקר לאחר אקנה בחזה או בגב. צלקות אלה גדלות לגובה ולכן הן בולטות מעל שטח העור. הצלקות ההיפרטרופיות נוצרות בשל עודף קולגן בעת הליך ההחלמה של הפצעון.

הטיפול בצלקות אקנה והעלמתן יכול להיעשות הן בבית, בעזרת תכשירים ומשחות שונות, והן בהליך אצל רופאת עור או אצל קוסמטיקאית מורשית. לפני שמתחילים את הטיפול יש לגשת למומחה שיבחן את הצלקת ואת המאפיינים שלה כדי להתאים את סוג הטיפול הטוב ביותר. כמו כן, לא כל מה שנראה כמו צלקת הוא אכן צלקת וטיפול שגוי עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים לעור.

טיפולים ביתיים בצלקות אקנה

חומצה גליקולית – חומצה הידרוקסיאצטית, או חומצה גליקולית, מסייעת בהסרה של תאי עור מתים ובמניעה של נקבוביות סתומות. משכך, ניתן למצוא חומצה זו בתכשירי קוסמטיקה רבים לטיפול באקנה. מכיוון שהחומצה משילה את התאים המתים מהשכבה החיצונית של העור היא מעודדת התחדשות של התאים וכך מונעת התעבות של העור ושינוי הצבע באזור הצלקת. יתר על כן, החומצה גליקולית מסייעת לטשטוש צלקות האקנה כך שהן פחות נראות לעין. החומצה הגליקולית מתאימה לטיפול בכל סוגי הצלקות.

חומצה לקטית – חומצה לקטית, המכונה גם "חומצת חלב" היא תרכובת אורגנית אשר שומרת על לחות עור ומאזנת את רמת החומציות שלו, כמו כן היא מעודדת את הליך ההתחדשות של תאי העור. במחקר שפורסם ב-2010 עלה כי פילינג על בסיס חומצה לקטית אחת לשבועיים במשך שלושה חודשים משפר את מרקם העור, מעלים כתמי פיגמנטציה ומבהיר צלקות אקנה. ישנם אין ספור קרמים ותכשירי קוסמטיקה שונים אשר מכילים את החומצה, אך אפשר להשתמש גם בחומץ תפוחים מדולל כמי פנים או לטיפול נקודתי בצלקות בזכות החומצה הלקטית הטבעית שיש בו. החומצה הלקטית מתאימה לטיפול בכל סוגי הצלקות.

רטינואידים – רטינואידים הם חומרים המופקים מוויטמין A אשר פותחים את בלוטות החלב בעור הפנים וכך מפחיתים את ההיווצרות של הקומודונים – הנקודות השחורות. כמו כן, ויטמין A מעודד יצירה של קולגן ומעודד את התחדשות תאי העור ולכן הרטינואידים משפרים את מרקם העור. נוסף על כך, הרטינואידים מפחיתים את הנראות של שינוי צבע העור וכך צלקות האקנה פחות נראות לעין. עם זאת, החומרים הללו הופכים את העור לרגיש לשמש ולכן יש למרוח מקדם הגנה בכל פעם שמשתמשים בתכשיר המכיל אותם. יש לציין כי לנשים בהריון אסור להשתמש בתכשירים אלו מכיוון שהם עלולים להוות סכנה לעובר. רטינואידים מצויים בתכשירי קוסמטיקה רבים, אך במרשם רופא אפשר להשתמש בתכשיר מרוכז יותר. הרטינואידים יעילים במיוחד לטיפול בצלקות אטרופיות.

חומצה סליצילית – חומצה סליצלית היא חומצה אורגנית אשר מעודדת את ההתחדשות של תאי העור ומשכך היא מצויה בכמעט כל תכשיר המטפל באקנה. החומצה מנקה את נקבוביות העור, מפחיתה אדמומיות ונפיחות של העור ואם מורחים אותה באופן נקודתי היא מקלפת את העור וכך מזרזת את ההתחדשות שלו. לעומת חומצות אחרות, אפשר להשתמש בחומצה הסליצלית באופן יומיומי. השינוי בעור אינו מידי ויש להמתין כמה שבועות לפני שרואים את ההשפעה של החומצה. כמו כן, החומצה יכולה לייבש את העור או לגרום לגירוי, אנשים שחווים תופעות אלה צריכים להמעיט את השימוש בחומצה ולא למרוח אותה בכל יום. החומצה הסליצילית מתאימה לטיפול בכל סוגי הצלקות.

קרם הגנה – קרם הגנה הוא תכשיר אשר מגן על העור מפני נזקי השמש. חשיפה לשמש יכולה להקהות את גוון הצלקות ולהבליט את הנראות שלהן. משכך, מריחה של קרם הגנה על הצלקות באופן קבוע תימנע את התופעות הללו.

טיפול מקצועי בצלקות אקנה

במקרים שבהם הטיפולים הביתיים לא מועילים ולא נותנים תוצאות מספקות אפשר לפנות לטיפול מקצועי אצל רופאת עור או אצל קוסמטיקאית מורשת.

שיוף עור – שיוף עור היא שיטה שבה מקלפים את השכבה החיצונית של העור בעזרת מכשיר מיוחד. העיקרון של שיטה זו דומה באופיו לשיטות אחרות של השלת העור אשר מעודד את התחדשות תאי העור, אך בעזרת המכשיר אפשר להגיע לשכבות עמוקות יותר של האפידרמיס וכך לטשטש את הנראות של צלקות האקנה ולהקנות מראה פנים צעיר ומתוח יותר. שיוף העור מתאים במיוחד לצלקות שטוחות כמו צלקות בוקס-קאר.

קילוף כימי – פילינג כימי, או קילוף כימי, הוא טיפול פנים המבוסס על חומצות חזקות אשר גורמות לכוויות קלות שלאחריהן השכבה העליונה של העור מתקלפת והצלקות פחות נראות לעין. ישנם תכשירים מסוימים אשר מכילים חומצות עדינות יותר אשר ניתן להשתמש בהן בבית, אך כדי לקבל את התוצאות הטובות ביותר יש ללכת לבעל מקצוע אשר יכול לבצע את הטיפול באופן מבוקר. הקילוף הכימי יעיל לכל הסוגים של צלקות הקאנה אך משתמשים בו בעיקר לטיפול בצלקות עמוקות.

חידוש העור בלייזר – בדומה לשיוף העור ולקילוף כימי, גם בחידוש העור בלייזר מסירים את השכבה העליונה של עור הפנים. הלייזר משגר קרן ממוקדת אשר מטשטשת את צלקות האקנה ומחליקה קמטים. לעומת טיפולים אחרים, הליך ההחלמה מטיפול זה מהיר יותר, אך יש לחבוש את הפנים עד ההחלמה. חידוש עור בלייזר אינו מתאים לאנשים שעוד סובלים מהתפרצויות אקנה וכן הוא אינו יעיל במיוחד לבעלי עור כהה. הטיפול יכול לסייע לכל סוגי הצלקות.

מילוי צלקות – ישנם חומרי מילוי שהזרקה שלהם מאחדת את עור הפנים ומטשטשת את צלקות האקנה. ישנם חומרי מילוי שונים, חלקם מבוססים על קולגן, חלקם על שומן וחלקם מחומרים תעשייתיים שונים. רוב חומרי המילוי אינם קבועים ויש לשוב ולהזריק אותם כעבור חצי שנה עד שנה וחצי. הטיפול במילוי צלקות יעיל במיוחד לצלקות בודדות מסוג בוקס-קאר.

לכתבות נוספות בנושא קראו גם:
סובלים מאקנה? אולי הרמב"ם יעזור
מניעת אקנה: עצות לסובלים ולבריאים
אקנה: כיצד להעלים חצ'קון סורר?
אקנה: פיצוץ מיתוסים נפוצים
אקנה הורמונלי אצל מבוגרים: גורמים ודרכי טיפול

מיקרונידלינג (Microneedling) – מיקרונידלינג הוא טיפול שנעשה בדקירה של עור הפנים עם מחטים קטנות, המחטים מנקבות את העור אך לא חודרות דרכו. בתהליך ההחלמה העור מייצר קולגן אשר תורם לגדילת רקמה באזור הצלקת ומצעיר את המראה הכללי של עור הפנים. תוצאות הטיפול אינן מידיות ולעתים ניתן לראות את השינוי רק לאחר תשעה חודשים. הטיפול במיקרונידלינג מתאים לצלקות אטרופיות.

דרג עד כמה מאמר זה עזר לך

עזר מאד

עזר

טוב

עזר קצת

לא עזר


* המידע המופיע כאן אינו מהווה המלצה לנקיטת הליך רפואי כזה או אחר. כל המסתמך על המידע המוצג עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה בכפוף לתנאי השימוש באתר

יועצים בתחום

  • פרופ` ארנון כהן
    פרופ` ארנון כהן
    מומחה ברפואת עור ומין מנהל שירות העור של שירותי בריאות כללית, מחוז דרום. תחומי טיפול: פסוריאזיס, אקנה, סבוריאה, נגעי עור, שומות, יבלות, הסרת נגעי עור, מלנומה, אקזמה, הרפס ועוד... קרא עוד
  • ד"ר מיכאל רום
    ד"ר מיכאל רום
    בעל קליניקת RMS למתן שירות רפואה כללית ושיקומית. מומחה לרפואה פיזיקלית ושיקום העור, ובעל ניסיון עבודה עשיר במרכזים השיקומיים הנחשבים בארץ. ... קרא עוד